چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
۱۰:۰۷ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۰۳۴۴
حوزه بهداشت و رفاه

بدترین جا برای انتقال کرونا کجاست؟/ تشدید نظارت بر اصناف و پلمب ۲۰۰ هزار واحد صنفی

انتقال کرونا ر رستوران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
دکتر مینو محرز با بیان اینکه رستوران‌ها هم یکی از بدترین مکان‌ها برای انتقال ویروس کرونا است، خاطرنشان کرد: افراد حداقل دو ساعت زمان خود را در رستوران بدون داشتن ماسک سپری می‌کنند که این موضوع ریسک انتقال ویروس از فرد آلوده را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای در این زمینه در آمریکا صورت گرفته است که می‌گوید بدترین جا برای انتقال کرونا رستوران‌ها است.

یک متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اینکه کرونا حساب و کتاب خاصی ندارد و مردم باید موضوعات بهداشتی را در مراجعه به مشاغل پرخطر رعایت کنند، گفت: توصیه اصلی ما به مردم همچنان استفاده از ماسک است.

دکتر مینو محرز در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه کرونا هنوز تمام نشده و مردم هم نباید چنین تصوری داشته باشند، گفت: به طور مثال در صورتی که بازگشایی در اماکنی مانند استخرها و سالن‌های سونا اتفاق افتد، امکان زدن ماسک برای عدم انتقال ویروس کرونا وجود ندارد و شرایط خوبی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه رستوران‌ها هم یکی از بدترین مکان‌ها برای انتقال ویروس کرونا است، خاطرنشان کرد: افراد حداقل دو ساعت زمان خود را در رستوران بدون داشتن ماسک سپری می‌کنند که این موضوع ریسک انتقال ویروس از فرد آلوده را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای در این زمینه در آمریکا صورت گرفته است که می‌گوید بدترین جا برای انتقال کرونا رستوران‌ها است.

محرز ادامه داد: دقیقا نمی‌دانم چه تدابیری اندیشیده شد که بازگشایی‌ها صورت گرفت، در این شرایط که برخی مشاغل پر خطر بازگشایی شده‌اند، بهتر است مردم هم به فکر باشند. به طور مثال در باشگاه‌های ورزشی نمی‌توان با داشتن ماسک ورزش کرد آنهم در شرایطی که همه باهم در حال ورزش هستند و به طور ناخودآگاه با افزایش تنفس و دم و بازدم احتمال انتقال ویروس از طریق تنفس بالا می‌رود. 

وی در خصوص استفاده از دستکش در فضاهای عمومی نیز تاکید کرد: ویروس می‌تواند از دستکش‌ها عبور کند. علاوه بر آن ممکن است فرد با داشتن دستکش اعتماد به نفس کاذب پیدا کند و دستان خود را به سطوح مختلف زده و حتی کمتر آنها را بشوید؛ در حالی که بدون داشتن دستکش بیشتر اقدام به شست‌وشوی دستان خود می‌کند. توصیه اصلی ما به مردم همچنان استفاده از ماسک است.

این متخصص عفونی ادامه داد: هنوز همه‌ مردم به کرونا مبتلا نشدند و واکسنی هم برای آن ساخته نشده است. مردم فکر نکنند کرونا تمام شده است. با مسافرت کردن امکان ابتلا به ویروس افزایش می‌یابد؛ چراکه ویروس در کشور در چرخش است. هیچ چیزی در دنیا به اندازه فاصله‌گذاری فیزیکی موثر نیست.

وی گفت: البته مشاغل هم حق دارند که خواهان بازگشایی‌ها باشند اما مردم باید موضوعات بهداشتی را در مراجعه به مشاغل پرخطر رعایت کنند. کرونا هنوز حساب و کتاب خاصی ندارد. با اینکه افراد زیادی به بیماری مبتلا شدند اما، هنوز افراد زیادی هم هستند که به بیماری مبتلا نشدند. 

۲۰۰ هزار واحد صنفی متخلف از پروتکل های کرونا پلمب شدند

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۲۰۰ هزار واحد صنفی متخلف از پروتکل های بهداشتی کرونا تاکنون پلمب شده اند و با توجه به روند بازگشایی ها، نظارت و برخورد با متخلفان تشدید می شود.

انتقال کرونا ر رستوران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

محسن فرهادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به طور میانگین در کل کشور حدود ۷۰ درصد اصناف کشور پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده برای پیشگیری از  کرونا را رعایت کرده اند، در تهران میزان رعایت پروتکل ها پایین تر از میانگین کشوری و حدود ۵۶ درصد است، البته در استان تهران وضعیت بهتر و حدود ۷۰ درصد است و به طور کلی میزان رعایت پروتکل ها در کلانشهرها مانند تهران، اصفهان، مشهد یا تبریز از میانگین کشوری کمتر است.

وی گفت: بیماری کووید_۱۹ مرگ هم دارد و هر چقدر کمتر اصول بهداشتی رعایت شود میزان مرگ بیشتر است و در شهرهایی که اصول بهداشتی کمتر رعایت شده، میزان مرگ ناشی از ویروس کرونا بیشتر است. برای اینکه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی بیشتر شود در ستاد ملی کرونا مصوب شد که میزان نظارت ها و برخورد با اصناف متخلف تشدید شود.

تشدید نظارت بر اصناف

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بیش از ۲۰۰ هزار صنف مختلف که به نوعی پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده بودند از زمان ابلاغ این پروتکل ها تاکنون به علت رعایت نکردن اصول بهداشت فردی یا اجتماعی و پروتکل ها تعطیل شده اند، البته همه آنها اکنون تعطیل نیستند و تعدادی از آنها باز شده اند و طبیعتا با توجه به مصوبه جدید ستاد ملی کرونا، نظارت ها، بازرسی ها و شدت برخورد با متخلفان بیشتر می شود.

فرهادی گفت: در افزایش سختگیری ها برای رعایت پروتکل های بهداشتی، وزارت بهداشت تنها نیست. دستگاههای نظارتی دیگر در وزارتخانه ها، شهرداری ها و قوه قضاییه نیز در این مسیر با وزارت بهداشت همکاری می کنند و تیم های نظارتی بیشتر می شوند.

وی درباره ترددها و نقش آن در انتقال کرونا گفت: در مورد اجرای طرح ترافیک سیاست رسمی وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا اعلام شد. وزارت بهداشت در این شرایط مخالف اجرای طرح ترافیک و شلوغی وسایل حمل و نقل عمومی است. خوشبختانه مسئولان حوزه شهری نیز همکاری کردند، با اعمال طرح ترافیک سیستم حمل و نقل عمومی شلوغ تر شده بود. رعایت پروتکل های بهداشتی مثل زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری ها سخت و کنترل این پروتکل ها هم مشکل تر می شود.

وی افزود: سیاست و توصیه کلی وزارت بهداشت همچنان این است که فقط در صورت ضرورت از خانه خارج شویم و فقط برای خرید ارزاق و کار از خانه خارج شویم،هنوز نباید فکر کنیم شرایط عادی است و بخواهیم به صورت عادی تردد کنیم، به همین علت وزارت بهداشت مخالف اجرای طرح ترافیک در شهرهای بزرگ است.

فرهادی درباره تاثیر استفاده از ماسک در فاصله های نزدیک افراد مثل اتوبوس و مترو ادامه داد: به هر حال استفاده از ماسک مفید است. البته تاثیرگذاری نوع ماسک ها فرق دارد. ماسک های سه لایه معمولی در  اماکن عمومی و وسایل حمل و نقل تا حدودی ایمنی ایجاد می کند.  افرادی که بیمار هستند یا افرادی که با بیماران سر و کار دارند حتما باید ماسک بزنند، به طور مسلم ماسک N۹۵ ایمن تر است اما استفاده از آن سخت تر است و کمتر از در بازار پیدا می شود. نمی شود و لزومی هم ندارد به همه مردم توصیه کنیم از این نوع ماسک های فیلتردار بزرگ استفاده کنند. ماسک N۹۵ بیشتر برای مرکز درمانی لازم است و برای اتوبوس و مترو همین ماسک های معمولی سه لایه کفایت می کند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره پیشگیری از انتقال کرونا از طریق زباله ها به ایرنا گفت: از نظر وزارت بهداشت، در شرایط اپیدمی کرونا همه زباله های بیمارستانی و خانگی عفونی تلقی می شوند، نظارت بر دفع بهداشتی زباله ها و جلوگیری از فعالیت زباله گردها وظیفه وزارت کشور و شهرداری هاست. پسماندهای تولیدی در شرایط پاندمی کرونا با شرایط عادی متفاوت است. البته این نکته به معنای این نیست که نباید بازیافتی صورت بگیرد. 

وی افزود: بطری های شیشه ای در حرارتی که ذوب می شود و از آن شیء دیگری تولید می شود، ایمن است اما جاهایی که زباله ها و پسماندها جمع آوری می شود نا ایمن است. زباله ها باید به شکل ایمن جمع آوری شود. در واقع سیستم جمع آوری و دفع پسماندها باید ایمن شود. این مساله مهمی است که به شهرداری تهران و شهرداری ها و دهیاری های کشور از طرف وزارت بهداشت اعلام شده است و از دیدگاه وزارت بهداشت چه قبل و بعد از کرونا زباله گردی اقدامی مخاطره آمیز است. در شرایط کرونا موضوع حساستر است و در انتقال بیماری نقش دارد.

فرهادی گفت: شهرداری ها باید سیستم جمع آوری و دفع زباله ها را بازنگری و اصلاح کند و از فعالیت زباله گردها نیز به هر شکل باید جلوگیری شود. زباله ها باید به شکل کاملا مکانیزه از مبدا جمع آوری شود به شکلی حداقل تماس را با افراد داشته باشد و قطعا رعایت اصول بهداشتی در جمع آوری زباله به شکل دستی محقق نمی شود.

افزایش شهرهای سفید در کشور

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره رنگ بندی شهرها به قرمز، سفید و زرد و انتقادهایی که به این طرح شده، گفت: این طرح تاکنون موفق بوده است به این دلیل که سیاست های اجرایی و رعایت پروتکل ها بر اساس شهرهای پر خطر و کم خطر برنامه ریزی شده است. پیش بینی اپیدمیولوژیست های وزارت بهداشت این است که این روند، شهرها و مناطق سفید را افزایش می دهد.

وی افزود: تاکنون شهری را نداشته ایم که سفید باشد و به زرد یا قرمز تبدیل شود و مناطق سفید رو به افزایش است. نکته این است که از تردد در بین شهرها و مناطق قرمز و سفید باید خودداری کنیم زیرا با رفتن به مناطق قرمز خودمان را در برابر بیماری قرار می دهیم و با رفتن به مناطق سفید آن منطقه را در خطر افزایش بیماری قرار می دهیم. این طور نیست که یک منطقه سفید یک دفعه قرمز شود. وضعیت شهرها و مناطق مختلف مدام بازنگری می شود. بازنگری وضعیت آنها به فاصله چهار روز تا یک هفته ای انجام می شود و نتیجه بازنگری ها نیز اعلام عمومی می شود.

فرهادی ادامه داد: طرح رنگ بندی شهرهای کشور تاکنون موفق بوده و تاکنون روند تغییرات به این شکل بوده است که شهرهای سفید رو به افزایش است نه اینکه شهرهای سفید، زرد یا قرمز بشوند. ضمن اینکه هنوز منطقه سبز و عاری از بیماری در هیچ جای کشور نداریم.

  • 19
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

نام اصلی: علی جهانبخش

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
ویژه سرپوش