یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
۱۲:۳۵ - ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۶۳۲۳
لیگ برتر و جام حذفی

بهترین زمین تمرینی ایران با ۲۰ سال گارانتی

محرمانه های زمین تمرین پرسپولیس

تمرینات تیم پرسپولیس,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
با وجود اینکه باشگاه پرسپولیس ظاهراً دو ورزشگاه مجهز، استاندارد، شیک با کامل‌ترین امکانات در اختیار دارد اما همچنان از معضل نداشتن زمین چمن مناسب برای اجرای تمریناتش رنج می‌برد.

گابریل کالدرون در ملاقات اخیرش با مدیرعامل باشگاه پرسپولیس صراحتاً از نداشتن زمین تمرین مناسب با چمن استاندارد گلایه کرده و انصاری‌فرد هم قول داده این مشکل را مدیریت کند اما به نظر می‌رسد هر اتفاقی که در این خصوص رخ دهد مسکن موقتی است و مشخص نیست چرا پرسپولیس یک زمین چمن استاندارد و باکیفیت در اختیار ندارد.

چمن ورزشگاه شهید درفشی‌فر بیش از دو سال بلاتکلیف بود و سر آخر چمن مصنوعی شده و به بخش خصوصی اجازه داده شد تا تیم پرسپولیس نتواند از امکانات فوق‌العاده کامل این مجموعه استفاده کند. با این حال از آنجایی که باشگاه از چهار سال قبل ورزشگاه شهید کاظمی را در اختیار گرفته بود به نظر نمی‌رسید معضلی از این بابت داشته باشد ولی کم کم مشکلات از راه رسید.

فصل قبل و حتی قبل‌تر از آن مدیران باشگاه پرسپولیس با مدیریت مجموعه شهید کاظمی و پیمانکار چمن این مجموعه چالش داشتند و هر از گاهی اعلام می‌شد چمن این مجموعه نیاز به هوادهی دارد. همین مسأله باعث می‌شد تمرینات پرسپولیس برای چند روز به زمین‌های دیگری منتقل شود. این اتفاق امسال هم رخ داده اما به فاصله کمتر از یک ماه تکرار شده که کمی نگران کننده به نظر می‌رسد.

پرسپولیس تمرینات پیش فصل خود را از روز ۵ تیرماه در این مجموعه آغاز کرد. بعد از دو هفته تمرین تیم تحت هدایت کالدرون از ۲۰ تیرماه تا ۲۸ تیر در اردوی ترکیه تمرین کرد و از ۳۱ تیر دوباره در مجموعه شهید کاظمی استارت زد. تمرینات سرخ‌ها سه هفته ادامه پیدا کرد تا روز ۲۱ مرداد که سرخ‌ها به مجموعه خیریه عمل رفتند.

 این مجموعه به خاطر نداشتن امکانات کافی مورد قبول کالدرون قرار نگرفت و بازی دوستانه سرخ‌ها در آن مقطع نیز در ورزشگاه کارگران برگزار شد. تمرینات پرسپولیس تا اول شهریور در ورزشگاه خیریه عمل برگزار شد اما بعد از حدود ده روز دوری از کمپ سرخ‌ها، تیم پرسپولیس دوباره به ورزشگاه شهید کاظمی برگشت.

دور جدید تمرینات پرسپولیس از ۳ شهریور آغاز شد و با وقفه‌ای دو سه روزه ادامه یافته و قرار است تا ۲۴ مرداد یعنی قبل از بازی با صنعت نفت آبادان در این ورزشگاه ادامه داشته باشد. در واقع به نظر می‌رسید پرسپولیس دوباره سه هفته در این زمین تمرین کرده و برای سومین مقطع احتمالاً چیزی حدود ده روز دور از این زمین تمرین خواهد بود.

سیاست باشگاه برای داشتن زمین در زمستان

مهندس اصغر بیگی مسئول شرکت پیمانکار چمن ورزشگاه شهدی کاظمی اما توضیح می‌دهد: «سیاست باشگاه حفظ زمین برای فصل زمستان است. با توجه به تمرینات و بازی‌هایی که در این زمین برگزار می‌شود باید میزان بهره‌برداری با شرایط زمین همخوانی داشته باشد.

در خیلی از ایام صبح و بعد از ظهر در این زمین تمرین برگزار شده. همچنین تقریباً هر هفته بازی‌هایی در این زمین برگزار شده که هر بازی به اندازه چهار جلسه تمرین به زمین چمن فشار وارد می‌کند. از این جهت است که زمین فرجه‌ای برای بازسازی پیدا نمی‌کند.»

اصغربیگی ادامه می‌دهد: «زمانی که آقای انصاری‌فرد به مجموعه شهید کاظمی آمد خوشبختانه شرایط را پذیرفتند. ایشان گفتند با توجه به اینکه تمرینات بسیار زیادی در این زمین برگزار شده اما باورم نمی‌شود این زمین چنین شرایطی داشته باشد.

 با این حال من گفتم اگر می‌خواهیم شرایط زمین خوب باشد باید یک زمین دیگر زیر سر داشته باشیم تا در زمستان به مشکل نخوریم. همانطور که می‌دانید در زمستان زمین چمن برای تمرین پیدا نمی‌شود اما وقتی خودمان زمین داشته باشیم مشکلی نداریم. الان هم زمین پژوهشگاه را گرفته‌اند هر چند قرار شده دو سه جلسه در هفته در زمین شهید کاظمی تمرین برگزار شود.»

پیمانکار چمن مجموعه شهید کاظمی می‌گوید: «با قاطعیت می‌توانم بگویم این زمین چمن بهترین زمین تمرینی کل ایران است. من ۱۸ سال پیش زمین چمن ورزشگاه شهر قدس را کاشتم که هنوز کشت نشده. آن زمان ده سال زمین چمن را گارانتی کردم و الان هر کس می‌بیند می‌گوید زمین چمن مصنوعی است؟ من به مدیران باشگاه پرسپولیس هم گفته‌ام چنانچه با دانشی که ما در اختیار داریم کار کنید و ما حضور پیدا کنیم این چمن را ۲۰ سال گارانتی می‌کنم.»

ثروتی که پرسپولیس از آن خبر نداشت

اصغربیگی واژه «هوادهی» را برای چمن مجموعه شهید کاظمی رد می‌کند: «این واژه مربوط به سیستم آبیاری ۴۰ سال قبل است که فواره‌های گردان زمین را آبیاری می‌کردند. الان سیستم آبیاری ورزشگاه شهید کاظمی یک میلیارد می‌ارزد. فرق این سیستم اینجاست که آب را به پودر تبدیل می‌کند و این پودرهای آب اکسیژن هوا را با خودش جذب می‌کند و پایین می‌آورد.

هوادهی مال زمانی است که آن فواره‌های قدیمی پت‌پت کنان کار می‌کردند اما سیستم آبیاری ورزشگاه شهید کاظمی چیز غریبی است که هیچ کس از آن خبر ندارد.»

وی با اشتیاق و جزئیات فراوان از این ثروت پرسپولیس می‌گوید: «ورزشگاه شهید کاظمی این امکانات را در اختیار داشت. یعنی زمان مالکیت شهرداری خریداری شده بود اما از آن استفاده نمی‌شد.

ثروتی بود که هیچ کس نمی‌دانست چطور باید از آن استفاده شود. منبعش پر از گل بود که کارگر گرفتیم و تخلیه‌اش کردیم. فواره‌ها را هم تمیز کردیم و راه انداختیم. این سیستم یک مانیتور لمسی دارد که می‌توانی آبیاری زمین را با آن از طریق نرم افزار برنامه‌ریزی کنی. اصلاً نگو و نپرس.

 آدم گریه‌اش می‌گیرد که ثروت را دارد اما نمی‌تواند از آن استفاده کند. من از طریق موبایلم در خانه زمین را آبیاری می‌کردم. عکس زمین و جای فواره‌ها در صفحه لسمی این سیستم وجود دارد اما برنامه برای سال ۲۰۱۶ بود و ریست می‌شد چون منبع و فواره‌هایش را گل گرفته و غیر قابل استفاده بود. به همین خاطر ما از شرکت زیمنس آلمان دعوت کردیم که مهندس علیزاده آمد و برنامه را ریست کرد و تاریخش را به ۲۰۱۹ تغییر داد.»

تغذیه و رشد عجیب چمن

اما اصغربیگی به نکته جالب دیگری هم اشاره می‌کند: «ما تمام عناصر مورد نیازمان که از اسیدهای آمینه هستند را از طریق همین سیستم به چمن می‌دهیم. در پروسه ۸ ساعته سیکل حرکتی گیاه ما محلول‌های تغذیه چمن را از طریق همان فواره‌ها وارد زمین می‌کنیم. همین باعث می‌شود که هر دو روز یک بار چمن بلند شده و کوتاهش کنیم. ما پریروز (پنجشنبه)چمن را کوتاه کردیم و امروز (شنبه) هم این اتفاق افتاد. شما آمار بگیرید کدام زمین را هر دو روز می‌چینند؟»

می‌گویند غبار موجود در هوای منطقه‌ای که ورزشگاه شهید کاظمی در آن قرار دارد باعث مشکلاتی برای چمن این مجموعه شده که اصغربیگی این را هم رد می‌کند: «اینها حرف‌های کارشناسانه نیست. ما از طریق تغذیه غشای سلول گیاه کار می‌کنیم که به ریشه کاری ندارد و دود غبار و ... نمی‌تواند روی چمن تأثیر بگذارد.

شما یک تکه از این چمن را بریزید روی آسفالت، من ۱۵ روز زنده نگهش می‌دارم. ما با استفاده از پروتئین‌ها به جای کودها فرآیند ۸ ماهه لازم برای تجزیه به عناصر قابل جذب را به ۸ ساعت کاهش داده‌ایم و به همین خاطر چمن‌مان یکرنگ است و ۲۰ سال گارانتی‌اش می‌کنیم.»

وی ادامه می‌دهد: «در این داستان بیوتکنولوژی ما روی بذر کار می‌کنیم و چمن را به یک چمن دیگر تبدیل می‌کنیم. یعنی با تغذیه غشای سلولی و مکانیزمی که به کار می‌گیریم پهنای برگ را از نیم میلیمتر یا ۳دهم میلیمتر دوبرابر می‌کنیم.»

محمد قراگزلو

ira​n-varzeshi.‎​com
 • 14
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مجتبی میرزاجانپور,بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور,زندگینامه مجتبی میرزاجانپور بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور(+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ مهر ۱۳۷۰

زادگاه: بابل ، ایران

ملیت : ایرانی

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: دریافت کننده قدرتی زن

قد: ۲۰۵ سانتی متر

ادامه
بوریس جانسون,تولد بوریس جانسون,همسر بوریس جانسون بیوگرافی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۱۹ ژوئن ۱۹۶۴

محل تولد: نیویورک 

حزب سیاسی: حزب محافظه کار بریتانیا

والدین: استنلی جانسون (پدر)، شارلوت فاوست (مادر)

همسران: الگرا ماستین- اوون (۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳)، ماریانا ویلر (۱۹۹۳ تا ۲۰۱۸)

ادامه
کارل ایکان,بیوگرافی کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکان زندگینامه کارل ایکان سرمایه گذار موفق

تاریخ تولد: ۱۶ فوریهٔ ۱۹۳۶

زادگاه: کویینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:دانشگاه پرینستون، مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک

شغل: بنیانگذار آیکان اینترپرایسز

همسران: لیبا تریبال،  گیل گولدن

فرزندان: برت آیکان، میشل آیکان

ادامه
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
محمدرضا موذن,بیوگرافی محمدرضا موذن,زندگینامه محمدرضا موذن بیوگرافی محمدرضا موذن(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: لیبرو

قد:۱۷۵  سانتی متر

وزن: ۷۵ کیلوگرم

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
ایمان سلیمی,ایمان سلیمی فوتبالیست,ایمان سلیمی بازیکن فوتبال بیوگرافی ایمان سلیمی، بازیکن فوتبال ایرانی (+تصاویر)

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۷۵

محل تولد: بندرعباس

قد: ۱٫۸۷ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۰ خرداد
  هفته ۲۹ بوندسلیگا آلمان
  شالکه - وردربرمن
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۹ بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - دوسلدورف
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • یکشنبه ۱۱ خرداد
  هفته ۲۹ بوندسلیگا
  مونشن گلادباخ - یونیون برلین
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۹ بوندسلیگا
  پادربورن - دورتموند
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • دوشنبه ۱۲ خرداد
  هفته ۲۹ بوندسلیگا
  کلن - لایپزیش
  ساعت: ۲۳:۰۰
 • چهارشنبه ۱۴ خرداد
  معوقه هفته ۲۴ بوندسلیگا
  وردربرمن - فرانکفورت
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش