شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰
۱۳:۰۱ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۶۷۴
حوزه بهداشت و رفاه

هشدار؛ دچار موج سنگینی تری از کرونا خواهیم شد | امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود دارد

شیوع موج پنج کرونا در ایران,مرگ و میر موج پنجم کرونا
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به شیوع ویروس دلتا در ۲۹ استان کشور گفت: نیز یک میلیون دوز واکسن کرونا به دست ما می‌رسد.

به گزارش تسنیم،  علیرضا رئیسی در حاشیه هفتاد و هشتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: جلسه امروز آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور آقای روحانی بود که طی این جلسات با حضور اعضای سه قوه، ۵۷۳ مصوبه به مرحله اجرا گذاشته شده است.

۱۶۴ کشور جهان گرفتار موج دلتا

وی افزود: امروز مروری بر وضعیت کرونا در کشورها شد، بیش از ۱۶۴ کشور دنیا گرفتار موج کرونا با ویروس دلتا شده‌اند، ویروس جهش یافته دلتا با قدرت سرایت بسیار بالا حتی در کشورهای با پوشش واکسیناسیون بسیار بالا، باعث افزایش موارد ابتلا به بیماری شده است؛ افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده‌اند میزان بستری و مرگ و میر پایین‌تری دارند بنابراین خواهش می‌کنیم افراد بالای ۵۵ سال حتما برای دریافت واکسن کرونا اقدام کنند.

رئیسی ادامه داد: با توجه به بالا بودن درصد ابتلا در کشورهایی که میزان واکسیناسیون کرونا بالاست، واکسن زدن به تنهایی کافی نیست و باید پس از ترزیق واکسن نیز پروتکل‌های بهداشتی افزایش یابد، در کشورهایی که واکسیناسیون به میزان بالایی انجام شده نیز اگرچه میزان ابتلا بالاست اما درصد مرگ و میر و بستری بسیار پایین‌تر است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنار واکسیناسیون، تصریح کرد: تا زمانی که درصد بالایی از کشورهای جهان واکسیناسیون را انجام دهند باید پروتکلهای بهداشتی به خوبی رعایت شود.

۲۹ استان درگیر موج دلتا هستند

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در حال حاضر ۲۹ استان ما درگیر موج دلتا شده و میزان بستری و ورودی بیمارستان‌های کشور به شدت در حال افزایش و تخت‌های بیمارستانی در حال پرشدن است. این یک هشدار جدی است؛ اگر بخواهیم میزان رعایت پروتکل‌ها را به همین روال ادامه اهیم، طی هفته آینده درگیر موج سهمگین‌تری خواهیم شد. این روند صعودی هنوز به قله خود نرسیده و این در حالی است که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر ۴۰ درصد رسیده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت هشدار داد: پروتکل‌های بهداشتی به خوبی رعایت نمی‌شود. یکی از جاهای بسیار خطرناک و با قابلیت سرایت بالا، رستوران‌هاست و افرادی که دوز اول واکسن کرونا را زده‌اند مستعد ابتلا به کرونا هستند؛ همچنین مردم از حضور در اماکن سرپوشیده پرهیز کنند.

آخرین خبرها از واکسیناسیون کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسیناسیون کرونا تصریح کرد: میزان ورودی واکسن کرونا قابل قبول است و در دو روز گذشته ۲.۵ میلیون دوز واکسن کرونا به دست ما رسید و فردا نیز یک میلیون دوز واکسن کرونا به دست ما می‌رسد و این مسئله تا آخر این هفته ادامه خواهد داشت. تا پایان مردادماه ۷ میلیون دوز واکسن به دست ما خواهد رسید.

وی ادامه داد: سرعت واکسیناسیون قابل قبول است، از امروز افراد بالای ۵۵ سال می‌توانند با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir  ثبت نام و صرفاً بر اساس نوبت دهی خود مراجعه کنند. امکان انتخاب کردن محل، ساعت و روز تزریق واکسن کرونا وجود دارد. برای گروه‌های اعلام شده واکسن به میزان کافی وجود دارد.  همزمان با عید سعید غدیر خم؛ بر اساس فاز سه سند ملی واکسیناسیون کرونا، واکسیناسیون گروه‌های پرخطر را نیز شروع کردیم، اساتید حوزه، دانشگاه‌، معلمان، کارمندان بانک‌ها، زندانیان، شاغلین سیستم حمل و نقل ریلی، هوایی و دریایی نیز آغاز شده است. پیش بینی ما این است که تا پایان شهریورماه، فاز سوم واکسیناسیون کرونا را به اتمام برسانیم.

وی یادآور شد: بانک اطلاعاتی افراد مبتلا به دیابت که انسولین تزریق می‌کنند موجود است و از طریق مراکز بهداشتی و درمانی فراخوان می‌شوند و فعلاً ثبت نام آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

هر فرد مبتلا به کرونای دلتا ۵ تا ۹ نفر را درگیر می‌کند/ امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود دارد

حریرچی گفت: باتوجه به قدرت سرایت پذیری ویروس دلتا نظر تمام مراجع بین‌المللی این است که باید یک آرایش جدید برای مقابله با این بیماری در نظر بگیریم.

شیوع موج پنج کرونا در ایران,مرگ و میر موج پنجم کرونا

 حریرچی گفت: باتوجه به قدرت سرایت پذیری ویروس دلتا نظر تمام مراجع بین‌المللی این است که باید یک آرایش جدید برای مقابله با این بیماری در نظر بگیریم.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: ۹۰ درصد شهرستان‌های ما در حالت قرمز و نارنجی قرار دارند. همچنین ویروس دلتا کل کشور‌های جهان از جمله کشور ما را در نوردیده است.

او افزود: تفاوت ویروس دلتا با ویروس ووهان و انواع واریانت‌های قبلی این است که قدرت سرایت پذیری آن‌ها کمتر بوده است به شکلی که هر یک نفر یک الی سه نفر را مبتلا می‌کرد، اما طبق اعلام رسمی CDC هر فرد مبتلا به واریانت دلتا ۵ تا ۹ نفر را درگیر می‌کند.

حریرچی گفت: همچنین بار ویروسی افراد مبتلا به ویروس دلتا هزار برابر در دستگاه تنفسی و ریه بیشتر از یک فرد مبتلا به واریانت‌های دیگر این ویروس خواهد بود. در نتیجه نظر تمام مراجع بین‌المللی این است که ما یک آرایش جدیدی را برای مقابله با این بیماری باید در نظر بگیریم.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: باتوجه به شرایط پیش آمده و قدرت سرایت بالا باید توجه داشت که تمام دستاورد‌هایی که اکثر کشور‌ها در خصوص کنترل این ویروس به دست آوردند می‌تواند کاملاً از بین برود و بنابراین نیازمند تدابیر جدید خواهیم بود.

او گفت: راه مقابله با ویروس دلتا همچنان واکسیناسیون فراگیر و سراسری همه جمعیت است و همه واکسن‌های تولید شده فعلی این قابلیت را دارند که با این ویروس مبارزه کنند. همچنین تا زمان واکسیناسیون عمومی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از قبیل فاصله‌گذاری اجتماعی، شست و شوی دست‌ها و استفاده از ماسک ضروری خواهد بود.

امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود دارد

حریرچی بیان کرد: همچنین باید توجه داشت که واکسیناسیون ابتلای شدید، بستری و مرگ ومیر ناشی از ابتلا به دیگر وارینات‌ها را بیش از ۹۰ درصد کاهش می‌دهد، اما در خصوص ویروس دلتا بر اساس مستندات علمی باید گفت ممکن است افراد مبتلا به این نوع از ویروس کرونا بدون علامت باشند و حتی افراد واکسینه شده مبتلا به ویروس دلتا مانند افراد غیر واکسینه شده ناقل ویروس خواهند بود؛ بنابراین باید سرعت واکسناسیون افزایش پیدا کند و در عین حال دستورالعمل‌ها رعایت شود.

او تاکید کرد: متاسفانه درصدی از مردم در برخی از استان ها، قومیت‌ها و رده‌های شغلی استقبال مناسبی از واکسیناسیون ندارند و حدود ۴۰ درصد در رده‌های سنی مختلف برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند. همچنین ناهماهنگی شناختی که افراد در برابر خطر ویروس دلتا دارند سبب شده تا رفتن به مسافرت‌ها و دورهمی‌ها در تعطیلات اخیر افزایش یابد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: برخی از افراد با علم به خطرناک بودن این ویروس نه تنها دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند، بلکه عده‌ای برای کسب درآمد و گذراندن زندگی شان منکر کرونا می‌شوند که باید این مشکلات از طریق رسانه ملی برطرف شود.

  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رویا نونهالی,بیوگرافی رویا نونهالی,عکس رویا نونهالی بیوگرافی رویا نونهالی بازیگر تئاتر و سینمای ایران (+ تصاویر)

نام:رویا نونهالی

متولد:۲۴ بهمن ۱۳۴۱

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر، داور استعدادیابی

زمینه فعالیت:تئاتر و تلویزیون و سینما

سال های فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

ادامه
عقاید شهاب الدین یحیی سهروردی,زندگینامه ی شهاب الدین یحیی سهروردی,بیوگرافی شهاب الدین یحیی سهروردی زندگی نامه شهاب‌الدین یحیی سهروردی از کودکی تا به شهرت رسیدنش

زاده:۵۴۹ ق / ۱۱۵۵ م

زادگاه:سهرورد،  ایران

ملیت:ایرانی

درگذشت:۵ رجب ۵۸۷ ق

آرامگاه:قلعه حلب،  سوریه

ادامه
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
ویژه سرپوش