جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
۱۲:۱۸ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۱۰۲۲۶
حوزه بهداشت و رفاه

شیوع اومیکرون گسترده شد

اُمیکرون اوج می گيرد؛ دستكم نگيريد/ معاون وزیر بهداشت: خبرهای خوبی نداریم

شیوع اومکیرون در ایران,افزایش اومیکرون در ایران

 اُمیکرون به چه میزان خطرناک است؟ دید و بازدیدهای نوروز و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در شرایط کنونی چه مخاطراتی را به همراه دارد؟ آیا روند عادی‌سازی در کشور در دستور کار قرارگرفته است؟ «آرمان ملی» برای بررسی این موضوعات با دکتر مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی گفت‌وگو کرده است. دکتر محرز معتقد است: «شرایط ممکن است مانند شرایط شیوع سویه دلتا باشد. به همین دلیل لازم است همه تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود. کسانی که واکسن زده‌اند ممکن است احساس کنند خطر از آنها دور شده است.

اگر این افراد مبتلا شوند ویروس را به دیگران که واکسن نزده‌اند و یا بیماری زمینه‌ای دارند منتقل می‌کنند و به همین دلیل جان بقیه به خطر می‌افتد. باید تا آنجا که امکان دارد از تجمع خودداری شود. حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها که باعث تجمع آنها خواهد شد می‌تواند خطرناک باشد. در شرایط کنونی میزان مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستان‌ها نسبت به گذشته که وضعیت در حالت عادی قرار داشت بسیار بیشتر شده است. این وضعیت نشان می‌دهد که نباید اُمیکرون را ساده گرفت و بلکه باید پیش‌بینی‌های لازم را در این زمینه انجام داد. در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

 ورود ایران به پیـک ششم کرونا با سویه اُمیکرون به چه میزان محتمل است؟ مهم‌ترین ویژگی‌های این سویه چیست؟

مهم‌ترین ویژگی اُمیکرون سرعت انتقال بالای آن است و سرعت شیوع آن چندین برابر سویه دلتا است. این وضعیت برای کسانی که واکسن کرونا نزده‌اند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند می‌تواند خطرناک باشد. ماسک زدن در این زمینه دارای اهمیت زیادی است و می‌تواند از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کند. کسانی که واکسن زده‌اند و به‌خصوص کسانی که دوز سوم واکسن را تزریق کرده‌اند از کسانی که واکسن نزده‌اند وضعیت بهتری در این سویه خواهند داشت.

زدن واکسن کامل در این سویه می‌تواند از بیماری شدید، بستری شدن و مرگ جلوگیری کند که موضوع بسیار مهمی است. این نکته به معنای این نیست که سویه اُمیکرون مرگ‌ومیر نخواهد داشت. کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند و افرادی که سن بالایی دارند همچنان در معرض خطر این بیماری هستند و ممکن است پیامدهای ناخوشایندی برای آنها داشته باشد. پس از پایان پیک پنجم تا حدودی شرایط بهتر شده و میزان ابتلا کاهش پیداکرده است اما پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در هفته‌های آینده دوباره این بیماری اوج خواهد گرفت و به همین دلیل مردم باید مراقب باشند و از هرگونه عادی‌سازی درباره این بیماری خودداری کنند. 

 اُمیکرون به چه میزان از دلتا خطرناک‌تر است؟

واقعیت این است که میزان خطر سویه دلتا بیشتر از اُمیکرون است. کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا پیک اُمیکرون را گذرانده‌اند و در شرایط کنونی در حال عبور از این پیک هستند. در این کشورها کسانی که هر سه دوز واکسن را زده‌اند و بدن در مقابل ویروس آنتی‌بادی کافی تولید می‌کند در صورت ابتلا به‌صورت خفیف مبتلا می‌شوند و به مرگ منجر نخواهد شد. البته در بین کسانی که واکسن نزده‌اند این بیماری می‌تواند خطرناک باشد اما نه به‌اندازه دلتا. دلتا ریه و قلب را به‌شدت گرفتار می‌کرد اما اُمیکرون چنین وضعیتی ندارد. تفاوت مهم اُمیکرون این است که سرعت انتقال آن چندین برابر دلتا است. 

شیوع اومکیرون در ایران,افزایش اومیکرون در ایران

 برخی از محدودیت‌های کرونایـــی در کشـــور برداشته‌شده است. آیا برداشته شدن محدودیــت‌ها نمی‌تواند خطرات جدیدی را برای مردم ایجاد کند؟

تصمیم درباره برداشته شدن محدودیت‌ها متعلق به زمانی است که شدت بیماری کاهش پیداکرده بود و وضعیت سفید بود. به همین دلیل تصمیم گرفته شد برخی از محدودیت‌ها یا برداشته شود و یا کاهش پیدا کند. در دروان پیک پنجم کنترل بیماری تا حدودی سخت شده و بود و میزان مبتلایان و قربانیان تا حدودی زیادتر از گذشته شده بود. به همین دلیل نیز محدودیت‌های بیشتر اعمال شد. پس از پایان پیک پنجم شرایط تا حدودی بهتر شد و به همین دلیل محدودیت‌ها برداشته شد. بااین‌وجود اُمیکرون در هفته‌های آینده دوباره اوج می‌گیرد و به همین دلیل باید دوباره از تجمعات جلوگیری شود و کنترل‌ها با شدت بیشتری صورت بگیرد. 

 بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا دانشگاه‌ها و مدارس حضوری شده‌اند. آیا این تصمیـــم را در شرایط کنونی صحیح می‌دانید؟

سطح انتقال سویه اُمیکرون بسیار بالاست. کسانی که واکسن زده‌اند کرونا می‌گیرند و این برداشت که با زدن واکسن دیگرکسی کرونا نمی‌گیرد صحیح نیست. با این‌ وجود کسانی که واکسن زده‌اند و به کرونا مبتلا می‌شوند از خطر مرگ و بیماری شدید تا حدودی در امان هستند. اگر سطح واکسیناسیون در جامعه بالا نباشد و کسانی که واکسن در سه نوبت نزده‌اند تجمع کنند احتمال ابتلا و افزایش میزان ابتلا و درنهایت مرگ‌ومیر بیشتر وجود دارد. مهم‌ترین عواملی که می‌تواند انسان را در برابر کرونا ایمن نگه دارد به‌جز زدن واکسن که مهم‌ترین دلیل آن است عدم تجمع، ماسک شدن و شستن دست‌هاست. 

 با توجه به اینکه به ایام نوروز نزدیک می‌شویم شرایط کشور در این ایــام به چه صورت خواهد بود؟آیا با دید و بازدیدهای نوروزی احتمال شدت گرفتن این بیماری وجود دارد؟

در سویه اُمیکرون تهویه هوا حائز اهمیت است. به همین دلیل در جایی که درها بسته است و تهویه نیز وجود ندارد میزان انتقال این ویروس بسیار زیاد خواهد بود. نکته مهم اینکه اُمیکرون در دستگاه تنفسی فوقانی تجمع دارد درحالی‌که دلتا بیشتر به ریه آسیب می‌زد. در سویه اُمیکرون کافی است عده‌ای در فضای بسته دورهم جمع شوند. بدون تردید همه افرادی که در چنین تجمعاتی حضور دارند به کرونا مبتلا خواهند شد. ویروس دلتا نیز زمانی که شیوع پیدا کرد، شدت سرایت و شدت بیماری بیشتری نسبت به سویه‌های دیگر داشت. البته در رابطه با جهش جدید کرونا هنوز نمی‌توان به‌صورت دقیق اظهارنظر کرد؛ چراکه ازلحاظ علمی آن‌گونه که باید و شاید بر روی آن کار نشده است. 

 میزان واکسیناسیون در ایران به حد قابل قبولی رسیده که به ایمنی جمعی نزدیک باشد؟

در این زمینه دو نکته وجود دارد. نخست اینکه هنوز برخی از افراد واکسن نزده‌اند که این اتفاق هرچه زودتر باید رخ بدهد. کسانی که واکسن نزده‌اند نسبت به کسانی که واکسن زده‌اند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. دوم اینکه کسانی که واکسن زده‌اند هنوز دوز سوم خود را نزده‌اند که این اتفاق نیز باید رخ بدهد. تنها در صورتی می‌توانیم عنوان کنیم واکسیناسیون در ایران موفقیت‌آمیز بوده و به سمت ایمنی جمعی حرکت می‌کنیم که افرادی که واکسن نزده‌اند این کار را انجام بدهند و از سوی دیگر واکسن زده‌ها نیز دوز سوم خود را بزنند تا روند واکسیناسیون تکمیل شود. نکته دیگر اینکه بر اساس تصمیمات جدیدی که گرفته ‌شده قرار است دانشگاه‌ها و مدارس باز شود و دانشجویان و دانش آموزان تحصیل خود را به‌صورت حضوری ادامه دنبال کنند.

این در حالی است که هنوز واکسیناسیون دانش آموزان و دانشجویان کامل نشده و بخش‌هایی از آنها واکسن نزده‌اند. زدن دوز سوم واکسن در شرایط کنونی می‌تواند به ایمنی بیشتر مردم کمک زیادی کند. هر چه میزان آنتی‌بادی در بدن افراد بیشتر باشد به همان اندازه ایمنی بیشتری وجود خواهد داشت. زدن واکسن از ابتلا پیشگیری نمی‌کند و کسانی که چنین برداشتی دارند اشتباه می‌کنند. زدن واکسن تنها از تشدید بیماری و مرگ جلوگیری می‌کند که حائز اهمیت است. به همین دلیل توصیه می‌کنم کسانی که واکسن نزده‌اند هر چه زودتر این کار را انجام بدهند و کسانی که دوز سوم واکسن خود را تکمیل نکرده‌اند این کار را انجام بدهند. 

یکی از موضوعاتی که نگرانی مردم را افزایش می‌دهد این است که برخی افراد که دو دوز واکسن زده‌اند با ابتلا به کرونا جـــان خود را از دست می‌دهند. آیا این نگرانی همچنان وجود دارد؟

این اتفاق در سویه دلتا رخ داد و ما شاهد بودیم کسانی که دو دوز واکسن زده بودند نیز جان خود را از دست دادند. مهم‌ترین دلیل این اتفاق نیز این بود که ویروس دلتا در صورت تشدید بیماری به اعضای مهم بدن مانند قلب و ریه حمله می‌کرد وآنها را از کار می‌انداخت. در سویه دلتا بسیاری افراد بودند که با چنین وضعیت مواجه شدند و با اینکه واکسن زده بودن اما ویروس اعضای مهم آنها را از کار می‌انداخت و به همین دلیل جان خود را از دست می‌دادند. نباید از این نکته غافل شد که هیچ واکسنی به‌صورت صد درصد روی سویه‌های یعنی دلتا و اُمیکرون مؤثر نیست. به همین دلیل مردم باید پروتکل‌های بهداشت را رعایت کنند و از هرگونه عادی‌سازی درباره کرونا خودداری شود. اگر این اتفاق رخ ندهد این احتمال وجود دارد که وضعیت بیماری در کشور تشدید شود و دوباره مجبور شویم محدودیت‌های شدیدتری را اعمال کنیم. مهم این است که زدن واکسن از مرگ‌ومیر جلوگیری می‌کند و به همین دلیل زدن واکسن یک باید است و برای همه مردم الزامی است.

در شرایط کنونی در کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا که شدت این بیماری بیشتر است کسانی که بستری می‌شوند و یا جان خود را از دست می‌دهند کسانی هستند که واکسن نزده‌اند و به همین دلیل بدن آنها آنتی‌بادی کافی تولید نمی‌کند و در مقابل بیماری مقاوم نیست. البته برخی از این افراد نیز بیماری زمینه‌ای دارند و یا سن بالایی دارند. به همین دلیل زدن واکسن کمک زیادی به کاهش مخاطرات این ویروس می‌کند. 

 اُمیکرون روی سنین مختلف چه تأثیری می‌گــذارد و کدام گروه سنی در معرض خطر بیشتری قرار دارند؟

کرونا به‌صورت کلی روی سنیــن بالا تأثیرگذار بوده و این وضعیت در همه‌سویه‌ها وجود داشته است. از سوی دیگر این سویه روی کودکان نیز تأثیرگذار است و می‌تواند برای آن سخت باشد. کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند نیز در معرض آسیب بیشتری قرار دارند و به همین دلیل باید بیشتر از بقیه مراقب باشند. 

 وضعیت واکسیناسیون در ایران نسبت به بقیه کشورهای جهان در چه شرایطی قرار دارد؟ آیا ایران در وضعیت قابل قبولی در این زمینه قرار دارد؟

واکسیناسیون در ایران دیر صورت گرفت اما سریع پیش رفت. با این‌وجود هنوز همه مردم سه دوز را به‌صورت کامل نزده است. بچه‌ها و افراد زیر هجده سال نیز با همین وضعیت مواجه هستند و هنوز به‌صورت کامل واکسینه نشده‌اند. واکسیناسیون در کشورهای مختلف شرایط متفاوتی داشت. برخی از کشورها خیلی زود واکسن زدند و به همین دلیل تلفات کمتری دادند. در برخی کشورها این اتفاق دیرتر رخ داد و در برخی کشورها نیز هنوز صورت نگرفته و یا به‌صورت کامل صورت نگرفته است. آنچه امروز دارای اهمیت است این است که باید از تجمعات جلوگیری به عمل بیاید و اگر قرار است دوباره وضعیت بیماری در کشور شدت پیدا کند حضور دانش آموزان و دانشجویان به صلاح نیست و بهتر است در تصمیمی که درباره حضوری شدن دانشگاه‌ها و مدارس گرفته‌شده باید تجدیدنظر صورت بگیرد. شرایط اداره‌ها نیز باید همچنان به‌صورت دورکاری باشد و تا آنجا که امکان دارد و شرایط برای دورکاری وجود دارد این اتفاق رخ بدهد. شرایط ممکن است مانند شرایط شیوع سویه دلتا باشد. به همین دلیل لازم است همه تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود. کسانی که واکسن زده‌اند ممکن است احساس کنند خطر از آنها دور شده است.

اگر این افراد مبتلا شوند ویروس را به دیگران که واکسن نزده‌اند و یا بیماری زمینه‌ای دارند منتقل می‌کنند و به همین دلیل جان بقیه به خطر می‌افتد. باید تا آنجا که امکان دارد از تجمع خودداری شود. حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها که باعث تجمع آنها خواهد شد می‌تواند خطرناک باشد. در شرایط کنونی میزان مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستان‌ها نسبت به گذشته که وضعیت در حالت عادی قرار داشت بسیار بیشتر شده است. این وضعیت نشان می‌دهد که نباید اُمیکرون را ساده گرفت و بلکه باید پیش‌بینی‌های لازم را در این زمینه انجام داد.

معاون وزیر بهداشت: خبرهای خوبی نداریم/ شیوع اومیکرون گسترده شد

مهر نوشت: معاون درمان وزارت بهداشت، با اشاره به افزایش مراجعات سرپایی بیماران کرونایی به مراکز ۱۶ ساعته، نسبت به وضعیت شیوع اومیکرون در کشور ابراز نگرانی کرد.

سعید کریمی، در برنامه تلویزیونی، گفت: طی هفته گذشته میزان مراجعات سرپایی به مراکز ۱۶ ساعته افزایش یافته و ما از این بابت نگران هستیم.

وی افزود: میزان مراجعا سرپایی در هفته گذشته ۵ هزار نفر بیشتر بوده است.

کریمی ادامه داد: افرادی که به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه می‌کنند، خیلی بدحال نیستند، اما نگرانیم که اگر همین روند ادامه پیدا کند و پروتکل‌ها رعایت نشود، این احتمال هست که طی چند هفته آینده بیماران به بیمارستان‌ها بیایند.

معاون درمان وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که احتمال وقوع پیک ششم هست، گفت: با اینکه شرایط فعلی بد نیست، اما خبرها خیلی هم خوب نیست.

وی افزود: با توجه به قدرت سرایت سویه اومیکرون، احتمال خیلی زیاد وارد پیک بعدی خواهیم شد.

نوبت واکسن کودکان ۵ تا ۱۱ ساله رسید

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز گفت: به زودی کودکان ۵ تا ۱۱ سال با رضایت والدین می‌توانند با تزریق واکسن در مقابل کرونا ایمن شوند.

شیوع اومکیرون در ایران,افزایش اومیکرون در ایران

مهرداد بابایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با تصویب کمیته ملی واکسن، به زودی امکان تزریق واکسن کرونا به کودکان ۵ تا ۱۱ ساله ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: پس از معرفی نوع واکسن و مراکز تجمیعی تزریق، کودکان ۵ تا ۱۱ سال با رضایت والدین می‌توانند با تزریق واکسن در مقابل کرونا ایمن شوند.

این مسئول در ادامه با اشاره به وضعیت تزریق دز سوم واکسن در استان اظهار کرد: تا به امروز ۲۰ درصد افزاد بالای ۱۲ سال استان دز سوم خود را دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن به خصوص دز سوم بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا است، تاکید کرد: در کنار تزریق واکسن، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک نقش به سزایی دارد.

بابایی با اشاره به افزایش تعداد تست‌های مثبت کرونا در استان گفت: طی چند روز گذشته تعداد کرونا مثبتی‌های استان به بیش از ۵۰ نفر در روز رسیده است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز گفت: هر چند تعداد مراجعان سرپایی به مراکز درمانی استان افزایش محسوسی نداشته و همچنان بین ۱۵۰ الی ۱۶۰ نفر در روز است ولی تعداد تست‌های مثبت افزایش داشته که این نشان می‌دهد شهروندان بیشتر باید مراقب باشند.

  • 11
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
تو قرار بود برامون واکسن بسازی اما همش فاز منفی
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش