سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
۲۱:۵۱ - ۱۵ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۹۷۳
حوزه بهداشت و رفاه

آمار‌ وزارت بهداشت واقعی نیست

نماینده مجلس: روزانه ۳۰۰ نفر بیمار کرونایی در ایران فوت می‌کنند

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
محمدعلی محسنی بندپی می گوید: اگر می بینید آمار های اعلام شده پایین تر از تعداد واقعی است به خاطر این است که کسانی که در منزل و یا در مسیر انتقال به بیمارستان فوت شدند در این آمار ها در نظر گرفته نشده اند.

نماینده مجلس آمار قربانیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را بالاتر از آمار اعلامی در رسانه ها می داند و معتقد است باید تغییرات اساسی در نظام سلامت کشور شکل بگیرد.

تا چند هفته پیش بسياري از مسوولان کشور عنوان می کردند که ایران یکی از موفق ترین کشور ها در مسیر مبارزه با ویروس کرونا و کنترل آن است. با گذشت زمان و اوج گیری دوباره کرونا (corona)، بازهم عنوان شد که شرایط خوب است برای این که تعداد بستری شدگان بسیار کم و فوتی ها کاهش چشمگیری پیدا کرده است، ولی دو هفته ای است که شرایط بسیار بغرنج شده است، چون هم آمار مبتلایان و بستری شدگان بسیار بالا رفته است و هم به تبع این موضوع، تعداد فوتی ها زیاد شده است.

چه بخواهیم یا نه، موج دوم کرونا از مدتی پیش در کشور اغاز شده است و اگر در به همان پاشنه بچرخد و تغییری در تصمیمات صورت نگیرد اوضاع از این هم وخیم تر خواهد و شاید در آن زمان سیستم درمانی کشور تاب آوری خود را دربرابر این بحران از دست بدهد.

در همین رابطه، یک نماینده مجلس یازدهم جزئیات جدیدی از میزان کشته شدگان در اثر ویروس کرونا در کشور عنوان کرده و می گوید آمارهای اعلامی در رسانه ها در مورد تعداد قربانیان ابتلا به کرونا تنها محدود به کسانی است که در بیمارستان جان خود را از دست می دهند.

محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به رویداد۲۴ می گوید: باید تغییرات اساسی در نظام سلامت کشور شکل بگیرد. نظام سلامت ما در حال حاضر درمان محور است و بایستی به نظامی سلامت محور برگردد. یعنی همان طوری که در قوانین بالادستی آمده است باید پيش‌گيري بر درمان اولویت داشته باشد.

او ادامه داد: یکی از دستگاه های پرهزینه و گران قیمت، نظام سلامت ما است و عمدتاً ما به جای پيش‌گيري از بیماری اجازه می دهیم بیماری اتفاق بیفتد و آنگاه هزینه های سنگین درمان را به دوش می کشیم.

تعلل و جدّي نگرفتن کرونا؛ ضربه مهلکی به روح و روان جامعه

نماینده چالوس و نوشهر اظهار کرد: طبق آمار های موجود بیش از ۱۰۰ نفر از نیرو های متخصص کادر بهداشت و درمان ما که از حد نرمال جهانی بیشتر است بخاطر ابتلا به ویروس کرونا از بین رفتند. این تلفات به علت عدم آشنایی کامل با ویروس بود. اگر دقت کرده باشید در اوایل برخورد با این ویروس ما خیلی آمادگی نداشتیم و حتی خود ویروس را خیلی جدّي نگرفتیم که این موضوع هم در نتیجه عدم اطلاعات کافی بوده است و اگرچه چین زودتر به آن مبتلا شد، ولی قطعاً کشوری که ویروس در آن بروز پیدا می کند آمادگی بیشتری دارد تا کشور های دیگری که ناگاه به آن مبتلا می شوند.

محسنی گفت: در نخستین مواردی که از ویروس کرونا مشاهده شد بایستی دقت بیشتری به توصیه های بهداشتی می کردیم، یعنی نباید می گذاشتیم موضوع ریشه ای شود تا فکری اساسی برای آن کنیم. تعلل و جدّي نگرفتن ویروس ضربه مهلکی به روح و روان جامعه و سیستم درمانی کشور وارد کرد و به تبع آن اقتصاد هم با خسارت های جدی رو به رو شد.

وی می گوید: هنوز هم شناخت کافی از ویروس بدست نیامده است، ولی رعایت اصول بهداشتی توسط مردم در اواخر اسفند و فروردین ماه آمار ها را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داد. هرچه از تعطیلات نوروز و فروردین ماه فاصله گرفتین به علت این که مردم فهمیدند ویروس حالا حالا ها مهمان بشریت است و اگر فعالیت نداشته باشیم اقتصادمان به خطر می افتد، خانه ها را رها کردند و به نوعی قرنطینه (Quarantine) به صورت جدّي شکست. هرچه قدر هم مردم رعایت کنند، ولی نمی توان در تجمع بوجود آمده فاصله گذاری اجتماعی را به منصه ظهور گذاشت، پس همین رویکرد کافی بود تا آمار ها دوباره در ایران صعودی شود و هر روز شاهد گرفتاری بیشتری از هموطنانمان باشیم.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

روزانه ۳۰۰ قربانی در اثر ابتلا به کرونا/ ترس از خالی ماندن سفره ها مردم را به کف جامعه کشاند

محسنی در ادامه گفت: ما در بعضی از روز ها ۳۰۰ کشته نیز از کرونا داشتیم و اگر می بینید آمار های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت پائین تر است بخاطر این است که آمار ها از افرادی است که در بیمارستان ها بستری و سپس جان خود را از دست دادند، ولی افرادی که در منزل و یا در مسیر انتقال به بیمارستان فوت شدند در این آمار ها دیده نشدند.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود کشندگی ویروس، مردم نترس تر شدند؟ اظهار‌کرد: اول از همه ترس از خالی ماندن سفره ها به واسطه تعطیلی کسب و کار ها مردم را به کف جامعه کشاند. یعنی بحث نترسیدن مردم نبود، بلکه ترس از آینده ای بود که سرپرست خانواده نمی توانست معیشت اعضای خانواده خودش را تامین کند. در ادامه وقتی آمار ها کاهشی شد، اعتماد به نفس ها بالا رفت و عده ای تصور کردند کار تا حد زیادی کنترل شد. از طرفی، مردم فکر می کنند اگر خیلی اصول بهداشتی را رعایت کنند اتفاقی آنها را تهدید نخواهد کرد، ولی باید قبول کنیم هرچقدر هم رعایت اصول در دستور کار باشد باز هم حضور پررنگ در جامعه برای سلامتی خطرساز است.

بالا رفتن هزینه درمان، ضربه به اقتصاد کشور است

محسنی با اشاره به ضعف مدیریت ها در کشور می گوید: هنوز قادر نیستیم بسیاری از اماکن پرجمعیت را کنترل کنیم. به طور مثال مترو بعنوان یکی از کانون های اصلی انتشار ویروس کرونا بيش از اندازه شلوغ است. من هم معتقدم زندگی و اقتصاد باید جریان داشته باشد تا ان شاالله واکسن (vaccine) ویروس کرونا کشف و به تولید انبوه برسد، ولی با این که بسياري از اماکن مثل مترو با کم ترین کنترلی در جریان باشد کاملا مخالفم، چون بالا رفتن هزینه درمان هم نوعی ضربه به اقتصاد کشور است.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

او در پایان گفت: همه هنر مدیران یک کشور در مقابله با ویروس کرونا این است که آموزش و پيش‌گيري را در دستور کار قرار دهند و در ادامه با کنترل اوضاع همه بخش های کشور را راه اندازی کنند. این که مدتی آمار کاهشی شود، ولی دوباره با برداشتن محدودیت ها همه چیز به حالت قبل برگردد، نشان از مدیریت ندارد. امیدوارم مردم بعنوان محوری ترین عامل در کنترل ویروس بخاطر خود و خانواده هایشان کمی جدّي تر عمل کنند تا با کشف واکسن از شر این چالش خلاص شویم. از طرفی، انتظار از مردم زمانی با خروجی توام می شود که رفتار های دولت مردان هم در جهت باب دل مردم باشد و جنبه های حمایتی در آن دیده شود.

  • 20
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام بسیار قابل توجه است اما افسوس که نه عامه مردم خطر را جدی گرفته و نه مسئولین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش