جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۲۸ - ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۰۷۲۷
اخبار فلزات، طلا و ارز

 دعوای زرگری مجلس و بانک مرکزی در بازار ارز/ مجلس بلوف می‌زند، خودش عامل مشکلات ارزی است/ کف قیمت دلار ۵۸ هزار تومان است

وضعیت بازار ارز,صندوق توسعه ملی

مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی اعتراض مجلس به وضعیت بازار ارز را نمایش و بلوف می‌داند که نتیجه‌ای برای بازار ارز نخواهد داشت و می‌گوید: مجلس خودش یکی از عوامل ایجاد این مشکلات ارزی است. بخشی از این تنش‌هایی که با دنیای بیرون داریم عاملش همان تفکر اصولگرایی است که بر مجلس حاکم است.

اقتصاد ۲۴؛ بازار ارز پس از رویارویی با قله‌های قیمتی جدید، حالا روز‌های آرامی را سپری می‌کند. در یک هفته گذشته دلار به سرعت به کف کانال ۶۰ هزار تومانی برگشت، رقمی که آخرین بار آن را درروز‌های آغازین پس از تعطیلات نوروز تجربه کرده بود و از همین رو در ریزش اخیر به مرز مقاومتی مهمی بدل شد. دلار تا این لحظه نتوانسته به کریدور ۵۰ هزار تومانی ورود کند و در صورتی که موفق شود، آن طور که «مرتضی افقه» کارشناس اقتصادی می‌گوید زیر ۵۸ هزار تومان نخواهد رفت.

گفته شده کاهش چند هزار تومانی دلار به دلیل استفاده از ابزار ارزپاشی توسط بانک مرکزی است که از محل صندوق توسعه و ذخایر ارزی صورت می‌گیرد، اتفاقی که با کاهش سرمایه‌گذاری در زیرساخت و کاهش ذخایر بانک مرکزی قدرت این نهاد را در مقابل شوک‌های ارزی تضعیف خواهد کرد.

دست بردن در قلک صندوق توسعه ملی قابل تصور بود

مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی در این باره به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: دولت تعهد داشته و دارد که نیاز‌های اساسی مردم را با ارز ۲۸۵۰۰ تامین کند. در نتیجه ارز به اندازه کافی نداشتند و قابل تصور بود که به این قلک دست ببرند. اینکه مساله تحریم حل نشده و ما ناچار هستیم از ذخایرمان برداریم خودش یک تاثیر منفی است؛ اما اثر مثبتش این است که همچنان فعلا کالا‌های اساسی با قیمت ولو بالا، اما تثبیت شده‌ای به دست مردم می‌رسد.

طبق آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در بودجه سال گذشته برای تامین ارز ۲۸۵۰۰ تومانی ۲۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده بود. پیش‌بینی شده بود که نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار آن از محل فروش نفت تامین شود که به گفته رئیس سازمان برنامه، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد این رقم محقق نشده است. به این ترتیب حدود ۷ تا ۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی صندوق توسعه ملی، برای تخصیص این ارز باید هزینه شده باشد.

مجلس قادر نخواهد بود تاثیری بر بازار ارز بگذارد

به دنبال انتشار این گزارش‌ها بود که آهسته آهسته صدا‌هایی از مجلس شورای اسلامی علیه بانک مرکزی به گوش رسید. باقر قالیباف در واکنش به این گزارش‌ها انگشت اتهام را به سمت این نهاد برد و گفته در صورتی که بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز برنامه ندهد مجلس برنامه می‌دهد. اما چه شد که بالاخره مجلسی که با حمایت از دلارزدایی از مسیر انکار بازار ارز به یکباره علیه نهاد سیاستگذار اقتصادی دولت قد علم کرد؟ آیا مجلس با به رسمیت شناختن بازار ارز در مسیر اصلاح قدم برداشته است؟

افقه در این باره یادآور می‌شود: مجلس خودش یکی از عوامل ایجاد این مشکلات ارزی است. بخشی از این تنش‌هایی که با بیرون داریم عاملش همان تفکر اصولگرایی است که بر مجلس حاکم است. این یک بلوف است. در واقع مجلس می‌خواهد خودش را مردمی نشان بدهد. به همین دلیل به دولتی تازیده که خودش به آن رای داده است. هنوز دو سال نگذشته که به وزرا رای اعتماد داده و نشان داده خودش با این روند همسو است.

به گفته او، اظهارات اخیر مجلسی‌ها از نظر من نمایش است و الا اگر قرار است کسی را استنطاق کنند این مردم هستند که باید از مجلس و دولت بپرسند چرا بستر‌های این تنش‌های منطقه‌ای ایجاد شده است، چرا که خود این افراد و این نوع تفکر بود که که مانع تداوم برجام شد و عامل مشکلات ارزی تاکنون شده است؛ بنابراین مجلس خودش یکی از مقصران است. این دعوا‌ها بیشتر جنبه سیاسی دارد. قالیباف گفته که اگر دولت نمی‌تواند، خودمان طرح می‌دهیم. مجلس هیچ طرحی ندارد. اگر دولت نتواند تاثیرگذار باشد که نمی‌تواند، از آن جهت که دولت منفعل است و متغیر فعال در تعیین نرخ هست فقط متغیر خارجی است، مجلس هم قادر نخواهد بود تاثیر جدی روی قیمت ارز بگذارد.

پروژه دلارزدایی به در بسته خورد؟

آن طور که این کارشناس اقتصادی می‌گوید اخیرا اعلام شده که چین ارتباط بانکی را با روسیه قطع کرده و همین نشان می‌دهد که مسئله دلارزدایی که دولت و مجلس را ذوق زده کرده بود، فعلا یک رویا بیشتر نیست. به نظر نمی‌رسد که قدرتی اقتصادی در مقابل دلار بتواند شاخ و شانه بکشد. حتی کشور‌های اروپا که با هم جمع شدند و یورو را به عنوان پول واحد دادند نتوانستند حریف دلار بشوند؛ چه برسد به کشور‌های شرقی با چند کشور آفریقایی و ایران که می‌خواستند دلارزدایی بکنند در حالی که هنوز توان این را ندارند.

پیش‌بینی قیمت دلار

مرتضی افقه همچنین در پیش بینی آینده بازار ارز و قیمت دلار به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: بازار ارز و به تبع آن قیمت کالا‌های مرتبط با ارز ارتباط تنگاتنگی با تحولات بیرونی که مرتبط با ایران باشند دارد، چون ارز منشاء خارجی دارد؛ بنابراین هر اتفاق مثبت یا منفی در روابط تجاری و سیاسی کشور با کشور‌های دیگه ایجاد بشود تاثیر مستقیم مثبت و منفی می‌گذارد. همانطور تا چند روز بعد از حمله اسرائیل بازار منتظر ماند ببیند واکنش بعدی ایران چیست یا آیا این تنش ادامه پیدا می‌کند یا خیر. بعد وقتی بازار مطمئن شد که فعلا آرامش هست تب افزایشی نرخ هم فروکش کرده و ممکن است به کانال ۵۹ تومان یا ۵۸ تومان نیز برگردد، اما اینکه به نرخ‌های پایین‌تر برگردد، من این زمینه را نمی‌بینم.

به باور وی، در میان‌مدت هم اگر تحولی در مساله تحریم یا مساله اف‌ای‌تی‌اف رخ ندهد با نزدیک شدن به انتخابات آمریکا و احتمال اینکه ممکن است که ترامپ رییس جمهور بعدی آمریکا باشد این نرخ ارز رو به بالا در نوسان خواهد بود.

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
مجلسى ها فعلا به دنبال شاسى بلند هستن وقت ندارن که به امور مردم رسيدگى کنن
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش