سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
۰۹:۴۳ - ۱۰ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۰۸۶۱
حوزه بهداشت و رفاه

احتمال ورود «اُمیکرون» به ایران/ قدرت انتقال «امیکرون» ۳ تا ۵ برابر دلتاست

ویروس کرونا,سویه اُمیکرون در ایران
دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ با بیان اینکه عدم شناسایی اُمیکرون، به این معنا نیست که این سویه هنوز وارد کشور نشده، گفت: حتی بدون وجود خطر کرونای اُمیکرون هم نیاز به بازنگری در وضعیت بازگشایی ها وجود دارد؛ زیرا هیچکس بازگشایی های همزمان را توصیه نمی کند.

دکتر مسعود یونسیان در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت کرونای اُمیکرون، اظهار‌کرد: باید توجه کرد که سویه اُمیکرون، برخلاف سایر سویه ها که ابتدا عوارض و تغییراتی را در بیماری زایی و سرعت انتقال می دیدیم و بعد این عوارض به آن سویه منتسب می شد، اما اکنون سویه ای پیدا شده که در آن تعداد بالایی جهش ایجاد شده است. این سویه قبل از این که بتواند تغییراتی در بیماری زایی یا سرایت آن، علائم یا حساسیتش نسبت به واکسن ها خودش را نشان دهد، شناسایی شده و بنابر احتیاط، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که آنرا بعنوان یک سویه نگران کننده طبقه بندی کنیم. بنابراین هنوز درباره آن دانش کافی نداریم، ولی چون جهش در ویروس زیاد بوده است، اعلام شده که باید احتیاط کنیم.

۵۰ جهش در سویه اُمیکرون

او ادامه داد: در سویه اُمیکرون حدود ۵۰ جهش در ویروس عامل بیماری زای کووید ۱۹ رخ داده که ۳۰ جهش در منطقه اسپایک ویروس بوده است و حتی تعدادی از این جهش ها در نقطه خاصی که اصطلاحا به آن RBD یا ناحیه ای که به گیرنده سلول متصل می شود، بوده است. بنابراین احتمال این که تغییراتی در سرایت پذیری و حتی در زمینه حساسیت بیماری به واکسن رخ داده باشد، وجود دارد، ولی هنوز اطلاعات کافی دردسترس نیست و حداقل به چند هفته زمان نیاز دارد.

اُمیکرون از دلتا خطرناک تر است؟

یونسیان در پاسخ به این که آیا سویه اُمیکرون می تواند از سویه دلتا خطرناک تر باشد، گفت: در حال حاضر نمی توان در این باره قضاوت کرد. بر همین اساس هم وقتی یک تغییری در ویروس رخ دهد که نمی توان دقیق اعلام‌کرد که آیا وضعیت بیماری بر اساس این تغییر بدتر شده یا بهتر می شود، معمولاً پیش زمینه را بر این می گذاریم که شرایط بدتر می شود تا در اینصورت احتیاطات لازم انجام شده و چیزی را از دست ندهیم. بنابراین تصور ما این است که این سویه امکان دارد از دلتا هم بدتر باشد. نه به این معنا که اکنون شواهدی دال بر بدتر بودن این سویه داریم، بلکه به این جهت که اگر واقعا بدتر از دلتا بود، مشکلی برایمان پیش نیاید. روال سازمان جهانی بهداشت هم آن است که هر زمان درباره این موضوع تردید دارد، بنا را بر بدتر بودن قرار دهد. حال امکان دارد بعد از چند هفته حتی این طبقه بندی را تغییر دهند و سویه امیکرون را از واریانت نگران کننده به واریانت مورد توجه تنزل دهند.

وضعیت شناسایی سویه های جدید در کشور

او درباره وضعیت سکانس ژنی در کشور برای شناسایی سویه های جدیدی مانند امیکرون، گفت: باید توجه کرد که ما در کشور دانش فنی و تجهیزات سکانسینگ را داریم و سه مرکز در کشور این اقدام را انجام می‌دهند، اما تجهیزات لازم که به آن سکانسینگ نسل جدید گفته می شود، این تجهیزات، کیت و لوازم آنرا به اندازه کافی نداریم. بنابراین کفایت علمی و تکنولوژی آن را داریم، اما منابع و مواد اولیه مصرفی آن را به اندازه کافی در اختیار نداریم.

نحوه شناسایی "اُمیکرون"

یونسیان درباره نیاز به نوع خاصی در تست PCR برای شناسایی اُمیکرون، گفت: باید توجه کرد که PCR روش ارزان تر، متداول تر و در دسترس تری برای تشخیص کرونا (corona) است. حال برای تشخیص اُمیکرون، از یکسری کیت های خاص PCR می توان استفاده کرد که این کیت سه ژن را شناسایی می کند. در زمانی هم که آلفا آمده بود، از این کیت استفاده می کردند و اگر دو ژن شناسایی می شد و ژن سوم شناسایی نمی شد، اعلام می کردند که کرونای آلفا است. از این نظر هم اُمیکرون بسیار شبیه آلفا است. حال از آنجایی که اکنون در کشور و بسیاری از نقاط دنیا سویه آلفا را نداریم، می توان از این کیت خاص PCR برای غربالگری اُمیکرون استفاده کرد. البته نتیجه قطعی نمی دهد، اما میتواند برای غربالگری استفاده شود. همین کیت در داخل کشور تهیه شده است. در عین حال بسیاری از صاحب نظران توصیه می کنند که از این کیت PCR استفاده شود. حال افرادی که پاسخ تست شان با این کیت مثبت می شود، به احتمال بالا مبتلا به سویه اُمیکرون هستند. در آن زمان می توانند بر روی این تست های مثبت که با PCR خاص گرفته شده، سکانسینگ انجام دهند تا هزینه کمتری صرف شود.

احتمال ورود اُمیکرون به کشور

او با بیان این که نمی توان بطور قطعی گفت که اُمیکرون هنوز وارد کشور نشده است، گفت: ممکن است این سویه وارد کشور شده باشد، اما هنوز مورد شناسایی قرار نگرفته است. حتی در آمریکا هم که تا حد بالایی سکانسینگ انجام می دهند ، اعلام شده که هنوز نمی دانیم سویه اُمیکرون وارد شده یا خیر. بنابراین عدم شناسایی ما، به این معنا نیست که این سویه هنوز وارد کشور نشده است. باید زمان بگذرد و سکانسینگ بیشتری انجام شود و بعد درباره آن قضاوت کنیم. در عین حال باید فرض را بر این گذاشت که اُمیکرون وارد همه کشورها شده و احتیاطات لازم را انجام داد.

لزوم بازنگری در بازگشایی ها

یونسیان درباره وضعیت بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و سایر نهادها و ارگان ها، با وجود تهدید اُمیکرون، گفت:به نظر من حتی بدون وجود خطر اُمیکرون هم نیاز به بازنگری در وضعیت بازگشایی ها وجود دارد. زیرا هیچکس بازگشایی های همزمان را توصیه نمی کند. حتی بازگشایی مدارس هم به تنهایی باید حتما بعد از گذشت دو هفته از بازگشایی ها، بازنگری می شد. بنابراین حتی اگر با سویه جدید اُمیکرون مواجه نمی شدیم و حتی اگر فقط مدارس را بازگشایی می کردیم، عقل و منطق حکم می کند که بعد از دو هفته اجرا، نتایج این بازگشایی و فعالیت ها را تحلیل کرده و نسبت به ادامه یا عدم ادامه آن تصمیم گیری کنند.

ویروس کرونا,سویه اُمیکرون در ایران

وی تأکید کرد: در شرایطی که همزمان با بازگشایی مدارس، بازگشایی دانشگاه ها، مراسم های فرهنگی و ورزشی و... هم بازگشایی شده اند، بدتر است و ورود یک ویروس جدید به چرخه گردش ویروس کرونا در دنیا هم مساله را حادتر می کند و حتما باید در بازگشایی ها بازنگری شود. البته منظور از بازنگری الزاما تعطیل کردن نیست، بلکه ارزیابی شرایط موجود و تصمیم مجدد برای تغییرات احتمالی یا ادامه یا قطع آن است.

یونسیان گفت:شرایط موجود ما در زمینه بازگشایی ها مانند همان چیزی است که در پیک های قبلی شاهد بودیم. هربار که بازگشایی را انجام دادیم، در شرایط مناسبی نبوده و بدون رعایت ضوابط بوده است که این بار هم مستثنی از دفعات قبلی نیست. حداقل تبعات این کار این است که اگر پیک دیگری رخ دهد، حتی اگر بازگشایی ها به این پیک دامن هم نزده باشد، اما متهم می شود به اینکه همزمان با بازگشایی این پیک رخ داده و تصمیمات آینده ما را تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی بازگشایی های همزمان انجام می شود، نمی توان تحلیل کرد که آیا این بازگشایی ها در افزایش ابتلا به بیماری ربط داشته یا خیر. بنابراین منطق حکم می کند در این زمینه حساب شده تر کار کنیم.

کرونا در کشور؛ همچنان نزولی

او درباره وضعیت کرونا در کشور، گفت:در حال حاضر هنوز وضعیت بیماری در کشور نزولی است. یک افزایش های مقطعی که در هفته های گذشته شاهد بودیم، همه نزولی شدند و کرونا فعلا در کشور رو به نزول است، اما ممکن است که یک آتش زیر خاکستر وجود داشته باشد. بنابراین باید رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون سریع را همچنان ادامه دهیم. در حال حاضر بخش اعظم افرادی که تمایل به تزریق واکسن کرونا داشته اند، واکسن شان را تزریق کرده اند ، ولی افرادی هستند که هنوز تردید دارند و بعضا تمایلی به تزریق واکسن (vaccine) ندارند، باید این افراد را مجاب کنیم که واکسیناسیون هم به نفع خودتان، خانواده و عزیزان تان است و هم به نفع جامعه و کل دنیاست که به نهضت واکسیناسیون بپیوندید.

انتظار واکسیناسیون ۱۰۰ درصدی علیه کرونا

یونسیان درباره وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، گفت: بر اساس گزارشاتی که تا امروز داشتیم، ۸۵ درصد جمعیت واجد شرایطمان دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و ۶۹ درصد هم هر دو دز را تزریق کرده اند. ما انتظار داریم، مابقی هم دز دوم را تزریق کنند و ۸۵ درصد تزریق دو دز را داشته باشیم. طبیعتا از آنجایی که ایمنی بخشی واکسن ها ۱۰۰ درصد نیست، انتظارمان این است که تمام افراد واجد شرایط مان در کشور واکسن کرونا را تزریق کنند. بنابراین برای پوشش کافی واکسیناسیون سقفی را در نظر نمی گیرم. زیرا در حال حاضر آرمان ما این نیست که یک نسبتی از جامعه ایمن شده باشند که این افراد از دیگران محافظت کنند، بلکه آرمان ما این است که تمام آحاد جامعه واکسینه شده باشند. بنابراین سقف مورد انتظار ما باتوجه به سرایت پذیری بالای دلتا واکسینه شدن ۱۰۰ درصد افراد واجد شرایط است.

قدرت انتقال «امیکرون» ۳ تا ۵ برابر دلتاست/ مسافرت انجام نشود

معاون علوم پزشکی گیلان گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، قدرت سرایت و انتقال سویه امیکرون سه تا پنج برابر سویه دلتاست و لذا در صورت ورود به یک جامعه می تواند سریع تر از دلتا همه را درگیر کند. 

دکتر آبتین حیدرزاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به بروز سویه جدید کروناویروس در آفریقا، اظهار کرد: به دنبال تکثیر ویروس کرونا در کشورهایی که واکسیناسیون در آنها اندک بوده، طبیعی است که احتمال جهش های مختلف وجود دارد.

وی سویه «امیکرون» را یکی از جهش های کرونا دانست که با ۳۰ جهش در اسپایک های ویروس توانسته یک گونه جدید به وجود آورد و گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، قدرت سرایت و انتقال سویه امیکرون سه تا پنج برابر سویه دلتاست و لذا در صورت ورود به یک جامعه می تواند سریع تر از دلتا همه را درگیر کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه هنوز درباره شدت بیماری زایی امیکرون اطلاعات کامل بالینی وجود ندارد، تصریح کرد: کمتر از سه هفته با شیوع این سویه مواجه هستیم و مطالعات دقیقی روی بیمارانی که در کشورهای آفریقایی وجود داشتند، در حال انجام است؛ البته موارد بیماری در کشورهای اروپایی و آسیایی نیز مشاهده شده است.

حیدرزاده، راه ورود سویه امیکرون به کشور را از مرزهای زمینی و هوایی و دریایی دانست و خاطرنشان کرد: استان گیلان از هر سه مرز برخوردار بوده و افراد از سایر کشورها می توانند وارد استان شوند؛ همچنین این ویروس می تواند از طریق مسافرت از سایر استان ها به گیلان منتقل شود.

وی در پاسخ به این سوال که «چگونه می توانیم گرفتار امیکرون نشویم؟»، عنوان کرد: در کنار واکسیناسیون به عنوان سدی مهم در مقابل انتقال پرشتاب کرونا، رعایت دستورالعمل های بهداشتی می تواند ما را در مقابل این ویروس ایمن کند.

معاون علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه هنوز ۲۰۰ هزار گیلانی نوبت دوم واکسن خود را دریافت نکرده اند، یادآور شد: افراد بالای ۶۰ سال که چهار ماه از تزریق نوبت دوم واکسن آنان گذشته نیز برای تزریق دوز سوم اقدام کنند.

  • 13
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ابومعشر بلخی,بیوگرافی ابومعشر بلخی,زندگینامه ابومعشر بلخی زندگینامه ابو معشر بلخی بهمراه فعالیت هایش

زادگاه:بلخ

سمت:منجم ایرانی

دوره:خلافت المعتز بالله تا خلافت معتمد رییس منجمان بغداد

ملیت:ایرانی

وفات:واسط

ادامه
تریپل اچ,بیوگرافی تریپل اچ,زندگینامه تریپل اچ بیوگرافی تریپل اچ قهرمان کمربند wwe سنگین‌وزن جهان (+ تصاویر)

زاده:۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۶۹

زادگاه:Nashua, New Hampshire

پیشه:کشتی گیر حرفه ای آمریکایی

ملیت:آمریکایی

قد:۱۹۳ سانتیمتر

ادامه
فعالیت های صالح حردانی,صالح حردانی تیم ملی,صالح حردانی و برادرش بیوگرافی صالح حردانی فوتبالیست دفاع راست کشور (+ تصاویر)

زاده:۲۴ شهریور ۱۳۷۷

زادگاه:دیشموک

ملیت:ایرانی

پیشه:فوتبالیست

قد:۱۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش