۱۱:۵۹ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۷۶۲۹
حوزه بهداشت و رفاه

حقایقی جالب درباره بدن انسان که ۵ دقیقه قبل نمی‌دانستید

بدن انسان‌ها یک سیستم پیچیده و شگفت انگیز است. آماده باشید، زیرا ما در این مطلب نمی‌خواهیم همانند یک کلاس معمولی علوم در مدرسه رفتار کنیم، بلکه در ادامه می‌خواهیم تا شما را با حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان آشنا کنیم که هرگز حدس نمی‌زدید که آن‌ها درست باشند.

اکسیژن جاری در خون و رگ‌های شما به تمام قسمت‌ها و اندام‌های بدن منتقل می‌شود به جز یکی و آن یکی قرنیه است که لایه خارجی چشمان شما است و اکسیژن مورد نیاز خود را مستقیما از هوا می‌گیرد. قرنیه هم چنین سریع‌ترین قسمت در بدن است که بعد از جراحت بهبود می‌یابد. اگر این قسمت از چشم خراش بردارد در کمتر یک یا دو روز کاملا بهبود می‌یابد.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

شما احتمالا هر روز چیز‌های زیادی را بو می‌کنید و بو‌های زیادی به مشام شما می‌رسد. اما به احتمال زیاد نمی‌توانید حدس بزنید که مغز یک انسان در طول عمر خود چه تعداد بو را می‌تواند به خاطر بسپارد. این عدد برابر با ۵۰ هزار بوی مختلف است! و به همین خاطر است که چرا بو‌های مختلف می‌توانند به سرعت جرقه یک خاطره خاص را در ذهن شما زده و یادآوری نمایند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

باز کردن دهان و صحبت کردن کاری راحتی است. اما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که ۷۲ ماهیچه مختلف در پشت توانایی صحبت کردن شما پنهان است!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

آیا می‌دانید که ۹۰ درصد افراد نمی‌توانند خوابی را که شب گذشته دیده اند به یاد بیاورند؟ شما در طول فاز REM خواب، رویا می‌بینید که حدود ۲۰ درصد از زمان خواب شما را تشکیل می‌دهد و هر ۹۰ دقیقه یک بار رخ می‌دهد. اگر برایتان اتفاق بیافتد که در حین این فاز از خواب بیدار شوید، شما به احتمال زیاد می‌توانید خوابی را که دیده اید به خاطر بیاورید. اما بیشتر اوقات آن‌ها را فراموش می‌کنید.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

انسان‌ها با حدود ۳۰۰ استخوان و غضروف متولد می‌شوند. با گذشت زمان و رشد انسان، تعداد آن‌ها به ۲۰۶ عدد کاهش می‌یابد. این موضوع به این دلیل است که در کودکی بیشتر استخوان‌های ما حاوی غضروف اند که نسبت به استخوان، انعطاف پذیری بسیار بیشتری دارد و به نوزاد اجازه می‌دهند تا در حین زایمان بیشتر فشرده شوند. هنگامی که انسان به سن ۲۰ سالگی می‌رسد بیشتر این غضروف‌ها به استخوان تبدیل می‌شوند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

بعد از مرگ یک شخص، مغزش به فعالیت خود حداقل برای ۱۰ ثانیه ادامه می‌دهد. مطابق با یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ که توسط محققان کانادایی انجام شده است، مغز می‌تواند بعد از این که قلب از کار افتاد به فعالیت خود ادامه دهد. اما این که مغز در این زمان در حال چه محاسباتی است، هنوز یک راز است.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

قلب می‌تواند در خارج از بدن هم بزند. به لطف یک دستگاه به نام "سیستم حفاظت اندام" (OCS)، قلب اهدا کننده می‌تواند در حین عملیات انتقال به شخص گیرنده، مدت زمان بیشتری را زنده بماند. این زمان می‌تواند تا ۱۲ ساعت نیز برسد.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

آیا تا به حال هوس کرده اید تا خودتان را بخورید؟! احتمالا تا به حال اینقدر‌ها هم گرسنه نشده اید. مطابق با تحقیقات محققانی از دانشگاه پزشکی آلبرت انیشتین، رژیم غذایی شدید و سخت می‌تواند باعث شود تا مغز شروع به خوردن خود کند! آن‌ها فهمیده اند که نورون‌ها در هیپوتالاموس اگر غذا به اندازه کافی به بدن نرسد، شروع به مصرف پروتئین‌های خود می‌کنند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

روده کوچک شما ۷ متر طول دارد. پس اگر شما بتوانید آن را از بدن خارج کنید و بکشید، به اندازه یک زرافه خواهد بود!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

تا کنون به جفت بودن بسیاری از اندام‌های درون بدن مثل ریه‌ها و کلیه‌ها توجه کرده اید؟ به همین دلیل است که اگر بنا به هر دلیلی یکی از آن‌ها را از دست بدهید، بدن شما می‌تواند هنوز با آن یکی هم عمل کند. به همین خاطر است که مردم می‌توانند یکی از کلیه‌های خود را اهدا کنند و با یک کلیه به زندگی ادامه دهند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

این یکی را می‌توانید همین الان امتحان کنید. سعی کنید که همزمان در حین بلعیدن چیزی، نفس بکشید. نمی‌توانید چنین کاری را بکنید، چونکه غیر ممکن است. حنجره شما در جایی قرار گرفته است که شما نمی‌توانید این دو کار را همزمان انجام دهید.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

به افراد بالغ توصیه می‌شود تا حدود ۲ لیتر آب را در طول روز بنوشند. این بدین معنی است که در گذر زمان و زمانی که شما به سن ۷۰ سالگی می‌رسید، ۵۱ هزار لیتر آب نوشیده اید!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

شکم یک زن باردار ممکن است که رشد کند و بزرگ بشود، اما مغز او در واقع کوچک می‌شود! در سال ۲۰۰۶ یک مطالعه در مجله علوم اعصاب طبیعی منتشر شد که نشان داد که ماده خاکستری که مسئول فهمیدن احساسات افراد و علائم غیر کلامی است، در مغز زنان باردار کاهش می‌یابد.

در حالی که اندازه مغز کوچک می‌شود، اما کارایی مغز در آن‌ها افزایش می‌یابد که راهکار بدن برای افزایش دوام ارتباط بین مادر و فرزند است.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

مطمعنا همه شما می‌دانید که اثر انگشتان هر فرد، منحصر به خود اوست. اما آیا می‌دانستید که این قضیه در مورد زبان هم صدق می‌کند. زبان شما الگویی دارد که کاملا منحصر به فرد و متعلق به شماست. دندان‌های شما هم این چنین اند و هیچ کس نمی‌تواند الگویی شبیه دندان‌های دیگری را داشته باشد.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

بلند کردن انگشت کوچک دست هنگام خوردن یک لیوان چای ممکن است دلپذیر و جذاب باشد، اما این انگشت کوچک، قوی‌تر از آن چیزی است که شما فکرش را می‌کنید.

دکتر "استیون گلوکو" بیان می‌کند که ۵۰ درصد از توانایی و نیروی دستان شما از انگشتان کوچک شما می‌آید! اما، چون این انگشت در کناره دستان شما قرار می‌گیرد از محافظت کمی برخوردار است؛ بنابراین بر خلاف انگشتان میانی دستان شما، احتمال آسیب دیدن و شکستن آن بیشتر است.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

ناف شما اولین جای زخمی است که بر روی بدن شما ایجاد می‌شود. این قسمت نشان دهنده بند ناف شما است هنگامی که در رحم مادر هستید. شما همه مواد غذایی مورد نیازتان را از طریق شاهراه حیاتی می‌گیرید.

چونکه بند ناف بعد از تولد بریده می‌شود، این ناف زیبا بر روی شکم شما ایجاد می‌شود! اما آیا می‌دانید که چند نوع باکتری در ناف شما وجود دارد؟ مطابق با نشریه نشنال جئوگرافیک به طور میانگین در ناف هر انسان ۶۷ نوع باکتری مختلف وجود دارد!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

احتمالا در مدرسه یاد گرفته اید که انسان‌ها و شامپانزه ها، اجداد مشترکی دارند و به همین خاطر تعجبی نیست که ۹۸.۴ درصد دی ان‌ای آن‌ها مشترک است. اما آیا می‌دانستید که شما ۷۰ درصد از دی ان‌ای خود را با حلزون‌ها و ۹۰ درصد آن را با گربه‌ها اشتراک دارید!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در حالی که چشمان نوزادان در هنگام تولد به صورت نرمال و طبیعی عمل می‌کنند، اما هنوز به طور کامل توسعه نیافته اند. این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها جهان را کمی متفاوت از بزرگتر ببینند. درست بعد از تولد، نوزادان جهان را به صورت سیاه و سفید می‌بینند و در حین اولین هفته زندگیشان آن‌ها فقط می‌توانند ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری جلو خود را ببینند.

با گذشت زمان و رسیدن به ۴ ماهگی، نوزادان شروع به دیدن رنگ‌ها می‌کنند. به همین خاطر است که اسباب بازی‌های کودکان اغلب با الگو‌ها و رنگ‌های پررنگ و درخشان تهیه می‌شوند تا بتوانند کودکان را تحریک نمایند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

b​artarinha.‎​ir
  • 11
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید