سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
۰۸:۵۵ - ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۴۹۶
لیگ برتر و جام حذفی

داستان استراماچونی به زبان ساده؛ استراماچونی زرنگ است!

استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

هواداران استقلال درست در همین روزها که تیمشان درگیر برگزاری مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیاست، هنوز نمی دانند سرمربی قطعی فصل آینده شان چه کسی است؛ آنها با مجید نامجومطلق، دستیار سرمربی مستعفی شان به آسیا رفته اند ولی یک دل نه، صد هزار دل امیدوارند مرد بعدی که بعنوان سرمربی روی نیمکت می نشیند، آندره آ استراماچونی ایتالیایی باشد. مربی خوش پوش اروپایی که با وجود اندک زمانی که در تهران کار کرد، برای خودش هواداران دوآتشه ای دست وپا کرد. با این حال، استراماچونی زمانی که پی برد قرار نیست به موقع پول به حسابش واریز شود، بی خیال همین خیل هواداران شد و با بستن چمدان هایش، دست در دست دلیلا، همسرش، به ایتالیا و رم بازگشت. با وجود این جدایی اما استقلالی ها که با فرهاد مجیدی هم نتوانستند جامی به دست آورند، حالا در فضای مجازی با راه اندازی هشتگ و در فضای حقیقی با خواهش و تمنا در پی بازگرداندن استراماچونی هستند.

داستان استراماچونی و بازگشتش به استقلال در عین پیچیده بودن بسیار ساده است؛ ولی این سادگی به حدی نیست که بتوان برایش نتیجه مشخصی متصور بود. با این حال، این موضوع سرفصل های مشخصی دارد که می تواند به ساده ترشدن روندی که استقلالی ها نیاز است طی کنند تا استراماچونی را داشته باشند، کمک کند.

استراماچونی مشمول تبصره نمی شود

اولین موردی که هواداران فوتبال، خاصه استقلالی ها باید آن را مد نظر قراردهند این است که به تازگی قانونی وضع شده که تیم های حاضر در لیگ نمی توانند بازیکن و مربی خارجی بیاورند. برخلاف اعتراض های غیررسمی که بعضا از سوی افراد مختلفی به گوش می رسد ، این موضوع غیرقانونی نبوده و با فشار بر فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نمی توان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را زیر سؤال برد و تحت فشار گذاشت که چنین قانونی را بردارد. فیفا می گوید وضع قوانین این چنینی مربوط به فدراسیون های مربوطه است. کمااینکه اگر پیش از این، چنین موردی مغایر با کدهای قانونی فیفا بود، باید قانون منع جذب دروازه بان خارجی هم گیر پیدا می کرد که چنین نشد.

پیش از ادامه مطلب، ذکر این نکته ضروری است که قانون وضع شده هرگز کمکی به پیشرفت فوتبال در ایران نخواهد کرد.

به هر روی طبق همین قانون استراماچونی به عنوان یک سرمربی خارجی نمی تواند به لیگ ایران بیاید. حالا استقلالی ها می گویند قرارداد استراماچونی که پیش از این با باشگاه وضع شده هنوز اعتبار دارد و از آنجا که این مربی به تیم دیگری نرفته در نتیجه می تواند آن را تمدید کند و به کارش در فوتبال ایران ادامه دهد. مشابه کاری که دیگر خارجی های کنونی لیگ برتر کرده اند. البته که باید عنوان شود این موضوع شامل حال استراماچونی نمی شود؛ چون او برای گرفتن مطالباتش از طریق فیفا، قراردادش با استقلال را رسما فسخ کرده و دیگر شامل تبصره و بند نمی شود. او اگر بخواهد به استقلال بیاید یک خارجی محسوب می شود و شامل قوانین تازه.

از مدت ها قبل به دنبال آوردن استراماچونی بودند!

شاید بعد از دربی ۹۳ و استعفای فرهاد مجیدی بود که هواداران استقلال پی بردند مسئولان باشگاه برای بازگرداندن استراماچونی اقدام کرده اند ولی از قرار قریب به ۷۰ روز پیش از آن، مسئولان باشگاه در پی بازگرداندن این مربی ایتالیایی بوده اند. این موضوعی است که حسن روشن، پیش کسوت سرشناس استقلالی ها به آن اشاره می کند و از دوست بنگاه دارش حرف می زند که مسئولان باشگاه به ملاقاتش رفته اند. روشن می گوید نزدیک به ۶۰، ۷۰ روز قبل از دوستم بنگاه دارم خواسته اند ۵۰۰ هزار دلار کمک کند تا استرا را برگردانند. با این شرایط واضح است که مسئولان استقلال، برخلاف ادعای مدیرعامل باشگاه، از مدت ها قبل در پی مذاکره با استراماچونی بوده اند و از همان زمان به بعد در پی تأمین بودجه اش بودند.

استراماچونی زرنگ است!

نکته ای که در این میان باید برجسته شود توافق اولیه استقلالی ها با استراماچونی است؛ او برای بازگشت رقم یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار را مطالبه کرده؛ این رقم نزدیک به چیزی است که او بعد از شکایت از باشگاه استقلال دستش را می گیرد. آن طور که عنوان شده استراماچونی گفته ۸۰۰ هزار دلار تخفیف می دهد ولی یک میلیون می گیرد و بعد حاضر به مذاکره می شود. آن دوست بنگاه دار حسن روشن هم می تواند چنین موضوعی را تأیید کند چون مسئولان باشگاه به او گفته اند ۵۰۰ هزار دلار بده، ۵۰۰ هزار هم باشگاه می گذارد و باب توافق با استراماچونی باز می شود. این یک میلیون دلار به کنار، استقلالی ها پیش تر نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار به استراماچونی پرداخت کرده اند. او هم قراردادی ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار دلاری به ازای هر فصل با آبی ها داشته است. برای دو فصل، او باید رقمی نزدیک به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار از استقلال می گرفته است. اگر استتقلالی ها آن یک میلیون را می دادند، با احتساب ۴۰۰هزاردلاری که قبلا به این مربی داده اند، کل مبلغ را پرداخت کرده اند؛ پس استراماچونی از کدام تخفیف به استقلالی ها حرف می زند؟

رقم گنده تر از این حرف هاست!

به غیر از داستان مبهم بند قبل، رقمی که استراماچونی از استقلال طلب کرده، گنده تر از این حرف هاست؛ او برخلاف ادعای مسئولان استقلال، برای شروع مذاکره یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار می خواهد! یعنی این رقم را نقد می خواهد تا تازه حاضر به گفت وگو با مسئولان باشگاه شود. این مورد را صادق درودگر، عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ هم تأیید می کند. برخلاف شویی که مسئولان باشگاه استقلال به راه انداخته اند، آنها ابتدا برای مذاکره ساده با استراماچونی باید ۱.۶ میلیون دلار بپردازند. بعد هم دوباره طبق ادعای همین آقای درودگر، کف درخواست استراماچونی برای قرارداد تازه دو میلیون دلار است. ضرب و تقسیمش دیگر پای خودتان!

وزیر هم نامه دهد

نکته مهم دیگر این است که استراماچونی فقط پول درشت نمی خواهد بلکه تضمین هم می خواهد؛ او علاوه بر اینکه تضمین می خواهد به موقع دستمزد تازه اش را بگیرد، نامه ای کتبی از وزیر ورزش می خواهد که ورود خارجی ها منعی ندارد. نه اینکه چنین نامه ای را برای خودش بخواهد بلکه می خواهد خیالش راحت باشد که می تواند چند بازیکن خارجی دیگر هم به این تیم اضافه کند. یک سهمیه اروپایی و یک سهمیه آسیایی، چیزی است که استراماچونی برای ادامه مسیر در استقلال زیر نظر دارد.

استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

یک کلام نه!

استقلالی ها امید زیادی داشتند رأیی که ابتدا وزارت ورزش بنا نهاد و گفت ورود خارجی ها ممنوع، بشکند؛ این شکستن رأی به واسطه رابطه خوب سعادتمند، مدیرعامل استقلال، با وزیر ورزش بود. با این حال، از زمانی که سازمان لیگ هم چنین بندی را قانونی کرد، وزارت ورزش هم گفت که استقلال شامل استثنا نمی شود. مسئولان سازمان لیگ پیش از این بارها عنوان کرده بودند تبصره ای شامل حال استراماچونی نمی شود و او نمی تواند برگردد. هرچند استقلالی ها هم نامه ای رسمی مبنی بر استعلام گرفتن این موضوع به سازمان لیگ نداده بودند. الان اما شرایط فرق می کند؛ چون از قرار نامه استقلالی ها به سازمان لیگ رفته و آنها هم به صورت رسمی یک« نه» را جلوی درخواست باشگاه استقلال گذاشته اند.

ورود قوه قضائیه

این یکی هم از جمله اتفاقات تازه ای است که رخ داده؛ مسئولان باشگاه استقلال وقتی متوجه شده اند بند قانونی سازمان لیگ مانع حضور سرمربی ایتالیایی شده نامه ای به رئیس قوه قضائیه نوشته و از او درخواست کرده اند مذاکره ای صورت دهد تا این امر برطرف شود. در اینکه چنین اقدامی تازگی دارد و در نوع خودش کمی عجیب است اما قوه قضائیه ترتیب اثر داده و با نوشتن نامه ای به سرپرست فدراسیون فوتبال از آنها درخواست توضیح کرده است. نکته ای که در این بین قوه قضائیه روی آن تأکید دارد، این است که اگر ادعای استقلالی ها مبنی بر اینکه بازگشت استراماچونی مانع از پرداخت جریمه بیشتر می شود، درست باشد، راهکاری برای حل این مسئله ارائه شود.

با درخواست مالی استراماچونی که در بالا عنوان شده کم وبیش علاقه مندان به فوتبال آشنا شده اند و بعید است بازگشتش از لحاظ مالی به صرفه باشد، مگر اینکه مسئولان باشگاه درباره پرداختی که باید به استراماچونی شود، کل واقعیت را نگفته باشند.

 • 19
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی شیری,بیوگرافی مهدی شیری,مهدی شیری بازیکن بیوگرافی مهدی شیری بازیکن فوتبال ایرانی (+ تصاویر)

رادگاه: تهران

زاده: ۱۱ بهمن ۱۳۶۹

ملیت: ایرانی

پست: دفاع راست، وینگر راست

قد: ۱.۷۱ متر

ادامه
امام زین العابدین (ع),زندگی نامه امام سجاد (ع),زندگینامه امام سجاد علیه السلام زندگینامه امام سجاد (ع)، چهارمین امام شیعیان

زادگاه: مدینه

زاده: ۵ شعبان ۳۸ هجری قمری

درگذشته: ۱۲ محرم ۹۵ هجری قمری.

محل دفن: قبرستان بقیع،  مدینه

علت شهادت: مسمومیت

ادامه
امبر هرد,طلاق امبر هرد,آثار امبر هرد بیوگرافی امبر هرد (+ تصاویر)

زادگاه: ۲۲ ماه آوریل ۱۹۸۶

زاده: آستین، تگزاس

ملیت: آمریکایی

والدین: دیوید کلینتون هرد- پاتریشیا پیج

محل تحصیل: آکادمی کاتولیک سنت مایکل

سال های فعالیت: ۲۰۰۳

ادامه
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱۰ آذر
  هفته ۴ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - شهر خودرو
  ساعت: ۱۶:۱۵
 • بسکتبال انتخابی جام آسیا
  ایران - سوریه
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • هفته ۱۰ لیگ برتر انگلیس
  وستهام - استون ویلا
  ساعت: ۲۳:۰۰
 • ﺳﻪشنبه ۱۱ آذر
  هفته ۴ لیگ برتر ایران
  پیکان - استقلال
  ساعت: ۱۶:۱۵
ویژه سرپوش