جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۱۰ - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۲۲۱۴
حوزه بهداشت و رفاه

کرونا در کدام استان‌ها صعودی و در کدام استان‌ها نزولی است؟

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
دوازده استان شامل قم، آذربایجان شرقی، تهران، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، بوشهر، یزد و فارس در روزهای اخیر شاهد روند نزولی ویروس کرونا بودند.

طبق اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت و بر اساس آخرین تحلیل داده های کشور از نظر شیوع کرونا، روند کشوری این بیماری در چند روز گذشته مجددا نزولی شده است.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام گزارش اپیدمیولوژی بیماری کرونا (corona) در روز ۲۱ اردیبهشت که از طرف وزارت بهداشت منتشر شده است، برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید- ۱۹ در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شده است. برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در پنج روز گذشته، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شده است. سپس میزان افزایش هرروز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت ، تغییر روند ابتلا و مرگ آخر با میانگین گرفتن از اعداد حاصل شده برای روزهای آخر محاسبه شد.

برای تحلیل بهتر، شاخص های پنج روز آخر وارد آنالیز شد. برای تحلیل احتمالی وضعیت منحني شیوع موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در سه روز گذشته روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمي احتمالاً روند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی، ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اول اپیدمي رد شده است.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در سه روز اخیر روند نزولی داشت، منحني اپیدمي احتمالاً روند نزولی دارد.

- در مواردی که تغییرات ناهمگن شاخص های روند ابتلا و مرگ و یا تغییرات بی اندازه انتظار هر کدام از داده های ابتلا و مرگ دیده شد، رفتار ناسازگار اطلاعات وجود دارد و تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر میتوان ارائه داد. وجود ناسازگاری داده ها به این معنا است که داده ها به خوبی قابل تفسیر نیستند و علل مشاهده آن میتواند متفاوت باشد. من جمله دلایل بروز ناسازگاری میتوان به ثبت غیر دقیق روزانه داده ها توسط استان ها، وجود ترکیبی از چند الگوی شیوع در استان( شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر) و یا مهاجرت ها به درون استان و یا خروج از استان اشاره کرد.

البته باید کم شماری موارد و ثبت با تاخیر بیماران به صو رت جدی پیگیری شود.

بنابر گزارش کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت که در پایگاه اطلاع رسانی این وزارتخانه قرار گرفت، روند کشوری بیماری در چند روز اخیر دوباره نزولی شده است. دوازده استان شامل قم، آذربایجان شرقی ، تهران، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، بوشهر، یزد و فارس روند نزولی را نشان می دهند. روند صعودی یا شروع پیک در هشت استان شامل لرستان، مازندران، خوزستان، کرمان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و همدان مشاهده شد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

احتمالاً دو استان البرز و هرمزگان اخیراً پیک اپیدمي را تجربه کرده اند. تصور می شود دو استان زنجان و خراسان جنوبی به مرحله ثبات رسیده باشند. در هفت استان سمنان، قزوین، کردستان، گیلان، گلستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی را از وضعیت اپیدمي نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان میتواند چندین پیک منحني را تجربه کند.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در عین حال در نمودار زیر میتوانید روند ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در کشور مشاهده کنید:

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

کرونا (corona) در جهان

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت تا روز ۲۱ اردیبهشت ، این سؤال مطرح می شود که چه زمانـی یک مرگ به عنـوان مـرگ کووید- ۱۹ شـمرده می شـود؟. در حالیکه کشورها مرگ بیش از ۲۷۸ هزار نفر از سه میلیون و ۹۹۰ هزار نفر مبتلا به کووید- ۱۹ را تأیید کرده اند ، ولی سهم مرگ همه آن ها در این آمار، یکسان نیست. اروپا با بیش از ۱۵۱ هزار گزارش مرگ در رتبه اول قرار گرفته است و آمریکای شمالی با سرعت در حال پیشتازی از اروپاست. در نگاه کلی با یک حساب سرانگشتی به نظر می رسد هفت درصد از مبتلایان کووید- ۱۹ گزارش شده در جهان، جان خود را از دست می دهند ، ولی پاسخ به این سادگی نیست. زیرا کشورهای مختلف برای تعیین علت فوت شخص به دلیل کووید- ۱۹ روش های مختلفی دارند. بعضی کشورها مانند اسپانیا، آزمایشات تشخیصی کووید- ۱۹ را پس از مرگ انجام می‌دهند ، در حالیکه این روش در کشورهایی مانند آلمان، انگلیس یا ترکیه معمول نیست. بلژیک، آمار مرگ و میر کووید- ۱۹ در خارج از بیمارستان ها را نیز در آمار روزانه خود شمارش می کند. این بدان معناست که آمار مرگ این کشور شامل افرادی است که مظنون به مرگ در اثر ویروس کرونا هستند( بدون نتیجه آزمایش مثبت تأییدشده)، در حالی که کشورهایی مانند ایتالیا فقط مرگ و میر را در بیمارستان ها می شمرند. اسپانیا، اخیراً شمارش تعداد مرگ ومیرهای غیرمترقبه در مناطقی که ویروس مشاهده شده بود را آغاز کرده است.

علاوه بر اشکالات عمده در تعریف مرگ ناشی از کووید- ۱۹ در بسیاری کشورها، مردم به بیمارستان ها( به هرعلتی) مراجعه نمی کنند و علت مرگ ناشناخته می ماند. به عقیده بسیاری از کارشناسان، نمی توان از این داده های خام برای سنجش تأثیر واقعی این بیماری و ایجاد سیاست های مهار کووید- ۱۹، استفاده کرد. دیوید اشپیگلالتر، استاد درک عمومی از خطر، ضمن اعلام تفاوت های موجود در تعریف مرگ هر کشور خاطر نشان می کند که بررسی تعداد همه علت های مرگ در دوره همه گیری، اندازه گیری بی طرفانه تری از تأثیر این بیماری است و به واقعیت نزدیکتر است. داده های جمع آوری شده توسط او و همکارانش نشان می دهد که هزاران نفر بیشتر از آمارهای رسمی به طور مستقیم یا غیرمستقیم در اثر کووید- ۱۹ جان خود را ازدست می دهند. هرچند تجزیه و تحلیل این اطلاعات بر اسپانیا و انگلیس متمرکز شده است، اما الگوی موجود در سایر کشورها را نیز نشان می دهد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در عین حال طبق اعلام کمیته اپیدمیولوژیک وزارت بهداشت، آمار جهانی ابتلا به کرونا ویروس تا روز ۲۱ اردیبهشت چهار میلیون و ۱۱۴ هزار و ۵۵۱ نفر بوده است که از این تعداد ۲۸۰ هزار و ۵۵۸ نفر جان باخته اند و میزان کشندگی این بیماری در جهان ۶.۸ درصد برآورد شده است. همینطور در روز ۱۸ اردیبهشت ۸۳۴۶۵ نفر، ۱۹ اردیبهشت ماه ۸۷۷۲۹ نفر و در روز بیستم اردیبهشت ماه ۹۵۸۴۵ نفر در جهان به عنوان موارد جدید به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

۱۵ کشور اول از نظر ابتلا به کرونا در جهان نیز در جدول زیر می آید:

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

درس آموخته های کشورهای جهان در مواجهه با کووید- ۱۹:این قسمت برزیل

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی این وزارت خانه، برزیل کشوری در منطقه آمریکای جنوبی، با مساحت ۸.۳۵۸.۱۴۰ کیلومترمربع و جمعیت ۲۱۲.۳۳۵.۵۹۰ نفر است. موارد کووید- ۱۹ در این کشور از تاریخ ششم اسفند ماه ۱۳۹۸ گزارش شد. در این کشور تاکنون ۱۳۶.۵۱۹ مورد تأیید شده بیماری و ۹.۲۵۶ مورد مرگ با درصد کشندگی ۶.۸ گزارش شده است.

بعضی از تجارب و اقدامات انجام شده در این کشور شامل موارد زیر است:

- اعلام وضعیت اضطراری و محدودیت ورود اتباع خارجی به کشور

- محدودیت برگزاری اجتماعات عمومی و خدمات غیرضروری و تعطیلی مدارس

- حمایت های مالی از افراد کم درآمد و معافیت ۹ میلیون خانوار با سطح درآمد پایین از پرداخت قبوض برق و گاز تا سقف ماهانه ۱۵۰ رئال برزیل به مدت سه ماه

- بهره مندی کارکنان رسمی و کارفرمایان از برنامه کاری کوتاه مدت تحت حمایت دولت و در قالب بیمه بیکاری

- برنامه تأمین وعده های غذایی برای دانش آموزانی که مدارس آن ها تعطیل شده است

- پرداخت حقوق ۱۵ روز اول مرخصی استعلاجی شاغلان مبتلا به کووید- ۱۹

- راه اندازی سیستم مخابراتی به منظور ثبت و رصد اطلاعات رفت و آمدهای همه شهروندان به همراه اطلاعات مربوط به مبتلایان به کرونا و کنترل دمای بدن افراد با تب سنج.

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش