چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
۰۸:۳۹ - ۰۶ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۰۴۸۴
حوزه بهداشت و رفاه

موج مسمومیت با مشروبات الکلی با جان باختن ۷ نفر در رباط‌کریم و ۳ نفر در مازندران

ضیافت مرگ

مسمومیت با مشروبات الکلی تقلبی در ایران,مرگ با مشروب تقلبی
موج مسمومیت با مشروبات الکلی با جان باختن ۷نفر در رباط‌کریم و ۳نفر در مازندران وارد مرحله تازه‌ای شد.

به‌گزارش همشهری، سونامی مرگ با مشروبات الکلی مسموم در کشور اوج گرفته و هر روز افراد بیشتری را قربانی می‌کند. روزی در البرز، روز دیگری در هرمزگان و حالا هم در رباط‌کریم و مازندران. تاکنون در مسمومیت‌های اخیر دست‌کم ۲۸نفر جان خود را از دست داده و افراد زیادی نیز مسموم شده‌ و روی تخت بیمارستان‌ها با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. اما این مسمومیت‌ها چگونه آغاز شد و در مناطق مختلف کشور شیوع پیدا کرد؟

از اواخر خردادماه امسال بود که خبرهایی درباره مسمومیت با مشروبات الکلی در برخی مناطق استان البرز منتشر شد. به‌نظر می‌رسید این مسمومیت به‌شکل موردی اتفاق افتاده‌ اما در ادامه با مسموم شدن افراد دیگری، این ماجرا ابعاد وسیعی پیدا کرد. طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی مسئولان قضایی و پزشکی البرز تاکنون در جریان موج مسمومیت‌های الکلی اخیر در این استان ۱۷نفر جان خود را از دست داده و ۱۹۱نفر مسموم و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

در جریان تحقیقات انجام شده درباره منشأ این مسمومیت‌ها معلوم شد که متانول یا همان الکل صنعتی در یکی از کارخانه‌های اشتهارد تولید و از آنجا به کارخانه‌ تولید‌کننده محصولات آرایشی و بهداشتی منتقل شده است. ادامه بررسی‌ها نشان داد که در ادامه چند نفر الکل‌ها را در حجم وسیعی از آنجا خریده و در ادامه با ترکیب آب، اسانس و سایر مواد با الکل صنعتی از طریق چند توزیع کننده، الکل‌های مسموم کننده را به‌عنوان مشروبات الکلی به افراد زیادی فروخته‌اند. مأموران در جریان بازرسی از این کارخانه بیش از ۶هزار لیتر الکل صنعتی کشف کردند و با فروکش کردن مسمومیت‌ها در این استان هم‌اکنون تحقیقات از ۹متهم پرونده ادامه دارد.

مسمومیت ۳۰ نفر در هرمزگان

مسمومیت‌های الکلی دیگری که در روزهای اخیر خبرساز شده به مسمومیت دست‌کم ۳۰نفر در شهرستان حاجی‌آباد و بندرعباس واقع در استان هرمزگان برمی‌گردد. در این استان نیز متانول به جای مشروبات الکلی به چند نفر فروخته شده و مصرف آن موجب مسمومیت آنها شده است.  به‌گفته محمود حسین‌پور، رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ۲۳نفر در شهرستان حاجی‌آباد و ۷نفر در شهرستان بندرعباس مسموم شده‌اند که محدوده سنی آنها بین ۱۴ تا ۶۸ سال است. آنطور که وی اعلام کرد ۲۲نفر با دریافت درمان ترخیص و ۸نفر همچنان بستری هستند که از میان آنها وضعیت ۲نفر وخیم است. مسمومیت در حاجی‌آباد و بندرعباس یادآور مسمومیت‌های گسترده الکلی سال۹۷ در این استان است؛ مسمومیت‌هایی که به جان باختن دست‌کم ۲۴نفر منجر شد.

مسمومیت مرگبار در بهارستان

در شرایطی که مسمومیت‌های رخ داده در استان‌های البرز و هرمزگان بار دیگر زنگ خطر را به صدا درآورده بود، چند روز قبل انتشار خبر مسمومیت جوانی در شهرستان بهارستان، واقع در غرب استان تهران حساسیت‌ها در این‌باره را دوچندان کرد. این پسر ۱۹ساله که بر اثر مصرف مشروبات الکلی مسموم شده بود چند روز در بیمارستان بستری بود تا اینکه سرانجام تسلیم مرگ شد. سرهنگ مجید عسکری‌نیا، فرمانده انتظامی بهارستان در این‌باره گفت: این جوان همراه ۴نفر از اعضای خانواده‌اش از فردی مشروبات الکلی تهیه و مصرف کرده بودند که بعد از آن همگی دچار بی‌حالی و مسمومیت شده بودند که در این بین پسر جوان به بیمارستانی در اسلامشهر منتقل شد اما در نهایت جانش را از دست داد.

۷ قربانی بیخ گوش تهران

تازه‌ترین موارد مسمومیت‌های الکلی مرگبار اما در رباط‌کریم رخ داده است و طبق آخرین آمار منتشرشده در ۴روز گذشته ۲۲نفر مسموم و ۷نفر جان خود را از دست داده‌اند. این خبر را امید احمدی، فرماندار این شهر اعلام کرد و گفت: به تازگی در این شهرستان ۷نفر بر اثر استفاده از مشروبات الکلی تقلبی فوت شدند و ۲۲نفر هم تاکنون مسموم شده‌اند. تعدادی از مسموم‌شدگان و فوت‌شدگان از اتباع خارجی بودند، اما بقیه از اهالی پرند و رباط‌کریم بودند و این اتفاقات تلخ در ۴روز گذشته در بیمارستان رباط‌کریم ثبت شده است.او همچنین از تشکیل پرونده قضایی برای دستگیری عاملان توزیع مشروبات الکلی خبر داد و گفت:‌ معمولا مسمومیت الکلی بین ۱۲ تا ۱۸ ساعت بروز می‌کند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد الکل‌هایی که باعث فوت این ۷ نفر شده در کمتر از ۶ ساعت آنها را زمینگیر کرده است. فعلا توزیع مشروبات تقلبی منشأ دقیقی ندارد و دلیل مرگ تعدادی از قربانیان دیر مراجعه کردن به بیمارستان است.

۳ فوتی در مازندران

خبرهای رسیده از استان مازندران نیز نشان می‌دهد مسمومیت‌های الکلی به برخی از شهرهای این استان نیز رسیده و تاکنون دست‌کم ۳نفر جان خود را از دست داده‌اند. سرهنگ سیدجعفر ساداتی، معاون فرهنگی اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مازندران در توضیح این ماجرا گفت:‌ در پی اعلام مرکز اورژانس رامسر مبنی بر انتقال فردی ۴۷ساله به آن مرکز درمانی که دچار مسمومیت شده بود بلافاصله واحد گشت کلانتری۱۱ رامسر به محل اعزام شدند اما این فرد بر اثر شدت مسمومیت روی تخت بیمارستان جانش را از دست داد.او ادامه داد: در شرایطی که تحقیقات در این‌باره ادامه داشت مرد دیگری که ۴۸سال داشت نیز در رامسر بر اثر مصرف مشروبات الکلی مسموم جان خود را از دست داد و در ادامه با مرگ مرد ۳۹ساله‌ای در آمل تعداد قربانیان مصرف مشروبات الکلی مسموم در استان به ۳نفر افزایش پیدا کرد.

مرگبارترین مسمومیت‌های الکلی

سونامی مسمومیت با مشروبات الکی، هرازگاهی در کشور به راه می‌افتد و علاوه بر مسمومیت، جان افراد زیادی را می‌گیرد. اوج این مسمومیت‌های مرگبار به سال‌های اوج شیوع ویروس کرونا در کشور برمی‌گردد؛ روزهایی که شایعه شده بود مصرف مشروبات الکلی از ابتلا به کرونا پیشگیری می‌کند. صرف‌نظر از این ماجرا در سال‌های گذشته افراد زیادی بر اثر مصرف مشروبات الکلی مسموم شدند و شمار زیادی نیز جان خود را پای نوشیدن الکل از دست دادند. در این بخش به بررسی ۱۲مورد از مرگبارترین مسمومیت‌های الکلی در کشور می‌پردازیم.

۲۵ قربانی در مازندران

در روزهای شیوع کرونا مازندران نیز از مسمومیت‌های الکلی در امان نماند و طبق آمار پزشکی قانونی این استان از ۱۰اسفند سال ۹۸تا ۱۰فروردین سال ۹۹، ۲۵نفر شامل ۲۴مرد و یک زن بر اثر مسمومیت با الکل جان باختند.

مرگ ۳۷ نفر در البرز

تصور غلط مقابله با کرونا با استفاده از الکل در استان البرز نیز چیزی شبیه یک فاجعه را رقم زد؛ چرا که در این استان نیز در روزهای ابتدایی فروردین سال ۹۹، ۱۸۰نفر بر اثر استفاده از متانول دچار مسمومیت شدیدی شدند و تلاش کادر درمان برای نجات ۳۷نفر از آنها مؤثر نبود و جان‌شان را از دست دادند.

مرگ ۶۰ نفر در مشهد

همان روزهایی که در اغلب شهرهای کشور کرونا جولان می‌داد و قربانی می‌گرفت در مشهد نیز عده ای برای در امان ماندن از کرونا به مصرف الکل تن دادند؛ غافل از اینکه با این کار زودتر به استقبال مرگ خواهند رفت. در این شهر در مدت کوتاهی ۶۰نفر بر اثر مصرف الکل جان باختند و با بالا گرفتن ماجرا ۱۴نفر از اعضای شبکه توزیع مشروبات الکلی در مشهد شناسایی شدند و از آنها ۱۳بشکه الکل صنعتی کشف شد.

مسمومیت مرگبار ۷ نفر در بجنورد

یکی دیگر از پرونده‌های مسمومیت‌های مرگبار به حادثه‌ای برمی‌گردد که سال ۹۸ در شهرستان بجنورد واقع در استان خراسان شمالی اتفاق افتاد. هرچند این ماجرا تبدیل به یک سونامی نشد و با دستگیری عاملان توزیع مشروبات الکلی مسموم در شهرستان شیروان از ادامه مسمومیت‌ها جلوگیری شد، اما در نهایت ۷نفر جان خود را پای مصرف مشروبات الکلی مسموم دادند و شماری نیز مسموم شدند.

سونامی الکلی با ۲۴ قربانی در بندرعباس

یکی از مرگبارترین سونامی‌های مسمومیت با الکل صنعتی پیش از شیوع کرونا در بندرعباس اتفاق افتاد. مهرماه سال ۹۷صدها نفر در این شهر دچار مسمومیت شدند و دست‌کم ۲۴نفر جان خود را از دست دادند. متهمان این پرونده ۴نفر بودند. یکی از آنها مشروبات را در سطح شهر توزیع می‌کرد. دومین نفر برای خرید مشروبات از تهران برنامه‌ریزی می‌کرد.

۱۳ فوتی در هرمزگان

«فوت ۱۳نفر از ۱۱اردیبهشت تا ۱۹اردیبهشت سال ۱۴۰۱»؛ این، آمار تکان‌دهنده‌ای است که سال گذشته درباره مسمومیت‌های الکلی در استان هرمزگان منتشر شد. علاوه بر این افراد، در این مدت۸۰ نفر نیز بر اثر مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کردند که ۴۶ نفر از آنها در طول درمان به دیالیز نیاز پیدا کردند.

مرگ ۹۴ نفر در فارس

یکی از مرگبارترین مسمومیت‌های سال‌های اخیر در فروردین‌ماه سال ۹۹ در استان فارس اتفاق افتاد؛ درست زمانی که ویروس کرونا در کشور اوج گرفته بود و هر روز افراد زیادی قربانی این بیماری می‌شدند. در آن روزها شایعه شده بود که الکل از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند و همین تصور اشتباه موجب شد عده ای از ترس کرونا الکل مصرف کنند و جان‌شان را پای اشتباه‌شان بدهند.

مسمومیت مرگبار ۱۹ نفر در اردبیل

استان اردبیل نیز در سال ۹۸شاهد یکی از سونامی‌های مرگبار مصرف مشروبات الکلی مسموم بود. روز ۲۵اسفندماه این سال فقط در ۲۴ساعت ۱۹نفر به‌دلیل مسمومیت با الکل جان خود را از دست دادند و ۱۳نفر نیز به همین دلیل دچار مسمومیت شدید شده و در بیمارستان بستری شدند.

۱۸ قربانی در پایتخت

فروردین‌ماه سال ۹۹، همزمان با اوج‌گیری کرونا، تهران نیز از مسمومیت‌های الکلی در امان نبود و ده‌ها نفر که از ترس کرونا به الکل پناه برده بودند دچار مسمومیت شدند. فقط در ۷۲ساعت ۱۷نفر شامل۲نوجوان و ۱۵ مرد جوان و میانسال به‌خاطر شدت مسمومیت به ۶بیمارستان در پایتخت منتقل شدند، اما تلاش‌های کادر درمان برای نجات آنها راه به جایی نبرد و کمی پس از بستری شدن در بیمارستان جان خود را از دست دادند.

جان‌باختن ۲۴ نفر در آذربایجان‌شرقی

استان آذربایجان شرقی نیز یکی از استان‌هایی است که پیش از این دست‌کم یک مرتبه سونامی مسمومیت با الکل آنجا را فرا گرفته است. این ماجرا به فروردین‌ماه سال ۹۹برمی‌گردد. در عرض چند روز در شهرهای مختلف این استان ۲۰۰نفر مسموم شده و ۲۴نفر به کام مرگ کشیده شدند.

۶۲ قربانی در خوزستان

در اسفند‌ماه سال ۹۸ و فروردین‌ماه سال ۹۹بیشترین مسمومیت‌ها بر اثر مصرف الکل در کشور رقم خورد. استان خوزستان نیز در این ۲ ‌ماه شاهد مسمومیت صدها نفر بود و در این مدت ۶۲نفر نیز بر اثر شدت مسمومیت جان خود را از دست دادند.

مسمومیت مرگبار ۷ نفر در اصفهان

در آخرین روزهای سال ۹۸در اصفهان نیز شماری از شهروندان بر اثر مصرف الکل دچار مسمومیت شدند. هرچند اغلب آنها با مراجعه به مراکز درمانی نجات یافتند، اما ۷نفر جان خود را از دست دادند. به‌گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان این افراد یا الکل‌های تقلبی را به شکل خوراکی مصرف کرده و یا با بخور دادن از آن استفاده کرده و مسموم شده بودند. شماری از این افراد نیز دچار نارسایی کلیه شدند.

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش