چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
۱۹:۱۰ - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۲۲۱۴
حوزه بهداشت و رفاه

کرونا در کدام استان‌ها صعودی و در کدام استان‌ها نزولی است؟

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
دوازده استان شامل قم، آذربایجان شرقی، تهران، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، بوشهر، یزد و فارس در روزهای اخیر شاهد روند نزولی ویروس کرونا بودند.

طبق اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت و بر اساس آخرین تحلیل داده های کشور از نظر شیوع کرونا، روند کشوری این بیماری در چند روز گذشته مجددا نزولی شده است.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام گزارش اپیدمیولوژی بیماری کرونا (corona) در روز ۲۱ اردیبهشت که از طرف وزارت بهداشت منتشر شده است، برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید- ۱۹ در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شده است. برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در پنج روز گذشته، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شده است. سپس میزان افزایش هرروز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت ، تغییر روند ابتلا و مرگ آخر با میانگین گرفتن از اعداد حاصل شده برای روزهای آخر محاسبه شد.

برای تحلیل بهتر، شاخص های پنج روز آخر وارد آنالیز شد. برای تحلیل احتمالی وضعیت منحني شیوع موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در سه روز گذشته روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمي احتمالاً روند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی، ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اول اپیدمي رد شده است.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در سه روز اخیر روند نزولی داشت، منحني اپیدمي احتمالاً روند نزولی دارد.

- در مواردی که تغییرات ناهمگن شاخص های روند ابتلا و مرگ و یا تغییرات بی اندازه انتظار هر کدام از داده های ابتلا و مرگ دیده شد، رفتار ناسازگار اطلاعات وجود دارد و تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر میتوان ارائه داد. وجود ناسازگاری داده ها به این معنا است که داده ها به خوبی قابل تفسیر نیستند و علل مشاهده آن میتواند متفاوت باشد. من جمله دلایل بروز ناسازگاری میتوان به ثبت غیر دقیق روزانه داده ها توسط استان ها، وجود ترکیبی از چند الگوی شیوع در استان( شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر) و یا مهاجرت ها به درون استان و یا خروج از استان اشاره کرد.

البته باید کم شماری موارد و ثبت با تاخیر بیماران به صو رت جدی پیگیری شود.

بنابر گزارش کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت که در پایگاه اطلاع رسانی این وزارتخانه قرار گرفت، روند کشوری بیماری در چند روز اخیر دوباره نزولی شده است. دوازده استان شامل قم، آذربایجان شرقی ، تهران، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، بوشهر، یزد و فارس روند نزولی را نشان می دهند. روند صعودی یا شروع پیک در هشت استان شامل لرستان، مازندران، خوزستان، کرمان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و همدان مشاهده شد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

احتمالاً دو استان البرز و هرمزگان اخیراً پیک اپیدمي را تجربه کرده اند. تصور می شود دو استان زنجان و خراسان جنوبی به مرحله ثبات رسیده باشند. در هفت استان سمنان، قزوین، کردستان، گیلان، گلستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی را از وضعیت اپیدمي نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان میتواند چندین پیک منحني را تجربه کند.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در عین حال در نمودار زیر میتوانید روند ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در کشور مشاهده کنید:

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

کرونا (corona) در جهان

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت تا روز ۲۱ اردیبهشت ، این سؤال مطرح می شود که چه زمانـی یک مرگ به عنـوان مـرگ کووید- ۱۹ شـمرده می شـود؟. در حالیکه کشورها مرگ بیش از ۲۷۸ هزار نفر از سه میلیون و ۹۹۰ هزار نفر مبتلا به کووید- ۱۹ را تأیید کرده اند ، ولی سهم مرگ همه آن ها در این آمار، یکسان نیست. اروپا با بیش از ۱۵۱ هزار گزارش مرگ در رتبه اول قرار گرفته است و آمریکای شمالی با سرعت در حال پیشتازی از اروپاست. در نگاه کلی با یک حساب سرانگشتی به نظر می رسد هفت درصد از مبتلایان کووید- ۱۹ گزارش شده در جهان، جان خود را از دست می دهند ، ولی پاسخ به این سادگی نیست. زیرا کشورهای مختلف برای تعیین علت فوت شخص به دلیل کووید- ۱۹ روش های مختلفی دارند. بعضی کشورها مانند اسپانیا، آزمایشات تشخیصی کووید- ۱۹ را پس از مرگ انجام می‌دهند ، در حالیکه این روش در کشورهایی مانند آلمان، انگلیس یا ترکیه معمول نیست. بلژیک، آمار مرگ و میر کووید- ۱۹ در خارج از بیمارستان ها را نیز در آمار روزانه خود شمارش می کند. این بدان معناست که آمار مرگ این کشور شامل افرادی است که مظنون به مرگ در اثر ویروس کرونا هستند( بدون نتیجه آزمایش مثبت تأییدشده)، در حالی که کشورهایی مانند ایتالیا فقط مرگ و میر را در بیمارستان ها می شمرند. اسپانیا، اخیراً شمارش تعداد مرگ ومیرهای غیرمترقبه در مناطقی که ویروس مشاهده شده بود را آغاز کرده است.

علاوه بر اشکالات عمده در تعریف مرگ ناشی از کووید- ۱۹ در بسیاری کشورها، مردم به بیمارستان ها( به هرعلتی) مراجعه نمی کنند و علت مرگ ناشناخته می ماند. به عقیده بسیاری از کارشناسان، نمی توان از این داده های خام برای سنجش تأثیر واقعی این بیماری و ایجاد سیاست های مهار کووید- ۱۹، استفاده کرد. دیوید اشپیگلالتر، استاد درک عمومی از خطر، ضمن اعلام تفاوت های موجود در تعریف مرگ هر کشور خاطر نشان می کند که بررسی تعداد همه علت های مرگ در دوره همه گیری، اندازه گیری بی طرفانه تری از تأثیر این بیماری است و به واقعیت نزدیکتر است. داده های جمع آوری شده توسط او و همکارانش نشان می دهد که هزاران نفر بیشتر از آمارهای رسمی به طور مستقیم یا غیرمستقیم در اثر کووید- ۱۹ جان خود را ازدست می دهند. هرچند تجزیه و تحلیل این اطلاعات بر اسپانیا و انگلیس متمرکز شده است، اما الگوی موجود در سایر کشورها را نیز نشان می دهد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در عین حال طبق اعلام کمیته اپیدمیولوژیک وزارت بهداشت، آمار جهانی ابتلا به کرونا ویروس تا روز ۲۱ اردیبهشت چهار میلیون و ۱۱۴ هزار و ۵۵۱ نفر بوده است که از این تعداد ۲۸۰ هزار و ۵۵۸ نفر جان باخته اند و میزان کشندگی این بیماری در جهان ۶.۸ درصد برآورد شده است. همینطور در روز ۱۸ اردیبهشت ۸۳۴۶۵ نفر، ۱۹ اردیبهشت ماه ۸۷۷۲۹ نفر و در روز بیستم اردیبهشت ماه ۹۵۸۴۵ نفر در جهان به عنوان موارد جدید به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

۱۵ کشور اول از نظر ابتلا به کرونا در جهان نیز در جدول زیر می آید:

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

درس آموخته های کشورهای جهان در مواجهه با کووید- ۱۹:این قسمت برزیل

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی این وزارت خانه، برزیل کشوری در منطقه آمریکای جنوبی، با مساحت ۸.۳۵۸.۱۴۰ کیلومترمربع و جمعیت ۲۱۲.۳۳۵.۵۹۰ نفر است. موارد کووید- ۱۹ در این کشور از تاریخ ششم اسفند ماه ۱۳۹۸ گزارش شد. در این کشور تاکنون ۱۳۶.۵۱۹ مورد تأیید شده بیماری و ۹.۲۵۶ مورد مرگ با درصد کشندگی ۶.۸ گزارش شده است.

بعضی از تجارب و اقدامات انجام شده در این کشور شامل موارد زیر است:

- اعلام وضعیت اضطراری و محدودیت ورود اتباع خارجی به کشور

- محدودیت برگزاری اجتماعات عمومی و خدمات غیرضروری و تعطیلی مدارس

- حمایت های مالی از افراد کم درآمد و معافیت ۹ میلیون خانوار با سطح درآمد پایین از پرداخت قبوض برق و گاز تا سقف ماهانه ۱۵۰ رئال برزیل به مدت سه ماه

- بهره مندی کارکنان رسمی و کارفرمایان از برنامه کاری کوتاه مدت تحت حمایت دولت و در قالب بیمه بیکاری

- برنامه تأمین وعده های غذایی برای دانش آموزانی که مدارس آن ها تعطیل شده است

- پرداخت حقوق ۱۵ روز اول مرخصی استعلاجی شاغلان مبتلا به کووید- ۱۹

- راه اندازی سیستم مخابراتی به منظور ثبت و رصد اطلاعات رفت و آمدهای همه شهروندان به همراه اطلاعات مربوط به مبتلایان به کرونا و کنترل دمای بدن افراد با تب سنج.

  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویژه سرپوش