چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
۰۹:۴۲ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۱۷۷۶
اخبار فلزات، طلا و ارز

همه چشم ها خیره به بیتکوین | افسانه‌های ثروتمند شدن از طریق رمزارزها

ثروتمند شدن از طریق رمزارزها,خرید و فروش رمزارزها
موفق شدن یا نشدن بیتکوین در عبور از سد ۴۱ هزار دلاری نقش بسیار مهمی در تعیین مسیر بازار رمزارزها در کوتاه مدت خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، رمزارزها روز به روز در حال محکم تر کردن جای پای خود در بازارهای مالی هستند: پس از ممنوعیت موقت مبادلات دلاری در کوبا، فعالان ارزی این کشور از دولت خواسته اند تا بیتکوین را جانشین دلار در معاملات ارزی کند. منابع خبری از احتمال پذیرش رسمی بیتکوین در نیجریه و تانزانیا خبر می دهند که در صورت تحقق، آن ها را به مقاصد رسمی بعدی بعد از السالوادور تبدیل خواهد کرد.

ایلان ماسک که پیشتر با اعلام خبر توقف پذیرش بیتکوین توسط تسلا به دلیل نگرانی های محیط زیستی باعث آغاز ریزش بزرگ و گسترده بازار ارزهای دیجیتالی شد، این بار در توییتی مجددا از بیتکوین حمایت کرده است! وی با اشاره به اینکه تسلا تنها ۱۰ درصد بیتکوین در اختیار خود را با هدف اثبات نقدشوندگی این رمزارز به فروش رسانده، از پذیرش مجدد استفاده از بیتکوین در تراکنش های تسلا در صورت استفاده از انرژی های پاک برای استخراج آن خبر داده است.

دولت تایلند با هدف مقابله با تخلفات مالی، معامله میم کوین ها و توکن های غیرقابل تعویض (یا همان NFT) را در این کشور ممنوع اعلام کرد. میم کوین ها به ارزهای دیجیتالی اطلاق می شود که بیش از آن که دارای پشتوانه فنی باشند، به پشتوانه طرفداران خود و بیشتر با هدف سرگرمی عرضه می شوند. دوج کوین و شیبا از معروف ترین میم کوین های حال حاضر بازار محسوب می شوند.  

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۷۳۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۱۱.۱۹ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۵۳ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۶ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.  

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۳۹ هزار و ۹۵۱.۹۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۸۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۲.۱۵ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۲۵۵۴.۵۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۸۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۵.۶۲ درصد کاهش

۳- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۴- بایننس کوین

قیمت: ۳۶۷.۲۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۶۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴.۴۹ درصد کاهش

۵- کاردانو

قیمت: ۱.۵۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۳۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۷۹ درصد کاهش

۶- دوج کوین

قیمت: ۰.۳۲۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۴۰ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۵۶ درصد کاهش

۷- ریپل

قیمت: ۰.۸۸۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۲۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴.۶۸ درصد کاهش

۸ - یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۹- پولکا دوت

قیمت: ۲۴.۴۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۴.۹۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۷۷ درصد کاهش

۱۰- یونی سواپ

قیمت: ۲۳.۷۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۰۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۱۹ درصد کاهش

افسانه‌های ثروتمند شدن از طریق رمزارزها

یک کارشناس بازار رمزارز معتقد است داستان‌های ثروتمند شدن از طریق رمزارزها جنبه تبلیغاتی دارد و فقط برای تعداد انگشت‌شماری اتفاق افتاده است.

ثروتمند شدن از طریق رمزارزها,خرید و فروش رمزارزها

یک جست‌وجوی کوتاه در اینترنت شما را با داستان‌های عجیب و دور از ذهن ثروتمندشدن با خرید و فروش رمزارزها روبه‌رو می‌کند؛ داستان‌هایی که پس از شکست بسیاری در بازار سرمایه از اثرگذاری کافی برخوردار شد و توانستند بسیاری را به سمت این بازار جذب کنند. وحید آقامحسنی یکی از افرادی است که از طریق مدیریت یک سایت تبادل رمزارز دستی بر آتش این بازار دارد و تجربه او در این بازار موجب شد تا از او در رابطه با واقعی بودن داستان‌های میلیاردرشدن در بازار رمز ارزها بپرسیم.

در مدت اخیر شاهد علاقه مردم برای ورود به بازار رمزارزها بودیم، چه شد که این بازار مورد توجه قرار گرفت؟

پیش از پاسخ به این سؤال باید فضای رمزارزها در ایران را ترسیم کنیم. ورود به رمزارزها در ایران در مدت اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است، عده‌ای در بحث استخراج رمز ارز فعال هستند، برخی نیز در حوزه تبادل رمز(خرید و فروش) و عده‌ای نیز دست به ترید می‌زنند مانند کاری که در بورس انجام می‌شد، برخی در قیمت پایین سهامی را خریداری، در قیمت بالا می‌فروختند و به این شیوه درآمدزایی می‌کنند. در رابطه با هر ارزی  از طریق تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال به این نتیجه می‌رسند که یک قیمت خاص در یک بازه زمانی، کف قیمت بیت‌کوین است، در این قیمت رمزارز خریداری می‌کنند با این امید که در سقف قیمت به فروش برسانند. افرادی که آماتور هستند نیز برای بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

افراد آماتور زیادی در این مدت برای به‌دست آوردن ثروت وارد این بازار شده‌اند؟

به‌طور کلی به افراد غیرحرفه‌ای پیشنهاد نمی‌کنیم که وارد این بازار شوند چرا که این حوزه پیچیدگی‌ها و نوسانات خاص خود را دارد. متأسفانه شاهد بوده‌ایم که در این مدت برخی از افراد که کمترین اطلاعاتی در رابطه با بازار رمزارزها داشتند، به امید به‌دست آوردن ثروت کلان برای ورود به این بازار علاقه نشان دادند. این افراد بدون تحلیل و در هر قیمتی که رمز ارزها داشته‌اند، وارد بازار شده‌اند درحالی‌که ممکن است در سقف قیمتی، آن رمزارز خریداری کرده باشند.

چه اتفاقی افتاد که پس از بورس و شکست سرمایه‌گذاری در این بازار، مردم برای ورود به بازار رمزارزها علاقه نشان دادند؟

افت ارزش ریال در سال‌های اخیر موجب کاهش قدرت خرید مردم شد و به همین دلیل مردم برای جبران این روند وارد بازارهایی شدند که ارزش پولشان حفظ شوند، روزی وارد بازار سرمایه، خودرو، مسکن و... شدند و در آخرین قدم نیز بازار رمز ارزها مورد توجه مردم قرار گرفت.

دور زدن تحریم‌ها عامل دیگری برای ورود مردم به بازار رمز ارزها است. به‌عنوان مثال اگر فردی می‌خواهد برای فرزندش در آلمان پول ارسال کند، با داشتن یک حساب رمز ارزی می‌تواند ارز مورد نظر خود را در چند ثانیه به کشور مقصد ارسال کند. خرید در کف قیمت و فروش در سقف برای به‌دست آوردن سود نیز عامل دیگری بود که موجب جذب برخی افراد به این بازار شد.

در ایران افراد با رده سنی یا سطح مالی خاصی وارد این بازار می‌شوند یا اینکه مانند اتفاقی که در بورس رخ داد و بسیاری از افراد بدون داشتن سطح مناسبی از اطلاعات وارد این بازار شدند، بازار رمز ارزها نیز با هجوم افراد از هر طبقه و رده سنی مواجه شده است؟

افراد متخصص و با آگاهی بالا تا ۳ سال پیش به این بازار می‌آمدند اما در مدت اخیر اکثریتی وارد این بازار شده‌اند که بین آنها افراد بی‌اطلاع دیده می‌شود، ناگفته نماند که تعداد این افراد ناآگاه خیلی زیاد نیست. هنوز هم می‌شود گفت که طبقه خاصی با سواد حداقلی برای رصد بازار، دانستن مقداری زبان انگلیسی و وضعیت مالی مناسب به سمت این بازار می‌آیند.

این داستان‌های عجیب و افسانه‌ای که در رابطه با ثروتمند شدن از طریق ورود به بازار رمزارزها مطرح می‌شود تا چه حد واقعیت دارد؟ در ایران هم چنین اتفاقاتی می‌افتد؟

تبلیغات حوزه رمز ارزها در بسیاری از مواقع با اغراق بالایی همراه می‌شود و حتی داستانسرایی‌هایی نیز اتفاق می‌افتد که مثلا یک نفر یک تعداد زیادی بیت‌کوین در گذشته خریده بود الان سرمایه‌اش با رشد عجیب و غریبی همراه شده است. این داستان‌ها اگر هم رخ داده باشد، در دنیای واقعی برای تعداد انگشت شماری به وقوع پیوسته است.

اگر با یک روال منطقی بخواهیم کسب درآمد کنیم، باید بگویم که رمز ارزها چنین امکانی را فراهم می‌کنند اما امکان وقوع این داستان‌های عجیب و غریب برای کسب ثروت بسیار پایین است و یک شبه نمی‌شود میلیاردر شد.

پس شما می‌گویید که بخشی از این داستان‌ها مربوط به بحث تبلیغات است؟

 بله! بیشتر تبلیغاتی است که از طرف افراد غیرحرفه‌ای و نامعتبر مطرح می‌شود. زمانی که تبلیغات عجیب در بستر بازاری مطرح می‌شود باید مراقب باشیم که این بخش غیررسمی بازار است و ممکن است با کلاهبرداری همراه شود.

هم‌اکنون که تعداد زیادی به سمت بازار رمزارزها آمده‌اند، این نگرانی ایجاد شده است که اتفاق بازار سرمایه در رمزارزها نیز تکرار شود. با توجه به علاقه یکباره مردم به این بازار، باید گفت که دوره اوج رمز ارزها و به‌خصوص بیت کوین برای دوره خاصی بود یا ممکن است دوباره تکرار شود؟ 

بازار رمز ارزها یک بازار جهانی است، حجم مبادلات ایرانی‌ها در این بازار کم نیست اما اینگونه نیست که بازار را به هم بریزد. بدون شک این بازار نیز فراز و نشیب‌های خود را دارد به‌عنوان مثال بیت‌کوین تا سال ۲۰۱۷ صعود وحشتناکی داشت و به قله حدود ۱۹ هزار دلاری رسید. اگر فردی در سال ۲۰۱۰ بیت‌کوین که به میزان چند سنت یا یک دلار ارزش داشت را خریده بود در سال ۲۰۱۷ سود کلانی را به‌دست آورده است. از سال ۲۰۱۷ بازار با یک ریزش شدید برای اصلاح همراه شد تا کف قیمتی ۳ هزار دلار رسید. بازار رمز ارزها پس از آن اصلاح روند صعودی به‌خود می‌گیرد و امسال به ۶۰ هزار دلار نیز رسید، از این قیمت باز هم بازار به سمت اصلاح و کاهش رفته است.

این اصلاح تا چه قیمتی ادامه خواهد داشت؟

یکی از خطوط مقاومت بازار ۳۰ هزار دلار پیش‌بینی می‌شود، هر چند تمام این پیش‌بینی‌ها با اما و اگر همراه است و نمی‌توان دقیق گفت که اوج‌گیری رمز ارزی مانند بیت‌کوین چه زمانی تکرار می‌شود.

*لیلا شریف

  • 11
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
عکس های ویلیام جیمز,نظریه ویلیام جیمز,مرگ ویلیام جیمز سایدیس زندگی نامه ویلیام جیمز سایدیس ریاضیدان نابغه آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۸۹۸

زادگاه:منهتن،  نیویورک، آمریکا

ملیت:آمریکایی

سمت:ریاضی دان،  کیهان شناس و زبان شناس نابغه آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه هاروارد، دانشگاه رایس

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
ویژه سرپوش