۱۱:۵۹ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۷۶۲۹
حوزه بهداشت و رفاه

حقایقی جالب درباره بدن انسان که ۵ دقیقه قبل نمی‌دانستید

بدن انسان‌ها یک سیستم پیچیده و شگفت انگیز است. آماده باشید، زیرا ما در این مطلب نمی‌خواهیم همانند یک کلاس معمولی علوم در مدرسه رفتار کنیم، بلکه در ادامه می‌خواهیم تا شما را با حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان آشنا کنیم که هرگز حدس نمی‌زدید که آن‌ها درست باشند.

اکسیژن جاری در خون و رگ‌های شما به تمام قسمت‌ها و اندام‌های بدن منتقل می‌شود به جز یکی و آن یکی قرنیه است که لایه خارجی چشمان شما است و اکسیژن مورد نیاز خود را مستقیما از هوا می‌گیرد. قرنیه هم چنین سریع‌ترین قسمت در بدن است که بعد از جراحت بهبود می‌یابد. اگر این قسمت از چشم خراش بردارد در کمتر یک یا دو روز کاملا بهبود می‌یابد.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

شما احتمالا هر روز چیز‌های زیادی را بو می‌کنید و بو‌های زیادی به مشام شما می‌رسد. اما به احتمال زیاد نمی‌توانید حدس بزنید که مغز یک انسان در طول عمر خود چه تعداد بو را می‌تواند به خاطر بسپارد. این عدد برابر با ۵۰ هزار بوی مختلف است! و به همین خاطر است که چرا بو‌های مختلف می‌توانند به سرعت جرقه یک خاطره خاص را در ذهن شما زده و یادآوری نمایند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

باز کردن دهان و صحبت کردن کاری راحتی است. اما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که ۷۲ ماهیچه مختلف در پشت توانایی صحبت کردن شما پنهان است!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

آیا می‌دانید که ۹۰ درصد افراد نمی‌توانند خوابی را که شب گذشته دیده اند به یاد بیاورند؟ شما در طول فاز REM خواب، رویا می‌بینید که حدود ۲۰ درصد از زمان خواب شما را تشکیل می‌دهد و هر ۹۰ دقیقه یک بار رخ می‌دهد. اگر برایتان اتفاق بیافتد که در حین این فاز از خواب بیدار شوید، شما به احتمال زیاد می‌توانید خوابی را که دیده اید به خاطر بیاورید. اما بیشتر اوقات آن‌ها را فراموش می‌کنید.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

انسان‌ها با حدود ۳۰۰ استخوان و غضروف متولد می‌شوند. با گذشت زمان و رشد انسان، تعداد آن‌ها به ۲۰۶ عدد کاهش می‌یابد. این موضوع به این دلیل است که در کودکی بیشتر استخوان‌های ما حاوی غضروف اند که نسبت به استخوان، انعطاف پذیری بسیار بیشتری دارد و به نوزاد اجازه می‌دهند تا در حین زایمان بیشتر فشرده شوند. هنگامی که انسان به سن ۲۰ سالگی می‌رسد بیشتر این غضروف‌ها به استخوان تبدیل می‌شوند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

بعد از مرگ یک شخص، مغزش به فعالیت خود حداقل برای ۱۰ ثانیه ادامه می‌دهد. مطابق با یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ که توسط محققان کانادایی انجام شده است، مغز می‌تواند بعد از این که قلب از کار افتاد به فعالیت خود ادامه دهد. اما این که مغز در این زمان در حال چه محاسباتی است، هنوز یک راز است.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

قلب می‌تواند در خارج از بدن هم بزند. به لطف یک دستگاه به نام "سیستم حفاظت اندام" (OCS)، قلب اهدا کننده می‌تواند در حین عملیات انتقال به شخص گیرنده، مدت زمان بیشتری را زنده بماند. این زمان می‌تواند تا ۱۲ ساعت نیز برسد.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

آیا تا به حال هوس کرده اید تا خودتان را بخورید؟! احتمالا تا به حال اینقدر‌ها هم گرسنه نشده اید. مطابق با تحقیقات محققانی از دانشگاه پزشکی آلبرت انیشتین، رژیم غذایی شدید و سخت می‌تواند باعث شود تا مغز شروع به خوردن خود کند! آن‌ها فهمیده اند که نورون‌ها در هیپوتالاموس اگر غذا به اندازه کافی به بدن نرسد، شروع به مصرف پروتئین‌های خود می‌کنند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

روده کوچک شما ۷ متر طول دارد. پس اگر شما بتوانید آن را از بدن خارج کنید و بکشید، به اندازه یک زرافه خواهد بود!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

تا کنون به جفت بودن بسیاری از اندام‌های درون بدن مثل ریه‌ها و کلیه‌ها توجه کرده اید؟ به همین دلیل است که اگر بنا به هر دلیلی یکی از آن‌ها را از دست بدهید، بدن شما می‌تواند هنوز با آن یکی هم عمل کند. به همین خاطر است که مردم می‌توانند یکی از کلیه‌های خود را اهدا کنند و با یک کلیه به زندگی ادامه دهند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

این یکی را می‌توانید همین الان امتحان کنید. سعی کنید که همزمان در حین بلعیدن چیزی، نفس بکشید. نمی‌توانید چنین کاری را بکنید، چونکه غیر ممکن است. حنجره شما در جایی قرار گرفته است که شما نمی‌توانید این دو کار را همزمان انجام دهید.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

به افراد بالغ توصیه می‌شود تا حدود ۲ لیتر آب را در طول روز بنوشند. این بدین معنی است که در گذر زمان و زمانی که شما به سن ۷۰ سالگی می‌رسید، ۵۱ هزار لیتر آب نوشیده اید!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

شکم یک زن باردار ممکن است که رشد کند و بزرگ بشود، اما مغز او در واقع کوچک می‌شود! در سال ۲۰۰۶ یک مطالعه در مجله علوم اعصاب طبیعی منتشر شد که نشان داد که ماده خاکستری که مسئول فهمیدن احساسات افراد و علائم غیر کلامی است، در مغز زنان باردار کاهش می‌یابد.

در حالی که اندازه مغز کوچک می‌شود، اما کارایی مغز در آن‌ها افزایش می‌یابد که راهکار بدن برای افزایش دوام ارتباط بین مادر و فرزند است.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

مطمعنا همه شما می‌دانید که اثر انگشتان هر فرد، منحصر به خود اوست. اما آیا می‌دانستید که این قضیه در مورد زبان هم صدق می‌کند. زبان شما الگویی دارد که کاملا منحصر به فرد و متعلق به شماست. دندان‌های شما هم این چنین اند و هیچ کس نمی‌تواند الگویی شبیه دندان‌های دیگری را داشته باشد.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

بلند کردن انگشت کوچک دست هنگام خوردن یک لیوان چای ممکن است دلپذیر و جذاب باشد، اما این انگشت کوچک، قوی‌تر از آن چیزی است که شما فکرش را می‌کنید.

دکتر "استیون گلوکو" بیان می‌کند که ۵۰ درصد از توانایی و نیروی دستان شما از انگشتان کوچک شما می‌آید! اما، چون این انگشت در کناره دستان شما قرار می‌گیرد از محافظت کمی برخوردار است؛ بنابراین بر خلاف انگشتان میانی دستان شما، احتمال آسیب دیدن و شکستن آن بیشتر است.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

ناف شما اولین جای زخمی است که بر روی بدن شما ایجاد می‌شود. این قسمت نشان دهنده بند ناف شما است هنگامی که در رحم مادر هستید. شما همه مواد غذایی مورد نیازتان را از طریق شاهراه حیاتی می‌گیرید.

چونکه بند ناف بعد از تولد بریده می‌شود، این ناف زیبا بر روی شکم شما ایجاد می‌شود! اما آیا می‌دانید که چند نوع باکتری در ناف شما وجود دارد؟ مطابق با نشریه نشنال جئوگرافیک به طور میانگین در ناف هر انسان ۶۷ نوع باکتری مختلف وجود دارد!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

احتمالا در مدرسه یاد گرفته اید که انسان‌ها و شامپانزه ها، اجداد مشترکی دارند و به همین خاطر تعجبی نیست که ۹۸.۴ درصد دی ان‌ای آن‌ها مشترک است. اما آیا می‌دانستید که شما ۷۰ درصد از دی ان‌ای خود را با حلزون‌ها و ۹۰ درصد آن را با گربه‌ها اشتراک دارید!

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در حالی که چشمان نوزادان در هنگام تولد به صورت نرمال و طبیعی عمل می‌کنند، اما هنوز به طور کامل توسعه نیافته اند. این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها جهان را کمی متفاوت از بزرگتر ببینند. درست بعد از تولد، نوزادان جهان را به صورت سیاه و سفید می‌بینند و در حین اولین هفته زندگیشان آن‌ها فقط می‌توانند ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری جلو خود را ببینند.

با گذشت زمان و رسیدن به ۴ ماهگی، نوزادان شروع به دیدن رنگ‌ها می‌کنند. به همین خاطر است که اسباب بازی‌های کودکان اغلب با الگو‌ها و رنگ‌های پررنگ و درخشان تهیه می‌شوند تا بتوانند کودکان را تحریک نمایند.

بدن انسان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

b​artarinha.‎​ir
  • 11
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 14 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید