۱۵:۰۲ - ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۵۱۵۳
حوزه بهداشت و رفاه

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت مطرح کرد؛

مهمترین علل مرگ جوانان ایرانی/ کاهش سالیانه ۴٠ هزار تولد در کشور

حامد برکاتی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
برکاتی با اشاره به علل مرگ جوانان ایرانی گفت: حوادث ترافیکی در راس علل مرگ جوانان قرار دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حامد برکاتی مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در نشست خبری به مناسبت روز جوان اظهار کرد: جوانان می‌توانند امید و بالندگی کشور را به دنبال داشته باشند و اگر جوانان احساس امنیت کنند این احساس به سایر جامعه نیز منتقل خواهد شد. بر همین اساس اداره جوانان در دفتر جمعیت وزارت بهداشت شکل گرفته و رویکرد‌ها و بسته‌های جدید از سال ٩٢٢ اجرایی شده است.

 

وی ادامه داد: با توجه به وظیفه ذاتی وزارت بهداشت که سلامت جامعه را به عهده دارد، امید به زندگی نزدیک به ٨٠ سال رسیده است، به طور حتم مداخلات در حوزه مادران باردار و کودکان در افزایش امید به زندگی کمک کرده است و اگر به خواهیم در دهه ١۴٠٠ امید به زندگی به ٨٠ برسد، توجه به پیشگیری از مرگ جوانان اهمیت دارد.

 

مهم‌ترین علل مرگ و میر در بین جوانان

برکاتی با اشاره به علل مرگ جوانان ایرانی گفت: حوادث ترافیکی در راس علل مرگ جوانان قرار دارد و ٣٠ درصد علل مرگ را تشکیل می‌دهند، خودکشی، خشونت سکته قلبی و مغزی و سوء مصرف مواد از مهمترین علل مرگ جوانان در کشور محسوب می‌شود.

 

مدیرکل دفترسلامت جمعیت، خانواده و مدارس ادامه داد: تاکنون ٢٠٠ هزار جوان در دانشگاه، پادگان و حوزه‌های علمیه در زمینه حوادث ترافیکی آموزش دیده اند.

 

برکاتی از تدوین سند راهبردی جوانان خبر داد و گفت: پیشگیری از مرگ زودرس جوانان صورت گرفته و این سند در کل کشور توسعه پیدا کرده است.

 

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد از جمعیت کشور جوانان بین ۱۸ تا ۲۹ ساله هستند، گفت: اگر در ‏سایر حوزه‌ها ۷۰ درصد حوزه سلامت به موضوعات بین بخشی مربوط می‌شود، در حوزه جوانان باید ۸۰ درصد همکاری بین بخشی صورت گیرد. ‏

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: رفتار‌های جوانان به دلیل فعالیت‌های اجتماعی و تاثیرگذار فراوان که بر وضعیت حال و  آینده کشور دارند باید در ‏حوزه‌های اجتماعی و رفتار‌های پرخطر در سن ۱۸ تا ۲۹ سالگی و مباحث ازدواج و طلاق مدنظر قرار گیرد.

 

برکاتی افزود: اگر رفتار جنسی ‏غیرسالم در جامعه کاهش پیدا کند، باز هم بیشترین گروه در معرض خطر جوانان هستند، همچنین مصرف دخانیات و الکل و تحرک فیزیکی ناکافی ‏نیز جزو عوامل خطر سلامت جوانان است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار کرد: مواد افیونی، الکل و سیگار از مواردی هستند که در خود مراقبتی جوانان مورد توجه قرار دارد و ‏پیشگیری جامعه محور و اجتماعی در دفتر سلامت روان طراحی شده است. ‏

 

برکاتی با بیان اینکه سن ازدواج جوانان افزایش پیدا کرده گفت: سن ازدواج جوانان نسبت به دهه‌های قبل، بالاتر رفته و سن ‏ازدواج دختران به حدود ۲۴ سال و سن ازدواج پسران به بالای ۲۷۷ سال رسیده است و در پژوهشی که انجام دادیم و از جوانان ‏پرسیدیم چند فرزند می‌خواهند، متوسط کشوری ۲.۷ بود؛ این بدان معناست که جوانان ما تصمیم دارند ۲۲ فرزند یا بیشتر داشته باشند.

 

بهترین سن بارداری

برکاتی ادامه داد: فاصله ازدواج با فرزندآوری به طور متوسط نزدیک به پنج سال است و این رقم و تصمیم جوانان در تاخیر برای فرزندآوری بدون توجه به پیام‌های وزارت بهداشت است، زیرا ‏اعلام کردیم بهترین سن بارداری بین ۲۰ تا ۳۵ سالگی است البته اگر بارداری زیر ۲۰ یا بالای ۳۵ سال اتفاق بیفتد، بسته‌های مراقبت ‏ویژه وجود دارد. ‏

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت بیان کرد: حدود ۱۷ درصد زایمان‌های کشور بالای ۳۵ سال اتفاق می‌افتد که این عدد ۱۰ سال قبل حدود هفت درصد بوده است. ‏

 

برکاتی با بیان اینکه حدود ۱۳ میلیون جوان در شرف ازدواج داریم، گفت: اگر ١٠ درصد این جوانان ازدواج کنند، ‏نرخ جایگزینی‏ جمعیت بهبود پیدا می‌کند و باید دانست که معضل اصلی ازدواج در کشور، مسائل فرهنگی است و امیدواریم این مشکل با کمک رسانه تقلیل پیدا کند و بعد از این موارد، درآمد و ‏مسائل اقتصادی نیز نقش دارند. ‏

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در سال ٨٩ آمار ازدواج زوج‌ها نزدیک به یک میلیون و ٨٩٠ هزار مورد بوده و در سال ٩۶ این عدد تقلیل پیدا کرده است و به ۶٨٠ هزار مورد رسید، البته تعداد نسبت جمعیت ازدواج نکرده و در کشور در ‏سال‌های گذشته به علت ورودی کمتر کاهش یافته است.

 

خداحافظی دهه شصتی‌ها با باروری

برکاتی تاکید کرد: از سال ۹۵ به بعد آمار تولد در کشور سالیانه ۴۰ هزار مورد کمتر شده است، اکنون ما با چالش دهه شصتی‌ها که شکم جمعیتی کشور را تشکیل می‌دهند مواجه هستیم و این گروه سنی به تدریج در حال گذر از سن باروری هستند، به عنوان مثال دختران متولد ۶۰ در آستانه ۳۸ و ۴۰ سالگی هستند و اگر شرایط مناسب برای ازدواج آن‌ها فراهم نشود، از چرخه فرزندآوری خارج می‌شوند و باید دانست که معضل اصلی ازدواج در کشور، مسائل فرهنگی است و امیدواریم این مشکل با کمک رسانه کاهش پیدا کند و درآمد و ‏مسائل اقتصادی در جایگاه بعدی قرار دارند.

 

بیشتر طلاق‌ها چند سال بعد از ازدواج اتفاق می‌افتد؟

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه معضلات فرهنگی در پدیده طلاق نقشی مهم دارند، بیان کرد: اگر نسبت ازدواج به طلاق در کشور زیر ۳ به یک بوده، اما این نسبت در تهران ۳ به یک و در شمال تهران ۲۲ به یک است و در شمال پایتخت با وجود تمکن مالی آمار طلاق بالاتر است.

 

برکاتی ادامه داد: ۵۰ درصد طلاق‌ها در پنج سال اول بعد از ازدواج و ۱۱ درصد در سال اول اتفاق می‌افتد و در راستای کاهش طلاق اقداماتی را به صورت بین بخشی درباره مهارت آموزی برای ازدواج سالم آغاز کرده ایم و به دختران و پسرانی که اغلب دانشجو یا طلبه هستند، آموزش‌هایی را ارائه می‌دهیم.

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: همچنین آموزش‌هایی را در زمینه همسرگزینی مناسب و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ارائه کرده ایم و در طی چهار سال گذشته به ۲ میلیون جوان این آموزش‌ها ارائه شده است، همچنین درباره رفتار‌های مخاطره آمیز مداخلاتی را انجام داده و تا پایان سال ۹۶ حدود ۳۰۰ هزار سفیر سلامت دانشجویی آموزش دیده اند که در شبکه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت از ظرفیت آن‌ها استفاده می‌کنیم.

 

۸۴ مرکز ناباروری دولتی در کشور

برکاتی گفت: یکی دیگر از معضلات جوانان مسائل مربوط به ناباروری است و در آغاز طرح تحول سلامت فقط در چند شهر بزرگ ‏کشور مراکز ناباروری دولتی داشتیم که خدمات این مراکز بسیار گران و دسترسی به آن‌ها محدود بود، اما با شروع طرح تحول سلامت و ابلاغ سیاست‌های ‏کلان جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری، در حال حاضر ۸۴ مرکز ناباروری در کشور داریم و در گذشته حدود ۱۲ مرکز داشتیم و همه این مراکز اصلاح و ‏استاندارد شدند. ‏

 

وی افزود: از زوج‌هایی که در سیکل ارائه خدمت برای درمان ناباروری به مراکز دولتی مراجعه کنند، تا ۸۵ درصد حمایت مالی ‏می‌شود، همچنین بسته خدمت پایه ناباروری و غربالگری آن را نیز در ۶ استان به صورت آزمایشی ارائه می‌کنیم و باور داریم که از ۵۰ ‏درصد ناباروری‌ها می‌توان به موقع پیشگیری کرد. ‏

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت به چهار علل ناباروری اشاره کرد و افزود: اولین عامل سن و ناباروری است و بر اساس بررسی مقطعی که یکبار انجام شد، میزان ناباروری در کشور حدود ۲۰ درصد بود، در عین حال بررسی جامعی را در این زمینه در ۱۲۳ شهرستان آغاز کردیم که تا انتهای امسال بر اساس آن عدد ناباروری و عوامل آن را احصا می‌کنیم.

 

بهترین سن باروری برای خانم‌ها

برکاتی با بیان اینکه بهترین سن باروری ۲۴ تا ۲۵ سالگی است، گفت: از ۳۰ سالگی به بعد قدرت باروری کم می‌شود و موضوع چاقی نیز در زمینه ناباروری موثر است و در این ‏زمینه به جوانان هشدار داده می‌شود که اگر چاق باشند، به خصوص در زنان این عامل موجب ناباروری می‌شود، افزون بر این‏ اختلال تخمدان پلی کیستیک و آندومتریوز نوعی اختلال زنانه هستند که در ناباروری زنان نقش دارند.

 

وی با اشاره به اهمیت غربالگری و ارائه خدمات سلامت به جوانان بیان کرد: خدمات فعال برای ‏گروه‌های جوانان انجام می‌شود، البته برای جوانان نمی‌توان به در منزل مراجعه کرد، زیرا جوانان خیلی در منزل حضور ندارند و در ‏نتیجه استراتژی ما این است که خدمت را محل‌های تجمع جوانان ارائه کنیم.

 

وی ادامه داد: غربالگری فعال در بسته‌های ارائه شده در تمام دانشگاه‌های علوم ‏پزشکی در نظر گرفته شده و این بسته‌ها به وزارت علوم نیز ابلاغ شده است و هر جایی که از وزارت بهداشت درخواست شود، ‏بسته‌های سلامت روان نیز ارائه می‌شود. ‏

 

برکاتی تاکید کرد: جوانان ما امروز به نشاط اجتماعی نیاز دارند و ایجاد این نشاط در دست وزارت بهداشت نیست و اگر جوان نشاط ‏بیشتری داشته باشند، کنش اجتماعی بیشتری نیز خواهیم داشت. ‏

 

  • 10
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید