جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰۹:۱۵ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۲۲۴۵
اخبار فلزات، طلا و ارز

اخبار لحظه‌ای از بازار ارز و طلا/ قیمت روز دلار در بازار آزاد ۹۷/۰۳/۰۹

قیمت روز سکه و دلار در بازار آزاد (چهارشنبه ۰۹ خرداد ۹۷) / سکه در سودای جایگاه ارز

قیمت سکه و قیمت دلار 09 خرداد,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
روز سه شنبه، سکه مرز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را شکست و دلار در بازار غیررسمی از کانال ۶ هزار و ۴۰۰ تومان عبور کرد. روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی حدود ساعت ۱۲ ظهر تا قیمت دو میلیون و ۹۵ هزار تومان رشد کرد و تا ساعت ۳ بعدازظهر با ادامه روند افزایشی به قیمت ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسید. این قیمت که ۷۰ هزار تومان بالاتر از روز دوشنبه بود، بیشترین میزان رشد این فلز گرانبها از ۲۱ اردیبهشت محسوب می‌شد. سکه از ابتدای هفته در مسیر افزایشی قرار گرفت و در نهایت روز سه‌شنبه به سطح قیمتی رسید که پیش از این در ادوار گذشته تجربه نکرده بود.

با اجرای تک نرخی کردن ارز و خروج صرافی‌ها از خرید و فروش ارز، مقصد نقدینگی مردم به سمت بازار موازی و همراستای ارز یعنی سکه تغییر کرده است.

 

از زمانی که خرید و فروش ارز به سیاق گذشته ممکن نیست، نقدینگی سرگردان در درجه نخست سکه و طلا و درمراحل بعدی مسکن را جایگزین کرده است. به اعتقاد کارشناسان ورود بخشی از این نقدینگی به بازارمسکن بخصوص واحدهای مسکونی کوچک و متوسط علاوه بر افزایش تعداد معاملات، قیمت‌ها را نیز دراین بازار بالا برده است به طوری که طبق اعلام بانک مرکزی در بازار مسکن پایتخت میانگین قیمت‌ها به ترتیب در فروردین و اردیبهشت امسال ۲۹.۵ و ۳۴.۵ درصد افزایش یافته است. اما ورود نقدینگی‌های کلان به بازار سکه بیشتر به چشم می‌خورد. به گونه‌ای که حتی سکه ۲.۱ میلیون تومانی هم مشتری زیادی دارد و روزانه متقاضیان بسیاری برای خرید اقدام می‌کنند.

 

گرچه بازار سکه با نرخ دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی ناآشنا نیست، ولی دیروز عبور قیمت سکه تمام بهار آزادی از مرز دو میلیون و ۱۳۰ هزار تومان فشار تقاضا دراین بازار را به نمایش گذاشت. روز سه‌شنبه و هنگام تنظیم این گزارش سکه تمام طرح جدید با بیش از ۵۷ هزار تومان رشد به دو میلیون و ۱۳۵ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم هم که هفته‌ها زیر دو میلیون تومان بود دیروز با رشد ۳۵ هزار تومانی به دو میلیون و ۵۵ هزار تومان رسید. همچنین نیم سکه هم ۱۴ هزار تومان گران شد و به یک میلیون و ۴۰ هزار تومان رسید. دراین بازار ربع سکه نیز ۶۱۰ هزار تومان قیمت خورد که رشد ۱۵هزار تومانی را نشان می‌داد. در بازار طلا هم هرگرم طلای ۱۸ عیار با ۳۱۲۰ تومان رشد روی ۱۹۶ هزار و ۱۲۰ تومان ایستاد. درحالی نرخ سکه در بازار دیروز رشد داشت که بازار آتی سکه قیمت‌هایی به مراتب بالاتر را برای ماه‌های آینده به نمایش گذاشت به طوری که سکه تمام آتی برای دی ماه با رشد ۷۵ هزار تومانی دو میلیون و ۳۸۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد. سکه‌های آتی تیر، شهریور و آبان نیز به ترتیب دو میلیون و ۱۹۲ هزار تومان، دو میلیون و ۲۶۴ هزار و دو میلیون و ۳۲۴ هزار تومان قیمت خورد که رشد بالایی نسبت به روز کاری قبل داشت.

 

دلایل رشد دوباره قیمت سکه

همواره نرخ طلای جهانی و ارز دو علت مهم تغییر قیمت سکه در بازار ایران است. برهمین اساس دیروز اونس طلا با رشد نزدیک به ۵ دلاری به ۱۳۰۲ دلار رسید و بازار طلای ایران را تقویت کرد. از سوی دیگر گرچه درمیانه روز قیمت‌ها در بازار ارز آزاد افت نشان می‌داد، اما طی روز نوسان بالایی را تجربه کرد؛ برای مثال دراین روز یورو با ۳۰۰ تومان نوسان از محدوده ۷۴۰۰ تومان به ۷۱۰۰ تومان بازگشت.

 

اما از همه مهمتر افزایش قابل توجه تقاضا در بازارطلا بخصوص سکه است. موضوعی که محمد کشتی آرای عضو هیأت رئیسه اتحادیه طلا و جواهردر گفت‌و‌گو با «ایران» آن را توضیح می‌دهد.

 

وی با اشاره به رشد حدود ۵ دلاری اونس طلا به همراه نوسان شدید نرخ ارز در بازار دیروزگفت: روزگذشته افزایش بهای جهانی طلا و همچنین نوسانی که در بازار ارز رخ داد یکی از دلایل رشد قیمت‌ها در بازار طلا و سکه بود.

وی افزود: ولی عاملی که تأثیر بیشتری در قیمت‌ها داشت رشد چشمگیر تقاضا در بازار است. به گفته وی طی هفته‌های اخیر نقدینگی زیادی در کشور به طلا و سکه تبدیل شده است. هرچند همواره در بازار تقاضا وجود دارد ولی تفاوت تقاضای این روزهای بازار این است که این تقاضاها کلان‌تر شده است. وی ادامه داد: برهمین اساس از ابتدای هفته جاری تاکنون نرخ سکه حدود ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. براساس توضیحات کشتی آرای به طور معمول در ماه مبارک رمضان میزان تقاضا در بازار طلا کاهش می‌یابد و از نیمه این ماه بتدریج بازمی گردد ولی امسال شاهد تقاضای زیادی در بازار هستیم. به‌گفته این عضو اتحادیه طلا و جواهر به‌دلیل دشواری در خرید ارز به‌عنوان بازاری برای سرمایه‌گذاری با حفظ ارزش دارایی‌ها بخش عمده‌ای از نقدینگی به سوی بازار طلا و سکه هدایت شده است.

 

وی اضافه کرد: البته رشدی که در بازار سکه شاهد هستیم در بازار طلا رخ نداده است که دلیل آن استاندارد بودن سکه است. از آنجا که خرید طلا به تخصص بیشتری نیاز دارد و هنگام فروش ریسک بیشتری نیز دارد مردم سعی می‌کنند سکه خریداری کنند که قالب استانداردی دارد و در سراسر کشور یکنواخت است.

 

۱۸:۰۰۰۹ خرداد ۹۷

دلار به ۶۵۰۰ تومان نزدیک شد

روز چهارشنبه، شاخص بازار ارز در ساعات ابتدایی روز تلاش کرد که از مرز ۶ هزار و ۵۰۰ تومان خود را بالا بکشد، ولی چنین اتفاقی رخ نداد و از اواسط روز قیمت مسیر نزولی را برای حرکت انتخاب کرد. دلار که تا ساعت یک بعدازظهر در بازار غیررسمی تا محدوده ۶ هزار و ۴۹۰ تومان بالا رفته بود، حدود ساعت ۴ عصر تا محدوده ۶ هزار و ۴۶۰ تومان عقب رفته بود. این محدوده قیمتی کمی بالاتر از روز سه‌شنبه قرار داشت، ولی به اندازه‌ای نبود که معامله‌گران سکه را برای نگه‌داری این فلز گرانبها در سطوح ابتدای روز ترغیب کند. حتی روند کاهشی دلار در اواسط روز تمایل سکه بازان برای فروش را افزایش داد. در واقع، روز چهارشنبه سکه بیشتر از دلار سیگنال کاهشی گرفت تا افزایشی.

۱۷:۰۰ ۰۹ خرداد ۹۷

​۴ پیشنهاد ارزی اتاق بازرگانی تهران به رئیس‌جمهوری

رییس اتاق بازرگانی تهران در نامه‌ای به رییس جمهوری که رونوشتی از آن برای معاون اول نیز ارسال شد، به چهار مطالبه ارزی بخش‌ خصوصی از دولت اشاره کرد. کلیک کنید.

۱۶:۰۰ ۰۹ خرداد ۹۷

احتمال کاهش نرخ سود بانکی ضعیف است

رئیس کانون بانکهای خصوصی گفت: احتمال کاهش نرخ سود بانکی با توجه به تحولات اقتصادی در شش ماهه اخیر، بعید به نظر می‌رسد. کوروش پرویزیان اظهار داشت: اگر فضای اقتصادی کشور در نیمه دوم سال ۹۶ مثل نیمه اول سال بود، بانک مرکزی احتمالا سود سپرده‌های بانکی را از ۱۵ درصد کمتر می‌کرد اما با توجه به اتفاقاتی که در بازار ارز رخ داد، بعید است که بانک مرکزی نرخ سود بانکی را کاهش دهد. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه شرایط کنونی اقتصاد ایران با توجه به حواشی برجام تغییر کرده است اضافه کرد: خروج آمریکا از برجام باعث شده وضع پیش رو متفاوت از گذشته باشد. پیامد تغییر وضع، تغییر سیاست‌های مختلف از جمله سیاست‌های پولی و مالی، بانکی و ارزی است از این رو اعمال تغییر در سیاست های تجاری هم باید در دستور کار قرار بگیرد. پرویزیان گفت: به نظر می‌رسد با توجه به تغییر شرایط، مجلس شورای اسلامی باید بودجه سال ۹۷ را بازنگری کند و شیوه های کنترل بودجه و کاهش هزینه های دولت را تغییر دهد و از سوی دیگر تقویت نظام بانکی و اصلاحات مربوط به آن باید متناسب با شرایط کنونی پیش رود.

۱۲:۵۵ ۰۹ خرداد ۹۷

قيمت فروش سکه و طلا در بازار ايران

 

قیمت سکه و قیمت دلار 09 خرداد,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۰۹:۵۵ ۰۹ خرداد ۹۷

نرخ ارز رسمی/ دلار ۴۲۱۴۳ ریال (چهارشنبه ۹ خرداد ۹۷)

ارزش ۲۰ ارز در حالی روند نزولی به خود گرفته که ارزش دلار همچون روز گذشته با روند مثبت روبرو شده است.

برای دیدن نرخ سایر ارزها کلیک کنید.

۰۷:۰۰ ۰۹ خرداد ۹۷

چرا از ثبت‌سفارش کالا استقبال شد؟

تاکنون گروه‌بندی خاصی در مورد تخصیص ارز به کالاها صورت نگرفته است؛ بنابراین این امیدواری برای واردکنندگان به‌وجود می‌آید که به هر نوع کالا، دلار ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده می‌شود. بدیهی است که واردات با این نرخ دلار برای واردکنندگان خوشایند بوده و مورد استقبال آنها قرار گرفته است. از سوی دیگر، بخش زیادی از شرکت‌هایی که در داخل کشور فعالیت می‌کنند و خارج از کشور انبارهایی مملو از کالا دارند، نسبت به واردات آن کالاها با دلار ۴۲۰۰ تومانی اقدام کرده‌اند؛ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که نااطمینانی واردکنندگان موجب ایجاد عطش برای واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی شده، نه نیاز بازار؛ زیرا تصور آنها بر این است که این نرخ و این شرایط موقت است و احتمال دارد در آینده، دلار با نرخ یارانه‌ای به آنها تعلق نگیرد. از این رو نسبت به واردات کالا حتی در برخی موارد بیش از نیاز کوتاه‌مدت خود روی آورده‌اند؛ بنابراین رفتار تجار در این باره نشان می‌دهد قیمت دلار مهم‌ترین عامل افزایش حدود دو برابری ثبت‌سفارش‌ها است. از طرف دیگر با توجه به اینکه اعتبار ثبت‌سفارش‌ها سه ماهه است، نهایتا تا هفته سوم مردادماه سال‌جاری باید شاهد اثر این ثبت‌سفارش‌ها در آمار در واردات باشیم که رقم قابل‌توجهی است.

این خبر تکمیل می‌شود...

  • 19
  • 37
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
میزدی بگستراند تا فوق ی
اگه با این وضع پیش بریم جوانان دهه نودی ها نمی توانند ازدواج کنند لطفا کاری کنید
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
ویژه سرپوش