سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹
۲۲:۵۲ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۱۲۰
حوزه بهداشت و رفاه

منفی بودن تست کرونا دلیلی برای عدم ابتلا به آن نیست

منفی بودن تست کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
متخصص بیماری های داخلی بیمارستان آیت الله طالقانی گفت: منفی بودن تست کرونا به معنای عدم ابتلا به بیماری نیست.

یک متخصص بیماری های داخلی بیمارستان آیت الله طالقانی در مورد انواع تست های کرونا توضیحاتی ارائه و تأکید کرد: منفی بودن تست به هیچ عنوان رد کننده ابتلا به بیماری نیست!

به گزارش تسنیم، دکتر علی پیرصالحی گفت: دو نوع تست رایج تشخیصی آزمایشگاهی کرونا دردسترس است؛ تست های PCR که اسید نوکلئیک ویروس را مورد بررسی قرار می‌دهند و سنجش آنتی بادی ها که به بررسی آنتی بادی های IgM و IgGو اخیراً IgA می پردازند.

او اظهار‌کرد: بطور کلی تست های تشخیصی کرونا (corona) کاربردهای مختلفی دارد و علاوه بر تأیید تشخیص، به منظور بررسی های دوره های مختلف بیماری، توسط پزشک درخواست می شود.

پیرصالحی در مورد کارکرد تست های PCR توضیح داد: این تست ها اسید نوکلئیک ویروس را شناسایی می کند از طریق سواپ حلق و نازوفارنکس از راه دهان (Mouth) و بینی نمونه گیری انجام می شود.

او گفت: علاوه بر روش استاندارد نمونه گیری به وسیله سواپ از حلق و نازوفارنکس، در بعضی موارد مشاهده می شود که از روش شستشوی حلق برای نمونه گیری استفاده می شود که این روش با خطای زیاد و نتایج کاذب همراه است.

او ادامه داد: در روش مولکولی که تحت عنوان تست PCR انجام می شود بسته به کیت مصرفی دو ژن یا سه ژن ویروس مورد بررسی قرار می گیرد که اکنون به علت استفاده از کیت های مختلف و همچنین تأیید یا عدم تائید مجدد گزارش های مشکوک، تفاوت در گزارشات مشاهده می شود و اهمیت انجام این آزمایش ها با نظر پزشک و در آزمایشگاه های مورد تائید ارزش بیشتری پیدا می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت :دقت تست های PCRدر نمونه های تهیه شده از ترشحات ریه توسط نمونه برداری بیش از ۹۰ درصد بوده و در سایر نمونه ها، دقت آن بسته به نوع نمونه گیری، تیتر ویروس، نوع کیت مصرفی و ... تحت تأثیر قرار می گیرد.

پیرصالحی، دقیق ترین و ارزشمندترین تست شناسایی کووید ۱۹ را خصوصاً در مراحل ابتدایی، تست های PCRدانست.

او تست های ارزیابی تیتر آنتی بادی ها با کیت های سریع (Rapid test) را یکی دیگر از تست های در دسترس دانست و توضیح داد: این تست ها به تست های سریع معروف هستند و از طریق خون انجام می شود. نتیجه این تست ها در عرض چند دقیقه مشخص می شود. با این وجود این تست ها در مقایسه با تست های PCR وهمچنین سنجش تیتر آنتی بادی ها دارای ارزش کمتری هستند و موارد منفی کاذب به علت دقت و حساسیت پائین این تست ها بسیار زیاد است ولی با این وجود مثبت بودن تست میتواند به میزان چشمگیری برای کادر درمان ارزشمند باشد.

متخصص بیماری های داخلی درباره سایر تست های تشخیصی کرونا نیز اظهار‌کرد: یکی از تست های رایج، تست آنتی بادی یا پادتن هایی هستند که علیه ویروس ترشح میشوند که اخیراً به شکل فراگیری رایج شده و این تست ها هنگامی که آنتی بادی علیه ویروس ترشح می شود قابل شناسایی است.

پیرصالحی با اشاره به اینکه با استفاده از تست های آنتی بادی میتوان زمان بیماری را پیش بینی کرد گفت: با این تست ها می توانیم مراحل ابتدایی، حاد و بهبودی بیماری را شناسایی کنیم. این تست ها به انواع مختلف IgA، igM و IgGتقسیم می شوند.

به گفته این استاد دانشگاه تست های IgMدر واقع آنتی بادی و یا پروتئین هایی هستند که بدن در ابتدای مواجهه با ویروس ترشح می کند و لذا در مرحله ابتدایی افزایش پیدا می کند و بالا بودن سطح آن نشان دهنده مراحل ابتدایی و یا حاد کروناست.

او ادامه داد: این آنتی بادی معمولاً از روز هفتم شروع به افزایش می کند با این وجود، در بسياري از اشخاص علی رغم ابتلا به ویروس این آنتی بادی ها با روش های موجود قابل شناسایی نیست لذا منفی بودن سنجش تیتر آنتی بادی دلیل بر رد گزارش مثبت مولکولی یا نادیده گرفتن علائم بالینی نمی شود و تفسیر این موارد باید توسط پزشک انجام شود.

این متخصص بیماری های داخلی همچنین درباره تست های IgGنیز توضیح داد: بطور معمول از روز ۱۴ پس از ابتلا به کرونا، بدن علیه این ویروس آنتی بادی به اسم IgG ترشح می کند که این آنتی بادی میتواند تا حدودی ایمنی نسبی علیه این ویروس ایجاد کند. نتیجه این تست ها بستگی به ایمنی دارد که در بدن علیه این ویروس ایجاد می شود، ولی درباره این موضوع که ماندگاری این پادتن ها به چه میزان است هنوز اطلاعات کافی دردسترس نیست.

او در پاسخ به این سوال که میزان دقت تست های شناسایی ویروس کووید۱۹ در مراحل مختلف بیماری چگونه ارزیابی می شود، توضیح دادمطالعات بر روی تست های IgM و IgGنشان می دهد که این تست ها در هفته اول خیلی کمک کننده نیستند و در هفته اول نهایتاً ۳۰ درصد از بیماران با این تست ها شناسایی میشوند ولی از هفته دوم به بعد تقریبا تا ۷۰ درصد دقت شناسایی بالا رفته و از هفته سوم به بعد، دقت حدود ۹۰درصد، افزایش می یابد لذا در مراحل اولیه بیماری، انجام تست های IgM و IgGتوصیه نمی شود. با این وجود در مواردی که تیتر آنتی بادی پائین باشد امکان دارد نتیجه منفی گزارش شود.

پیرصالحی در مورد مثبت شدن تست های آنتی بادی نیز گفت: اگر IgG و IgM بالا باشد نشان دهنده این موضوع ست که بیمار در مراحل حاد بیماری قرار دارد، ولی در مواردی که صرفا تست IgGبالا باشد، بیمار وارد فاز بهبودی شده است.

متخصص بیماری های داخلی در بخش دیگری نیز توضیح داد:نتیجه تمامی تست هایی که انجام می شود می تواند مثبت کاذب و یا منفی کاذب شوند ولی این موضوع که این تست ها در چه بازه زمانی درطول بیماری انجام شود در تفسیرها مهم است.

او یادآور شد: تفسیر چگونگی نتیجه تمامی تست ها با پزشک است و در بعضی از موارد امکان دارد فرد دچار بیماری خفیف شده باشد ولی آنتی بادی ها مثبت نشوند، بنابراین تمامی این موارد باید با ملاحضات خاصی انجام شود.

به گفته پیرصالحی بطور کلی تکنیک، زمان ابتلا و فردی که نمونه گیری را انجام می دهد در پاسخ مثبت و منفی کاذب اثر گذار است.

منفی بودن تست کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

پرهیز از انجام تست های خودسرانه از مهمترین توصیه هایی بود که دکتر پیرصالحی بر ضرورت توجه به آن از سوی مردم تأکید کرد و گفت: امکان دارد تفسیر این گزارشات فرد و یا کادر درمان را گمراه کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه انجام آزمایشات خودسرانه تست های کرونا را مورد انتقاد قرار داد و گفت: تست های تشخیصی کرونا صرفا با نظر پزشک متخصص و یا گروه پزشکی باید انجام شود.

او در توضیح اینکه از چه زمانی می توان از تست های آنتی بادی استفاده کرد اظهار‌کرد: تست های آنتی بادی باید به صلاحدید پزشک انجام شود. اگر تست PCRمنفی باشد ولی علایم بیماری وجود داشته باشد برای اطمینان از احتمال ابتلا به کرونا تست ها آنتی بادی میتواند کمک کننده باشد.

این متخصص بیماری های داخلی تأکید کرد: به طور کلی کادر درمان به دلیل نتایج کاذب تست ها صرفا وابسته به نتیجه نهایی تست ها نیستند و از فاکتورهای دیگری نیز بهره می برند به طور مثال تست هایی وجود دارد که ردپای بیماری کرونا را در بیماران علامت دار نشان می دهد. همچنین تظاهرات سی‌ تی اسکن (Computed tomography) در خيلي از این بیماران به صورت تیپیک است یعنی با کمک یافته های رادیولوژی میتوان وجود بیماری را در اشخاص تشخیص داد چرا‌که به صورت بیولوژیک این موارد در پیگیری ها مؤثر است.

پیرصالحی با اشاره به اینکه تست ها به میزان قابل توجهی میتواند مؤثر باشد گفت: اگر چنانچه تست ها مثبت باشد این مهم میتواند در تائید تشخیص ها موثرتر واقع شود ولی منفی بودن تست به هیچ عنوان رد کننده ابتلا به بیماری نیست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از مشکلات و چالش های تست ها را، انجام خودسرانه توسط افراد دانست و تأکید کرد: عددها ممکن است عددهای مبهمی باشد و یا شخص علایم داشته باشد ولی تست منفی باشد بنابراین باید تمامی ملاحضات مورد تفسیر قرار گیرد ولی بطور کلی برای بیماران حاد منتظر تست ها نمی مانیم و با علائم کلی و آزمایشات مختلف و به صورت تجمیعی این اقدامات انجام می شود.

  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آلفرد مارشال,زندگی نامه آلفرد مارشال,تصاویر آلفرد مارشال زندگینامه آلفرد مارشال، اقتصاددان برجسته قرن نوزدهم (+ تصاویر)

زادروز: ۲۶ ژوئیه ۱۸۴۲

زادگاه: لندن، انگلستان

تاریخ مرگ: ۱۳ ژوئیه ۱۹۲۴

حیطه: اقتصاد

آثار: کتاب اصول علم اقتصاد

ادامه
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
میلتون فریدمن,تصاویر میلتون فریدمن,کتابهای میلتون فریدمن زندگینامه میلتون فریدمن، اقتصاددان و آماردان آمریکایی (+ تصاویر)

متولد: ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۱۲

زادگاه: بروکلین، نیویورک

مرگ: ۱۶ نوامبر ۲۰۰۶

ملیت: آمریکایی

رشته فعالیت: اقتصاد

ادامه
شهاب حسینی,زندگی نامه شهاب حسینی,عکس هایی از شهاب حسینی زندگینامه شهاب حسینی و تصاویری از او و خانواده اش

نام خانوادگی: حسینی تنکابنی

تاریخ تولد: ۱۳۵۲/۱۱/۱۴

محل تولد: تهران

تاهل: متاهل

ملیت: ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر، مجری، صداپیشه، کارگردان

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
ویژه سرپوش