۰۹:۰۵ - ۱۴ آذر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۹۰۳۶۸۳
حوزه بهداشت و رفاه

اثرات کاهش مصرف لبنیات به‌ دلیل افزایش قیمت‌ها

مصرف لبنیات,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

ساعت از ۸صبح گذشته اما همچنان فروشگاه بزرگ و پر از ازدحام مرکز شهر نسبت به همیشه خلوت‌تر به‌نظر می‌رسد. خرید‌های همان ۵، ۶مشتری هم که در فروشگاه هستند به سختی به تعداد انگشتان دست می‌رسد و این در حالی است که در نایلکس آنها نه اثری از شیر هست و نه ماست و پنیر و... . فروشنده می‌گوید در فروشگاه محصولات لبنی که تاریخ مصرفشان گذشته و باید مرجوع شوند در گوشه‌ای و در چند ردیف چیده شده‌اند. این روزها گشت‌و‌گذار در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها و گفت‌وگو با مردم گویای این مطلب است که گرانی هر روزه لبنیات باعث افت سرانه مصرف انواع این محصولات شده است؛ موضوعی که حتی سخنگوی وزارت بهداشت هم به آن اشاره کرد و گفت: به نمایندگی از وزارت بهداشت صراحتا هشدار می‌دهم که با افزایش قیمت شدید اخیر شیر و لبنیات و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف شیر و لبنیات در معرض کاهش قابل توجه است.

 

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، ایرج حریرچی در نشست خبری خود گفت: « سرانه مصرف شیر و لبنیات از گذشته در کشور پایین بوده و با حذف یارانه شیر و لبنیات در سال  ۸۹ به‌دنبال اجرای هدفمندی یارانه‌ها و نیز به‌دنبال تورم شدید سال‌های ۹۰و ۹۱ و کاهش قدرت خرید خانوارها، در سال‌های ۹۰و ۹۱، کاهش قابل توجه مصرف شیر و لبنیات در خانواده‌ها به‌وجود آمد و در سال‌های بعد هم کاهش تدریجی در مصرف شیر و لبنیات داشتیم. در همین سال‌ها بیماری‌ها و عوارض مربوط به مصرف کم شیر و لبنیات در کشور به وضوح افزایش یافته است و این روزها هم روند افزایش قیمت هر روزه لبنیات باعث شده سرانه مصرف کاهش چشمگیری در سبد خانوار مردم داشته باشد.»

 

قیمت‌هایی که هر روز پرواز می‌کند

هر جنسی را که برمی‌دارد زیر لب به‌طوری که شنیده شود، غرولند می‌کند. به فروشنده می‌گوید: زمان جنگ هم اینقدر هر روز قیمت‌ها افزایش پیدا نمی‌کرد. پنیر از هفته پیش تا به امروز ۱۲۰۰تومان افزایش داشته است. عجیب نیست؟ فروشنده با تأیید این موضوع می‌گوید: به حدی خرید شیر و ماست، دوغ و سایر لبنیات پایین آمده است که ناچار می‌شویم جنس‌ها را مرجوع کنیم؛ البته برخی‌ها را باید دور بریزیم چون تعدادی از شرکت‌های لبنیات اعلام کرده‌اند دیگر جنس‌های مرجوع شده را قبول نمی‌کنند و اگر می‌خواهیم باید سفارش‌ها را کاهش دهیم.مردی که در سوپرمارکت در حال خرید است به میان بحث می‌آید و می‌گوید برای یک خانواده ۳نفره باید روزی ۱۰هزار تومان پول لبنیات بدهد.

 

شیر در مدت یک هفته ۲هزار تومان افزایش قیمت داشته است. مگر چنین چیزی می‌شود؟ دوغ و ماست هم همینطور؛مگر ما چقدر درآمد داریم؟ زنم پوکی استخوان دارد و پزشک گفته باید روزی ۲ لیوان شیر مصرف کند و این یعنی هر دو روز حداقل ۵هزار تومان باید پول شیر بدهیم.

 

شاهین که یک دختر و پسر ۲ساله دارد هم به همشهری می‌گوید: در یک‌ماه اخیر فقط توانسته‌ام ۳شیشه شیر برای خانه بخرم و ماست و دوغ را هم خیلی کم کرده‌ایم. یک مغازه‌دار در تجریش هم به روزنامه می‌گوید: مردم اینجا قاعدتا کسانی هستند که دستشان به دهنشان می‌رسد اما افزایش قیمت‌ها بر خرید آنها هم تأثیر داشته است؛ تا همین ۲ هفته پیش روزانه بیش از ۷بسته ۶تایی شیر می‌فروختیم اما حالا در یک هفته ۲ بسته شیر بیشتر نفروخته‌ایم.

 

الان هم که ساعت ۱۱صبح است منتظریم که شرکت... که هر روز قیمتش را تغییر می‌دهد برایمان شیر بفرستد.سامان که سوپرمارکت بزرگی در جنوب تهران دارد هم از افزایش قیمت هر روزه لبنیات و کاهش خرید مردم خبر داده و می‌گوید: همین یک ساعت پیش شرکت.... اعلام کرد که قیمت شیر کاکائو کوچک ۳هزارتومان شده است، اگر می‌خواهیم نقدی برایمان بیاورند.

 

به‌نظر شما مردمی که پول خرید شیر، دوغ و ماست را ندارند آیا شیرکاکائو آن هم در این حجم کوچک را می‌خرند؟ باورتان می‌شود۱۰روز است که فقط ۴شیشه شیر فروخته‌ام؟ دوغ اصلا فروش نداشته و شرکت... هم هر روز قیمتش را ۱۰۰تومان ۱۰۰تومان افزایش می‌دهد و فکر می‌کنند مردم متوجه نمی‌شوند که هر روز قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.«از شهریور هر بار که برای خرید رفته‌ام با افزایش قیمت محصولات و فرآورده‌های لبنی مواجه شده‌ام و متأسفانه یک نفر هم نیست که به داد مردم برسد.»

 

اینها را سارا مجد که در حال خرید از یک فروشگاه است به همشهری می‌گوید و ادامه می‌دهد:« این افزایش قیمت مختص مردمی است که باید در کنار لبنیات بسیاری از ارزاق و کالاهای موردنیاز خانواده‌‌هایشان را هم تأمین کنند. این گرانی‌ها بی‌توجهی به سلامت مردم است و بدون شک آسیب‌ کاهش مصرف لبنیات در کوتاه‌مدت و بلندمدت روی سلامت مردم خود را نشان می‌دهد. همیشه کارشناسان تغذیه در برنامه‌های تلویزیون از پوکی استخوان زنان می‌گویند و افراد را تشویق به خوردن شیر می‌کنند، ولی کسی نیست که بگوید با این شرایط چطور شیر بخریم.»

 

استفاده از شیرهای سنتی و کیلویی هم بسیار کم شده است. این را یکی از افرادی که لبنیات سنتی دارد، می‌گوید؛« طی سال‌های اخیر در صنف ما تغییرات قیمتی خیلی اتفاق نمی‌افتاد اما در چند‌ماه اخیر نوسانات قیمت آنقدر افزایش داشته که ما را در تهیه هزینه‌های جانبی‌مان مثل کرایه مغازه و برق و آب نیز دچار مشکلات عمده کرده است.» محمد یکی دیگر از فروشنده‌ها هم می‌گوید: قیمت لبنیات مانند دلار شده و هر روز صبح منتظریم تا از سوی شرکت‌ها قیمت‌های جدید اعلام شود. تازه دلار بعضی وقت‌ها قیمتش پایین می‌آید، ولی قیمت شیر و لبنیات دائم فقط افزایش پیدا می‌کند.

 

هزینه‌های هنگفت کاهش لبنیات

علی خاوری، پزشک عمومی درباره اثرات کاهش مصرف لبنیات به همشهری می‌گوید: کاهش مصرف شیر برابر است با افزایش هزینه‌های هنگفت دولت برای بازگشت سلامت شهروندان به‌خصوص کودکان و دانش‌آموزان. تا همین چند سال پیش یک شیشه شیر هر چند کوچک در مدارس داده می‌شد اما ۲ سال است که این سهمیه به‌دلیل افزایش قیمت شیر قطع شده و این طرح روی زمین مانده است و حالا دانش‌آموزانی که خانواده‌هایشان امکان خرید شیر و فرآورده‌های لبنی را ندارند، در مدرسه هم از خوردن شیر محروم شده‌اند و این اتفاق برای کشور ما که بسیاری از افراد آن با پوکی استخوان و فقر آهن روبه‌رو هستند، یک چالش بزرگ است.

 

مصرف لبنیات,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

 

معصومه حیدری پارسا

 

newsp​aper.hamshahri.‎​org
  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 20 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
مریم معصومی,بیوگرافی مریم معصومی,عکس های مریم معصومی بیوگرافی مریم معصومی + عکس‌های جدید و مصاحبه جذاب او

نام کامل: مریم معصومی

تاریخ تولد:۲۴ اسفندماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی

پیشه: بازیگر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر، تلویزیون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید