۱۴:۰۷ - ۱۶ تير ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۴۰۴۳۲۱
جام جهانی

حذف تيم‌های تک ستاره در جام جهانی ٢٠١٨

جام جهانی ٢٠١٨ روسیه,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,جام جهانی

بيشتر تيم‌هايي كه متكي به يك ستاره بودند از جام كنار رفتند. مفهوم ستاره در اين جمله كمي گسترده‌تر از يك شخص است. منظور از ستاره هر تيم، ويژگي منحصر به‌فردي است كه آن تيم دارد و باقي نه. حالا اين ستاره مي‌تواند يك بازيكن باشد، مي‌تواند مربي يا يك سبك بازي باشد. آرژانتين متكي به مسي به سختي از گروهش صعود كرد و بعد به دست فرانسه حذف شد. پرتغال نشسته بر شانه‌هاي كريس رونالدو در مقابل اروگوئه شكست خورد. آلمان يواخيم لو در مرحله گروهي با جام خداحافظي كرد.

 

اسپانياي از بد روزگار گره خورده به هيرو و تيكي تاكا، توسط ميزبان كنار زده شد. لهستان با لواندوفكسي، كلمبياي بدون خامس رودريگز و سنگال چشم دوخته به ساق‌هاي ساديو مانه از ديگر تيم‌هاي ستاره‌محور جام بودند كه كاري از پيش نبردند. از آن طرف تيم‌هايي كه بار مسووليت را به عهده تمام افراد گذاشته بودند و همه اعضاي تيم به يك اندازه براي موفقيت زحمت كشيدند، خودشان را در مراحل پاياني مي‌بينند. تيم‌هايي كه حتي با وجود داشتن تك ستاره بزرگ‌تر از سايرين، نخواستند همه‌چيز را به او محول كنند.

 

برزيل زماني كه نيمار داشت وسط زمين غلت مي‌زد توسط كوتينيو مقابل سوييس به گل رسيد و از تساوي هراس‌آور مقابل كاستاريكا گريخت. در بلژيك اين فرتونگن بود كه روياهاي شياطين سرخ را مقابل ژاپن زنده نگه داشت. در انگليس پيكفورد جوان و در كرواسي سوباشيچ تيم را نجات دادند. شايد بتوان گفت كه اين جام جهاني نمود موفقيت‌هاي تيمي در مقابل موفقيت‌هاي فردي بود.

 

گرچه ما هميشه در فوتبال حرف از بازي تيمي و ورزش يازده نفره مي‌زنيم، اما شايد باطنا پذيرفته باشيم كه تك‌ستاره‌ها مي‌توانند سرنوشت بازي‌ها را تغيير دهند. حالا جام جهاني ٢٠١٨ با هر اتفاقي كه در ادامه اين برجام رخ بدهد، اين اولويت را ثابت كرده كه بهتر است به جاي زوم كردن روي ساق‌هاي يك شخص، به انديشه‌هاي يك نفر يا دستورالعمل يك روش خاص، چشم‌ها را بيشتر باز كنيم و كمي گسترده‌تر نگاه كنيم؛ همان كاري كه تقريبا صد سال پيش سرگئي آيزنشتاين انجام داد و از بقيه خواست كه انجامش بدهند.

 

بيشتر مردم سرگئي آيزنشتاين را با نظريه مونتاژش مي‌شناسند؛ نظريه‌اي كه انقلابي در صنعت سينما به وجود آورد. زماني كه در خود روسيه تزاري انقلاب اكتبر ١٩١٧ رخ داده بود و همه‌چيز به سمت اشتراكي شدن پيش مي‌رفت. اما علاوه بر نظريه مونتاژ، آيزنشتاين يك ويژگي منحصر به‌فرد ديگر را در تمام آثارش به نمايش گذاشت. مخصوصا در فيلم رزمناو پوتمكين؛ تكنيكي به نام غلبه جمعيت بر فرديت. البته اين اسمي است كه من خودم انتخاب كرده‌ام و شايد در منابع سينمايي به شكل ديگري با اين ويژگي فيلم‌هاي آيزنشتاين را با عناوين ديگري توصيف كرده باشند. مطابق اين تكنيك در واقع فيلمساز دلش نمي‌خواهد فرديت را از بين ببرد اما از نظر او فرديت بايد در ساختار جمعيت حل شود: جمله معروف «يكي براي همه، همه براي يكي».

 

در فيلم رزمناو پوتمكين شما با هيچ قهرمان دراماتيكي مواجه نمي‌شويد. شما نمي‌توانيد يك نفر را انتخاب كنيد و بگوييد اين شخصيت اول فيلم است. در هر چند پلان از فيلم يك نفر قهرمان است و بلافاصله جاي خودش را به ديگري مي‌دهد. تصاوير بسته بلافاصله به تصاوير مرجع و نماهاي باز كات مي‌خورند. آيزنشتاين اصرار دارد كه ما بپذيريم اگر وقوع در حال است، اگر انقلابي شكل گرفته و روسيه تزاري را دچار دگرگوني كرده، اگر ملوانان عليه افسران رزمناو قيام كرده‌اند، اگر مردم به خاطر آزادي روي پله‌هاي اودسا در حال جان دادن هستند، اين كار نه توسط يك شخص، بلكه توسط توده در حال وقوع است توده‌اي كه تك‌تك افرادش قهرمان هستند.

 

اگر يك نفر بميرد همه مرده‌اند و اگر پيروزي‌اي باشد براي همه است. برعكس آن اتفاقي كه در تيم‌هاي تك‌ستاره‌محور مشاهده مي‌شود؛ وضعي كه در فيلم‌هاي هاليوودي به چشم مي‌خورد. دوربين هميشه زوم روي ستاره را به خاطر بياوريد. مثلا زماني كه آرژانتين گل مي‌خورد، كارگردان تصوير مسي را نشان مي‌دهد. تيم گل مي‌زند تصوير مسي. تيم حذف مي‌شود، تصوير مسي! يكي بايد به آن دوربين خنگ مي‌گفت كه كمي نما را عوض كن؛ باقي بازيكنان را هم نشان بده. از اول تا آخر زوم كرده‌اي روي يك نفر كه چه بشود؟

 

جام جهاني روسيه انگار اداي ديني است به انديشه‌هاي نابغه اهل شوروي سينما. البته اداي دين به آيزنشتاين در تاريخ سينما بي‌نهايت است. هركس كه از تكنيك مونتاژ براي تاثيرگذاري روي احساسات مخاطب سود مي‌برد، به آيزنشتاين اداي دين مي‌كند. گاهي اين اداي دين توسط كارگردان اعلام مي‌شود، مثل فيلم تسخيرناپذيران اثر دي‌پالما و آن سكانس معروف پله‌ها و كالسكه در ايستگاه قطار، گاهي هم اعلام نمي‌شود. اما هميشه كه نبايد سينما به سينما اداي دين كند.

 

تيم‌هاي حاضر در جام جهاني روسيه به خوبي به يكي از اسطوره‌هاي فرهنگ و هنر كشور ميزبان‌ اداي دين كردند؛ با حذف تيم‌هاي فردمحور. با كنار زدن تيم‌هايي كه با اتكا به يك ستاره مي‌خواستند جام را به خانه ببرند. تصوير بسته ساق‌هاي لئو مسي، ريش بزي رونالدو و موهاي لخت يواخيم لو كه در ابتداي جام نماد قدرت و برتري به شمار مي‌رفت، بعد از حذف زودهنگام آرژانتين و پرتغال و آلمان، كاركرد عينك پنسي دكتر اسمرينوف را پيدا كرد.

 

شخصي كه به عنوان نماد بورژوازي در فيلم رزمناو پوتمكين به تصوير كشيده مي‌شود در سكانس پاياني آويزان بودن عينك شكسته‌اش در يك قاب بسته، مي‌شود نماد شكست سرمايه‌داري. حالا وقتي مسي را در نماي بسته نشان مي‌دهند، همه به ياد شكست و حذف آرژانتين مي‌افتند؛ حذفي كه در سايه اقتدار مسي رخ داد. همه جا براي نمايش به خانه برگشتن تيم ملي پرتغال از تصوير رونالدو استفاده مي‌كنند. تصاويري كه به شكل نمادين شكست سيستم متكي به تك ستاره بودن را نشان مي‌دهند.

 

حالا تيم‌هاي باقي مانده در روسيه به خوبي فهميده‌اند كه بايد پخش بكنند قدرت را ميان عناصر تيم. در تيم ملي كرواسي گاهي مودريچ قهرمان است و گاهي راكيتيچ. گاهي استارت‌هاي پرشيچ راهگشا است و گاهي جنگندگي مانژوكيچ. وقتي هم كه همه آنها از حركت باز مي‌مانند، پنجه‌هاي طلايي سوباشيچ تيم را جلو مي‌برد. همه تيم‌ها به همين شكل به اين مرحله رسيده‌اند.

 

با كات خوردن بين قهرمان‌ها در لحظات مختلف. با زوم نكردن بيش از حد روي يك نفر. و تيم خود روسيه از همه جالب‌تر است. تيمي كه علاوه بر مسووليت خطير تك تك بازيكنانش، يك جمعيت قهرمان ديگر هم در كنارش دارد. جمعيت چند ده هزار نفري كه استاديوم‌ها را پر مي‌كنند و تك‌تك‌شان با تمام وجود و با تمام حس مسووليت‌پذيري تلاش مي‌كنند تا تيم موفق شود. حتي اگر به آنها القا شود كه شما صرفا قطره‌اي از دريا هستيد. اما آنها مي‌دانند براي موفقيت همه بايد در هر جايي كه هستند بهترين عملكردشان را به نمايش بگذارند. آنها اين را از كارگردان بزرگ تاريخ كشورشان ياد گرفته‌اند. پس زنده باد آيزنشتاين. زنده باد سينما. زنده باد جام جهاني فوتبال.

 

تصوير بسته ساق‌هاي لئو مسي، ريش بزي رونالدو و موهاي لخت يواخيم لو كه در ابتداي جام نماد قدرت و برتري به شمار مي‌رفت، بعد از حذف زودهنگام آرژانتين و پرتغال و آلمان، كاركرد عينك پنسي دكتر اسمرينوف را پيدا كرد. شخصي كه به عنوان نماد بورژوازي در فيلم رزمناو پوتمكين به تصوير كشيده مي‌شود در سكانس پاياني آويزان بودن عينك شكسته‌اش در يك قاب بسته، مي‌شود نماد شكست سرمايه‌داري.

 

 

etemadnewspa​per.‎​ir
 • 16
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.7 stars from 17 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در "ممنوعه"

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
حافظ،زندگینامه حافظ،بیوگرافی حافظ زندگینامه حافظ + تصاویری از حافظیه

نام کامل: خواجه شمس الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي

محل تولد: شيراز

تاريخ تولد: ۷۲۷ قمري

تاريخ فوت: ۷۹۲ قمري

لقب: حافظ، لسان الغيب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاوليا

عنوان: شاعر

ادامه
بیوگرافی محسن چاوشی,عکس‌های جدید محسن چاوشی,محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی + عکس همسر و پسرش

نام و نام خانوادگی : محسن چاوشی حسینی

تاریخ تولد : ۸ مرداد ۱۳۵۸

محل تولد : خرمشهر

پیشه: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه‌سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۸۲

سبک: پاپ، راک، الکترونیک، ترنس، رگی و...

ادامه
نانسی عجرم،بیوگرافی نانسی عجرم،عکسهای نانسی عجرم بیوگرافی نانسی عجرم + عکس‌های جدید

نام کامل: نانسي نبيل عجرم(NANCY AJRAM)

محل تولد:الشرفيه/لبنان

تاريخ تولد:may 16th 1983

همسر: فادي الهاشم

زمینه فعالیت: خوانندگی

ملیت: لبنان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲۶ دی
  جام ملت های آسیا
  کره جنوبی - چین
  ساعت: ۱۷:۰۰
 • جام ملت های آسیا
  ویتنام - یمن
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  ایران - عراق
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • پنجشنبه ۲۷ دی
  جام ملت های آسیا
  عمان - ترکمنستان
  ساعت: ۱۷:۰۰
 • جام ملت های آسیا
  ژاپن - ازبکستان
  ساعت: ۱۷:۰۰
 • جام ملت های آسیا
  عربستان - قطر
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  لبنان - کره شمالی
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • جمعه ۲۸ دی
  هفته ۱۸ بوندسلیگا آلمان
  هافن هایم - بایرن مونیخ
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید