پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۵۹ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۱۳۴
اخبار فلزات، طلا و ارز

منش دولت بعدی در کنترل تورم، سرنوشت بازار‌های مالی را تعیین می‌کند/ احتمال سقوط سکه به این رقم/ ریزش طلای ۱۸ عیار به زیر ۳ میلیون به چه شرطی ممکن است؟

محمدرضا نعمت‌زاده, وزیر صمت دولت اول حسن روحانی
چرا اثر فقدان شخص اول اجرایی کشور نتوانست به عامل محرک بازار‌ها تبدیل شود؟ آن طور که کارشناسان می‌گویند اگرچه رئیس دولت نیست، اما منش مواجهه تیم اقتصادی آن با تورم همچنان باقی است یا به تعبیر «مجتبی دیبا» تحلیلگر بازار‌های مالی این سیاست‌های انقباضی دولت است که در فضای کنونی اقتصاد بیشترین تاثیر را بر عملکرد بازار‌ها دارد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین عامل اثرگذار بر آینده بازار‌ها و همچنین تحلیل تکنیکال بازار طلا و سکه پرداختیم.

به گزارش اقتصاد ۲۴؛ بازار‌های مالی کشور در هفته جاری با شوک عجیب و غیر منتظره سقوط بالگرد رئیس جمهور و شهادت وی و همراهانش روبه‌رو شد. دلار به عنوان دماسنج این بازار‌ها در زمانی که هنوز تردید‌هایی در مورد شهادت سید ابراهیم رئیسی وجود داشت، خیلی زود تغییر مسیر داد و افزایشی شد. این روند تا صبح فردای آن روز با تایید خبر مذکور هم ادامه داشت؛ اما طولی نکشید که آرام گرفت. دلاری که از کانال ۶۰ هزار تومان هم عبور کرده بود، به روال سابق برگشت.

اما چرا اثر این اتفاق یعنی فقدان شخص اول اجرایی کشور نتوانست به عامل محرک بازار‌ها تبدیل شود؟ آن طور که کارشناسان می‌گویند اگرچه رئیس دولت نیست، اما منش مواجهه تیم اقتصادی آن با تورم همچنان باقی است یا به تعبیر «مجتبی دیبا» تحلیلگر بازار‌های مالی این سیاست‌های انقباضی دولت است که در فضای کنونی اقتصاد بیشترین تاثیر را بر عملکرد بازار‌ها دارد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین عامل اثرگذار بر آینده بازار‌ها و همچنین تحلیل تکنیکال بازار طلا و سکه پرداختیم.

بازار‌های مالی عرصه را به بهره بانکی باختند

مجتبی دیبا، تحلیلگر بازار‌های مالی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ با اشاره به اثر ادامه‌دار سیاست‌های انقباضی دولت بر عملکرد بازار‌ها توضیح می‌دهد: با بررسی سایر بازار‌ها در اردیبهشت ماه متوجه یک موضوع می‌شویم که عملا بازار پول برنده اکثر بازار‌ها به خصوص در مقابل بازار سرمایه بوده است. فردی که به سمت نرخ بهره بانک‌ها رفته به صورت کوتاه‌مدت توانسته نسبت به سایر بازار‌ها موفق‌تر عمل کند. در حال حاضر با این مدل سرمایه گذاری روبه‌رو هستیم.

به گفته وی در مورد آینده نیز زاویه دید سیاستگذار مهم است. با توجه به اینکه قرار است دولت جدیدی روی کار بیاید سوال این است که آیا منش و روش مواجهه با تورم را قرار است عوض کند یا خیر؟ در دولت سیزدهم هدف این بود که تورم به هر قیمتی مهار شود. این به هر قیمتی یک رکود مزمن در بازار‌ها را ایجاد کرده است. ناترازی بانک‌ها و بالا رفتن نرخ تامین مالی برای شرکت‌ها عملا شرکت‌ها را به این صرافت انداخته که فعلا از گرفتن وام خودداری کنند و از طرفی بانک‌ها هم وام‌ها را به تعویق می‌اندازند.

او در ادامه می‌افزاید: این عامل اصطلاحا پول پاشی را در بدنه اقتصاد کند و حتی راکد کرده است. این نشان‌دهنده این خواهد بود که بازار‌ها حرکت خاصی نمی‌کنند. به طور مثال بازارساز با اهرم‌هایی که از بازار‌هایی مثل سلیمانیه و هرات داشته در این مدت توانسته بازار دلار را مقداری افت بدهد. این اعداد شاید چند وقت پیش خیلی جذاب بود، اما پول داغ و پول سرگردان الان شاید خیلی کم باشد. البته به انتظارات تورمی هم با این امید که شاید بشود ارزان‌تر خرید هم باید توجه داشت.

کف قیمتی طلای ۱۸ عیار در حال حاضر چقدر است؟

دیبا در ادامه به بررسی بازار طلا پرداخته و می‌گوید: در مورد طلای ۱۸ عیار منطقه ۳ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مناطقی است که واکنش‌های خوبی را ما مدت‌هاست روی آن داریم، ولی فشار عرضه دارد به این سطح بیشتر می‌شود. هر چقدر عرضه به این سطح بیشتر بشود امکان شکستش را بالاتر می‌برد.

اما این چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ او تصریح می‌کند: الان در طرف دلار هم اصلاح داریم و هم مشکلی را فعلا نداریم، اما در سمت انس جهانی نیازمند شرایط خاصی هستیم؛ یعنی اگر انس جهانی ریزشی شود قطعا ما عدد ۳ میلیون و ۱۰۰ و حتی ۲ میلیون و ۸۰۰ را هم می‌توانستیم ببینیم. فعلا با تمام این تفاسیر اگر متغییر انس جهانی یک مقدار افت کند با توجه به اینکه روی ۳۳۰۰ و ۳۲۰۰ دارد واکنش‌هایی نشان می‌دهد احتمال شکست را می‌شود داد، ولی اگر این متغیر همچنان ثابت بماند ما مدتی را در محور ۳۱۰۰ و ۳۲۰۰ حرکت خواهیم کرد.

پیش بینی قیمت سکه و دلار

به گفته این کارشناس بازار‌های مالی، اما سکه مدت هاست که به ۴۰ میلیون تومان واکنش نشان می‌دهد و این رقم را از دست نمی‌دهد. در این بازار هم حرکات انس جهانی مهم است. اگر این عامل ریزشی شود کف ۳۷ میلیون هم می‌تواند برای سکه قابل دستیابی باشد. در مورد دلار هم دو متغیر و پارامتر مهم در تصمیم گیری ما وجود دارد. علاوه بر نبود پول داغ و این ذهنیت که شاید بعدا بتوان ارزان‌تر خرید در بازار دیده می‌شود؛ بنابراین به گفته وی برای دلار هم منطقه ۵۵ هزار تومان را می‌توانیم منطقه مناسبی بدانیم، اما اگر شرایط خیلی مناسب باشد به ۵۳ هم می‌تواند برسد، اما فعلا به نظر می‌رسد که منطقه ۵۵ برای شرایط فعلی دلار مدنظر بازارساز است.

انتخابات آمریکا نقطه عطف خیلی از مباحث است

طبق پیش بینی مجتبی دیبا ، با توجه به شرایط موجود منطقه و شرایط ریاست جمهوری مدل اینکه چه فردی از کدام بخش از بدنه سیاسی کشور وارد کارزار انتخاباتی شود خیلی مهم است. در این وضعیت دید خارجی هم مهم است. اینکه آیا بدنه حاکم بر کشور نگاهش به توافق عوض شده یا خیر و قرار است که با همان مدل برویم جلو خیلی تاثیرگذار است،. ولی اگر خشک و بدون احساس بخواهیم به موضوعات نگاه بکنیم انتخابات آمریکا شاید نقطه عطف خیلی از مباحث باشد.

  • 10
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش