سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۱۵ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۶۹۹
حوزه بهداشت و رفاه

کاهش مرگ‌های کووید؛ دستاورد دولت سیزدهم؟/تا شهریور ۱۴۰۰ و شروع دولت جدید کووید در ایران و جهان فروکش کرده بود

جدل‌های انتخاباتی,کاهش مرگ‌های کووید,ستاد ملی مبارزه با کرونا ,ویروس کرونا

عضو سابق کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا به خبرآنلاین گفت: «خوشبختانه پس از واریانت بسیار وخیم دلتا، که اوج آن در اواخر بهار و اوایل تابستان ۱۴۰۰ بود. ما دیگر واریانتی با میزان کشندگی بالا نداشتیم. لذا منتسب کردن آنچه در روند طبیعی اپیدمی که نه تنها در ایران بلکه بسیاری نقاط جهان به وقوع پیوست به مدیریت فعلی وزارت بهداشت اشتباه و بی‌انصافی است‌.»

 همزمان با تبلیغات‌های انتخابات ریاست جمهوری در ایران پای ویروس کرونا به جدل‌های انتخاباتی باز شد. برخی نامزدها در یکی دو روز گذشته و در جریان برنامه‌های تبلیغاتی خود پایان شیوع ویروس کرونا را به شروع دولت سیزدهم گره زدند، اقدام برای واردات واکسن و شروع واکسیناسیون علیه کرونا یکی دیگر از موضوعات مورد مناقشه هست که هر از چند گاهی سر باز می‌کند، موضوعی‌که این‌بارهم یکی از شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری آن را از دستاوردهای دولت سیزدهم معرفی کرد.

معجزه سلامت در دولت سیزدهم؛ اشتباه از سر عناد یا جهل علمی؟

دراین‌باره، حمید سوری، عضو سابق کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا به خبرآنلاین می‌گوید: «فضای ناسالم انتخاباتی که گاه با تهمت زدن‌ها، دروغ پراکنی‌ها، وارونه جلوه دادن حقایق، و پایمال شدن تلاش‌های صادقانه عده‌ای همراه می‌شود، این‌بار دامن حوزه سلامت و تلاش‌گران بخش بهداشت و درمان در دوران کرونا را گرفته است تا به قیمت زیر پا گذاشتن حقیقت و تنها برای کوبیدن حریف انتخاباتی، مرزهای اخلاق و انسانیت را هم نادیده بگیرند.»

او ادامه می‌دهد: «بنده به‌هیچکدام از نامزدهای موجود و جناح‌های مرسوم تعلق خاطر ندارم تا اتهام سیاست زدگی بخورم؛ اما کسانی‌که تلاش‌های خادمان ملت در دوران کرونا را مستقیم یا غیرمستقیم نادیده می‌گیرند و همه توفیقات را به حساب مدیریت خود می‌گذارند، فراموش کرده‌اند که در آن دوران سخت، این مدعیان دفاع از مردم، از ترس آن بیماری منحوس جرات نمی‌کردند از لانه‌های خود بیرون بیایند و حتی از ترس ابتلا زیر تابوت عزیزان و نزدیکان از دست رفته‌شان را بگیرند. در آن شرایط سخت بود که کارکنان حوزه سلامت، جان برکف و بی‌وقفه در صف اول مبارزه با بیماری ایستادند و با نثار کردن چند صد تن شهید سلامت، برای مردم خود جانفشانی کردند.»

سوری با اشاره به مسائل مطرح شده درباره ویروس کرونا در برنامه‌های تبلیغاتی ریاست جمهوری بیان می‌کند: «انتساب آنچه در سال‌های آخر پاندمی کرونا رخ داد به یک شخص، جناح یا کلا سیاست ورزان و سیاسیون، بی‌انصافی و بی‌مروتی است. آنچه امروزه در برخی گفتگوهای نامزدها یا منسوبان آنها مطرح می‌شود که با آمدن دولت سیزدهم معجزه در بخش سلامت رخ داد، اشتباهی است که اگر از سر عناد نباشد، قطعا از سر جهل علمی است.»

تابستان ۱۴۰۰ جهش کرونایی با کشندگی بالا نداشتیم

منتسب کردن روند طبیعی کاهش اپیدمی به اقدامات مدیریت فعلی وزارت بهداشت بی‌انصافی‌ست

اما واقعاً فروکش‌ کردن مرگ‌ومیرهای کرونایی چه دلیلی داشت و چه زمانی اتفاق افتاد؟ دراین‌باره عضو سابق کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا به خبرآنلاین می‌گوید: «به اجمال چند نکته را خدمت‌تان یادآور می‌شوم، اپیدمی‌های پیشرونده یا Propagated epidemics که پاندمی کووید ۱۹ هم از این گروه بود، زمانی رخ می‌دهند که عامل بیماری‌زا از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود، ممکن است با چند مورد مرجع یا index case

شروع شود، دارای چندین پیک هستند و در جوامعی که حساسیت لازم برای ابتلا را دارند به‌سرعت گسترش می‌یابند. دوره اپیدمی بخصوص برای موارد نوپدید طولانی و با توجه به عوامل اپیدمیولوژی متعدد ممکن است چندین پیک با دامنه، تواتر، ارتفاع و موارد مرگ مختلفی باشند.»

این اپیدمیولوژیست ادامه می‌دهد: «شروع واکسیناسیون انبوه در کشور به اوایل تابستان ۱۴۰۰ برمی‌گردد. هر چند واکسیناسیون گروه‌های پرخطر قبل از آن تاریخ شروع شده بود و با توجه به‌حجم بسیار زیاد تقاضای جهانی نسبت به عرضه واکسن، در هفته‌ها و ماه‌های اول و محدودیت‌هایی که برای واردات برخی واکسن‌ها در کشور ایجاد شده بود، به مرور سرعت واکسیناسیون افزایش یافت. برای مثال پوشش واکسیناسیون در استان سیستان و بلوچستان در پایان مرداد ۱۴۰۰ به‌بالاتر از ۶۵ درصد رسیده بود درحالی‌که آغاز به‌کار عملی وزیر بهداشت دولت سیزدهم اواخر شهریور ۱۴۰۰ بود.»

سوری درباره کاهش مرگ‌ومیرهای کرونایی می‌گوید: «روند خاموشی اپیدمی‌ها با کنترل اپیدمی آغاز می‌شود و سپس مرحله حذف و ریشه کنی را داریم، سپس به مرحله خاموشی می‌رسیم- هنوز هم تا این تاریخ حتی به مرحله حذف اپیدمی در بسیاری استان‌های کشور نرسیده‌ایم! از عمده‌ترین علل روند روبه حدف اپیدمی‌های عالمگیر یا پاندمی، رسیدن به مرحله‌ای از ایمنی گله‌ای است که با افزایش واکسیناسیون انبوه و البته ابتلای طبیعی به آن نزدیک شدیم. این اتفاق در بسیاری نقاط جهان از جمله کشور ما از اوایل پاییز ۱۴۰۰ شروع شد و می‌توان آن را به شکلی ناشی از پاسخ طبیعی اپیدمی دانست، کما این که خوشبختانه پس از واریانت بسیار وخیم دلتا، که اوج آن در اواخر بهار و اوایل تابستان ۱۴۰۰ بود. ما دیگر واریانتی با میزان کشندگی بالا نداشتیم. لذا منتسب کردن آنچه در روند طبیعی اپیدمی که نه تنها در ایران بلکه بسیاری نقاط جهان به وقوع پیوست به مدیریت فعلی وزارت بهداشت اشتباه و بی‌انصافی است‌.»

همزمانی تصادفیِ کاهش مرگ‌ومیرهای جهانی با شروع دولت سیزدهم

علاوه بر فروکش کردن روند ابتلا به ویروس کرونا، بالاخره آمار مرگ‌ومرهای کرونایی هم روندی کاهشی پیدا کرد، حمید سوری درباره علل کاهش مرگ‌ومیرها به خبرآنلاین می‌گوید: «شروع کار عملی دولت سیزدهم به تاریخ میلادی اواسط سپتامبر ۲۰۲۱ است. با نگاهی به روند مرگ روزانه و هفتگی مرگ‌های ناشی از کووید ۱۹ در دنیا و سایر کشورها می‌توان به‌راحتی دریافت که این روند کاهشی که تصادفا همزمان با شروع کار مدیریت جدید وزارت بهداشت بوده در بسیاری کشورهای منطقه مدیترانه شرقی و حتی جهان رخ داده است.»

او ادامه می‌دهد: «بجز یک پیک افزایشی مختصر در ماه مارس و پایان ژانویه ۲۰۲۲ که در بسیاری کشورها از جمله ایران پدید آمد، روند کاهشی مرگ را از اواسط شهریور ۱۴۰۰ به‌طور مشخص می‌توان مشاهده کرد. برای مثال تعداد کل مرگ‌های هفتگی در ابتدا و انتهای سپتامبر ۲۰۲۰ در ایران به ترتیب ۴۲۰۰و ۱۸۰۰ و در همین دوره زمانی در جهان ۶۸ هزار و ۴۶ هزار شده است (اعداد تقریبی هستند). گرچه روند افزایشی و کاهشی مرگ های ناشی از کووید ۱۹ در کشورها و مناطق مختلف جهان همزمان نبوده است ولی در کل با کمی اغماض می‌توان نتیجه گرفت که از اواسط سپتامبر ۲۰۲۱ یا اواخر شهریور ۱۴۰۰ روند کاهشی مرگ‌های ناشی از اپیدمی کووید در اکثر کشورهای جهان و به ویژه منطقه شروع شده و مختص به کشور ما نبوده است.»

کاهش مرگ ناشی از اپیدمی‌های پیش‌رونده یک شبه نیست

این مدرس بین‌المللی دانشگاه درباره روند کاهشی اپیدمی کرونا به خبرآنلاین می‌گوید: «آغاز روند کاهشی مرگ ناشی از اپیدمی‌های پیش‌رونده همانند اپیدمی‌های point source و common source, مانند اپیدمی ناشی از مسمومیت‌های غذایی یا نشت گاز مسموم کننده از یک منبع در یک شهر نیست که به سرعت و در زمان کوتاه صورت گیرد، لذا مقدماتی دارد که لازم است از ماه‌ها یا هفته‌های قبل آن شروع شده باشد. لذا این توفیقات حاصل‌جمع تلاش‌های صورت گرفته در دوره زمانی طولانی‌تری از جمله هفته‌ها و ماه‌های قبل از روی کار آمدن وزیر بهداشت دولت سیزدهم است.»

سوری ادامه می‌دهد: «معنای این حرف‌ها نادیده گرفتن خطاهای رخ داده در مدیریت اپیدمی در کشورمان نیست و این خطاها تنها محدود به مدیریت سلامت در یک دوره خاص نیست. انتظار می‌رود کسانی‌که به وزیر حاضر محترم بهداشت مشاوره می‌دهند، به‌جای نگاه سوگرایانه سیاسی با رویکردی علمی به موضوعات بپردازند. من وکیل مدافع دولت دوازدهم نبوده و نیستم و این توضیحات صرفا جهت تنویر افکار عمومی و اجتناب از تکرار حرف‌های غیرعلمی داده شد. من مدافع همکاران ایثارگر و جان برکف خود در دوران سخت کرونا هستم تا تلاش‌ها و زحمات آنان که عامل اصلی کمک به مردم بودند در سایه تبلیغات غلط مدیریت‌ها و سیاست‌ها فدا نشود. آنچه با انصاف برای مدیریت وزارت بهداشت در دولت سیزدهم می‌توان گفت، سرعت بخشی به واکسیناسیون انبوه در کشور بود که به همت سربازان بهداشت و درمان و توفیق دسترسی به تعداد قابل توجه واکسن صورت گرفت.»

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش