جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۳:۰۰ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۶۵۶۲
حوزه بهداشت و رفاه

وزیر بهداشت خبر داد

تحویل داروی بیماران خاص در منزل

داروخانه 13 آبان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
اگر گذرتان به داروخانه‌های ۱۳ آبان، هلال احمر و ۱۲فروردین افتاده باشد بیمارانی را می‌بینید که پشت پیشخوان این داروخانه‌ها از معطلی چند ساعته برای دریافت داروهای‌شان کلافه و رنجور شده‌اند.

ایجاد صف‌های طولانی از بیماران خاص که دست کم هر ماه سر و کارشان به دارو و درمان است به صحنه‌های تکراری ماهانه بیماران خاص برای دریافت داروهای مورد نیازشان مبدل شده است. موضوعی که وقتی پای درد دل‌شان بنشینیم تنها یک پاسخ می‌شنویم: «چاره دیگری نداریم.» اگرچه داروهای بیماران خاص تحت پوشش بسته خدماتی وزارت بهداشت قرار دارند و به قیمت ارزان تر از طریق داروخانه‌های خاص در اختیار‌شان قرار می‌گیرد اما این دسته از بیماران که تا پایان عمر‌شان باید دارو مصرف کنند رنج‌هایی فراتر از بیماری را تحمل می‌کنند. هزینه‌های رفت و آمد و زمانی که یک بیمار دیالیزی، هموفیلی و پیوندی به آن اختصاص می‌دهد را به رنج و درد چهار ساعت زیر دستگاه دیالیز خوابیدن و تزریق‌های طولانی مدت فاکتورهای انعقادی اضافه کنید. همه این موارد باعث می‌شود زندگی مبتلایان به بیماری‌های خاص به کلی فلج شود. آمارمی گوید؛ در حال حاضر ۳۲ هزار نفر در کشور دیالیز می‌شوند و تعداد بیمارانی که به نارسایی کلیه یا تالاسمی دچار هستند ۱۹ هزار نفر است و این رقم در مورد بیماران مبتلا به هموفیلی ۱۲ هزار نفر گزارش شده است یعنی سالانه دهها هزار نفر بیمار خاص نیازمند دارو برای تهیه دارو‌های‌شان باید سرگردان مراکز توزیع داروهای خاص و صعب العلاج باشند که برای بسیاری از آنها با توجه به وضعیت خاص بیماری‌شان بسیار آزاردهنده است.

در حالی که مهم‌ترین دلیل نارضایتی بیماران خاص از روند دریافت دارو مربوط به انتظار طولانی آنها برای دریافت دارو در چند داروخانه خاص در سطح شهر عنوان می‌شود، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آخر هفته گذشته در حاشیه بازدید از بیمارستان امام خمینی(ره) محلات در استان مرکزی حامل خبر خوبی برای مبتلایان به بیماری‌های خاص بود. خبر خوب این است؛ وزارت بهداشت ساز و کار جدیدی را برای تأمین و توزیع بموقع داروی بیماران خاص به‌کار می‌گیرد. به گفته دکتر سعید نمکی بزودی سیستمی طراحی می‌شود که داروی بیماران خاص و صعب العلاج در منزل به بیماران تحویل شود تا مراجعه به مرکز تحویل دارو نداشته باشند.

در همین زمینه رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با «ایران» از ایجاد زیر ساخت‌های صدور حواله الکترونیکی داروهای بیماران خاص خبر می‌دهد.دکتر مهدی شادنوش می‌گوید: ما زیر ساخت‌های صدور حواله الکترونیکی داروهای بیماران پیوندی را ایجاد کرده‌ایم و به مرور سایر داروهای بیماران خاص نیز به این سیستم اضافه می‌شود.

او می‌افزاید: از طریق صدور حواله الکترونیکی دارو، سهمیه داروهای بیماران پیوندی از ۱۰ شهریور ماه امسال به نزدیک‌ترین داروخانه محل زندگی یا محل کار بیماران خاص تعلق می‌گیرد و بیمار خاص می‌تواند با مراجعه به این داروخانه‌ها داروی مورد نیازش را تأمین کند. در واقع این نخستین قدم برای طراحی سیستم تحویل داروی بیماران خاص به در منازل است چرا که وزارت بهداشت ابتدا باید محل زندگی بیماران را از طریق معاونت درمان دانشگاه‌ها و داروخانه‌های نزدیک به محل زندگی بیماران شناسایی و در مرحله بعدی سیستم تحویل دارو در منزل را راه‌اندازی کند.

دکتر شادنوش این را هم به حرف‌هایش اضافه می‌کند که صدور حواله الکترونیکی دارو علاوه بر تهران در برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری نیز شروع شده است و بتدریج در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اجباری می‌شود.

به گفته رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، صدور حواله الکترونیکی دارو این امکان را برای مسئولان وزارت بهداشت فراهم می‌کند که بدانند چه تعداد بیمار، با چه کد ملی؛ در چه آدرسی و با چه میزان دارو نیاز دارند. اگر این زیر ساخت آماده و کامل شود سیستم دسترسی دارو در منزل نیز فراهم خواهد شد.

دکتر شادنوش با اشاره به اهمیت مسأله توزیع داروهای بیماران خاص گفت: صدور حواله الکترونیکی دارو و سپس تحویل آن در منزل بیماران چند ویژگی مثبت دارد؛ یک: دارو به دست نیازمند واقعی می‌رسد. دوم: در شرایط تحریم ظالمانه مدیریت و برنامه‌ریزی دقیقی بر بازار دارویی بیماران خاص انجام می‌گیرد. سوم: از قاچاق معکوس دارو جلوگیری می‌شود چرا که این داروها به‌دلیل آنکه مشمول یارانه دولت می‌شوند قیمت‌شان نسبت به کشورهای منطقه بسیار ارزان‌تر است و گاه مشاهده می‌شود که داروهای خاص به‌کشورهای منطقه قاچاق معکوس می‌شوند. در حال حاضر بیماران خاص بعد از آنکه داروهای‌شان از سوی پزشک تجویز می‌شود به معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی مراجعه می‌کنند. در آنجا بعد از آنکه بیماران احراز هویت شدند برای دریافت داروهای‌شان به داروخانه ارجاع داده می‌شوند حال اگر در دوره‌های مختلف بیماری پزشک داروهای بیماران را تمدید کند یا دوز تجویز دارو را تغییر دهد بیمار باید مجدداً این فرآیند را تکرار کند. در حالی که بنا به اذعان رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با ایجاد سامانه صدور حواله الکترونیکی دارو، بیمار برای نخستین بار در این سامانه ثبت‌نام می‌شود و سپس توسط معاونت درمان دانشگاه به داروخانه نزدیک محل سکونت یا محل کارش ارجاع داده می‌شود و بیمار مراجعه و دارویش را دریافت می‌کند.

دکتر شادنوش با اشاره به اینکه صدور حواله الکترونیکی دارو پیش نیاز طراحی سیستم تحویل دارو در منزل است، عنوان کرد: در حال حاضر داروهای پیوندی و بعضی از داروهای‌ام اس وارد این سامانه شده‌اند و به مرور زمان علاوه بر داروهای تالاسمی و هموفیلی داروهای مبتلایان به سرطان نیز از طریق سامانه سیمای سرطان پوشش داده می‌شوند بدین ترتیب می‌توانیم توزیع دارو را از مبدأ تا مصرف رصد کنیم.

  • 16
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش