دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۵۰ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۱۱۷
حوزه بهداشت و رفاه

۰۳.۰۳.۰۳؛ تولد به حکم تقویم!

ثبت کلیه موالید,سزارین‌های تقویمی,زایمان سزارین
رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، گفت: افرادی که در این تاریخ‌ها و قبل از تکامل جنین اقدام به انجام زایمان سزارین می‌کنند، سلامتی خود و جنین خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.

«۰۳.۰۳.۰۳»؛ وزارت بهداشت نسبت به سزارین‌های تقویمی هشدار داده و ثبت کلیه موالید در ۲۴ ساعت امروز و در کلیه بیمارستان‌ها را الزامی کرده است؛ در چنین شرایطی آیا امروز صف «سزارین» در بیمارستان‌ها شلوغ خواهد بود؟

به گزارش ایسنا، سال‌ها پیش خانواده‌ها به جهت آنکه فرزندشان اصطلاحا نیمه دومی نشود و تحصیلش به تاخیر نیفتد، اصرار داشتند در نیمه اول سال و ترجیحا هم تاریخ‌های اول فروردین یا ۳۱ شهریور به دنیا آید؛ اما چند سالی است که زایمان در تاریخ‌های رُند به عنوان تاریخ‌های لاکچری مُد شده و متقاضیان زیادی دارد. برای امسال نیز پیش‌بینی آن بود که در تاریخ‌هایی مثل «۰۳.۰۲.۰۱» و «۰۳.۰۳.۰۳» بیمارستان‌ها و بخش‌های زایمان روز شلوغ و پرکاری داشته باشند.

این در حالیست که مسوولان امر، دستکاری در تاریخ تولد نوزاد را اقدامی غیراخلاقی و غیرقانونی می‌دانند؛ چرا که در سزارین‌های تقویمی، زایمان به صورت غیرطبیعی انجام شده، سلامتی نوزاد و حتی گاهی سلامتی مادر را هم به خطر می‌اندازد و فرصت کافی برای بلوغ کامل جنین را نمی‌دهد.

به اذعان مسوولان وزارت بهداشت، یکی از شایع‌ترین عوارض تولد‌های زود هنگام به دلیل انجام زایمان در تاریخی خاص، نارسایی تنفسی است که در این صورت نوزاد باید به دستگاه ونتیلاتور وصل شود، اینتوبه شود و ... در عین حال از جهاتی مانند کاهش وزن و ... نیز عوارضی برای نوزاد دارد؛ زمانی هم که این عوارض رخ می‌دهد، ممکن است احتمال مرگ نوزاد نارس افزایش یابد.

همچنین باز هم بنا بر تاکید مسوولان، دستکاری در تاریخ تولد نوزاد، برای خود مادر هم می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد؛ وزارت بهداشتی‌ها تاکید دارند که زایمان طبیعی هم به نفع مادر است و هم به نفع نوزاد، اما وقتی به اجبار سزارین انجام می‌دهند، اولا راحتی زایمان‌های بعدی را از بین می‌برند و در عین حال هم ممکن است به عفونت محل عمل یا عوارض دیگری مبتلا شوند.

در همین زمینه زهرا طاولی – رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت با اشاره به مدت زمان لازم برای تکامل مغز و ریه‌های جنین، می‌گوید: اگر نوزاد زودتر از موعد به دنیا آید احتمال عفونت و انتقال به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان افزایش می‌یابد. همچنین مادرانی که به زایمان زودرس اقدام می‌کنند، در فرآیند طبیعی و فیزیولوژیک زایمان طبیعی قرار نمی‌گیرند و متحمل عوارض شدیدتری می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه مغز جنین در ۳۹ هفتگی تکامل می‌یابد و برای تکامل ریه‌های جنین نیز باید این مدت زمان طی شود، می‌گوید: افرادی که در این تاریخ‌ها و قبل از تکامل جنین اقدام به انجام زایمان سزارین می‌کنند، سلامتی خود و جنین خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت همچنین درباره چگونگی کنترل و نظارت بر عملکرد بیمارستان‌ها و متخصصان در زمنیه زایمان در تاریخ‌های خاص، می‌گوید: در صورتی که تعداد زایمان‌ها در این تاریخ‌ها در بیمارستان‌ها از حد معمول روز‌های دیگر فراتر رود، در کارنامه جوانی جمعیت بیمارستان‌ها نمره منفی درج و موضوع بررسی می‌شود؛ بنابراین اگر بیمارستانی افزایش چشمگیری در زایمان‌ها و سزارین‌ها داشته باشد موضوع بررسی می‌شود و درج نمره منفی در کارنامه بیمارستان، می‌تواند در اعتباربخشی آن بیمارستان نیز تاثیرگذار باشد.

اولتیماتوم وزارت بهداشت درباره ۰۳.۰۳.۰۳

در مجموع به اذعان مسوولان وزارت بهداشت، از آنجا که این موضوع می‌تواند در زمینه تامین زایمان ایمن و حفظ سلامت مادر و نوزاد، آسیب‌های جدی ایجاد کند و اختلال در گردش کار عادی بیمارستان‌ها و اتاق‌های عمل و اشغال غیر ضرور تخت‌های NICU و حتی تامین و توزیع خون و فرآورده‌های خونی را به دنبال داشته باشد، امسال نیز معاونت درمان وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای خطاب به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به این پدیده در مجموعه‌های درمانی تحت امرشان هشدار داده است.

دکتر سعید کریمی - معاون درمان وزارت بهداشت اخیرا در بخشنامه‌ای تاکید کرده است «با توجه به این که مقرر است عملکرد بیمارستان‌ها و پزشکان در اجرای بخشنامه‌های ابلاغی و خواستگاه خانواده‌ها در امر سزارین غیرضرور تقویمی و تبعات ناخواسته تحمیلی به حوزه سلامت مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد، ضروری است برنامه‌ریزی به منظور حضور تمام وقت کارشناس نظارت در اتاق عمل بیمارستان‌های دارای بلوک زایمان دارای افزایش آماری سزارین به منظور ثبت موالید مطابق با جدول مذکور انجام شود.»

در این بخشنامه، همچنین ضمن الزام به ثبت کلیه موالید در ۲۴ ساعت تاریخ سوم خرداد ۱۴۰۳ در کلیه بیمارستان ها، بر گزارش هرگونه تحمیل شرایط غیرعادی به اتاق‌های عمل از جمله کنسلی سایر عمل‌های جراحی، فراخوان‌های نیروی انسانی، اشغال تخت‌های NICU و نیاز به تخت‌های مازاد، افزایش درخواست و نیاز به فرآورده‌های خونی، عوارض ناخواسته و مرگ و میر مادر و نوزاد، تصریح شده است.

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش