جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
۱۲:۴۹ - ۰۶ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۳۰۳
حوزه بهداشت و رفاه

قیمت ۷ واکسن تولیدی کرونا درجهان چقدر است؟

بحران جهانی کرونا باعث شده دهها پروژه تولید واکسن در سرتاسر دنیا در دست اقدام باشد که از این میان چند پروژه به مراحل پاياني خود رسیده و منتظر تائید نهایی و تولید انبوه است.

به گزارش عصرایران، کشورهای دنیا در تدارک و تکاپوی خرید واکسن کرونا (corona) از معدود شرکت های صاحب نامی هستند که آزمایش های بالینی فاز ۳ خود را هم با موفقیت به پایان رسانده و در صدد تولید انبوه واکسن هستند.

چند شرکت داروسازی از میان دهها شرکت داروسازی که در مراحل مختلف تولید واکسن (vaccine) کرونا هستند، به دلیل تولید نهایی واکسن بیش از دیگران مورد توجه اند.

۷ واکسن عمده تولیدی شرکت های داروسازی دنیا و قیمت آن ها:

واکسن فایزر

شرکت دارویی "فایزر" آمریکا واکسن تولیدی خود برای کرونا را با نام "BNT162b1" روانه بازار جهانی خواهد کرد. این واکسن ساخت مشترک دو شرکت داروسازی فایزر آمریکا و شرکت بیوتکنولوژی "بایو تک" آلمان است.

بر اساس اعلام شرکتهای فایزر و بایوتک، آنها فاز سوم آزمایش های بالینی خود را در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۰ با موفقیت به پایان رساندند و واکسن تولیدی آن ها ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می کند.

شرکت فایزر پس از پایان موفق آزمایش بالینی خود به روی انسان ها در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ (۵ روز پیش) به سازمان غذاو داروی آمریکا درخواست رسمی داد تا اجازه استفاده اضطراري از این واکسن برای واکسیناسیون را بدهد. این درخواست هم اینک در سازمان غذا و داروی آمریکا در دست بررسی است و گمانه زنی ها حاکی است احتمالا واکسن فایزر- بایوتک از اواخر سال جاری میلادی در ایالات متحده آمریکا برای واکسیناسیون شهروندان مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت واکسن فایزر- بایوتک ممکن است باتوجه به مناطق مختلف دنیا متفاوت باشد.

اتحادیه اروپا با قراردادی به ارزش ۴.۶۵ میلیارد یورو برای خرید ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن اقدام کرده است.

با احتساب این قرارداد قیمت هر دوز واکسن فایزر- کرونا حدود ۱۵.۵ یورو می شود. قیمت این واکسن در ۲ دوز در آمريکا نیز تقریبا ۳۹ دلار است.

واکسن مودرنا

این واکسن نیز توسط شرکت داروسازی "مودرنا" با همکاری انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا توسعه یافته و تولید شده است.

نام علمی واکسن تولیدی مودرنا "mRNA- 1273" است.

این شرکت در تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام‌کرد که اولین اطلاعات حاصل شده از مطالعات بالینی این واکسن نشان داد که این واکسن در ۹۵.۴ درصد موارد برای افرادی که واکسینه میشوند، مؤثر بوده و ایمنی ایجاد خواهد کرد.

مودرنا گران ترین واکسن کرونا را ساخته است." استفان باکسل" مدیر عامل مودرنا اعلام کرده که قیمت هر دوز واکسن کرونا تولیدی این شرکت رقمی بین ۲۵ تا ۳۷ دلار خواهد بود.

واکسن آکسفورد

با همکاري مؤسسه"جنر" دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد توسعه یافته است. حق تولید و پخش این واکسن از سوی شرکت دارویی انگلیسی- سوئدی "آسترا زنکا" خریداری شده است.

دانشگاه آکسفورد در بیانیه ای اعلام کرده که در حال انجام فاز سوم آزمایش های بالینی این واکسن است. طبق داده های به دست آمده تزریق دوز نخست این واکسن در انسانها ایمنی ۷۰ درصدی و در صورت تزریق دوز دوم به آنها ایمنی ۹۰ درصدی در برابر ایتلا به بیماری" کووید۱۹" می دهد.

این واکسن یکی از ارزان ترین واکسن های تولیدی کرونا در جهان به حساب می آید چون شرکت انگلیسی – سوئدی" آسترا زنکا" متعهد شده سودی بابت تولید و توزیع این واکسن نگیرد و قیمت هر دوز واکسن را ۲.۵ دلار برای فروش تعیین کرده است.

واکسن "اسپوتنیک وی" روسیه

این واکسن رازآلود روسیه با وجودی که اطلاعات زيادي از روند تحقیقات و میزان کارآیی و موثری در آزمایش های بالینی نداده ولی یکی از واکسن های بالقوه ای است که میتواند بخشی از بازار جهانی را در اختیار بگیرد.

واکسن "اسپوتنیک وی" روسیه نخستین واکسن تولیدی برای کرونا در سطح جهان است و روسیه نخستین کشوری بود که اعلام کرد واکسن را تولید کرده و آن را بر اساس اولویت به شهروندانش تزریق می کند. حتی دختر "ولادیمیر پوتین" رئیس فدراسیون روسیه نیز این واکسن را ترزیق کرده ولی تا به حال پوتین این واکسن را تزریق نکرده است.

روس ها می گویند میزان موثری این واکسن فراتر از ۹۵ درصد است.

بر اساس گفته مقامات بهداشتی روسیه سطح ایمنی ۹۵ درصدی بر اساس نتایج اولیه آزمایش ها از داوطلبان ۴۲ روز پس از تزریق نخستین دوز این واکسن است.

مقامات روسی با کشورهای آرژانتین، برزیل، مکزیک و هند برای فروش واکسن اسپوتنیک وی به توافقاتی دست یافته اند.

قیمت هر دوز واکسن کرونا اسپوتنیک وی برای فروش در بازارهای جهانی از فوریه سال ۲۰۲۱ به بعد (از اول اسفند ماه ۱۳۹۹) کم تر از ۱۰ دلار اعلام شده است. مقامات روسیه گفته اند این واکسن برای شهروندان روسی رایگان تزریق خواهد شد.

واکسن جانسِن

فاز سوم آزمایش های بالینی واکسن شرکت آمریکایی جانسن که زیر مجموعه از شرکت مادر چند ملیتی "جانسون اند جانسون" است، در ۲۳ سپتامبر سال جاری میلادی (اوایل مهر ۱۳۹۹) آغاز شده است.

در فاز سوم آزمایش های بالینی این واکسن، ۶۰ هزار داوطلب در آمریکا، آفریقای جنوبی، آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، مکزیک، پرو، فیلیپین و اوکراین این واکسن را دریافت خواهند کرد.

این شرکت همچنین از ۱۶ نوامبر امسال آزمایش واکسن را در دو نوبت در انگلستان آغاز کرد. انتظار میرود در سال ۲۰۲۱ قیمت هر دوز واکسن تولیدی جانسن با حدود ۱۰ دلار به بازار جهانی عرضه شود.

واکسن نواواکس

فاز سوم آزمایش های بالینی واکسن تولیدی شرکت دارویی "نواواکس" آمریکا در ۲۴ سپتامبر امسال (اوایل مهر ۱۳۹۹) در بریتانیا آغاز شده است.

در فاز سوم آزمایش بالینی قرار است ۱۵ هزار داوطلب بین ۱۸ تا ۸۴ سال دوزی از واکسن تولیدی این شرکت را دریافت کنند. این مرحله از آزمایش بالینی شرکت نواواکس با همکاري کارگروه ویژه واکسن دولت بریتانیا انجام شده است.

قرار است فاز سوم آزمایش های بالینی این واکسن پس از اتمام در بریتانیا در داخل آمریکا ادامه یابد و انتظار میرود اولین نتایج این آزمایش ها در سال ۲۰۲۱ اعلام شود.

دولت آمریکا متعهد شده است در صورت تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا شرکت نواواکس در ابتدای سال آینده، ۱.۶ میلیارد دلار به این شرکت فعال در ایالت مریلند پرداخت کند.

واکسن چینی

واکسن چینی "کرونا واک" که توسط شرکت دارویی چینی "سینوواک" ساخته شده از جمله واکسن های کروناست که آزمایش های فاز سوم بالینی خود را آغاز کرده است.

فاز سوم آزمایش بالینی این واکسن از ۱۱ آگوست امسال (مرداد ماه ۱۳۹۹) در اندونزی و از ۲۱ جولای امسال در برزیل آغاز شد.

از تاریخ ۱۷ سپتامبر ترکیه نیز به فاز سوم آزمایش بالینی این واکسن پیوست. تا به حال قیمت مشخصی برای این واکسن چینی اعلام نشده است اما دولت چین پیشتر وعده داده واکسن تولیدی خود را با قیمتی مناسب و ارزان در اختیار کشورهای دنیا قرار خواهد داد.

  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش