۱۹:۳۳ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۴۴۳۶
حوزه بهداشت و رفاه

اظهارات عجیب وزیر بهداشت در نشست مشترک با مدیران کل سازمان غذا و دارو

سعید نمکی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
نشست مشترک وزیر بهداشت با مدیران کل سازمان غذا و دارو در دانشگاه علوم پزشکی تهران امروز برگزار شد.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی با تاکید بر اینکه انسان توسعه‌یافته غایت توسعه است و باید سعی کنیم نیروی انسانی را به سرمایه انسانی بدل کنیم، گفت: آنچه درباره تحقق توسعه در یک جامعه مطمح نظر است، تحقق انسان توسعه‌یافته است و حتی بیش از زیرساخت‌های توسعه‌یافتگی برای یک ملت ارزشمند است.

نمکی خطاب به مدیران کل سازمان غذا و دارو گفت: امکان دارد از خود بپرسید من چه وزیری هستم که پی در پی معاون عوض می‌کنم. جوابش این است؛ عزیزان من با کسی رودربایستی ندارم. درباره مصالح مردم با کسی رودربایستی ندارم. مهدی پیرصالحی اگرچه از معاونان پاک‌دست بنده بود اما من بارها از وی خواستم منطبق با دد لاین‌های ما حرکت کند. ما واقعا هیچ فرصتی اضافه‌ای نداریم. اجرا نشد و من هم بدون شک با هیچ احدالانسانی در این مهم شوخی ندارم.

وزیر بهداشت ادامه داد: می‌توانید بپرسید شما که اینقدر دعوی شفافیت دارید؛ چه کردید یا چه گام‌هایی می‌توانید بردارید؟ در سازمان غذا و دارو اتفاقات مثبت زیاد افتاده و ما نباید اجازه بدهیم چند فرد حیثیت جامعه داروسازی کشور را زیر سوال ببرند. بنابراین پیش زمینه، باید اذعان کنیم یکی از معضلات بزرگ سازمان غذا و دارو در سال‌های پیش عدم شفافیت بوده است. ما فریاد می‌زنیم و گویا برداشت می‌کنند ما با شخص خاصی خصومت داریم.

وی افزود: کسی حق ندارد با پیش‌داروی پا در این سازمان بگذارد. گفته‌ام شما حق ندارید به پروپای کسی بپیچید که می‌خواهد درست کار کند، حتی اگر فرد مذکور تخلفاتی در گذشته داشته باشد. حق ندارید بی‌عدالتی در حق کسی روا بدارید اما من عمق مطلب را نمی‌دانستم. یکروز از پیرصالحی شکوه‌ای من باب تخصیص ارز داشتم. بنابراین جلسه‌ای با حضور اسحاق جهانگیری، رییس‌کل بانک مرکزی و پیرصالحی گذاشتیم. از پیرصالحی پرسیدیم چقدر ارز گرفتید؟ مقداری را اذعان کردند. اما رئیس کل بانک مرکزی طبق صورت‌حساب‌ها مبلغ دیگری را اعلام کرد. اختلاف رقم هم که یک‌قران دو قران نبود. من که ذهنم در سازمان برنامه و بودجه با ارقام شکل گرفته اولین بار به شدت کم آوردم. گفتم شما برای من در حضور  معاون اول رئیس‌جمهوری حیثیت نگذاشتید.

وزیر بهداشت همچنین گفت: پیرصالحی گفت کسی به من اطلاعات نمی‌دهد. پرسیدم سامانه سازمان برای چه کاری است؟ پیرصالحی گفت من اطلاعاتم را از بانک مرکزی تغذیه می‌کنم و اطلاعات بانک مرکزی هم برای من بیات است. تازه حساسیت‌های من بیشتر شد که چه اتفاقی افتاده است.

وی افزود: کمی بیشتر ورود کردم و از رئیس سابق سازمان و غذا و دارو شروع کردم. گفتم شما از سامانه تیتک(ttac) اطلاع دارید؟ّ گفت من شناسه اینها را در اختیار ندارم و این شناسه فقط دست یکی دو - نفر است. گفتم پس درب سازمان غذا و دارو را باید ببندید. گفتم جایی‌که رییس سازمان دسترسی به اطلاعات ندارد چرا همچین اداره‌ای را باز گذاشتید؟

وزیر بهداشت در ادامه گفت: پس از بی‌اطلاعی اصغری رفتیم و در سازمان جلسه‌ای تشکیل دادیم و به بحث نشستیم. پرسیدم چقدر موجودی دارو در انبار داریم؟ گفتند نمی‌دانیم. گفتم چقدر در انبارهای پخش دارید؟ گفتند نمی‌دانیم. گفتم چقدر فعل و انفعالات ارزی دارید؟ گفتند نمی‌دانیم. گفتم پس چه چیزی را می‌دانید؟ این افرادی که اسم می‌برم  در پاکدستی‌شان ذره‌ای شک ندارم اما مدیری که با من کار می‌کند باید صلابت داشته باشد. تمام افرادی که اینجا نشسته‌اند شاهد بر صدق مواردی هستند که ذکر می‌کنم. این راز سر به‌مهر و اطلاعات سازمان غذا و دارو، تنها کلیدش دست یکی - دو نفر بود. من آنجا احساس کردم که نخواهم توانست مسئولی بچینم و اطمینان داشته باشم که کار پیش برود. باید ورود می‌کردم و بنده آمده‌ام که این کارها را بکنم و اهل بازگشت نیستم.

وی افزود: با اتکا به بدنه پاکیزه سازمان غذا و دارو، تعدادی پرونده تشکیل شد. مطلب را بیشتر باز نمی‌کنم ولی مطمئن باشید که دارند به این قضایا رسیدگی می‌کنند. این را هم بگویم که کل بدنه نظام الان پشت ماست و فکر نکنید کسی در مقامات امنیتی و قضایی پیدا شود که بخواهد ما را منع کند. خوشبختانه با اذن رهبر انقلاب و دستور صریح رییس‌جمهوری، ما باید خارج یا داخل وزارت‌بهداشت با موریانه فساد مبارزه کنیم. این را من به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم نظرات مثبت شما را همراه خود داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: چند نفر دستگیر شده‌اند و اعترافاتی کرده‌اند که واقعا گفتنش هم تلخ است.

نمکی درباره سامانه تیتک هم متذکر شد:‌ باید بگویم که این سامانه قابلیت‌های متعددی دارد. این سامانه کلیدش در دست بخش‌خصوصی بوده و درست استفاده نشده و حتی استفاده نامطلوب از آن شده است. ما به جمع‌بندی رسیدیم که به‌جای احداث یک سامانه جدید دو اقدام درباره همین سامانه انجام بدهیم. ابتدا نقاط ضعف آن را اصلاح کنیم و دوم آن‌که کلیدش را به بخش‌حاکمیتی بازگردانیم. ما تیمی را بر آن گماشتیم تا این ایرادات را مرتفع کند. تا نقاط قوت آن تقویت شود و این سامانه را در اختیار حاکمیت قرار بدهند. این تیم چهار ماه است که مشغول اقدامات و تحقیقات بوده و به‌گمانم تا یکی - دو ماه آینده بتواند سلامت لازم را بدست آورد. بنابراین ما سامانه‌ای خواهیم داشت که اولا اعمال نفوذ در آن نمی‌شود کرد و دوم می‌تواند یک مجموعه کارا در قبل اطلاعات دارو و تجهیزات برای ما باشد.

وزیر بهداشت در رابطه با تجهیزات پزشکی هم گفت: ما برآنیم تا تجهیزات پزشکی را تا پایان سال تامین کنیم. من خواهش می‌کنم دقت کنید. ما گزارشاتی داریم که برخی ماموران خرید مواردی را از قلم می‌اندازند. گاهی فراورده‌هایی می‌آیند که اورجینال(اصلی) نیستند و قیمت‌های پرتی هم دارند. ما چند پرونده را در این باره  به مقامات قضایی ارجاع دادیم. بخشنامه کرده بودیم آنچه داخل تولید می‌شود از خارج وارد نشود. حتی اگر گران‌تر بخریم برای ارتقای تولید ملی به نفع ما خواهد بود. مطمئن باشید در درازمدت این قیمت‌ها جابه‌جا خواهند شد اما نه به قیمت کاهش کیفیت.

نمکی در ارتباط با بودجه داروها گفت: من سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرده‌ام تا ۱۶ درصد پولی که دانشگاه‌ها بابت دارو می‌گیرند را به حساب دیگری بفرستند. متاسفانه درباره این موضوع من جواب شفاف دریافت نکرده‌ام ولی امسال بخشنامه می‌کنم که خرج این مواد دارویی در حساب جداگانه‌ای واریز شود. سال آینده یک فیلد مستقل برای دارو خواهیم داشت. این کار نظارتش بر عهده روسای دانشگاه است اما پیگیری اساسی آن بر عهده سازمان غذا و دارو خواهد بود. سازمان غذا و دارو باید مرتب پیگیری کند.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: نسخه‌نویسی الکترونیک برای ما مهم است. این مورد حتی از موضع شفافیت هم برای ما اهمیت دارد. من استدعا دارم شما در این باره کمک کنید. من گلیم خودم را بند کشیدم که این مهم تا انتهای سال محقق شود.

سعید نمکی در حاشیه این مراسم در تکمیل توضیحاتش درباره سامانه تیتک افزود: سامانه تیتک یکی از سامانه‌هایی است که قابلیت های فراوانی دارد ولی استفاده مطلوب از ان نشده است و حتی استفاده نامطلوب از آن شده است.

  • 14
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید