دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۲۸ - ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۰۲۲
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

عظمت باورنکردنی درختی که دوران امپراتوری روم را دیده است

درخت,سکویای غول‌پیکر در کایلفرنیا
این سکویای غول‌پیکر در پوست بسیار ضخیم خود تاریخ کالیفرنیا، تاریخ جنگ داخلی و یک دنیا شگفتی دارد.

به گزارش فرادید، وقتی صحبت از موجودات زنده عظیم می‌شود، شاید به زرافه، فیل یا نهنگ آبی فکر کنید. اما بزرگترین موجود زنده از نظر حجم، در واقع یک درخت است. به طور خاص، این درخت ژنرال شرمن نام دارد و در پارک ملی سکویای کالیفرنیا است. 

ژنرال شرمن با ۸۳.۸۲ متر ارتفاع به اندازه طول سه نهنگ آبی و فقط ۹.۱۴۴ متر کوتاهتر از مجسمه آزادی است. وزن آن بیش از ۲۰۰۰ تن برابر با وزن ۴۰۰ فیل است. قطر پایه آن ۱۰.۹۷۲۸ متر است، به این معنا که می‌توانید دو خودروی سدان را پشت آن، پارک شده به حالت پهلو به پهلو پنهان کنید. این درختی است که باید آن را به چشم ببینید تا شنیده‌هایتان را باور کنید. 

کالیفرنیا تنها جای باقیمانده روی زمین است که این درختان غول‌پیکر وحشی در آن رشد می‌کنند. در طول عصر یخبندان، این درختان در سراسر آمریکای شمالی و اروپا رشد کردند، اما با عقب‌نشینی یخچال‌ها، سکویاها هم عقب‌نشینی کردند. آن‌ها در امتداد دامنه غربی رشته کوه سی‌یِرا نِوادا رشد می‌کنند، جایی که کلاهک‌های یخچال‌هایش، عطش سیری‌ناپذیر سکویاها را رفع می‌کند: سکویاهای به این عظمت برای رشد به آب زیادی نیاز دارند. 

در پارک ملی سکویا، ژنرال شرمن را شبیه یک بت ستایش می‌کنند. انبوهی از مردم هر روز برای دیدن این درخت می‌آیند و زیرساخت‌های پارک بر اساس این واقعیت ساخته شده است. از نزدیک‌ترین پارکینگ تا درخت نیم مایل پیاده‌روی است و در این مسیر از کنار درخت‌های عظیم دیگری عبور می‌کنید که شاید با دیدن آن‌ها شوکه شوید و از خودتان بپرسید مگر بزرگ‌تر از این هم داریم؟ در قسمتی از مسیر، یک حکاکی سنگی شکل و اندازه پایه درخت را نشان می‌دهد، اما با شمردن گام‌هایتان در امتداد این سنگ‌ها می‌توانید اندازه واقعی درخت را نسبت به بدن کوچک انسان احساس کنید. 

تاریخچه این درخت نیز چشمگیر است. سن ژنرال شرمن بین ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ سال تخمین زده شده که سبب می‌شود در دنیای سکویاهای غول‌پیکر که برخی از آن‌ها از ۳۰۰۰ سال سن دارند، کاملاً میانسال باشد. 

این درخت عظیم در نخستین سالهای امپراتوری روم شروع به رشد کرد. وقتی چوب‌برهای اروپایی اواخر دهه ۱۸۰۰ وارد کالیفرنیا شدند، صنعت آن‌ها سکویاها را تهدید می‌کرد، چون آن‌ها ابتدا سعی کردند این غول‌ها را قطع کنند. اما قطع کردن آن‌ها تلاش بسیار عظیمی بود و چوب آن‌ها آنقدر شکننده بود که آن‌ها منصرف شدند و به سراغ درختان کوچکتر رفتند. 

درخت,سکویای غول‌پیکر در کایلفرنیا

نام فعلی این درخت عظیم برگرفته از جیمز وولوِرتون، کهنه سرباز جنگ داخلی است که با ارتش اتحادیه جنگید و در شمال کالیفرنیا یک دامدار شد. وقتی او به این درخت عظیم برخورد کرد، خواست نام شخص بزرگی را روی او بگذارد، نام کسی که او را تحسین می‌کرد. به همین دلیل نام ژنرال ویلیام تکومسه شرمن را که تحت فرمان او جنگیده بود، انتخاب کرد. یک مستعمره سوسیالیستی در نزدیکی آن، نام خودشان را (کارل مارکس) روی درخت گذاشتند، اما زمان تاسیس پارک در سال ۱۸۹۰ و اداره‌اش توسط ارتش ایالات متحده، جنگل‌بانان می‌دانستند کدام نام را ترجیح می‌دهند. 

این درخت برای مدت بیش از ۲۰۰۰ سال، بلندتر شده است.

دومین درخت بزرگ جهان خیلی دور از ژنرال شرمن نیست و نامش ژنرال گرانت است. وقتی شرمن زیر نظر ژنرال مشهور جنگ داخلی و رئیس جمهور آینده خدمت می‌کرد، ژنرال گرانت (درخت) توسط افراد متفاوتی کشف و نامگذاری شد. هفده سال قبل از اینکه وولوِرتون چشمش به ژنرال شرمن بیفتد، یک مرد محلی به نام هاردین توماس درخت را دید. با اینکه این مرد بعداً ادعا کرد آن را نامگذاری کرده، مورخان بر این باورند که زنی پیشگام به نام لوکریشا پی. بِیکِر که با خانواده‌اش در همان نزدیکی اردو زده بود، این درخت را نامگذاری کرد. 

درخت,سکویای غول‌پیکر در کایلفرنیا

این درختان نه تنها از بحث بر سر نام‌گذاری‌ها و چوب‌بران حریص، بلکه از آتش‌سوزی و تغییرات آب و هوا جان سالم به در برده‌اند. سکویاهای غول‌پیکر تا حدی به لطف پوست‌شان که می‌تواند به ضخامت ۶۰ سانتی‌متر هم برسد، بسیار مقاوم هستند. این ویژگی سبب محافظت در برابر آتش می‌شود. در واقع، سکویاها معمولاً پس از آتش‌سوزی در جنگل‌ها رشد می‌کنند: آن‌ها از این فرصت برای رها کردن میوه‌های کاج (کوچک!) خود در کف جنگل استفاده می‌کنند وعدم وجود درختانی که حالا سوخته‌اند به آن‌ها شانس زیادی برای رشد کردن می‌دهد. چوب داخل آن پوست به نام چوب قلب نیز در برابر قارچ و حشرات بسیار مقاوم است. 

قدم زدن در این جنگل مملو از درختان عظیم و مقاوم به راستی یکی از بزرگترین شگفتی‌هایی است که کالیفرنیا ارائه می‌کند، به ویژه وقتی بدانید اینجا تنها جایی است که در آن، این درختان وحشی رشد می‌کنند.

درخت,سکویای غول‌پیکر در کایلفرنیا

  • 19
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش