جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹
۱۰:۱۶ - ۳۰ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۶۹۹
حوزه بهداشت و رفاه

ذخیره دارو؛ یك سال تا ۴۵ روز

دارو,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

مسوولان وزارت بهداشت می گویند سال ۹۷ میانگین سهم دارو از سبد هزینه های خانوار، ۲۸.۵ درصد بوده است. این عدد، برای سالی كه موج التهاب ناشی از پررنگ شدن سایه های تورم و اعتراضات معیشتی در نقاطی از كشور اوج می گرفت، چندان عدد عجیبی نبود. ۳ سال پیش از این، یك خانواده ۴ نفره از قشر متوسط، از مجموع درآمد سالانه ۳۹ میلیون تومانی خود، حدود ۳۰۰ هزار تومان برای هزینه های بهداشت و درمان خرج می كرد و پایان سال ۱۳۹۱، سهم دارو از درآمد هر ایرانی، حدود ۱۸ درصد بود. امروز، چند ماهی مانده تا پایان فعالیت دولت دوازدهم، تورم و گرانی قیمت كالاهای اساسی، به بالاترین حد در ۸ سال گذشته رسیده و نه خانواده ایرانی و نه مسوولان وزارت بهداشت، نمی توانند سهمی برای هزینه دارو از سبد خانوار تعیین كنند چون قیمت ها، دیگر تابع هیچ منطقی نیست و با وجود آنكه كیانوش جهانپور؛ سخنگوی سازمان غذا و دارو، در گفت وگو با« اعتماد»، با سنگین كردن كفه ترازو به نفع تولید كننده و فعالان صنعت دارو، می خواهد از افزایش قیمت موردی یا حجمی دارویی كه« نیست» و« كم است» و اگر« هست»،« گران» است، دفاع كند، نه خانواده ایرانی به عنوان مصرف كننده، نه صنعتگر و نه وارد كننده به عنوان بازوی صنعت، هیچ كدام از شرایط حاكم بر بازار دارویی كشور راضی نیستند.

جنس حرف های هر كدام هم الفبای مخصوص دارد و هیچ برابری هجایی و واژه ای در گلایه های هر یك از این سه، ممكن نیست. تولید كننده از اولویت بندی های بی منطق و قیمت گذاری ها و اجبارهای غیركارشناسانه دولت برای صنعتگر می گوید؛ از اینكه دولت به عنوان ایستگاه پایانی تعیین قیمت ها، تصور می كند دارو یعنی چند عدد قرص یا چند قاشق شربت و بس و اینكه این مظروف در چه ظرفی باید به دست مصرف كننده برسد هم هیچ جایی در نگرش و افكار دولت ندارد. وارد كننده می نالد از اینكه چطور شاهد آب رفتن سرمایه در صف فرساینده و فسادآور« ارز نیمایی» است و از اینكه دولت مدعی حمایت از بخش خصوصی، چه راحت بار مسوولیت را از دوش خود برداشته كه از سیبل ناله میلیون ها بیمار منتظر« رسیدن» دارو، خلاص شود. خانواده بیمار، اشك می ریزد و آخرین تكه های اسباب زندگی را چوب حراج می زند كه در این گرداب بیكاری و بی پولی ، آخرین توانی كه دارد را برای نجات جان عزیز كرده اش به ثمن بخس عرضه كند. بیمار هم .... بیمار گلایه نمی كند. فقط می میرد .....

صاحبان چند داروخانه در تهران، درباره كمبود داروهای قلبی و بیماران دیابتی و اسپری های تنفسی و داروهای هورمونی خبر دادند. آخرین وضعیت كمبود دارو بر اثر تخصیص ناكافی ارز دولتی ، توزیع نامنظم ارز نیمایی یا امتناع شركت های خارجی از فروش دارو به ایران چگونه است؟

تحریم های امریكا، چه به صورت مستقیم و چه به صورت تحریم بانكی و در شكل ایجاد مشكلات برای نقل و انتقالات ارز و حتی تامین منابع ارزی در تامین برخی اقلام دارویی، ظرف ماه های اخیر تاثیرگذار بوده كه این اقدام ایالات متحده ، چه با ارزیابی حقوقی و چه در عرصه بین المللی، به تعبیر وزیر امور خارجه كشورمان یك جنایت علیه بشریت است. البته ما در چنین شرایطی از ظرفیت های موازی در عرصه بین المللی و استعداد و توان داخل كشور استفاده كردیم تا بیماران ایرانی برای تامین دارو دچار كمترین مشكلات باشند .در حال حاضر هم، بیش از ۹۷ درصد داروی مورد نیاز مردم و بیش از ۷۰ درصد مواد اولیه دارویی، در داخل كشور تولید می شود و بنابراین بیماران ما با كمترین حد از تحریم دارویی متاثر شدند. اما برخی اقلام دارویی، برخی مواد اولیه و موثره، برخی مواد واسطه یا جانبی صنعت دارو، وارداتی است و واردات این اقلام، تحت تاثیر مشكلات موجود در فرآیند تامین و تخصیص و انتقال ارز و مشكلات ناشی از تحریم ها، گاهی اوقات مطابق جدول زمان بندی پیش نرفته و كندی در توزیع این اقلام رخ داده و به همین دلیل در این مدت شاهد كمبودهای مقطعی برخی اقلام دارویی در بعضی برهه های زمانی بوده ایم گرچه بلافاصله و در كمترین زمان تلاش شده كه این مشكل رفع شود. كمبودهای فعلی ناشی از تاخیر در تامین ارز توسط بانك مركزی در تابستان گذشته است كه بانك مركزی باید در این زمینه توضیح بدهد ولی به هر حال این مشكل، روند تولید و تامین دارو را تحت تاثیر قرار داد كه با دستور رییس جمهوری و تخصیص ارز، حالا این مشكل در حال حل است اگر چه همچنان تاثیر منفی تحریم ها بر سلامت عمومی جامعه به دلیل مشكل واردات دارو و مواد اولیه و تجهیزات پزشكی به قوت خود باقی است.

صاحبان داروخانه ها از افزایش هفتگی قیمت داروی ایرانی می گفتند. صاحب یك داروخانه به مزاح می گفت باید یك كارمند استخدام كند كه هر هفته به دنبال تحویل محموله جدید دارو، فاكتورهای هفتگی را با هم مطابقت دهد كه مبادا همچنان در حال فروش با قیمت ارزان باشند و سرشان كلاه برود.

اگر میانگین قیمت همه داروهای موجود در داروخانه ها را ظرف دو سال گذشته بررسی كنید، می بینید كه قیمت دارو فاصله بسیار زیادی با میانگین نرخ تورم داشته و بسیار كمتر بوده و هست و خواهد بود ولی اگر صحبت از افزایش قیمت دارو می شود، شاید منظور، برندها یا محصولات ژنریك وارداتی یا برند خاصی باشد كه تولید ژنریك آن دارو در داخل كشور شروع شده و ملاك محاسبه قیمت برای سازمان های بیمه گر، ارزان ترین قیمت موجود در بازار است. در این شرایط، تصور بیماران این است كه دارو به معنای عام گران شده در حالی كه افزایش قیمت صرفا مربوط به یك برند از دارویی است كه محصولات ژنریك آن دارو یا حتی مشابه تولید داخل آن در داروخانه ها موجود است. غیر از این، برخی اقلام دارویی وارداتی یا تولید داخل كشور هم ممكن است به دلایلی از شمول ارز دولتی خارج شده باشند و مقرر باشد كه واردات آنها با ارز نیمایی انجام شود كه در این صورت ، قیمت این داروها هم تابع تغییرات قیمت ارز نیمایی خواهد بود و ممكن است افزایش قیمتی بیش از میانگین افزایش قیمت معمول باقی داروها داشته باشند.

البته داروهای ضروری و داروهایی كه مشابه داخلی ندارند، چنین افزایش قیمتی نداشته اند و سازمان غذا و دارو، حداقل افزایش قیمت را برای این داروها اعمال كرده. از طرفی، شركت تولید كننده دارو، یك بنگاه اقتصادی است و موسسه خیریه نیست و باید هزینه تولید دارو و نهاده ها، برای تولید كننده مقرون به صرفه باشد تا چرخه تولید دارو و انگیزه فعالیت تولیدی حفظ شود. بیش از ۱۸ مولفه در تولید دارو موثر است و قیمت دارو، تابعی از هزینه ها و قیمت نهاده های تولید است. وقتی در مورد قیمت گذاری دارو صحبت می كنید باید قیمت نهاده های تولید را هم بررسی كنید. وقتی كشور با تورم افسارگسیخته روبروست و قیمت نهاده های تولید اعم از مواد اولیه و موثره و جانبی و هزینه های جاری شامل مزد كارگر و منابع انسانی و حامل های انرژی افزایش داشته، نمی توانیم انتظار داشته باشیم تولید كننده دارو افزایش قیمت نداشته باشد و دارو را به قیمت سال قبل بفروشد وگرنه، تحمیل هر گونه ثبات بی مورد و بدون منطق اقتصادی به تولید كننده، نتیجه ای جز توقف تولید یا كاهش كند شدن چرخه تولید دارو ندارد.

پس سازمان غذا و دارو ضمن در نظر گرفتن منافع مصرف كننده در قیمت گذاری ، همزمان باید به حمایت از تولید و حفظ چرخه تولید و حتی توسعه تولید هم توجه داشته باشد. ما در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به دنبال تبلیغات بر ارزان شدن یا ارزان ماندن دارو نیستیم. قیمت دارو باید منطقی شود و منطقی شدن قیمت دارو می تواند در مواردی به افزایش قیمت هم منجر شود و اجتناب ناپذیر است. اگر مجموع این موارد را بررسی كنید، می بینید كه بازار داروی ایران در مقایسه با بازار دارویی بسیاری كشورهای دنیا، همچنان بالاترین سطح دسترسی دارویی را برای بیماران از اقشار مختلف جامعه فراهم كرده و حداقل كمبودها را دارد.

نگفتید كه در حال حاضر چند قلم كمبود دارویی داریم؟

كمبود دارویی عدد ثابتی نیست. كمبود دارویی در یك سال گذشته و در مقاطع زمانی مختلف، كمتر از ۲۰ قلم بوده اما فهرست كمبود دارویی سیال است و دارویی كه امروز در فهرست كمبود است، ممكن است تا چند روز آینده با واردات یا تولید داخلی از فهرست كمبودها حذف شود و داروهای جدید، جای آن را بگیرد. تابستان امسال، با توجه به مشكلات ناشی از تحریم و تاخیر بانك مركزی در تخصیص ارز دارو، پیش بینی می كردیم كه كمبود دارویی در پاییز بیشتر از ۲۱ قلم باشد. به دنبال تخصیص ارز ظرف روزهای گذشته، كسری داروها هم طی هفته های آینده اصلاح می شود.

تولید كنندگان دارو این گلایه را دارند كه چرا مواد جانبی و حواشی تولید دارو باید مشمول ارز نیمایی باشد آن هم وقتی قیمت آن ۵ برابر قیمت ارز دولتی است. تولید كننده ها می گویند ما دارو تولید می كنیم ولی به دلیل اجبار بانك مركزی، برای تامین و واردات مواد جانبی تولید دارو، همزمان در صف طولانی دریافت ارز نیمایی ایستاده ایم و بنابراین اگر داروی ایرانی دچار كمبود در داروخانه می شود به این دلیل است كه مثل دو سال قبل كه تولید كنندگان دارو با قیمت های سرسام آور پلی اتیلن به دلیل گرانفروشی پتروشیمی ها مواجه شدند و پولی برای خرید لوازم جانبی بسته بندی نهایی داروی ساخته شده نداشتند، حالا هم طولانی بودن صف ارز نیمایی، تامین به موقع مواد بسته بندی یا حتی مواد واسطه و سایر اقلام جانبی، زنجیره تولید دارو را دچار مشكل كرده و تولید كننده، دارو تولید می كند ولی امكان بسته بندی نهایی ندارد یا حتی تكمیل مراحل تولید ممكن نیست چون مثلا یك ماده واسطه، هنوز وارد نشده و بنابراین، موجودی دارو در داروخانه ها كم و صفر می شود. واردكنندگان هم گلایه مشابه داشتند و می گفتند با وجود آنكه تعداد شركت های دارویی خارجی كه از همكاری با ایران انصراف داده اند، كم است اما اصلا پولی وجود ندارد كه بتوانند از شركت های دارویی خارجی حاضر به همكاری با ایران دارو بخرند.

مشكل ما فقط امتناع شركت های دارویی خارجی از فروش دارو به ایران نیست. تعداد شركت هایی كه با ما قطع همكاری كرده اند، محدود است اما امروز، ما با تحریم بانكی مواجهیم كه مشكلاتی برای نقل و انتقال بانكی ایجاد می كند. شاهد بودید كه چه مشكلاتی برای واردات واكسن آنفلوآنزا پیش آمد. برخی تولید كنندگان یا تامین كنندگان خارجی، حاضر به پذیرش LC و اسناد اعتباری ما نیستند و باید پیش پرداختی انجام شود كه آن هم مشكلات متعددی دارد از جمله اینكه شركت های خارجی تولید و تامین دارو، هیچ تضمینی به ما نمی دهند كه در قبال پیش پرداخت ، در موعد مقرر، دارو یا مواد اولیه را به دست ما برسانند. مجموع این مشكلات به همان تحریم های بانكی و در واقع ، تحریم های دارویی برمی گردد كه واردات مواد اولیه و داروی ساخته شده به ایران را هدف قرار داده است. بله، روی كاغذ، چیزی به اسم تحریم دارویی وجود ندارد اما در عمل، ماه هاست كه ایالات متحده ، بیماران ایرانی و مردم ایران را از نظر دسترسی به دارو، واكسن، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشكی تحریم كرده و این اتفاق، هر روز در حال تكرار است.

وزیر بهداشت، تولیدكنندگان و واردكنندگان دارو، همه متفق هستند كه وقتی قیمت حواشی داروی تولید شده به دلیل تورم و هزینه های جاری، افزایش پیدا می كند، نمی توان انتظار داشت كه قیمت دارو گران نشود. ولی ظرف یك سال گذشته ، با علم به كاهش درآمدهای ارزی دولت به دلیل تحریم ها، ارز دارو كه مهم ترین و استراتژیك ترین كالای كشور است، یك میلیارد دلار كم شده و از ۲.۵ میلیارد دلار به ۱.۵ میلیارد دلار رسیده. چرا؟

بخشی از این كاهش ارزی، به دلیل توسعه تولید داخلی دارو با هدف حذف واردات موازی با تولید داخلی بود با این منطق كه اگر دارویی با كیفیت مناسب و به میزان مكفی در داخل كشور تولید می شود، واردات مشابه خارجی آن دارو باید متوقف شود. در شرایط تحریم كه قطعا دلیلی برای توسعه واردات دارو نداریم و به همین دلیل هم بخشی از ارز مورد نیاز كاهش یافت و صنعت دارو و وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هم تلاش كردند با توزیع و تخصیص بهینه منابع، خود را با این اتفاق وفق دهند. اما پیشرفت ما مشروط به این است كه ارز تخصیصی هم در زمان و موعد مقرر به دست صنعت برسد كه این اتفاق، ضمانتی برای تامین صددرصدی دارو با قیمت مناسب و منطقی خواهد بود.

حرف شما كاملا درست است اما وقتی ۱۸ مولفه تولید دارو از دریافت ارز دولتی كنار گذاشته شده، هدفی كه مدنظر وزارت بهداشت بوده و در واقع ، حمایت از صنعت دارو امكان پذیر نخواهد شد.

اتفاقا صاحبان صنعت دارو چندان متقاضی ارز دولتی نیستند. ما در وزارت بهداشت با هدف حمایت از مصرف كننده این تاكید را داشتیم كه باید ارز دولتی و بانكی به دارو اختصاص پیدا كند و هر گونه تعدیل و تصمیم برای آزاد سازی ارز دارو یا تبدیل به ارز نیمایی، باید مرحله به مرحله و تدریجی باشد چون تغییر ناگهانی، صنعت داروسازی را با كمبود نقدینگی مواجه می كند و این مواجهه، به تحمیل فشار مضاعف بر مصرف كننده منجر می شود. راهكار این است كه با هدایت یارانه ها به سمت سازمان های بیمه گر و افزایش پوشش بیمه ای داروهای بیماران خاص و صعب العلاج و همزمانی حذف تدریجی ارز بانكی با این اقدامات، در درازمدت و حداقل تا چند سال آینده، به سمت تخصیص ارز تك نرخی برای صنعت دارو و مواد اولیه و تجهیزات پزشكی برویم تا روند تولید و تامین و توزیع دارو هم منطقی شود.

وقتی بانك مركزی، تولید كننده را از هر گونه خرید وارداتی با ارز آزاد منع كرده و او را در صف طولانی ارز نیمایی معطل می كند و با این اجبار، چرخه تولید ناتمام می ماند و تامین دارو دچار وقفه می شود، وزارت بهداشت چطور می خواهد در مقابل بانك مركزی از صنعت دارو حمایت كند؟

در جلسات هفته های اخیر قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشكی، وزیر بهداشت دستور داد كه برای آن تعداد تولیدكنندگانی كه منشأ ارز مشخص موسوم به« ارز اشخاص»( ارز متعلق به اشخاص در سپرده های خارج از كشور) یا« ارز صادراتی»( ارز حاصل از صادرات) داشته باشند و بازگشت ارز صادراتی هم تضمین شده باشد، مذاكراتی با دولت و بانك مركزی انجام شود تا واردات اقلام مورد نیاز خط تولیدشان، با همان منابع ارزی كه در اختیار دارند، تسهیل شود ولی توجه كنید كه بانك مركزی هم با این الزام ها، به دنبال شفاف شدن مسیرهای تامین ارز است كه باید به این دغدغه هم با دیده احترام نگاه كنیم. وزیر بهداشت هم با محترم شمردن همین دغدغه ها دستور داد كه مسیرهای مشخص و شفاف برای تامین ارز مورد نیاز تولیدكنندگان دارو، فراهم یا تسهیل شود كه آنها بتوانند از مسیر ارز اشخاص یا ارز آزاد، آنچه از مواد اولیه یا مواد جانبی مورد نیاز تولید كه صلاح می دانند را وارد كنند.

وضعیت ذخایر دارویی و مواد اولیه تولید دارو در چه شرایطی است؟

ذخایر بسیاری از اقلام دارویی برای بیش از ۶ ماه و حتی یك سال كفایت می كند. ذخایر بسیاری از مواد اولیه دارویی، برای بیش از یك سال كفایت می كند. ذخایر داروهای اساسی و اضطراری، بیش از ۳ ماه است. ذخیره بعضی داروها، كمتر از ۳ ماه، ذخیره بعضی داروها، كمتر از ۴۵ روز و ذخیره بعضی مواد اولیه دارویی، كمتر از ۶ ماه است كه این اقلام، در اولویت تخصیص ارز و واردات قرار گرفته اند.

etemadnewspaper.ir
  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش