۱۶:۳۴ - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۸۳۹۶
حوزه بهداشت و رفاه

کسی به درد دندان نمی‌رسد 

بهداشت دهان و دندان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

بسیاری از ایرانیان نسبت به بهداشت دهان و دندان خود بی‌توجه هستند. آمارها نیز به این بی‌توجهی صحه می‌گذارد. بر اساس آمارها بیش از ۹۰ درصد از مردم کشور بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند و هر فرد ایرانى حداقل دو دندان پوسیده، ترمیم شده یا کشیده شده در دهان دارد.

 

طرح پایش بهداشت دندان دانش‌آموزان نیز نشان می‌دهد که بر طبق آمار‌ها دندان پوسیده دانش آموزان از ۵ به ۶۶ دندان رسیده است.  دو سال پیش سعید عسگری، رییس شورای عالی سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، در مراسم دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان از آمار بالای دندان‌های پوسیده در ایران خبر داد و رقم آن را ۲۰۰ میلیون دندان اعلام کرد. این در حالی است که سید جلال پورهاشمی، متخصص دندانپزشکی کودکان، چند ماه پیش دندان پوسیده ایرانی‌ها را ۳۰۰ میلیون دندان اعلام کرد و به تابناک گفت: اگر همه دندانپزشکان دو شیفت هم کار کنند، ۱۰ سال طول می کشد که این وضعیت را بهبود ببخشیم.

 

وزیر بهداشت نیز دو روز پیش و در مراسم گردهمایی دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی با بیان این که سلامت دهان در این کشور غریب است، گفت: ما در دندانپزشکی بیشتر از پزشکی مشکل داریم. آموزش دندانپزشکی چندان جامعه‌محور نیست و بیشتر officebase [مطب محور] است. تا وقتی دندانپزشک از مطب جدا نشود و به بطن مردم نرود این دندانپزشکی خاصیتی ندارد. در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم.

 

بی‌توجهی بسیاری از ایرانیان به سلامت دهان و دندان دلایل متعددی دارد که باید آسیب‌شناسی و درمان شود. صرفنظر از سیاست‌های حوزه بهداشت دهان و دندان که سعید نمکی، ووزیر بهداشت نیز آن را جامعه محور نمی‌داند، بسیاری از مردم مراجعه به دندانپزشک و هزینه برای دهان و دندان را کاری لوکس و غیرضروری می‌دانند و در سبد هزینه‌های خود اولویتی برای آن قائل نیستند، به نحوی که تا دندانشان درد نگیرد و به قول معروف وقت کشیدنش نرسد سراغ دکتر و درمانگاه نمی‌روند.از سوی دیگر بخش قابل توجهی از افراد تمایلی به مسواک زدن نداشته و حتی روش صحیح مسواک زدن را نمی‌دانند. این در حالی است که هزینه‌های دندانپزشکی در کشور هم یکی از گران‌ترین هزینه‌های پزشکی محسوب می‌شود.

 

وضعیت دندان ایرانیان به حدی اسفبار است که چند ماه پیش سعید نمکی، وزیر بهداشت گفته بود، وقتی دو سال پیش در یکی از روستاهای استان کردستان حضور پیدا کرده، در دهان هیچ مرد و زن بالای ۳۰ سال، دندان طبیعی و سالم نبوده و غم انگیزتر اینکه دانشکده دندانپزشکی سنندج، حتی یک بار هم در آن روستا حضور پیدا نکرده بود.

به نظر می‌رسد بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان در میان ایرانیان ریشه فرهنگی دارد، جوری که در این زمینه ضرب‌المثل‌های نیز شکل گرفته است. این ضرب‌المثل «دندانی را که درد می‌کند باید کشید »، یا مواردی شبیه به این نشان‌ دهنده نوع فرهنگ غالب در زمینه بهداشت دهان و دندان است.

 

یک دندانپزشک با اشاره به وضعیت نامطلوب بهداشت دهان و دندان در کشور به «همدلی» گفت: بهداشت دهان و دندان که روزانه با یک یا دو بار مسواک زدن می‌تواند انجام شود در ایران بسیار ضعیف است و یکی از عوامل موثر در افزایش بیماری‌های مختلف از جمله سرطان‌های دستگاه گوارش به شمار می‌رود.

 

به گفته فرامرز کریمی شاخص‌های حوزه دهن و دندان در کشور یا بهبود پیدا نمی‌کند یا حتی بدتر نیز می‌شود. وی با اشاره به شاخص DMF افزود: شاخصی در دندانپزشکی تحت عنوان DMF (تعداد دندان‌های پوسیده، کشیده و پر شده» وجود دارد که هر چه میزان این شاخص کمتر باشد بهتر است و هر چه میزان آن بالاتر باشد نشانه مشکلات بیشتر در خصوص دهان و دندان می‌باشد. اما این شاخص به رغم خدماتی که در حوزه دندانپزشکی ارائه می شود متاسفانه در کشور بهبود نیافته است.

 

وی با اشاره به هزینه‌های دندانپزشکی افزود: هزینه درمان دندان که تنها با مسواک زدن قابل پیشگیری است هزینه بالایی است. با این حال اغلب بیمه‌ها از خدمات درمانی دندانپزشکی حمایت نمی‌کنند و تمام بار مالی این بیماری بر دوش بیمار می‌افتتد. بنابراین در حال حاضر و در شرایط نامطلوب اقتصادی کشور که مشکلات اقتصادی و معیشتی تقریبا تمام اقشار جامعه را متاثر کرده است، طبیعی است که دهک‌های پایین و متوسط جامعه توانایی پرداخت هزینه‌های گران دندانپزشکی را نداشته باشند. به همین دلیل تعداد دندان‌های پوسیده و کشیده در بین طبقات مختلف جامعه به وضوح مشاهده می‌شود و این امر در بین قشر فقیر از فراوانی بیشتری برخوردار است. این در حالی است رعایت بهداشت دهان و دندان در سلامت افراد نقش دارد و باید خدمات ویژه‌ای برای این بخش از سوی مسئولان امر لحاظ شود. 

 

کریمی بر امر آموزش و پیشگیری در حوزه سلامت دهان و دندان، تاکید کرد و افزود: صرفنظر از هزینه درمانی بالا و سیاست‌های ناموفق بهداشتی حوزه دهان و دندان، در زمینه آموزش نیز موفق عمل نشده است. هنوز بسیاری از مردم در طول شبانه روز حتی یک بار مسواک نمی‌زنند یا روش صحیح مسواک زدن را نمی‌دانند، بسیاری برای مشکلات و درد دندان به دندانپزشک مراجعه نمی‌کنند تا زمانی که مجبور به کشیدن دندان شوند.

 

عدم ‌مراجعه مرتب به دندانپزشک باعث شده بسیاری از بیماری‌هایی که با هزینه اندک قابل درمان هستند، هزینه‌های سنگینی را بر بیماران تحمیل کند.

 

وی افزود: متاسفانه در کشور ما نقش آموزش بهداشت دهان و دندان نادیده گرفته شده و نسبت به آن غفلت کردند، این در حالی است که بسیاری از کشورها از طریق آموزش موفق شده‌اند آمار پوسیدگی‌های دندانی را در کشورهای خود کاهش دهند. به طور مثال از اگر شاخص DMF (شاخص دندان‌های پوسیده، پر شده یا کشیده) ۱۷ بوده طی ۲۰ سال موفق شده‌اند آن را به یک برسانند.

 

این دندانپزشک پیشگیری از خرابی دندان‌ها را نیازمند عزم ملی دانست و گفت: در کشور موضوعی به نام سلامت دهان و دندان وجود دارد که بنا به گفته مسئولان امر و همچنین آمارهای منتشر شده وضعیت مطلوبی ندارد، بنابراین براى بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان مردم، باید به جای درمان روى پیشگیری و آموزش بهداشت تمرکز کرد. بدون تردید تاخیر حتی یک روز در حل این مشکل بهداشتی مشکل را سنگین تر از روز قبل می کند.

 

 

hamdel​idaily.‎​ir
  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 19 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید