سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
۲۳:۲۱ - ۰۵ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۰۴۰۰
حوزه بهداشت و رفاه

سازمان جهانی بهداشت تایید کرد؛ کرونای جدید نگران کننده است/ سویه جدید دلتا، اومیکرون نامگذاری شد

ویروس کرونا,شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا
اعلام خبر شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا از روز گذشته (پنج شنبه)، نگرانی های زيادي را موجب شده و یک متخصص بیماری های عفونی در انگلیس گفته است که این سویه، خطرناک ترین موردی است که تاکنون دیده ایم و این نگرانی وجود دارد که بتواند مصونیت ایجاد شده توسط واکسن ها را دور بزند.

به گزارش ایسنا، "جنی هریس"، مدیر اجرایی آژانس امنیت سلامت انگلیس می گوید: این مهم ترین سویه ای است که تا به امروز با آن مواجه شده ایم و تحقیقات فوری برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قابلیت انتقال، شدت و حساسیت به واکسن این سویه در حال انجام است.

به گفته هریس، در حال حاضر دانشمندان در حال بررسی این هستند که چه اقدامات بهداشت عمومی میتواند در کم کردن تاثیر این سویه جدید مؤثر باشد.

شب گذشته نیز "ساجد جاوید"، وزیر بهداشت انگلیس اعلام کرد که از امروز( جمعه) پرواز از شش کشور آفریقایی به این کشور بعنوان یک اقدام احتیاطی، موقتا متوقف خواهد شد.

هنوز هیچ مورد ابتلایی از این جهش تازه ویروس کرونا در انگلیس گزارش نشده اما نزدیک به ۵۹ مورد ابتلا به این ویروس در آفریقای جنوبی، لسوتو، اسواتینی، بوتسوانا، نامبیا و زیمبابوه در جنوب آفریقا گزارش شده است.

بنابر گزارش شبکه خبری بی بی سی، این سویه، جهش یافته ترین گونه ای است که تا به حال دیده شده و کاملا با سویه ای که ابتدا در ووهان چین پدیدار شده بود، تفاوت دارد.

بیشتر بخوانید:

به گفته مقامات بهداشتی انگلیس، سویه تازه ویروس کرونا، چند جهش مهم دارد که احتمالا دو برابر جهش های سویه دلتای این ویروس است و همین امر، قابلیت انتقال آنرا افزایش می دهد.

صبح امروز فعالیت بازارهای مالی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در واکنش به سویه جدید کاهش یافته است.

***

جلسه اضطراري سازمان جهانی بهداشت در پی شناسایی سویه جدید کرونا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در پی شناسایی و گسترش سویه جدید کروناویروس در آفریقای جنوبی و بوتسوانا، امروز (جمعه) جلسه ای اضطراري تشکیل خواهد داد.

به گزارش ایسنا، پیش از این دانشمندان انگلیسی نسبت به ظهور سویه جدید کروناویروس (Coronaviruses) با ۳۲ جهش در بوتسوانا هشدار داده بودند.

ویروس کرونا,شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا

بر اساس گزارشات، بسياري از جهش های این سویه نشان دهنده قابلیت بالای انتقال و مقاومت آن دربرابر واکسن های کرونا است.

به گزارش بیزینس استاندارد، تا به امروز ۲۲ تن تنها در آفریقای جنوبی به این سویه از کروناویروس مبتلا شده اند.

پژوهشگران آفریقای جنوبی می گویند سویه جدیدی از ویروس کرونا که به تازگی در این کشور شناسایی و موجب نگرانی شده است به دلیل جهش های زیاد، میتواند اثربخشی واکسن های موجود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ را با چالش مواجه کند.

گونه تازه شناسایی شده در آفریقای جنوبی فعلاً با عنوان B.1.1.529 مشخص می شود اما بعید نیست سازمان جهانی بهداشت بزودی مانند سویه های بتا و دلتا یک نام یونانی برای آن انتخاب کند.

***

ورود سویه جدید کرونا به اروپا همزمان با هشدار سازمان جهانی بهداشت

وزیر بهداشت بلژیک از شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه جدید کرونا در این کشور خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از آر تی، منابع خبری در بلژیک از ثبت اولین مبتلا به سویه تازه کشف شده در آفریقای جنوبی خبر داده و« فرانک فاندنبروک» وزیر بهداشت بلژیک نیز با تائید این خبر، از شهروندان این کشور خواست آرامش خود را حفظ کنند.

ویروس کرونا,شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا

این در حالی است که« کریستین لیندمایر» سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو امروز( جمعه) نسبت به تسریع اعمال محدودیت های مسافرتی مرتبط با سویه جهش یافته «بی یک. یک. پانصدوبیست ونه» که اخیرا در آفریقای جنوبی کشف شده هشدار داده و در این خصوص اعلام کرد این سازمان از همه کشور ها می خواهد در هنگام اجرای محدودیت های سفری، رویکرد علمی مبتنی بر ریسک را در نظر بگیرند؛ زیرا در این مرحله وظیفه این سازمان است که به همه هشدار بدهد.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در ادامه صحبت های خود از هفته ها تحقیق برای درک بهتر این سویه تازه کشف شده خبرداد تا مشخص شود چکونه گسترش خواهد یافت و چه واکنشی بر درمان و واکسیناسیون دارد.

در پی کشف یک سویه جهش یافته کرونا در آفریقای جنوبی به اسم «۱.۱.۵۲۹.B» کمیسیون اروپا با هماهنگی نزدیک با کشور های عضو، پیشنهاد کرد وضعیت اضطراری برای توقف سفر های هوایی از منطقه جنوب آفریقا به دلیل شناسایی سویه جدید ویروس کرونا فعال شود. این در حالی است که کشور های انگلیس، ایتالیا و آلمان پرواز های شش کشور آفریقایی، از جمله آفریقای جنوبی و بوتسوانا را به دلیل شیوع این گونه جدید ممنوع اعلام کردند.

***

مقامات بهداشتی استرالیا در حال بررسی سویه آفریقاییِ کرونا

مقامات بهداشتی استرالیا امروز (جمعه) اعلام کردند در حال بررسی های بیشتر روی سویه جدید ویروس کرونا هستند که به تازگی در آفریقای جنوبی شناسایی شده و در صورت لزوم، محدودیت هایی از جمله بستن مرزهای استرالیا به روی مسافران از این کشور آفریقایی را اعمال خواهند کرد.

ویروس کرونا,شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا

به گزارش ایسنا به نقل "ساوت چاینا مورنینگ پست"- روزنامه انگلیسی زبان هنگ کنگی، محققان در آفریقای جنوبی ابراز نگرانی کرده اند که امکان دارد این سویه کروناویروس بخاطر جهش های غیرمعمولی که دارد، مسری تر بوده و در مقابلِ ایمنی بدن در برابر کووید۱۹، مقاومت کند.

وزیر بهداشت استرالیا نیز اعلام‌کرد در صورتی که سازمان جهانی بهداشت (WHO) این سویه را به عنوان یک سویه جدید و اصلی کروناویروس طبقه بندی کند، اقدامات لازم را به جهت جلوگیری از شیوع این سویه در استرالیا انجام خواهند داد.

انگلیس نیز در پی شناسایی و گسترش این سویه جدید، از امروز (جمعه) به طور موقت محدودیت پروازهای رفت و برگشت از آفریقای جنوبی و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی را اعمال کرده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، چند هفته زمان لازم است تا کارشناسان به تاثیرات این سویه جدید و ویژگی های آن پی ببرند.

استرالیا تا به حال حدود ۲۰۵ هزار مورد ابتلا به کووید۱۹ و ۱۹۸۵ مورد مرگ ناشی از عوارض ابتلا به این بیماری را به ثبت رسانده است.

***

سازمان جهانی بهداشت سویه جدید دلتا را اومیکرون نامگذاری کرد

سازمان جهانی بهداشت جمعه شب حرف یونانی omicron (اومیکرون) را به نوع کرونا جدید شناسایی شده در آفریقای جنوبی اختصاص داد.

به گزارش ایرنا از شبکه سی ان بی سی، سازمان جهانی بهداشت زیر نظر سازمان ملل این سویه را که قبلاً به نام B.۱.۱.۵۲۹ نامیده می شد را به عنوان یک نوع نگران کننده شناسایی کرد.

کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران قابل انتقال بودن نوع اومیکرون هستند زیرا دارای یک صورت فلکی غیرعادی از جهش ها بوده و مشخصات متفاوتی با سایر گونه‌های نگران کننده دارد.

"ماریا ون کرخوف" مسئول فنی سازمان جهانی بهداشت در مورد کرونا در ویدئویی که در توییتر منتشر شده است، گفت: اومیکرون B.۱.۱.۵۲۹ به‌ عنوان یک نوع نگرانی نام‌گذاری شده است زیرا دارای برخی ویژگی‌های نگران‌کننده است.

کرخوف در ادامه افزود: این نوع دارای تعداد زیادی جهش است و برخی از این جهش‌ها دارای برخی ویژگی‌های نگران کننده هستند.

براساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت، تعداد موارد مبتلایان اومیکرون به نظر می‌رسد تقریباً در تمام استان‌های آفریقای جنوبی در حال افزایش است زیرا شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد با این نوع در مقایسه با سایر سویه ها است.

شناسایی نوع جدیدی از کرونا در آفریقای جنوبی همراه با افزایش هشدار از سوی مقام‌های بهداشتی، بازارهای جهانی را در روز جمعه دچار بحران کرد. قیمت نفت و بازار گردشگری و تفریحی در این خبر ضررهای سنگینی را متحمل شدند.

  • 16
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ابومعشر بلخی,بیوگرافی ابومعشر بلخی,زندگینامه ابومعشر بلخی زندگینامه ابو معشر بلخی بهمراه فعالیت هایش

زادگاه:بلخ

سمت:منجم ایرانی

دوره:خلافت المعتز بالله تا خلافت معتمد رییس منجمان بغداد

ملیت:ایرانی

وفات:واسط

ادامه
تریپل اچ,بیوگرافی تریپل اچ,زندگینامه تریپل اچ بیوگرافی تریپل اچ قهرمان کمربند wwe سنگین‌وزن جهان (+ تصاویر)

زاده:۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۶۹

زادگاه:Nashua, New Hampshire

پیشه:کشتی گیر حرفه ای آمریکایی

ملیت:آمریکایی

قد:۱۹۳ سانتیمتر

ادامه
فعالیت های صالح حردانی,صالح حردانی تیم ملی,صالح حردانی و برادرش بیوگرافی صالح حردانی فوتبالیست دفاع راست کشور (+ تصاویر)

زاده:۲۴ شهریور ۱۳۷۷

زادگاه:دیشموک

ملیت:ایرانی

پیشه:فوتبالیست

قد:۱۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش