۰۸:۵۲ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۶۴۴۰
لیگ برتر و جام حذفی

پولِ برانکو، خرجِ روزمره باشگاه

برانکو ایوانکوویچ,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

اگر قرار باشد تنها یکی از حرف‌های طاهری را باور کنیم، همین است که «برانکو نیاز به تمدید قرارداد ندارد.» البته که ندارد. از آخرین قراردادی که مرد کروات با باشگاه پرسپولیس امضا کرد، هنوز یک فصل دیگر باقی مانده و واقعا نیازی نیست به این همه فرافکنی.

مدیران باشگاه اما انگار راهی بهتر از این نیافته‌اند که وقتی برانکو ایوانکوویچ بعد از یک سال حق و حقوقش را طلب کرد، به جای تلاش برای تأمین بودجه دوره افتادند و همه جا جار زدند که می‌خواهیم قراردادش را تمدید کنیم.

پروفسور هم مخالفتی نداشت اتفاقا. حتی به آنها گفت که اگر چهار تا بازیکن دلخواهش را به پرسپولیس بیاورند، تا ۲۰۲۰ تمدید می‌کند. بی‌آنکه حرفی از مطالباتش زده باشد.

همه چیز اما پیش از قهرمانی لیگ به هم ریخت. دقیقا همان روزی که آقای سرمربی می‌خواست فهرست بدهد و مخالفانش در هیات مدیره گفتند از کجا معلوم خودت ماندنی باشی؟ پیش از رفتنش البته خیلی تلاش کردند برای گرفتن این فهرست اما برانکو زیر بار نرفت و در واکنش به اصرارها و التماس‌ها، فقط چند تا اسم را مطرح کرد که اینها را می‌خواهم و رفت؛ بدون پول، بدون لیست. قرار شد برگردد اما به شرط تسویه حساب مطالبات و دریافت پیش‌پرداخت قرارداد فصل آینده‌اش. آن وقت عرب و هیات مدیره به جای تلاش برای تأمین این پول، یکریز تکرار می‌کنند که «می‌خواهیم با برانکو تمدید کنیم.» چه تمدیدی وقتی از پس مطالبات معوقه او برنمی‌آیید؟ اصلا برانکو چه نیازی به تمدید دارد وقتی هنوز یک فصل دیگر از قراردادش مانده؟ یک فصل کافی نیست برای مذاکره؟

پولِ برانکو، خرجِ روزمره باشگاه

حق با ایرج عرب است. دلار چند برابر شده، یورو همینطور. شاید ده برابر هم بشوند. پولی که باید به برانکو می‌دادند و بحث اصلی بود و محل مناقشه بود، گرشاسبی گفت از محل فلان درآمد پرداختش می‌کنیم. همین حرف را عرب هم بعد از مدیرعاملی‌اش تکرار کرد اما منبع‌شان کجا بود؟ پاداش‌ نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا. ایرج عرب حتی گفت که این پاداش دو میلیون دلاری را گذاشته‌اند برای برانکو و برای مخارج روزمره باشگاه و روی آن حساب نمی‌کنند.

چند هفته بعد اما حرف خودش را هم تکذیب کرد و گفت: «آن پول را خرجِ روزمره‌ کردیم!» اگر آن پاداش نبود و برانکو پرسپولیس را به فینال لیگ قهرمانان نمی‌رساند، باشگاه روزمرگی‌هایش را چطور و با کدام پول سر می‌کرد؟ پرسش مهمتر اما این است که کدام خرج روزمره وقتی پاداش‌های قبل از فینال هزینه شده و AFC نیمی از هزینه میزبانی و برگزاری فینال را پرداخت کرده؟ خرجِ کدام روزمرگی وقتی هنوز نه بازیکنان پولی گرفته‌اند و نه اعضای کادر‌فنی؟ یعنی آن اسپانسری که عرب تنها نشست خبری‌اش را برای دفاع از آن برگزار کرد، چقدر به باشگاه پول داده که دریافتی‌های پرسپولیس از کنفدراسیون فوتبال آسیا خرج شده و باز همه طلبکارند؟ اتفاقا پرداخت مطالبات برانکو و دستیارانش از پاداش‌های نایب‌قهرمانی در آسیا راحت‌ترین کار بود و حتی با توجه به تفاوت قیمت ریالی دلار و یورو، به سود باشگاه.

دلار می‌گرفتند و به برانکو یورو می‌دادند. نمی‌شد؟ از باقیمانده این پاداش هم که دو سه هفته پیش به باشگاه رسید، نمی‌توانستند بخشی از بدهی‌شان به کادر‌فنی

را بپردازند؟

کی بود، کی بود، من نبودم

از جوسازی‌های پیش از اینِ باشگاه این‌طور برمی‌آمد که می‌خواهند خودِ برانکو را مقصر جدایی احتمالی‌اش معرفی کنند. حالا اما مرد کروات در درجه دوم اهمیت قرار گرفته و بیش از مطالبات او، نام مدیران دیروز و امروز پرسپولیس بر سر زبان‌هاست.

بعد از دفاعیه ایرج عرب در نشست خبری بی‌سر و ته هفته گذشته و بعد هم واکنش‌های حمیدرضا گرشاسبی، حالا ورق برگشته و از دل ماجرای برانکو ایوانکوویچ، داستانی تازه زاده شده است. داستان مدیرانی که یکی با برانکو قرارداد ۸۵۰ هزار یورویی بست و برای قهرمانی‌هایش ۵۰ تا ۲۰۰ هزار یورو پاداش تعیین کرد و نفر بعدی در پرداخت این پول که نوسان‌های ارزی هر روز بالا و پایینش می‌کند، مانده. البته که ایرج عرب مقصر نیست اما برانکو یا مدیری که با او قرارداد بست و اتفاقا بهترین قراردادِ این چند سال را هم بست، چه تقصیری دارند وقتی باشگاه با آن همه درآمد و پاداش از پس ساده‌ترین هزینه‌هایش هم برنمی‌آید؟ مسأله همین است.

اینکه ایرج عرب اگر مدیرعامل شد به‌خاطر این بود که به وقت تغییرات مدیریتی خودِ برانکو هم از او حمایت کرد و حتی آشکارا از وزارت ورزش خواست که یک معتمد بنشیند بر جای گرشاسبی. چرا؟ چون ایرج عرب در تمام دوره مدیرعاملی گرشاسبی معاون مالی باشگاه و همراهِ همیشه مدیرعامل بود و مطلع از شرایط. با این توجیه که خیلی هم محکم و عقلانی جلوه می‌کرد، عرب شد مدیرعامل و از بخت بد پرسپولیس، تنها مدیری است که نتوانسته ارز دولتی بگیرد!

بازیکنان هم دلار و یورو می‌گیرند؟

واقعا مشکل این است که پول قرارداد برانکو از دلار به یورو تبدیل شده؟ اگر نمی‌‌شد، تا الان پولش را داده بودند؟ گیریم که مشکل، همین یوروهای قرارداد برانکو ایوانکوویچ است. بازیکنان چه؟ آنها که قراردادشان به ریال است چرا تا امروز پول‌شان را نگرفته‌اند؟ بازیکن خارجی جدیدی که قرار نیست بیاید؛ با بازیکنان ایرانی چرا مذاکره نمی‌شود؟ توجیه مدیریت باشگاه پرسپولیس حتی نمی‌تواند این باشد که لیستی در اختیارش نیست چرا که ایرج عرب مصرانه می‌خواهد باور کنیم که از مرد کروات فهرست گرفته؛ آن هم فهرست کتبی.

پس چرا با هیچ بازیکنی مذاکره نشده؟ حتی اگر این فهرست شفاهی باشد که هست، چرا کسی سراغ آن چند بازیکنی که برانکو پیش از رفتنش نام آنها را مطرح کرده بود، نرفته؟ اصلا بیایید فرض را بر این بگذاریم که برانکو ایوانکوویچ نه فهرست کتبی داده و نه شفاهی. تلفن هم ندارد که با یک تماس از او بپرسند با چه کسی باید مذاکره شود؟ نهایتِ این بحث به آنجا می‌رسد که اگر برانکو دلش با پرسپولیس نیست، چرا باشگاه و ایرج عرب که اتفاقا بی‌میلی‌شان به ادامه همکاری با این مربی آشکار است، چرا خود را معطل او کرده‌اند و سراغ مربی دیگری نمی‌روند؟

تکذیبیه برانکو؟ خبری نیست!

برانکو ایوانکوویچ شخصا حرف‌هایش درباره جدایی‌اش از پرسپولیس را تکذیب کرد؟ کجا؟ کی؟ کسی خبر دارد؟ می‌توانست این تکذیبیه را به همان خبرنگاری که با او مصاحبه کرده بود، بسپارد. یا به خبرنگار و رسانه‌ای دیگر در کرواسی یا ایران. به جای او اما رضا چلنگر و ایرج عرب تکذیب کردند. جالب اما تکذیبیه مدیرعامل پرسپولیس بود که اول گفت آن مصاحبه مالِ قبل از تماس ما با برانکو بوده و بعد انگار که حرف خودش را از یاد برده باشد، گفت برانکو در صحبت با ما گفته که حرف‌هایش را بد نوشته‌اند. از زبانِ خودِ ایوانکوویچ اما تکذیبیه‌ای خواندید یا شنیدید؟ یا باور می‌کنید که همه حرف‌های او را درست نوشته باشند، جز آنچه درباره ترک پرسپولیس گفته؟

شماره حساب برای چه؟

از برانکو شماره حساب گرفته‌اند. تازه الان؟ پس در این سه، چهار سال پولش را به کدام حساب واریز می‌کردند؟ تردیدی نیست که بخشی از مطالبات او به شیو‌ه چمدانی پرداخت شده. همانطور که حقوق کارلوس کی‌روش و وینفرد شفر پرداخت می‌شد. این در واقع پرداختِ نقدی است برای زمانی که امکان واریز به حساب‌ بانکی وجود ندارد و این را هم می‌دانیم که همه پرداختی باشگاه پرسپولیس به برانکو ایوانکوویچ به صورت چمدانی نبوده. هر چند شاید مجبور شوند مابقی مطالبات او را هم چمدانی بپردازند. در این رابطه سایت KOSMO اتریش هم ادعای سایت‌های اسپورت بلژیک و اخبار آلمان را تأیید کرده و نوشته: «پول برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس باید به روش غیرقانونی پرداخت شود. قهرمان فوتبال ایران به این مربی کروات ۶۰۰ هزار یورو بدهکار است اما با توجه به تحریم‌های آمریکا، انتقال بانکی امکان‌پذیر نیست.

به همین دلیل پرسپولیس به برانکو پیشنهاد داده که برای دریافت پولش ۶۰۰ هزار یورو را به صورت نقدی بگیرد تا مثل کی‌روش و شفر به‌خاطر مطالبات شش رقمی‌اش به فیفا شکایت نکند.» این ۶۰۰ هزار یورویی که KOSMO نوشته، تنها بخشی از مطالبات خودِ برانکو از بدهی یک میلیون و ۱۸۰ هزار یورویی باشگاه پرسپولیس به کادر فنی است که با پاداش‌هایش می‌شود ۹۸۰ هزار یورو. بقیه این پول هم سهم دستیاران هموطن اوست؛ ۱۰۳ هزار یورو زلاتکو، ۷۴ هزار یورو ایگور و ۲۳ هزار یورو هم مارکو. موضوع مهم اما این است که مثل همه قرارداد‌های فوتبال ایران، قرارداد برانکو ایوانکوویچ و دستیارانش هم در یک پکیج گنجانده شده. یعنی خودِ برانکو کل پول را می‌گیرد و سهم همکارانش را می‌دهد. این در واقع همان چیزی است که «تسویه حساب با دستیاران، شرط بازگشت برانکو» تعبیرش کرده‌اند.

دوشنبه پول می‌گیرد، پنجم می‌آید؛ باور کنیم؟

«برانکو توسط مدیر برنامه‌اش یادداشتی رسمی به آقای عرب داد که در این یادداشت آمده مطالبات ایشان باید به همراه ۲۰ در‌صد از قرارداد فصل آینده‌اش پرداخت شود.» این را مهدی محمدنبی نایب‌رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس گفته و درست هم گفته. کاملا قانونی است که هر مربی یا بازیکن خارجی پیش از حضور در ایران ۳۰ تا ۳۵ درصد از قراردادش را دریافت کند. همانطور که مارک ویلموتس دریافت کرد (آن هم نه ۳۰ یا ۳۵ درصد، بلکه ۵۰ درصد از پول قراردادش را) و آندره‌آ استراماچونی هم قرار است دریافت کند. برانکو هم وقتی بدقولی‌ها و بدحسابی‌های مدیران پرسپولیس را دیده، پیش‌پرداخت قرارداد فصل آینده‌اش را خواسته اما بر خلاف ادعای چند روز پیش ایرج عرب، هیچ پولی هنوز به او پرداخت نشده است. فرصت زیادی هم نمانده. به گفته نبی، باشگاه تا ۲۰ ژوئن یا به تاریخ خودمان ۳۰ خرداد برای تسویه حساب با کادر‌فنی فرصت دارد و فعلا دوشنبه را وعده داده. او گفته که مطالبات برانکو را دوشنبه پرداخت می‌کنند و او روز پنجم تیرماه به تهران برمی‌گردد.

سخنرانی سرمربی پرسپولیس در کنفرانس مربیان کرواسی

یکی از انتقادهای سرتن چوک به مدیران فوتبال ایران این بود که چرا از توانایی‌ها و دانش فنی برانکو استفاده نمی‌کنند. منظورش برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌هایی بود که یکی از آنها همین هفته پیش در زادگاه برانکو برگزار شد و سرمربی پرسپولیس هم یکی از سخنران‌هایش بود.

این همایش که در حقیقت محلی برای ارزیابی درجه مربیگری مربیان جوان و جویای‌نام کرواسی است، در پایان هر فصل برگزار می‌شود و مربیان موفق و قدیمی‌تر به‌عنوان کارشناس و مدرس به تحلیل و ارزیابی نکات فنی می‌پردازند.

مثل همان کاری که برانکو ایوانکوویچ انجام داد و پس از آن به دعوت دوستانش راهی مونیخ شد. سفر مرد کروات چهارشنبه آغاز شد و در پایان این هفته یعنی همزمان با موعد پرداخت پولش از سوی باشگاه پرسپولیس به پایان می‌رسد.

جریمه ۵۰۰ میلیونی؛ عجیب نیست؟

درست موقعی که برانکو شرط بازگشتش را پرداخت مطالبات معوقه‌اش اعلام کرده و باشگاه هم به آن اندازه پول ندارد، یکی از اسپانسرهای پرسپولیس او را ۵۰۰ میلیون تومان جریمه کرد که می‌گویند دلیلش حضور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی بوده. این جریمه که از سوی یکی از اسپانسرهای باشگاه در نظر گرفته شده، مختص برانکو نیست و چند تا از بازیکنان پرسپولیس هم به دلیل حضور در برنامه‌های مختلف تلویزیونی جریمه شده‌اند.

سرنوشت پرسپولیس در گرو انتخابِ الاهلی

برای پرسپولیسی‌ها، امروز از دوشنبه‌ای که باشگاه برای پرداخت بخشی از مطالبات برانکو تعیین کرده هم مهمتر است. روزی که الاهلی عربستان سرمربی جدیدش را معرفی خواهد کرد تا همانطور که به بازیکنانش وعده داده، دو هفته دیگر تمریناتش را برای فصل جدید آغاز کند. یعنی امکان دارد که برانکو پیشنهاد سه و نیم میلیون دلاری این باشگاه را نپذیرد؟ پیشنهادی برای یک همکاری سه ساله (هر سال ۳ و نیم میلیون دلار) با این تضمین که حتی اگر اخراج شد، کل پولِ هر سه سال را دریافت کند! سعودی‌ها البته گزینه‌های دیگری هم داشتند اما شاهزاده منصور بن مشعل عضو هیأت مدیره باشگاه الاهلی هم در معرفی سرمربی جدید نشانی برانکو ایوانکوویچ را داده بود: «تا حدود زیادی با سرمربی جدیدمان به توافق رسیدیم و قرارداد اولیه را هم امضا کرده‌ایم. او کارنامه درخشانی دارد الان می‌توانیم نامش را اعلام کنیم اما او خواسته تا پایان همکاری با تیم فعلی‌اش نامی از او نبریم.»

می‌گویند برانکو در موارد مختلف با باشگاه الاهلی به توافق رسیده اما باشگاه پرسپولیس هنوز شانس دارد برای برگرداندن او. انتخاب و معرفی سرمربی جدید الاهلی تکلیف پرسپولیس را یکسره خواهد کرد. آنها یا با همین یوروی ۱۵ - ۱۶ هزار تومانی حق و حقوق برانکو و دستیارانش را می‌پردازند و یا باید بنشینند منتظر شکایت او که یک بدهی سنگین با یوروی چند برابر شده امروز را برای مدیران بعدی باشگاه به جا خواهد گذاشت. آیا آن موقع پرسپولیسی‌ها از پس مطالبات این مربیان کروات برمی‌آیند یا به جای پول، امتیاز می‌دهند؟

زهرا اسدی

newspaper.ir​an-varzeshi.‎​com
 • 18
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۲۹ مهر
  هفته ۷ لیگ برتر ایران
  نساجی - تراکتور
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • هفته ۷ لیگ برتر ایران
  سایپا - استقلال
  ساعت: ۱۶:۴۵
 • هفته ۷ لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - شهرخودرو
  ساعت: ۱۶:۵۰
 • هفته ۹ لیگ برتر انگلیس
  شفیلدیونایتد - آرسنال
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۳۰ مهر
  لیگ قهرمانان اروپا
  اتلتیکومادرید - بایرلورکوزن
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  یوونتوس - لوکوموتیو مسکو
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  گالاتاسرای - رئال مادرید
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۱ آبان
  لیگ قهرمانان آسیا
  گوانگژو - اوراواردز
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لایپزیش - زنیت
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - دورتموند
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اسلاویا پراگ - بارسلونا
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • پنجشنبه ۲ آبان
  لیگ اروپا
  آاس رم - مونشن گلادباخ
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • جمعه ۳ آبان
  هفته هشتم لیگ برتر ایران
  شهرخودرو - گل گهر
  ساعت: ۱۶:۱۰
 • هفته هشتم لیگ برتر ایران
  شاهین شهرداری بوشهر - پرسپولیس
  ساعت: ۱۶:۴۵
 • هفته هشتم لیگ برتر ایران
  نفت آبادان - تراکتور
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • هفته هشتم لیگ برتر ایران
  استقلال - پارس جنوبی جم
  ساعت: ۱۹:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید