دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
۰۱:۱۴ - ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۳۸۳
حوزه بهداشت و رفاه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: مدارس و دانشگاه‌ها از اول مهر بازگشایی می‌شوند/ حریرچی: از قله پیک چهارم کرونا عبور کرده‌ایم

دکتر رئیسی,سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: با شروع واکسیناسیون کادر آموزشی در تابستان به دنبال آن هستیم تا مدارس و دانشگاه ها از مهرماه بازگشایی شوند.

به گزارش ایرنا، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که امشب در برنامه گفت و گوی ویژه خبری حضور داشت، گفت: یکی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا این است که همه وزارتخانه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت ورزش و جوانان می بایست فضا هایشان را در اختیار ما قرار بدهند تا بتوانیم واکسیناسیون را انجام دهیم، زیرا در فضای بزرگ تهویه مناسب وجود دارد و تجمع ایجاد نمی شود و صندلی ها با فاصله گذاشته می شود و تیم های متعدد واکسیناسیون را می توانند انجام دهند.

رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه وضعیت کشور خوشبختانه بگونه ای است که از قله عبور کرده ایم، گفت: معمولاً از نظر زمانی بستری ها با فوتی ها تاخیر حدود ۱۲ روزه دارند، هنوز فوتی ها ادامه خواهد داشت به همین دلیل این سیر نزولی شروع شده و هنوز به کف نمودار نرسیده ایم، درست است که تعداد شهرهای قرمز کم شده، اما تعداد نارنجی ها اضافه شده است.

او با اشاره به این که در طی هفته های آینده با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و دستورالعمل ها انشاالله این سیر نزولی ادامه دار خواهد بود افزود: امیدواریم به مرحله ای برسیم که تعداد ورودی بیمارستان ها کم شود، چند شهر کوچک هنوز به قله نرسیده اند، چند شهری را که اعلام کرده ایم میزان بستری آنها نسبت به ۱۰۰ هزار جمعیت عدد بالایی دارند و هنوز در وضعیت قرمز مانده اند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: ۲۶ استان از قله عبور کرده اند و سیر نزولی را طی می کند و دو یا سه استان سیر نزولی در آنها شروع شده و یکی دو مورد هم به قله رسیده است.

رئیسی گفت: تجربه ای که در خوزستان کسب کردیم به این صورت بود که اهواز و جنوب خوزستان که درگیر بود به قله رسید و شروع سیر نزولی داشت ولی بعد از یک هفته دوباره به قله رسید لذا نباید ساده انگاری صورت بگیرد.

او افزود: در استان های جنوبی مانند بوشهر و هرمزگان سوش هندی تایید شده داریم، همچنین در هرمزگان و آذربایجان غربی هم نیز داشتیم، فعلاً با هوشیاری و تجربه ای که دانشگاه ها کسب کرده اند خیلی خوب و بموقع اقدام شد و توانستیم بیماری را محدود کنیم، اکثر کسانی که مبتلا بودند خارجی های مقیم ایران بودند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار‌کرد: افرادی که تابحال مبتلا بودند و قرنطینه (Quarantine) شدند خوشبختانه مرگ و میری نداشتند، در حقیقت جد همه این ویروس ها یکی است که ووهان است، باید این احتمال را بدهیم که اگر جهش آفریقایی در ایران پیدا کردیم به این معنی نیست که الزاماً حتما از آفریقا آمده امکان دارد ویروس ایرانی باشد که صورت گرفته و ممکن است مشابه جهشی باشد که در آفریقا صورت گرفته است.

رئیسی درباره واکسیناسیون گفت: سامانه www.salamat.gov.ir برای ثبت نام افراد بالای ۸۰ سال که با آن ها تماس گرفته نشده، باز شده و این افراد میتوانند اطلاعات خود را وارد کرده و با آن ها برای واکسیناسیون تماس گرفته می شود.

او با اشاره به این که هیچ نیازی برای ثبت نام سایر گروه ها وجود ندارد و قطعاً همکاران ما با آن ها تماس می گیرند گفت: اگر هفته آینده ثبت نام ۷۵ ساله ها را شروع کنیم این طور نیست که نوبت افراد ۸۰ سال به بالا از بین میرود بلکه به تعداد کافی واکسن برای آن ها وجود دارد و جای هیچ نگرانی نیست به همین دلیل توصیه می شود به شدت از تجمع و صف کشیدن پرهیز کنند.

رئیسی گفت: همه دستگاه های دولتی، نظامی، انتظامی و غیردولتی موظف شدند مکان هایی را برای واکسیناسیون اختصاص دهند تا بتوانیم در فضای باز و تهویه مناسب، این اقدام را انجام دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری آزمون های مدارس اظهار‌کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، آزمون پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می شود.

او ادامه داد: یکی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا این است که همه وزارتخانه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت ورزش و جوانان می بایست فضا هایشان را در اختیار ما قرار بدهند تا بتوانیم واکسیناسیون را انجام دهیم، زیرا در فضای بزرگ تهویه مناسب وجود دارد و تجمع ایجاد نمی شود و صندلی ها با فاصله گذاشته می شود و تیم های متعدد واکسیناسیون را میتوانند انجام دهند.

رئیسی اظهار‌کرد: در تهران در پارکینگ های فروشگاه های بزرگ این امکان وجود دارد که کار واکسیناسیون را انجام دهیم، فردا در این مورد صحبت خواهیم کرد تا از مراکز شماره گذاری پلاک خودرو که فضای باز دارند استفاده کنیم، در یک شیفت کاری حداقل روزانه هزار واکسن را می توان تزریق کرد، همچنین از ظرفیت مدارس میتوان استفاده کرد.

***

حریرچی: از قله پیک چهارم کرونا (corona) عبور کرده ایم

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت با حضور در برنامه تلویزیونی تیتر امشب اظهار‌کرد: روند شیوع بیماری نزولی شده، اما در حال حاضر وضعیت کنونی همانند آبان‌ماه است و میزان ابتلاها همچنان نسبت به اسفند و تابستان بالاتر است، در نتیجه هنوز فشار کرونا روی بیمارستان ها موجود است و رعایت اقدامات احتیاطی مانند شیوه نامه های بهداشتی امری لازم است.

دکتر رئیسی,سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: نباید نگران اسم های کرونا مانند هندی، برزیلی و انگلیسی باشیم چرا‌که کرونا دارای اسم های متفاوتی است.

او ادامه داد: احتمال نوسان در برخی استان های کشور وجود دارد، ولی احتمال نوسان کلی کرونا در کشور وجود ندارد.

سهل انگاری و عادی انگاری ها باعث از دست رفتن جان افراد شده است

حریرچی بیان کرد :در هند ۴ هزار فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونای هندی مشاهده شده و امروز ۴۱۹ هزار نفر به آن مبتلا شده اند که تمام جمعیت چند تا از مرکز استان های ما از رقم ذکر شده کمتر است.

او ادامه داد :بیش از اینکه خود واریانت هندی باعث افزایش مرگ و میر افراد آن کشور شده باشد سهل انگاری و عادی انگاری های ملت برای برگزاری برخی از مراسم مذهبی، انتخابات، جشن و مهمانی ها در این کشور باعث از دست رفتن جان افراد شده است.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: با استفاده از تدابیری که اتخاذ شد آمار مرگ و میرها بزودی روند نزولی پیدا می کند چرا که در بستری مبتلایان کرونایی نسبت به هفته گذشته بیش از ۱۳ یا ۱۴ درصد کاهش داشته ایم.

حریرچی گفت: کاهش هر کدام از پیک های کرونایی باعث ایجاد فشار زیادی بر کادر درمان، مدافعان سلامت، کارکنان سلامت، پرستاران، بهرورزان و مراقبان بهداشت می شود که فعالیت های شبانه روزی آن ها باعث پیرتر شدن چهره شان شده است.

  • 14
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش