چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
۱۰:۵۰ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۱۹۵۴
حوزه بهداشت و رفاه

تشریح جزئیات پروتکل های بهداشتی ۲۸ خرداد/ زالی: ۹۴ درصد بیماران کرونایی بستری شده از بیمارستان‌ها ترخیص شدند

کرونا در ایران,پروتکل های بهداشتی ۲۸ خرداد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به تشریح جزئیات پروتکل های بهداشتی روز انتخابات پرداخت.

به گزارش مهر، علیرضا رئیسی، گفت: جمعه ۲۸ خرداد انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در پیش است و ما بر حسب وظیفه ذاتی که داریم حتماً نیاز است که سلامتی حضور مردم را پای صندوق‌های رأی تضمین کنیم.

وی ادامه داد: ما این اطمینان را می‌دهیم که طوری پروتکل‌های بهداشتی را تدارک دیده ایم که برای حضور مردم پای صندوق‌های رأی هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: در مرحله نخست ۱۰ هزار صندوق نسبت به دوره قبل بیشتر شده و دوم اینکه مدت زمان رأی گیری از ۷ صبح شروع خواهد شد و قابل تمدید تا ۲ بامداد شنبه خواهد بود.

رئیسی گفت: این افزایش صندوق و زمان برای کاهش تجمعات پیش بینی شده تا مردم بتوانند برای رأی دادن زمان و شعبه خلوت تر را انتخاب کنند.

معاون وزیر بهداشت افزود: وزارت کشور هم تمهیدی اندیشیده که می‌تواند شعبات خلوت تر را به مردم برای حضور پای صندوق‌های رأی معرفی کند.

وی ادامه داد: ما تجمعی پای صندوق‌ها نخواهیم داشت. چون پروتکل‌ها طوری طراحی شده که اگر هم صفی تشکیل شد خارج از فضای بسته با فاصله گذاری اجتماعی باشد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید داشت: افرادی هم که در فضای بسته رأی می‌دهند تجمعی پای صندوق‌ها نخواهند داشت تا نگران انتقال بیماری باشیم.

رئیسی تصریح کرد: اثر انگشت هم برای پیشگیری از انتقال بیماری حذف شده و توصیه کردیم که افراد خودکار شخصی همراه داشته باشند. بنابراین توصیه می‌کنیم همه در انتخابات حضور پرشور داشته باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: حضور پرشور و قوی مردم در انتخابات می‌تواند یک پشتوانه قوی برای کشور باشد.

وی گفت: توصیه‌های لازم به دوستان حاضر بر سر صندوق‌ها مبنی بر استفاده از ماسک، دستکش، تهویه فضا شده است و همکاران بهداشتی برای نظارت بر رعایت پروتکل‌ها در شعب حضور خواهند داشت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان داشت: به همه همکاران علاوه بر نظارت و ارائه مشورت، توصیه کرده ایم اخلاق و منش خود را به خوبی نمایش دهند تا محیط خوبی برای برگزار کنندگان انتخابات و رأی دهندگان فراهم آورند تا هیچ مشکلی به وجود نیاید.

رئیسی افزود: به حوزه‌های رأی گیری توصیه می‌کنیم که برای مردمی که در فضای باز برای رأی دادن قرار می‌گیرند شرایطی فراهم شود که در آفتاب نباشند و سایه بان های مناسب در مکان وجود داشته باشد.

وی در پایان تصریح کرد: به عنوان معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید می‌کنم که دست به دست هم دهیم تا شاهد حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی باشیم و به صورت قوی این انتخابات برگزار شود چرا که حضور بیشتر مردم یعنی پشتوانه قوی برای کشور و نظام. از همگان به ویژه وزارت کشور و همکاران خود برای زحمات‌شان در این انتخابات قدردانی می‌کنم.

***

۹۴ درصد بیماران کرونایی بستری شده از بیمارستانها ترخیص شدند/ کاهش مرگ و میر مادران باردار

کرونا در ایران,پروتکل های بهداشتی ۲۸ خرداد

ایسنا نوشت: دکتر زالی در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که روز چهارشنبه ۲۶ خردادماه در قرارگاه ثارالله برگزار شد به تشریح اقدامات و دستاوردهای ستاد پرداخت.

وی در ابتدای این نشست با بیان این که جمعیت رای دهنده استان تهران معادل ۱۳ استان کشور است، مشارکت شهروندان تهرانی در این انتخابات را بسیار وثیق و وزین برشمرد و از آنان خواست همچون همیشه با مشارکت فعال در انتخابات، حماسه ای ملی خلق کنند و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری با انتخاب کاندیدای اصلح راه تعالی کشور را هموار سازند.

وی وضعیت تهران را به عنوان گرانیگاه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور با سایر استانها متفاوت برشمرد و به شرایط اقتصادی، جمعیت بالا، چگالی و تراکم بالای جمعیتی تهران، جمعیت شناور، تعداد بالای مسافران ناوگان های حمل و نقل عمومی، وجود اتباع غیررسمی، سکونتگاه های غیررسمی، حاشیه نشینی شهری، معتادان متجاهر، کودکان کار و تکدی گری در تهران اشاره کرد.

زالی در ادامه به تشریح روند تشکیل ستاد مقابله با کرونای پایتخت پرداخت و به همکاری و مشارکت ۲۵ نهاد سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی و ۴۶۵ خرده نهاد با این ستاد اشاره کرد که طراحی و برنامه ریزی برای مقابله با کرونا بدون یک الگوی مدیریتی همه جانبه فراگیر و مشارکت آنان امکان پذیر نبود.

به گفته وی مدل تلفیقی جدیدی به عنوان یک الگوی مدیریتی در تهران از سوی ستاد مقابله با کرونای تهران شکل گرفت که می تواند در سالهای آتی نیز به عنوان یک الگوی مدیریتی کارآمد در بحران های مختلف مورد بهره برداری قرار گیرد .

زالی در ادامه از همکاری و مشارکت تمامی نهادها و سازمان ها  با ستاد مقابله با کرونا پایتخت از جمله  چهار دانشگاه علوم پزشکی مستقر در پایتخت(شهیدبهشتی، تهران، ایران و بقیه الله) به عنوان کنشگران اصلی عرصه سلامت و مدافعان سلامت تقدیر کرد و ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت از سایر نهادها نظیر استانداری، سپاه، نیروی انتظامی، شهرداری، هلال احمر، تامین  اجتماعی و اصحاب رسانه در طول ۱۶ ماه گذشته قدردانی کرد.

دستاوردهای حوزه سلامت تهران در کرونا

وی با اشاره به آمار مبتلایان و مراجعان به بخشهای سرپایی بهداشتی و درمانی تهران گفت: با تلاش همکاران و مدافعان سلامت در ۱۱۸ بیمارستان استان تهران از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۹۴,۲ درصد از مجموع بیماران کرونایی بستری شده، بهبود یافته و ترخیص شدند.

به گفته زالی براساس آمار، میزان متوسط مرگ و میر نسبت به مراجعان بدحال بستری در بیمارستانها در تهران ۲,۹ درصد است و این میزان نسبت به مجموع مراجعان به بخش درمان  ۱.۷ است که نشان دهنده ارائه خدمات درمانی با کیفیت در تهران است و مرهون تلاش کارکنان بهداشتی و درمانی استان تهران است.

وی توقف خدمات متعارف روتین بهداشتی درمانی به بیماران غیر کرونایی را یکی از نگرانی های خویش برشمرد و افزود: به  همت همکاران در دانشگاهها و حوزه بهداشت و درمان استان تهران نه تنها این خدمات کاهش نیافت بلکه در بسیاری از موارد رشد داشتیم.

زالی یادآور شد: براساس آمار حوزه بهداشت سه دانشگاه علوم پزشکی پایتخت در نیمه دوم سال ۹۹ نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۹۸؛ واکسیناسیون کودکان  و زنان باردار، غربالگری زنان باردار، مراقبت های کودکان زیر ۵ سال، مراقبت های سالمندان و بیماران خاص بین ۱۰-۵ درصد در تهران رشد داشته است.

کاهش مرگ و میر مادران باردار در اپیدمی کرونا

وی کاهش مرگ و میر مادران باردار در اپیدمی کرونا و در نیمه سال ۹۹ و کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال در تهران را افتخاری ارزنده برای حوزه سلامت برشمرد که به همت و تلاش همکاران حوزه بهداشت و درمان حاصل شده است و مایه افتخار استان تهران است.

کرونا در ایران,پروتکل های بهداشتی ۲۸ خرداد

دستاوردهای خیز چهارم بیماری کرونا

زالی در بخش دیگری از این گزارش خاطرنشان کرد: در خیز چهارم بیماری با یک سوش چموش جدی انگلیسی روبرو شدیم که در مقایسه با خیز سوم، رشد ۴۳ درصدی میزان عمومی مراجعان بستری و رشد ۴۸ درصدی مراجعان سرپایی بهداشت و درمان در تهران را به همراه داشت . اما میزان کشندگی علیرغم مراجعات بیشتر و بدحال تر در خیز چهارم از ۱,۷ به ۱.۵ به بیمارستان ها تقلیل یافت. همچنین میزان اقامت بیمارستانی در خیز دوم ۷,۱ روز، در خیز سوم ۶.۷ بود که در خیز چهارم به ۵.۵ روز کاهش یافت یعنی خدمات درمانی در بیمارستانها علیرغم بدحال بودن و تراکم بیشتر بیماران نه تنها کاهش نیافت بلکه چنان مطلوب و با کیفیت ارایه شد که بیماران سریعتر ترخیص شدند.

به گفته وی میزان بیماران نیازمند به اینتوباسیون در بیماران بستری در بخش های ویژه در پیک چهارم به میزان یک سوم  نسبت به پیک های گذشته کاهش پیدا کرد یعنی مراقبت های درمانی و روش های غیر تهاجمی تنفسی که یکی از دستاوردهای بزرگ متخصصان بالینی ایرانی بود باعث شد بیماران کمتر نیاز به تهویه مکانیکی داشته باشند.

 زالی در ادامه به تشریح دستاوردهای تیم بهداشت و درمان استان تهران در خیز چهارم بیماری کرونا پرداخت و از تمامی همکاران این حوزه قدردانی کرد.

وی شکل گیری گروه‌های جهادی مردمی، شکل گیری محله های مردم مدار، طرح مواسات مومنانه برای مشارکت اجتماعی در محرومیت زدایی، طرح محله محور شهید حاج قاسم سلیمانی را  از دستاوردهای بزرگ در دوران شیوع کرونا برشمرد و گفت: طرح شهید سلیمانی به عنوان یک طرح اجتماعی سبک و سیاق جدیدی را در استان تهران رقم زد که دستاوردهای ارزنده ای به دنبال داشت.

زالی واکسیناسیون کرونا با مشارکت سازمان‌های مختلف و هماهنگی بین بخشی، راه اندازی مراکز تجمیعی در تهران را از دیگر دستاوردهای مهم برشمرد و افزود: رکوردزنی همکاران بهداشتی  در تهران در واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال و همچنین ۸۰- ۷۰ سال بی نظیر بود. تاکنون ۷۶ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در تهران راه اندازی کردیم و استان تهران این ظرفیت را داراست که در واکسیناسیون پیشگام و پیشقراول باشد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت در انتهای سخنان خود از خدمات و فعالیت های بهداشتی و درمانی سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران درطول اپیدمی کرونا و دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در حوزه های درمانی و پروژه های تحقیقاتی و تولید واکسن قدردانی کرد.

زالی همچنین ضمن تقدیر از زحمات معاونان درمان و بهداشتی و غذا و داروی دانشگاه ها گفت: اگر امروز ۷۸۰۰ تخت مجهز برای میزبانی بیماران کرونایی آماده شده، اگر ۹۰ مرکز خدمات جامع سلامت بصورت ۲۴- ۱۶ ساعته میزبان مراجعان هستند اگر با کمبود اکسیژن و دارو در بیمارستانهای تهران روبرو نیستیم مرهون زحمات معاونان دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در تهران است. 

کرونا در ایران,پروتکل های بهداشتی ۲۸ خرداد

در ادامه نشست سردار حسین نجات جانشین قرارگاه ثارالله نیز در این نشست ضمن تقدیر از مدافعان سلامت و اعضای شورای ستاد فرماندهی مقابله با کرونا تهران گفت: بیماری کرونا نشان داد اگر متحد و هماهنگ و هم افزا باشیم و هدف ما رفع مشکل مردم باشد موفق خواهیم بود.

وی با بیان این که امروز به برکت انقلاب اسلامی و به همت متخصصان کارآمد، قطب پزشکی و دارویی در دنیا هستیم و در حوزه پزشکی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا و جزو شش کشور موفق در تولید واکسن هستیم .

سردار نجات با اشاره به تولید ۹۰ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل به همت متخصصان یاداور شد که ایران امروز از نظر علمی در همه رشته های علمی پیشرفته است.

سردار نجات با اشاره به حمایت عالی و تدابیر ارزنده مقام معظم رهبری در اپیدمی کرونا گفت: بسیاری در دنیا قصد داشتند که در اپیدمی کرونا دین را در مقابل علم قرار دهند اما مقام معظم رهبری با تدابیر عالی بیش از همه مدافع سلامت مردم بودند و نشان دادند که دین بهترین مدافع پیشرفت و علم است.

حمایت از صنوف، حمایت و تامین هزینه بیماران نیازمند، تهیه مستند از شهدای مدافع سلامت، حمایت از کادر درمان و پرستاران، حمایت از خانواده شهدای مدافع سلامت از دیگر موضوعات مورد تاکید سردار حسین نجات در این نشست بود.

وی در خاتمه سخنان خود ستاد مقابله با کرونای تهران را یکی از ستادهای موفق در کشور برشمرد و از تلاش های و زحمات دکتر زالی، استاندار و تمامی اعضای ستاد و نهادهای همکاری کننده ، کادر درمان و پرستاران در دوران شیوع کرونا قدردانی کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه این نشست روسا و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی، سردار حسن زاده، سردار هداوند ضمن ارایه گزارشی به بیان اقدامات صورت گرفته از ابتدای شیوع کرونا تاکنون پرداختند که از آن جمله می توان به پوشش مادران باردار در زمان کرونا،کاهش مرگ و میر مادران باردار به عنوان یک شاخص توسعه در جوامع ، تقویت زیرساختهای بهداشتی در دوران کرونا، رایه خدمات سرپایی و بستری به بیماران کرونایی، انتشار مقالات متعدد و تلاش برای تولید واکسن، درمان بیماران در منزل، مشارکت بسیج در اجرای فازهای مختلف طرح شهیدسلیمانی ، همکاری بسیج و گروههای جهادی با حوزه سلامت، تولید اقلام بهداشتی و ماسک، مشارکت بسیج در مراکز خودرویی  واکسیناسیون اشاره کرد.

  • 10
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
عکس های ویلیام جیمز,نظریه ویلیام جیمز,مرگ ویلیام جیمز سایدیس زندگی نامه ویلیام جیمز سایدیس ریاضیدان نابغه آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۸۹۸

زادگاه:منهتن،  نیویورک، آمریکا

ملیت:آمریکایی

سمت:ریاضی دان،  کیهان شناس و زبان شناس نابغه آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه هاروارد، دانشگاه رایس

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
ویژه سرپوش