۱۲:۰۳ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۲۵۷۷
حوزه بهداشت و رفاه

شهروندان عراقی بیشترین مراجعان توریسم‌ درمانی در ایران

درمان ناباوری به ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
به گفته یک مقام مسؤول در پژوهشگاه رویان، توریسم درمانی در زمینه درمان ناباروری، سلول‌درمانی و بانک خون‌بند‌ناف از جمله درآمدهای ارزی کشور است و شهروندانی عراق بیشترین مراجعه را برای توریسم‌درمانی به ایران دارند.

ابراهیم رجبیان کارشناس توسعه محصول توریسم درمانی شرکت زیرمجموعه پژوهشگاه رویان در گفت‌وگو با فارس، درباره فعالیت‌های این پژوهشگاه در زمینه توریسم درمانی، اظهار داشت: رویان در زمینه ناباروری از نظر تجهیزات فوق‌تخصصی و مرکز فوق تخصصی ناباروری در ایران و در جهان شناخته شده است.

زوج‌های توریستی که برای درمان ناباوری به ایران سفر می‌کنند

رجبیان با بیان اینکه اغلب کسانی که مراجعه می‌کنند، از کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق هستند که به دلیل جنگ و دیگر مسائل، ناباروری زیادی دارند، ادامه داد: ایرانیان مقیم که در کشورهای دیگر از جمله آمریکا و کانادا زندگی می‌کنند نیز به این مرکز مراجعه می‌کنند که هر نفر مراجعه‌کننده از تشکیل پرونده تا مرحله آخر، ۳ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه می‌کند. 

به گفته وی، افراد مراجعه‌کنندگان حدود بیست روز در ایران می‌مانند که البته دستوراتی مبنی بر اینکه چه زمانی مراجعه کنند وجود دارد و زمان سفر برای همه مراجعه‌کننده‌ها یکسان نیست. به این معنی که آنان آزمایش‌ها را ارسال می‌کنند و براساس آزمایش اعلام می‌کنیم خانم چه روزیبه ایران بیاید که تاریخ برای خانم‌ها بیشتر اهمیت دارد تا آقایان. 

کارشناس توسعه محصول رویان گفت: پژوهشگاه دو نوع بیمار دارد، آنهایی که هر دو مشکل دارند یا زوج‌هایی فقط یکی از زوج‌ها نیازمند درمان است؛ برای مثال آقایانی که اسپرم صفر دارند جدا از خانم‌هایشان مراجعه می‌کنند و بخشی از درمان را شروع می‌کنند، اگر عملی روی آنان انجام شد مثبت بود، سپس دوره درمان شروع می‌شود و اگر مثبت نباشد، دوره شروع نمی‌شود. 

کارشناس توسعه محصول رویان خاطر نشان کرد: هزینه درمان در کشورهای دیگر و کشورهای همسایه گران است. با اینکه عراق دارای مرکز درمان ناباروری است، اما آنهایی که در عراق هستند علاقمند به مراجعه به مراکز داخل عراق نیستند، زیرا ناباروری موضوع حساسی است و علاقه ندارند کسی مطلع شود، بنابراین ترجیح می‌دهند که به ایران بیایند و علاوه بر این، امکانات، شرایط و امنیت ایران برایشان مناسب است و راضی هستند. 

وی یادآور شد:‌ طبق دستورالعمل وزرات بهداشت، دریافتی از بیماران خارجی بیشتر از بیماران داخلی و حدود دو یا سه برابر است. 

رجبیان ادامه داد: علاوه بر این، در صورت درخواست متقاضیان، رویان می‌تواند آنها را به مراکز درمانی دیگری مانند چشم‌پزشکی و قلب نیز معرفی کند و آنان را به مراکز قابل اطمینان معرفی می‌کند تا درگیر دلال‌ها نشوند. یکی از مشکلات در توریسم‌درمانی، دلال ها در مرزها هستند که برای مثال در مرز مریوان کردستان و در مرز ایلام دلال‌هایی هستند که بیماران را به مراکز درمانی معرفی می‌کنند و از میان این بیماران تعداد کمی به رویان معرفی می‌شوند. زیرا این مراکز هزینه کمتری نسبت به رویان از بیمار می‌گیرند اما بعضا با تبلیغات غیرواقعی بیمار را گمراه می‌کنند.

کارشناس توسعه محصول رویان افزود: در مناطق اطراف مراکز درمانی دیگری از جمله سلیمانیه عراق وجود دارد که هرکدام از بیماران که نتیجه نمی‌گیرند را به رویان معرفی می‌کند. در ایران هم مراکز دیگری وجود دارند که هزینه های کمتری نسبت به رویان می‌گیرند و تبلیغاتی می‌کنند که برای مثال ناباروری تمام شد، اما رویان نتیجه‌گیری را ۴۰ تا ۵۰ درصد اعلام کرده و واقعیت هم همین است.

وی تصریح کرد: به طور میانگین در طول ماه ۴۰ نفر بیمار خارجی به رویان مراجعه می‌کنند که تنها برای ناباوری است و برای بیماری‌های دیگر نیز مراجعه می‌کنند. تعداد مراجعه‌کنندگان داخلی نیز خوب است. 

درمان ناباوری به ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

سلول‌درمانی خدمت دیگر رویان 

وی ادامه داد: علاوه بر خدمات درمان ناباروری، خدمات دیگری نیز ارائه می‌شود که سلول‌درمانی نام دارد و برای درمان بیماران قلبی، آرتروز و پوست  (ویتی‌لیگو)  استفاده می‌شود که سلول‌هایی که تولید می‌شود در شرکت‌های رویان برای این منظور استفاده می‌شوند. این درمان نیز در رویان انجام می‌شود. در این بیماری‌های پوستی، پوست زیبایی ظاهری و سلامت را از دست می‌دهد که با این روش درمان می‌شود. 

رجبیان خاطرنشان کرد: تاکنون بیمارانی از کشورهای افغانستان، پاکستان، آذربایجان و روسیه داشته‌ایم. 

خدمات گردشگری پژوهشگاه درمانی 

رجبیان با بیان اینکه در رویان مترجم داریم که تمامی کارها را برای عرب زبان،‌ انگلیسی‌زبان، ترک و کرد انجام می‌دهد، گفت: در حال عقد قرارداد با آژانسی هستیم که افرادی که می‌مانند برنامه تهران‌گردی یا تور دیگر شهرها را ترتیب دهیم. 

به گفته رجبیان، برای تسهیل در رفت و آمد بیماران اقدامات رزرواسیون هتل و بلیت نیز توسط پژوهشگاه انجام می‌شود. همچنین خدمات رفت و برگشت به فرودگاه هم شامل این خدمات است. فراهم‌کردن امکانات مجهز به ویلچر از دیگر امکانات بخش توریسم‌درمانی رویان است.

وی ادامه داد: حتی برای تاکسی‌ها نیز حساس هستیم و خودمان تاکسی می‌گیریم و آنها پول را پرداخت می‌کنند و برای سفر‌های مشهد و قم نیز قرارداد نهایی با آژانس در حال عقد است. 

به گفته رجبیان، طبق آمار سال گذشته اغلب افرادی که برای درمان به پژوهشگاه رویان می‌آیند از عراق هستند؛ البته از لبنان و سوریه و کشورهای همسایه هم بیمار داریم و ایرانی‌های مقیم نیز زیاد مراجعه می‌کنند. 

شعبه‌های خارجی بانک خون بندناف ایران

مسؤول توریسم درمانی شرکت زیرمجموعه پژوهشگاه رویان با اشاره به خدمات بین‌المللی بخش بانک خون بند ناف رویان، گفت: اصل کار شرکت رویان همین است که خون بند ناف بچه‌هایی که به دنیا می‌آیند را ذخیره می‌کند، خونی که از بند ناف آنها قبلا دور ریخته می‌شد، اکنون ذخیره می‌شود.

به گفته وی، از گذشته دفتری برای این منظور در اربیل عراق داشته‌ایم و در کشور عمان هم دفتر داریم و در کشورهایی مثل روسیه و انگلیس نیز دفتر داریم که خون بند ناف را ذخیره می‌‌کنیم.

درمان ناباوری به ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

رجبیان ادامه داد: در حال حاضر با اقلیم کردستان مذاکره کرده‌ایم و دفتری نیز در آنجا دایر خواهیم کرد؛ همچنین با چهار بیمارستان هم مذاکره کرده‌ایم که نمونه خون بند ناف در آنجا ذخیره می‌شود و از پژوهشگاه رویان متخصصانی به آنجا اعزام می‌شوند. به آنها آموزش می‌دهند و نمونه را برای ایران می‌فرستند که این نمونه در ایران برای بیماری‌های مثل لک و پیس پوستی استفاده می‌شود.

به گفته وی، معمولاً کسی که خون بند ناف را ذخیره کرده، در بیشتر موارد این نمونه برای برادر یا خواهرش قابل استفاده است.

رجبیان تصریح کرد: عراق کشوری در حال احیاست که مراحل توسعه را به تازگی آغاز کرده و هنوز مراکز ناباروری برای خود ندارد و مراکر ناباروری موجود در عراق از کشورهای اردن و لبنان شکل گرفته‌اند و در نتیجه، نمونه‌های خون بند ناف گرفته شده در عراق برای کشورهایی مانند انگلستان فرستاده می‌شود.

وی یادآور شد: طبقه دوم پژوهشگاه رویان قسمت پذیرش بیماران خارجی است. این پژوهشگاه در اتوبان رسالت واقع شده است.

  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید