۰۸:۱۷ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۵۰۵۳۳۳
اخبار فلزات، طلا و ارز

اخبار لحظه‌ای از بازار دلار و سکه/ قیمت روز دلار در بازار آزاد ۹۷/۰۵/۱۸

قیمت دلار و قیمت سکه (پنج شنبه ۱۸ مرداد ۹۷) / وقتی بسته ارزی نمی تواند معجزه کند!

قیمت دلار و قیمت سکه 97/05/18,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

قیمت دلار و قیمت سکه ۹۷/۰۵/۱۸؛ به گزارش سرپوش، ورق برگشت. بازارهاي داخلي ارز و طلا دوباره افزايشي شدند. در اولين روز شروع به كار دوباره صرافي‌ها، دلار به كانال ١٠ هزار تومان بازگشت و سكه امامي در مقطعي به بهاي ٣ميليون و ٨٠٠ هزار تومان نزديك شد. هر دو بازار تحت‌تاثير عوامل بازاري و همين‌طور سياسي قرار داشتند، گرچه با كاهش تب اوليه، برخي قيمت‌ها اصلاح شدند.

 

در بازار ارز، با برداشته شدن ممنوعيت معاملات در صرافي‌ها، رفت و آمد در خيابان فردوسي بيشتر شد. با اين همه، دسته‌اي از صرافي‌ها به‌دليل ابهام در عوامل بازارساز ترجيح دادند روز چهارشنبه را تعطيل باشند. با وجود اين، هيجان اوليه و روشن نبودن روند پيش رو باتوجه به تازگي فعاليت دوباره باعث شد دلار روند صعودي به خود بگيرد. يك مسله قابل مشاهده، تفاوت قيمت‌ها بر تابلوهاي صرافي‌هاي گوناگون بود. بيشتر صرافي‌ها بيشتر از فروش، مايل به خريد بودند، امري كه نشان مي‌دهد دسته‌اي از فعالان بازار ارز به رشد قيمت‌ها پس از بازگشت حالت عادي به بازار، اميد دارند. چهارشنبه، تهديدهاي تازه ترامپ هم اندكي در بازار تاثير داشت.

 

بازار طلا هم تحت‌تاثير اتفاقي تازه بود اما اين اتفاق دقيقا وارونه انتظارها عمل كرد و تقاضاي شديد در بازار باعث رشد چندصد هزار توماني قيمت‌ها شد. اين رشد در حالي رقم خورد كه از ٢ميليون و ٥٨٠ هزار سكه‌اي كه موعد تحويل آنها فرا رسيده، فقط ٢٥ هزار قطعه وديعه‌اي با سررسيد تحويل آغاز شد و تا حدود ١٠ روز ديگر ادامه خواهد يافت و پس از آن موعد تحويل سكه‌ها قطعي است. ايسنا نيز در اين‌باره گزارش داده كه دور نخست مربوط به سكه‌هاي وديعه‌اي در دو سررسيد ٦ ماهه و يكساله بود؛ به اين ترتيب خريداران بايد مبلغي را نزد بانك ملي ايران به‌عنوان وديعه مي‌پرداختند و بقيه مبلغ در موعد سررسيد با ٤ درصد تخفيف دريافت مي‌شد. نرخ اعلامي چهارشنبه به خريداران اين نوع سكه‌ها ٣ميليون و ٧٩ هزار تومان بود؛ اما آمار شعب بانك ملي نشان مي‌دهد خريداران اين سكه‌ها استقبال چنداني از تحويل آن نكرده‌اند زيرا انتظار داشتند مبلغ سكه در روز تحويل نزديك ٢ميليون تومان محاسبه شود. به گفته فعالان بازار سكه، اين امر بر بازار آزاد طلا و سكه نيز اثر گذاشت زيرا خريداران چنداني براي تحويل سكه‌هاي خود به بانك مراجعه نكردند و به همين سبب بهاي انواع سكه با وجود سير نزولي از ابتداي هفته، دوباره صعودي شد. البته سكه تحت‌تاثير رشد قيمت دلار هم بود.

 

دستورالعمل خريد و فروش ارز در شبكه صرافي‌هاي مجاز همين هفته به شركت‌هاي صرافي داراي مجوز معتبر فعاليت از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران ابلاغ شد. بر اساس اين دستورالعمل، ‌خريد و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت حواله‌هاي ارزي در چارچوب مقررات ارزي بر مبناي نرخ بازار صرفا از طريق «سامانه نظام يكپارچه معاملات ارزي (نيما)» مجاز است. همچنين صرافي‌هاي مجاز معتبر موظفند حواله‌هاي ارزي خريداري‌شده از صادركنندگان را در سامانه نيما يا به واسطه ساير صرافي‌هاي معتبر و بانك‌هاي عامل حداكثر در مدت سه روز كاري به فروش رسانند. نكته ديگر اينكه نرخ فروش ارز صرافي‌هاي مجاز معتبر حداكثر يك درصد بالاي نرخ خريد مندرج در سامانه «نيما» و «سنا» خواهد بود. براساس اين ابلاغيه خريد و فروش ارز به صورت اسكناس (معاملات جزيي بر مبناي مقررات ناظر بر عمليات ارزي صرافي‌ها) از سوي صرافي‌هاي مجاز معتبر صرفا با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)»: امكان‌پذير است.

 

در حالي كه قيمت‌ها در بازارهاي تهران جهش داشتند، در معاملات روز گذشته بازار ثانويه ارزي، بهاي ارز بر مبناي يورو ٩٥٤٠ تومان و دلار ٨٢٤٠ تومان بوده است. فارس خبر داده كه در مجموع دو روز اول كاري بازار ثانويه، ٨٠ ميليون يورو معامله شده است. در بازار ثانويه همه صادركنندگان غيرنفتي و همه واردكنندگان كالا‌هاي مجاز وارداتي به استثناي كالاهاي اساسي مي‌توانند به خريد و فروش ارز بپردازند. در اين بازار صادركننده غيرنفتي عرضه كننده ارز و وارد كننده متقاضي ارز است.

 

پرهیز از غافلگیری بازار

به‌واسطه تشکیل بازار دوم، بیشتر معامله‌گران تمایل داشتند در موقعیت عرضه قرار بگیرند. با این حال، با توجه به تغییر موقت این وضعیت در روز چهارشنبه، برخی تحلیلگران پیشنهاد می‌کنند، بازارساز بهتر است برای بازگشت دوباره بازار به شرایط آرام و عادی و مدیریت انتظارات، برخی نواقص را به سرعت برطرف کند. یکی از نواقص در حوزه اطلاع‌رسانی است که بعضا منجر به غافلگیری بازارها شده است. اطلاع‌رسانی قیمت‌ها و تصمیم‌ها و آماده‌سازی بازار برای هضم آنها، از نکاتی است که سیاست‌گذار در سیاست رسانه‌ای و ارتباطی خود باید مدنظر قرار دهد. افزون‌بر این، سیاست‌هایی که برای بازار اخذ می‌شود، بهتر است با دوراندیشی کافی صورت گیرند؛ چراکه سیاست‌گذار باید بتواند از آنها دفاع کند. این دوراندیشی مستلزم برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای شرایط متفاوت است. اتفاقی که در روز چهارشنبه افتاد آن بود که دلالان توانستند با جوسازی پیرامون یک خبر در خلأ اطلاع‌رسانی قیمت‌ها را نوسانی کنند؛ اگر توضیح کافی برای بازار صورت گرفته بود، بازار به یکباره با انواع خبرهای متناقض و نوسان‌ساز از سوی دلالان مواجه نمی‌شد و سیاست‌گذار نیز ناچار نمی‌شد در بعدازظهر وقوع این اتفاق توضیحی را ارائه کند. در واقع بازار بهتر است در روزهایی که هنوز التهاب آن به‌طور کامل نخوابیده است با غافلگیری‌های مصنوعی مواجه نشود.

 

جامع‌نگری در تصمیمات

سیاست‌گذار ممکن است در مورد جوسازی دلالان پیرامون یک خبر چنین استدلال کند که از پیش در مورد سکه‌های پیش‌فروش ودیعه‌ای تصمیمات لازم اتخاذ شده بود. با این حال، با وجود اینکه اطلاع‌رسانی لازم در مورد این موضوع برای آمادگی بازار در مورد این موضوع شرح داده نشده بود، بازهم بازارساز می‌توانست متغیرهای دیگر را مدنظر قرار دهد. زمانی که بانک عامل امروز نرخ سکه روز را ۳ میلیون و ۸۰‌هزار تومان اعلام کرد؛ چنانکه پیش‌تر نیز اعلام کرده بود نرخ تحویل سکه‌ها با احتساب ۴ درصد تخفیف از نرخ روز خواهد بود، یک سیگنال مهم قیمتی به بازارها داد. این در حالی است که رئیس‌کل به‌درستی عنوان کرده بود در مورد قیمت اظهارنظر نمی‌کند و درست آن است که در مورد قیمت نیز رفتار و سیگنال غیرمترقبه‌ای به فعالان بازار داده نشود. به‌عنوان مثال، محاسبات نشان می‌دهد وقتی بازارساز قیمت سکه را ۳ میلیون و ۸۰ هزار تومان اعلام می‌کند؛ قیمت دلار در بازار آزاد باید بالای ۹ هزار و ۸۰۰ تومان باشد. در واقع، اعلام قیمت برای سکه همیشه برای معامله‌گران با محاسبه قیمت دلار همراه بوده است و در شرایطی که قیمت سکه حبابی است، بازارساز با اعلام آن نرخ، قیمت دلار را نیز برای فعالان اعلام می‌کند. همانطور که مشاهده شد روز چهارشنبه قیمت دلار در بعدازظهر به بالای ۹ هزار و ۸۰۰ تومان رفت. این در شرایطی است که کلیات بسته ارزی و بازار دوم قابل‌دفاع است و آرامش را در روزهای اخیر در بازار برقرار کرده بود. با این حال، طراحی در جزئیات نیز باید همانقدر جامع باشد که بسته ارزی در کلیات هست. اگر در گذشته سیاست‌های جزیره‌ای برای سکه تمام بهار آزادی اتخاذ شده است، دلیلی ندارد که بازارساز اجازه دهد در شرایط حساس کنونی زمینه‌ساز نوسان‌سازی در بازارها شود.

 

۱۴:۴۵ ۱۸ مرداد ۹۷

میلیارد دلار ارز دولتی گُم شد!

عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: ۱۱ میلیارد دلار ارز دولتی در ماههای اخیراز سوی دولت اختصاص داده شده که از این مقدار تنها سرنوشت ۲ و نیم میلیارد دلار افشا شده و متاسفانه مشخص نیست نزدیک به ۹ میلیارد دلار چه شده است؟

۱۴:۲۵ ۱۸ مرداد ۹۷

توئیت احمد توکلی در رابطه با بسته ارزی

 

قیمت دلار و قیمت سکه 97/05/18,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
۱۴:۲۰ ۱۸ مرداد ۹۷

قیمت سکه و دلار در بازار

امروز پنج شنبه هجدهم مرداد ماه هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با نرخ... کلیک کنید.

۱۳:۳۰ ۱۸ مرداد ۹۷

توضیح بانک مرکزی درباره توزیع سکه‌های پیش فروشی

سکه‌های پیش فروش شده به صورت ودیعه ای از امروز تحویل ثبت نام کنندگان می‌شود. *در زمان ثبت ‌نام این طرح بابت هر قطعه سکه مبلغ ١٠ میلیون ریال به‌عنوان ودیعه از مشتریان اخذ و مقرر شده که در هنگام تحویل، تخفیف ۴ درصد برای پیش‌خرید ۶ماهه و ۹ درصد برای پیش‌خرید یکساله، لحاظ شود. *مبنای محاسبه تخفیف و مابه‌التفاوت از پیش‌خریدکنندگان، نرخ سکه بازار در پایان روز قبل است. *دریافت مابه‌التفاوت از مشتریان به هنگام تحویل سکه، صرفا مربوط به طرح پیش‌فروش ودیعه‌ای است، لذا برای تحویل سکه به مشتریانی که با قیمت‌های قطعی به پیش‌خرید سکه بهار آزادی اقدام کرده‌اند هیچگونه وجهی از آنان دریافت نخواهد شد.

۱۰:۳۰ ۱۸ مرداد ۹۷

روند افزایشی قیمت دلار در ترکیه

قیمت دلار و ارزهای خارجی در ترکیه بار دیگر از امروز شاهد روند افزایشی است و قیمت هر دلار آمریکا در بازار به ٥.٣٦ لیر و قیمت هر یورو به ٦.٢٣ لیر افزایش یافته است و روند افزایش همچنان ادامه دارد. *این افزایش قیمت در حالی است که بنا به گزارش رسانه های ترکیه هیات ترکیه ای که به منظور گفتگو با مقامات آمریکا راهی واشنگتن شده دیشب به دیدارهای خود با مقامات آمریکایی پایان داده است. این هیات به منظور گفتگو درباره موارد اختلافی آنکارا - واشنگتن راهی آمریکا شده بود. *ناظران اقتصادی یکی از دلایل کاهش ارزش پول ملی ترکیه را به اختلافات این کشور با آمریکا و تهدید واشنگتن مبنی بر پایان دادن به سیاست معافیت کالاهای صادراتی ترکیه از عوارض گمرکی مرتبط می دانند.

۱۰:۳۰ ۱۸ مرداد ۹۷

خانم‌های خانه‌دار به شمش و طلای آب شده رو آورده‌اند!

دبیر اتحادیه طلا و جواهر مدیریت دولت و بانک مرکزی را در التهاب بازار بسیار مهم توصیف و تصریح کرد: وقتی خانم‌های خانه‌دار در بازار تهران طلای آب شده خرید و فروش می‌کنند و برای حفظ دارایی خود به شمش طلا روی می‌آورند، یعنی سرمایه‌های مردم به سمت بازار مولدی هدایت نشده و بعضاً بازار صنف طلا و جواهر را نیز به هم می‌ریزد.

۱۰:۱۰ ۱۸ مرداد ۹۷

نرخ دلار برای صدور بلیط پروازهای خارجی ۸۸۰۰ تومان شد.

مطابق با بخشنامه ایرلاین ها، نرخ دلار در سیستم پروازی از آغاز امروز، از ۴۲۰۰ به ۸۸۰۰ تومان تغییر پیدا کرد. این بخشنامه برای ایرلاین های امارات ، فلای دبی و زاگرس به آژآنس های صادر کننده بلیط ارسال شده است.

قیمت دلار و قیمت سکه 97/05/18,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۰:۰۰ ۱۸ مرداد ۹۷

افزایش قیمت طلا در پی عقب گرد دلار

قیمت طلا در بازارهای جهانی در آغاز مبادلات امروز پنجشنبه با افزایش نسبی روبرو شده است. *به نقل از رویترز، ادامه روند نزولی ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن موجب شد تا قیمت طلا در بازارهای جهانی با افزایش همراه شود. *بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱ درصد افزایش به بیش از ۱۲۱۴ دلار رسیده است. *ادامه تنش های تجاری بین آمریکا و چین و فشارها بر بانک مرکزی ژاپن برای متوقف کردن سیاست های پولی انبساطی تاثیر زیادی بر افزایش ارزش ین در برابر دلار داشته است. *چین تهدید کرده است که در واکنش به تصمیم جدید آمریکا برای اعمال تعرفه ۱۶ میلیارد دلاری، تعرفه های مشابهی را علیه واردات کالاهای آمریکایی وضع خواهد کرد. *در حالی که جنگ تجاری آمریکا و چین طی ماه های اخیر تشدید شده است ولی مازاد تجاری پکن با واشنگتن طی ماه جولای نیز افزایش داشته است.

۰۹:۳۰ ۱۸ مرداد ۹۷

طلا روزهای درخشان و خوبی را در پیش خواهد داشت

یک تحلیلگر ارشد اقتصادی بر این باور است که طلا گرچه در شرایط کنونی با چالش هایی روبرو است ولی روزهای درخشان و خوبی در انتظار این فلز گرانبها است. *به گزارش کیتکو نیوز، بوریس مکانیک رضایی تحلیلگر برجسته متال بولتن در سخنانی تاکید کرد: طلا بار دیگر در بازارهای جهانی خواهد درخشید و قیمت هر اونس طلا امسال به بیش از ۱۳۷۰ دلار خواهد رسید. *بر اساس این گزارش وی افزود: در شرایط کنونی سرمایه گذاران بین المللی تمایل چندانی برای خرید طلا ندارند ولی این روند چندان پایدار نخواهد بود. *این در شرایطی است که قیمت طلا در شش ماه گذشته بیش از ۹ درصد کاهش داشته است. *این تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: بر خلاف افت قیمت طلا در ماه های اخیر، این فلز زرد همچنان یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری به شمار می رود. پیش بینی من این است که قیمت طلا در شش ماه دوم ۲۰۱۸ میلادی با رشد فزاینده ای روبرو خواهد شد. *وی تصریح کرد: دلار آمریکا تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا در ماه های اخیر داشته و طی ماه های آینده نیز عامل مهمی برای تعیین قیمت طلا خواهد بود. به نظر من نرخ بهره واقعی در اقتصاد آمریکا عامل مهمی برای تعیین قیمت طلا به شمار می رود.

۰۹:۲۰ ۱۸ مرداد ۹۷

نرخ ارز دولتی/ دلار ثابت ماند، پوند ارزان شد (پنج شنبه ۱۸ مرداد ۹۷)

ارزش ارز بین بانکی از سوی بانک مرکزی اعلام شد. برای مشاهده نرخ ارزها کلیک کنید.

۰۸:۵۵ ۱۸ مرداد ۹۷

طرح مجلس برای اختصاص یارانه به کالاهای اساسی

مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس: *طرحی در مجلس از سوی تعدادی از نمایندگان در حال تدوین است که براساس آن سازوکاری فراهم می‌شود که به برخی کالاهای اساسی نظیر گوشت، مرغ، روغن و برنج یارانه اختصاص یابد. *شرایط موجود اقتصادی کشور، اقتضا می‌کند سازوکارهایی فراهم شود تا قدرت خرید مردم افزایش یابد، بنابراین طرح اختصاص یارانه به کالاهای اساسی باید در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد.

۰۸:۲۵ ۱۸ مرداد ۹۷

پیش‌بینی رونق بازار مسکن در نیمه دوم سال

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: پیش‌بینی ما این است در نیمه دوم سال با ثبات بازار ارز بازار مسکن رونق بگیرد.همچنین افزایش ۵۰تا۶۰درصدی قیمت مسکن طی ۵ سال متعادل و طبیعی است. *به گزارش تسنیم، در هجدهمین نمایشگاه صنعت و ساختمان حامد مظاهری، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با حضور در این نمایشگاه با اشاره به اینکه پیش‌بینی ما این است که در نیمه دوم سال با ثبات بازار ارز بازار مسکن رونق بگیرد، گفت: افزایش ۵۰تا۶۰درصدی قیمت مسکن در ۵ سال متعادل و طبیعی است. اما بازارهایی مانند ارز افزایش حبابی داشته‌اند. بهترین سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است چرا که شفافیت بیشتری دارد. مظاهری با اشاره به اینکه از نیمه دوم سال گذشته بخش مسکن وارد رونق نسبی شد، گفت: صنایع پایین دستی بخش مسکن می‌تواند نقش مؤثری در ایجاد اشتغال داشته باشد.ً در حال حاضر اقتصاد در شرایط چالشی قرار دارد و هرگونه صحبت از تحریم آسیب زیادی به اقتصاد وارد می‌کند.

۰۸:۲۵ ۱۸ مرداد ۹۷

تقاضا سكه را گران كرد

عضو اتحاديه طلا و جواهر: بازار سكه و ارز روز چهارشنبه خود را با روالي نو پشت سرگذاشت. در حالي كه به نظر مي‌رسيد روال كاهشي قيمت‌ها در بازار ادامه داشته باشد و با عرضه سكه‌هاي پيش‌فروش شده، قيمت‌ها بيش از آنچه در روز سه‌شنبه شاهد آن بوديم، كاهش يابد اما با عدم عرضه سكه‌هاي پيش‌فروشي در بازار و رشد تقاضاي خريد، مجددا شاهد افزايش قيمت سكه از همان صبح روز گذشته بوديم. در همين حال نمي‌توان از تاثيري كه افزايش قيمت ارز بر بازار سكه مي‌گذارد نيز گذشت. روز گذشته قيمت دلار در بازار مجددا با افزايش روبه‌رو شد و به بيش از ١٠ هزار تومان رسيد كه اين افزايش با عدم عرضه سكه‌هاي پيش‌فروش شده و افزايش تقاضاي خريد، شرايط براي افزايش مجدد قيمت‌ها را فراهم كرد. ديروز اگر چه روز نخست باز شدن صرافي‌ها بعد از اجراي بسته سياست ارزي دولت بود، اما اختصاص ارز به عده خاصي از كالاها و رشد قيمت دلار موجب شد تا بازگشايي صرافي‌ها هم نتواند جو رواني براي كاهش قيمت‌ها ايجاد كند. البته اين روال را نمي‌توان دال بر عدم كارايي بسته ارزي خواند و بايد كمي صبور بود، چرا كه به نظر مي‌رسد در هفته آينده بازار واكنش بهتري به اجراي بسته نشان خواهد داد و قيمت‌ها واقعي‌تر خواهد شد. در همين حال نمي‌توان از كنار تفاوت قيمت‌هاي سكه‌هاي پيش فروش شده در مرحله دوم و مرحله نخست گذشت، سود كمتري كه در اين مرحله نصيب خريداران مي‌شد، موجب شد تا تمايل كمتري براي فروش سكه به وجود آيد. اين در حالي است كه با توجه به روال عرضه سكه‌ها در مرحله نخست پيش‌بيني‌ها شكست مجدد قيمت‌ها با عرضه سكه‌هاي پيش‌فروشي بود. با توجه به اينكه امروز (پنجشنبه) نيز بازار تا ظهر بيشتر فعال نيست، نمي‌توان پيش‌بيني خوبي براي بازار داشت و بهتر است، منتظر هفته آينده و واكنش بازار به بسته اجرايي و تصميمات جديد دولت بود.

۰۸:۲۰ ۱۸ مرداد ۹۷

ماجرای پرداخت مابه‌التفاوت برای تحویل سکه‌های پیش‌فروش

تحویل سکه‌های پیش فروش شش ماهه در حالی آغاز شده که بخش محدودی از این سکه‌ها در زمان تحویل باید بر اساس نرخ روز تسویه شود. سکه‌هایی که در زمان پیش‌فروش با ودیعه ثبت‌نام شده بود، با نرخ سه میلیون و ۸۰ هزار تومان همراه با چهار درصد تخفیف تسویه می‌شود؛ اما سکه‌هایی که با قیمت قطعی پیش فروش شد، هیچ مابه‌التفاوتی در ازای آنها گرفته نخواهد شد. به گزارش ایسنا، سکه‌های پیش فروش شده در هفت سررسید یک ماهه با قیمت یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و ۳۵۰هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان فروخته شد.

۰۸:۱۵ ۱۸ مرداد ۹۷

ساماندهی تقاضای خرد

با دستورالعمل سیاست‌گذار از لحاظ نظری صرافی‌ها از روز گذشته می‌توانستند مبادلات ارزی را در چارچوب قوانین بانک مرکزی آغاز کنند. ولی بررسی‌ها نشان می‌داد صرافی‌ها عملا روز گذشته به مبادلات ارزی با مردم عادی ورود نکردند. در این شرایط، بانک مرکزی بهتر است با هم اندیشی با صرافی‌ها و برقراری مکانیسم‌های انگیزشی، زمینه‌ساز تسهیل ورود آنها به بازار شود. یکی از تقاضاهایی که حجم زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهد، ولی می‌تواند جو بازار را متشنج کند، مربوط به تقاضای مسافری است. از امروز قرار بود صرافی‌ها به این نیاز پاسخ دهند، ولی همانطور که اشاره شد مشاهدات میدانی نشان می‌داد که فعالیت آنها کلید نخورد. اگر صرافی‌ها تمایلی به همکاری ندارند، آن گاه بازارساز می‌تواند از همان کانال‌های قبلی منتها با قیمت بازار تقاضاهای مسافرتی را پاسخ دهد. بازارساز با تسهیل در برآورده کردن تقاضای خرد، می‌تواند مانع از مراجعه افراد زیاد به بازار و جوسازی معامله‌گران پیرامون آن شود.

۰۸:۱۰ ۱۸ مرداد ۹۷

امضاهای طلایی در بسته جدید ارزی حذف شد

معاون سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد که در بسته ارزی جدید از امضاهای طلایی یا فضاهایی که می‌تواند به سمت رانت گرایش یابد خبری نیست و پیگیری پرونده متخلفان و سودجویان ارزی در بسته گذشته ادامه دارد که دستگاه‌های نظارتی و قوه قضائیه باید جدی‌تر و حساس‌تر از گذشته آن را بررسی کنند.** محمدرضا مودودی معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران درگفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تصویب و اجرای بسته جدید ارزی گامی رو به جلو برای دولت بود، چرا که خارج شدن سیاستگذاری‌های ارزی از امضاهای طلایی یا فضاهایی که می‌تواند به سمت رانت گرایش پیدا کند، نکته مثبت برای مردم و نظام تجاری کشور است. هر وقت که محدودیتی ایجاد می‌شود، به سمت فساد و رانت گرایش پیدا می‌کند و در واقع پتانسیل آن را پیدا می‌کند و هر قدر این دایره محدودیت کوچک‌تر می‌شود، توان اجرایی برای جلوگیری از رانت بالاتر می‌رود و از سوی دیگر نیز می‌توان بهتر آن را مدیریت کرد. وی اعلام کرد: به غیر از کالاهای اساسی و دارو کالاهای دیگری مانند کاغذ نیز در لیست دریافت کنندگان ارز دولتی قرار دارند و مسلماً در آینده این فهرست اصلاح می‌شود. گرچه در بسته جدید ارزی کالاهایی مشمول دریافت ارز دولتی بسیار محدودتر بیش از ۲۰۰۰ قلم کالای تعریف در بسته گذشته است.

۰۸:۰۰ ۱۸ مرداد ۹۷

تعیین سقف ارزی برای مسافران

پس از آنکه بانک مرکزی، فهرست ۱۴ خدمت ارزی را برای دریافت ارز در صرافی‌ها اعلام کرد، اکنون فهرست کامل ۲۳ موردی آن منتشر شده است. به گزارش شبکه خبری «ایبنا»، بر این اساس، مسافران می‌­توانند حداکثر تا سقف ۵ هزار یورو و با در دست داشتن مدارک لازم، جهت دریافت ارز به صرافی‌­ها مراجعه کنند. *مصارف خدماتی مجاز برای فروش ارز به ۲۳ مورد تقسیم‌بندی شده است که شامل مسافرتی، درمانی، دانشجویی و دانش‌آموزی، فرصت مطالعاتی، حق عضویت و حق ثبت‌نام در سازمان‌ها و مجامع بین‌الملی و محافل علمی و هزینه چاپ مقالات علمی، هزینه شرکت‌ در نمایشگاه‌های خارج از کشور، حق‌الوکاله دعاوی خارجی، هزینه اجاره و اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی، هزینه برگزاری همایش‌های بین‌المللی و اعطای جوایز جشنواره‌ها و مسابقات، هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی بین‌المللی، هزینه خرید امتیاز پخش فیلم، هزینه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، هزینه‌های شرکت‌های اعزام‌کننده زائرین به عتبات عالیات و عمره مفرده، ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی، هزینه حقوق و مزایای کارکنان شاغل در ایران، بابت رانندگان حمل‌و‌نقل بین‌المللی و ترانزیت، شرکت‌ در دوره‌های آموزشی و پژوهشی خارج از کشور، هزینه خدمات کنسولی سفارتخانه‌های خارجی، هزینه‌های ارزی شرکت‌های مسافرتی و گردشگری، هزینه‌های حمل، ترانزیت و توزیع محموله‌های پستی بین‌المللی برای شرکت‌های پستی و بابت تبدیل مانده ریالی ناشی از خرید ارز اتباع خارجی است. بنابراین براساس اعلام بانک مرکزی مسافران می‌توانند با ارائه بلیت- گذرنامه - ویزا تا سقف ۵هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها، از صرافی‌های مجاز ارز خریداری کنند. همچنین صرافی‌ها مجازند تا سقف معادل مبلغ ۱۰۰ یورو برای هر نفر بابت هزینه خدمات کنسولی سفارتخانه‌های خارجی، از جمله خدمات اخذ روادید و کنسولی ارز به متقاضیان بفروشند.

قیمت دلار و قیمت سکه 97/05/18,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

 • 31
 • 24
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳۰
در انتظار بررسی: ۴۸
غیر قابل انتشار: ۵۰
جدیدترین
قدیمی ترین
با عرض سلام دولت فعلا موقت یک مقدار دلار داشت روانه بازار کرد کمی قیمت دلار پایین آمد اما این موقت است چون در طول چند سال نشان داده جنگ ریال با دلار همیشه ریال از خاکریزی که داشته عقب نشینی کرده است فقط موقتی توانسته است اندکی حفظ موقعیت کند.
 • 1
 • 0
مسئولین یا خودشون دزد هستن یا زیر دستاشون دزدی میکنند و واریز میکنن به حساب مسئولین. در کل یه مشت دزد شدن مسئول.
 • 4
 • 2
در این مملکت اسلامی مسئولین نظام از تحریم ها به عنوان فرصتی برای پرکردن جیب خود و غارت اموال مردم استفاده می کنند و میندازن گردن آمریکا.
 • 5
 • 6
روحانی ۹ میلیارد دلارو چچوری گم کردی?
 • 1
 • 4
مجلس مسئول این خیانت آشکار از طرف دولته باید روحانی رو استیضاح و برکنارش کنه
 • 6
 • 2
مجلس مسئول این خیانت...
مجلس بعنوان قانون گذار پاش وسط ماجراست
 • 3
 • 6
دولت خودش مسئول تمام اغتشاشات است
 • 5
 • 10
فقط خیانت
 • 3
 • 12
دولت روحانی، دولت تدبیر برای از میان بردن امید به زندگی در جامعه.
 • 4
 • 7
دولت روحانی، دولت تد...
امیدتون رو دست هیچ کس نسپارید
 • 3
 • 0
تجربه برجام نشون داده برجام های بعدی هم نمی تونه دیگه قیمت رو به دلار سه تومنی برگردونه باید با دلار جدید ساخت این نتیجه یک اقتصاد فاسد رانتی خام فروش دلال سفته باز هست
 • 5
 • 2
تجربه برجام نشون داد...
متاسفانه ای کاش این فساد ریشه کن بشه ، تا وقت هست
آیا آقایون شبها راحت میخوابند آن دنیا جواب اینهمه ظلم رو باید پس بدن
 • 2
 • 3
چرا روحامی اینهمه شهامت نداره حداقل استعفا بده بزار همون احمدی نژاد بیاد
 • 6
 • 9
چرا روحامی اینهمه شه...
با انتخاب دوباره احمدی نژادها چه چیز را میخواهید نجات بدید؟
چرا روحامی اینهمه شه...
واقعا شما ملت چرا انقدر فراموشکارید دوره دوم احمدی نژاد هم دلار و همه چیز سه برابر شد بس نیست این همه تجربه کردن اینها در اصلشون همه مثل هم هستند حافظ نظام رانتی.
مردم دارن بدبختی میکشن دولت باپول بازی میکنه خیلی عجیب این چه حکومتی واقعان اسلامن
 • 3
 • 12
متاسفم ازاینکه در این کشور خیانتکار زندگی میکنم
 • 3
 • 16
درآمد ارزی کشور با مصرف ارزی موارنه نیست که مشکل ارز بوجود آمده است یا هدف ضلم به مردم خصوصا قشر کم درآمد است. صداقت در گزارش رییس جمهور محترم نبود....
 • 4
 • 6
من نفهمیدم این روحانی داره چکارمیکنه اونجااین چه وضع مملکته هرچندکه نصف مردم ایران کارمندحقوق بگیرن ازمنافع خودشون میترسن وگرنه صددرصدایران تظاهرات یه دسته داشته
 • 0
 • 9
دولت خودش نمخواد دلار پایین بیاد چون با فروش نفت وسایر فراوردههای نفتی و عییر نفتی کسب درامد دلار مکند خودش دلار بیشتر دارد و بفروش میرساند تا کسزی خودش را جبران کنند پس هیچوقت نمیزارو پایین بیاید روحانی لیاقت ریاست جمهوری ۸۰ میلیون را ندارد باید عدم کفایت اش را محلس بخواهد و بیرونش کنند
 • 2
 • 5
درود بر احمد توکیلی واقعا روحانی از دلار ۱۱ هزارتومانی هم بدش نمیاد چرا ما باید جور تحریم ها رو بکشیم چرا اینهمه بی وجدانند مسئولان
 • 5
 • 8
افتضاح کردند کشور رو آقازادهاشون اون نطرف هستند و ما بیچارهشدیم
 • 4
 • 5
لعنت بر شما که دلار ۳۸۰۰ شد ۱۱ هزارتومان و هیچ واکنشی نشان ندادید درود بر شرف احمدی نژاد
 • 1
 • 4
واییی یعنی باورم نمیشه تا چند ماه پیش همین قیمت دلار آزاد ۳۸۰۰ بود الان دولتی شده ۴۲۰۰ و ازاد شده ۱۱ هزارتومان روحانی پشیمانم از رای دادن به تو
 • 9
 • 17
واییی یعنی باورم نمی...
مطمئنى تقصير روحانى هست؟هنوز نفهميدى روحانى تو اين مملكت هيچكاره هست؟
 • 0
 • 1
واییی یعنی باورم نمی...
مجلس و دولت باهم برای مردم سیاه بازی در میارن .
 • 6
 • 11
مجلس و دولت باهم برا...
شریک دزدو رفیق قافله‌!
 • 0
 • 3
شریک دزدو رفیق قافله...
همه دیدند کی به فکرمردم
همه دیدند کی به فکرم...
کی؟ کی به فکر مردم بوده تا حالا؟ همه فکر جیب های خودشونند .همه مدلش را تجربه کردیم.
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید