پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰۰:۱۴ - ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۹۶۱
حوزه بهداشت و رفاه

سخنگوی ستاد کرونا اعلام کرد؛

تمدید محدودیت‌های کرونا تا آخر هفته/ پنج شنبه برای ادامه پیدا کردن آن تصمیم گیری می‌شود

دکتر رئیسی,سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام‌کرد: محدودیت ها تا پایان هفته ادامه دارد و پنج شنبه برای ادامه پیدا کردن آن تصمیم گیری می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار‌کرد: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنج شنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم.

او ادامه داد: موج چهارم از نظر سرعت انفجاری سرایت و افزایش ورودی بیمارستان ها و بیماران مثبت سرپایی با موج های قبلی خيلي متفاوت است و پیش بینی ما این است که این هفته و هفته آینده با همین سرعت شتابان، این موج ادامه دارد و ممکن است دو هفته آینده به پایان پیک برسیم، ولی باتوجه به حجم مراجعین و بیماران باز هم مشکلات ادامه دارد.

رئیسی اظهار کرد: متاسفانه روند ابتلای بیماران و مراجعان دو تا سه برابر شده است. این ویروس جهش یافته ویروس غالب کشور است و اکثر مبتلایان ما به ویروس جهش یافته مبتلا هستند نه ویروس وووهان، در برزیل یک فاجعه به تمام معنا پیش آمده و ما امیدواریم با برنامه ریزی های به عمل آمده بتوانیم موج را کنترل کنیم.

رئیسی ادامه داد: انتظار ما این است که در دهه اول خرداد، بازوی نزولی موج را داشته باشیم. با توجه به اینکه طرح محدودیت هوشمند را اعلام کرده ایم میزان رعایت شیوه نامه ها هنوز فقط با ۳۰ تا ۴۰ درصد رعایت در استان های قرمز و نارنجی مواجه هستیم و این خطرناک است. امروز رییس جمهور تاکید شدیدی بر رعایت شیوه نامه ها داشتند. امروز عصر یک کمیته فوق العاده امنیت ملی برگزار شد. فردا هم جلسه ای با روسای دانشگاه ها داریم و همه دستگاه ها موظف اند که به رعایت بهتر و بیشتر قوانین شیوه نامه ها بپردازند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: محدودیت ها به شکل مطلوبی که مد نظر ماست رعایت نمی شود حتی در ادارات ضروری نیز ما شاهد رعایت شیوه نامه ها نیستیم و توقع داریم در صورت لزوم کاملا تعطیل کنند و فقط در حد پاسخگویی به نیاز مردم فعال باشند. تا کنون بعضی از ادارات به خوبی از دستورات تمکین نکرده اند و این باعث می شود که بحث حمل و نقل عمومی نیز ادامه دار باشد.

او گفت: بخش زیادی از محدودیت ها در حوزه آموزش است که کاملا رعایت می شود. بخش دیگر در حوزه فرهنگی و مذهبی مثل نماز جمعه و مراسم مذهبی و سینما و تئاتر است که رعایت شده و بخش های بعدی مشاغل و در نهایت ، ترددهاست. در مورد مشاغل، با توجه به حمایت اندکی که از مشاغل شده و ضمن عذرخواهی از مشاغل و اصناف، ما توقع رعایت داریم، زیرا بعضی از مغازه داران مشغول کار هستند و برخی دیگر می گویند چرا من فعالیت نکنم.

رئیسی اظهار کرد: در مورد مترو هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم، زیرا نیازمند تسهیلات اساسی مثل افزایش ظرفیت و واگن ها هستیم که شدنی نیست. از حمل و نقل هوایی و راه آهن قدردانی می کنیم زیرا تا ۹۰ درصد رعایت می کنند و از آن ها سپاسگزاریم. اما در اتوبوس های درون شهری شاهد عدم رعایت شیوه نامه ها هستیم.

بيش ترین میزان ابتلا به کرونا در رستوان ها اتفاق می افتد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر برخی از رستوران ها در تهران همچنان مشغول بکار هستند. طبق مطالعات خارجی بیشترین میزان ابتلا در رستوران ها اتفاق می افتد. در هفته سوم و چهارم فروردین، شاهد بازوی بالارونده ی آمار مرگ و میر و ابتلا بوده ایم. در این موج جدید، شاهد سرعت ثابت افزایش آمار بوده ایم به صورتی که در موج های قبلی این سرعت و شدت تا این حد نبود. وقتی میزان بستری افزایش می یابد و شاهد افزایش مرگ و میر نیز هستیم.

او اظهار‌کرد: در هفته گذشته ۲۰ هزار بستری مثبت و ۱۸۰۰ مرگ داشته ایم. در حال حاضر تعداد بیماران بستری ما حدود ۴۳ هزار بستری است و تا ۶۰ هزار بستری را نیز پیش بینی کرده ایم به صورتی که هنوز به اوج و قله پیک نرسیده ایم.

رئیسی گفت: این هفته ۱۴۱هزار بیمار سرپایی داشته ایم که درصدی بستری می شوند و درصدی فوت می کنند. افزایش بی سابقه ای در موج چهارم وجود دارد که قابل قیاس با موج های قبلی نیست و همه ی این ها هشداری است برای رعایت هرچه بیشتر و بهتر شیوه نامه های بهداشتی، از ۲۶ اسفند تا ۱۸ فروردین ماه، رنگ بندی قرمز شهر ها بسیار افزایش داشته است. ما رنگ بندی سیاه نداریم. وقتی شاخص یک استان ۲۸ است ما قرمز با شتاب بالا اعلام می کنیم و مشکی معنایی ندارد. ۲۵۸ شهر ما در وضعیت خيلي پرخطر هستند و فقط ۱۱ شهر آبی داریم.

دکتر رئیسی,سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا

او ادامه داد: در ۶ استان اصفهان البرز همدان مازندران فارس آذربایجان شرقی ، ۷۱ درصد نقض قرنطینه (Quarantine) در کل کشور شکل گرفته است. حدود ۲۱ هزار نفر تا کنون با وجود تست مثبت اقدام به تردد و سفر کرده اند که با آن ها برخورد شدیدی خواهد شد. در مورد نقض تردد شبانه، تهران با ۶۶ درصد نقض تردد صدرنشین جدول است.

رئیسی گفت: در شهر های قرمز ۷۴ درصد و در شهر های نارنجی ۷۰ درصد از اصناف، با طرح و محدودیت ها همکاري نداشته اند و ما در محدودیت ها موفق نبوده ایم و درست اجرا نکرده ایم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد واکسن (vaccine) گفت: تا کنون بر اساس برنامه ریزی هایی که در سطح دنیا شده بود قرار بود ۲۱ میلیارد دز واکسن تولید شود که چنین امری امکان پذیر نیست این عدد به ۱۱ میلیارد دز رسید که ۳ میلیارد دز به سبد کوواکس تعلق گرفت.

رئیسی اظهار‌کرد: در حال حاضر سه واکسن در دنیا اعتبار دارد که همه از آن استفاده می کنند، واکسن هایی که فاز ۱ و ۲ را بدرستی طی بکنند در فاز سوم مشکلی ندارند.

او در خصوص میزان اثربخشی واکسن ها گفت:مثلا اگر به صد نفر واکسن بزنیم ۶۰ نفر کرونا (corona) نمی گیرند، اما آن ۴۰ درصد اگر بگیرند بیماری شان شدید نمی شود. توصیه ما و بهداشت جهانی این است که مردم واکسن های تایید شده را تزریق کنند و به میزان اثر بخشی آن توجهی نداشته باشند.

رئیسی گفت: تا کنون ۸۴۰ دز میلیون واکسن در سطح دنیا تزریق شده است. اتحادیه اروپا ۲۲ درصد و آمریکا ۱۴ درصد از کل واکسن های دنیا را خریده اند و این یعنی ۳ برابر جمعیت و نیازشان واکسن تهیه کرده اند. کانادا ۵ درصد واکسن خریده و ۴ برابر نیازش واکسن تهیه کرده است. آمریکا ۱۹۸ میلیون دز واکسن تزریق کرده است که بیشترین میزان دریافت واکسن است، اما تا کنون کمتر از یک سوم از جمعیتش را واکسینه کرده است. چین نیز ۱۸۰ میلیون دز واکسن را تزریق کرده است یعنی ۹ درصد جمعیتش را واکسینه کرده است یعنی ۹۱ درصد مردمش هنوز واکسن دریافت نکرده اند در حالیکه خودش تولید کننده و صادر کننده ی واکسن است.

او اظهار‌کرد: ما از ۵۰۰ هزار دز، ۱۲۷ هزار دز واکسن از هند دریافت کرده ایم و بقیه اش باقی مانده است، کانادا تا کنون کلا ۲.۲ درصد جمعیتش را واکسینه کرده است ، قزاقستان، کره جنوبی (مهد ساخت واکسن آسترازنکا) عمان، ژاپن و ... تا کنون کمتر از ۳ درصد از جمعیتشان را واکسینه کرده اند.

رئیسی ادامه داد: واکسن رازی، وزارت دفاع( فخرایی) پاستور، سیناژن به فاز دو و سه رسیده اند و این خبر خوبی است، چون همزمان با فاز سه فاز صنعتی از تیر ماه به بعد آغاز می شود، ما تا کنون ۴۲۰ هزار دز واکسن از روسیه وارد کروه ایم ۶۵۰ هزار دز از چین، ۱۲۵هزار دز از هند، ۷۰هزار دز از کره جنوبی، واکسن وارد کرده ایم و تا امشب تعداد دریافت کنندگان واکسن، به ۵۱۰هزار نفر رسیده است.

او افزود: در مجموع ۱میلیون و ۸۹۵ هزار دز واکسن دریافت کرده ایم. ما در اردیبهشت ماه خبر های خوبی برای مردم داریم، طرح شهید سلیمانی کمک بسیار مهمی به ما در کنترل موج چهارم کرونا می کند به ویژه در واکسیناسیون گسترده از ظرفیت های این طرح استفاده خواهیم کرد.

رئیسی اظهار‌کرد: سه برابر موردنیاز موج قبلی تخت بیمارستانی تجهیز کرده ایم و برای مهار این موج آماده ایم. مردم نگران نباشند و با رعایت شیوه نامه ها به ما کمک بکنند.

  • 15
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ماکان بند,زندگینامه ماکان بند,زندگی نامه ماکان بند بیوگرافی ماکان بند و حواشی آن ها (+ تصاویر)

نام مستعار:ماکان بند

زاده: ۳ دی ۱۳۷۴ 

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سبک( ها):پاپ

ناشرین:آوازی نو

ادامه
اولیور ویلیامسون,زندگینامه اولیور ویلیامسون,تحصیلات اولیور ویلیامسون زندگینامه اولیور ویلیامسون و نظریه هایش (+ تصاویر)

زاده:۲۷ سپتامبر ۱۹۳۲

زادگاه:سوپریور، ویسکانسین

ملیت:ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد خرد

درگذشت:۲۱ مهٔ ۲۰۲۰ 

ادامه
احمد مهرانفر,ازدواج احمد مهرانفر,احمد مهرانفر بازیگر بیوگرافی احمد مهرانفر بازیگر مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۵۴/۳/۱۰

محل تولد:کاشان

تحصیلات:کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی

همسر:مونا فائض پور

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
حضرت موسی (ع),عصای حضرت موسی (ع),زندگی نامه حضرت موسی (ع) زندگی نامه حضرت موسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم

زاده:قرنهای ۱۳ تا ۱۵ قبل از میلاد مسیح

زادگاه:جوشن،  مصر

همسر:صفورا

دین:اسلام

محل مرگ:کوه نبو،  موأب

ادامه
ارلینگ هالند,بیوگرافی ارلینگ هالند,زندگی نامه ارلینگ هالند بیوگرافی ارلینگ هالند فوتبالیست حرفه‌ای نروژی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۰ ‏

محل تولد:لیدز، انگلستان

ملیت:نروژی

قد:۱٫۹۴ متر

پست:مهاجم نوک

ادامه
قیصر امین پور,شعر قیصر امین پور,زندگینامه قیصر امین پور زندگینامه قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی

تاریخ تولد:۲ اردیبهشت ۱۳۳۸

زادگاه:گتوند

مدرک تحصیلی:دکترای ادبیات فارسی

پیشه:شاعر و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
مهدی جهانی,ورود مهدی جهانی به عرصه موسیقی,تک آهنگ های مهدی جهانی بیوگرافی مهدی جهانی خواننده و آهنگساز ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۹ فروردین ۱۳۶۰

زادگاه:تهران

شروع فعالیت حرفه ای:۱۳۸۶

پیشه:خواننده، آهنگساز و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
محمد بن سلمان,زندگینامه محمد بن سلمان,محمد بن سلمان کیست بیوگرافی محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی (+ تصاویر)

زاده:۳۱ اوت ۱۹۸۵

زادگاه:جده

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ملیت:عربستان سعودی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
مسیح و آرش,کنسرت مسیح و آرش ای پی,علت شهرت مسیح و آرش زندگی نامه مسیح و آرش گروه موسیقی سبک پاپ و آر اند بی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

شروع فعالیت:۱۳۸۳ تا کنون

سبک:پاپ،  آر اند بی

ادامه
ویژه سرپوش