دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
۱۴:۲۱ - ۱۰ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۴۸۸
حوزه بهداشت و رفاه

کرونا جان ۳۷۱ نفر دیگر را در ایران گرفت/ تست ۲۵ دقیقه‌ای در بیمارستان ها ممنوع است

اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۳۷۱ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۴۸ هزار و ۲۴۶ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیما سادات لاری روز دوشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۰ آذر ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۳۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۲۷۷ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۹۶۲ هزار و ۷۰ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۶۶۸ هزار و ۱۵۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۸۵۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۶ میلیون و ۱۲۵ هزار و ۳۴۸ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

به گزارش ایرنا، آمار مرگ کرونا در ایران از ۱۰ آبان به بالای ۴۰۰ نفر رسید و بعد از حدود یکماه دوباره به زیر ۴۰۰ نفر کاهش یافت.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۶۳ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۴۶۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، انگلیس، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

محدودیت‌های جدید کرونایی از شنبه اول آذر در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته اجرا می‌شود.

بر اساس این محدودیت‌ها مشاغل غیر ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل می‌شوند، ادارات دولتی در حد تعطیل و با حداقل کارکنان فعالیت می‌کنند، تردد بین شهری با خودروهای پلاک غیر بومی ممنوع است و هر گونه تردد با خودرو از ساعت ۲۱ تا چهار صبح در شهرهای قرمز ممنوع است. با اجرای این محدودیت‌ها ۸۷ شهر از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.

نمکی در اجلاس مجازی دانشگاه های علوم پزشکی؛تست ۲۵ دقیقه‌ای در بیمارستان ها ممنوع است

وزیر بهداشت، در ارتباط شرایط کرونایی کشور بعد از آغاز تعطیلی دو هفته ای در شهرهای قرمز، نکاتی را توضیح داد و گلایه هایی را نیز مطرح کرد.

اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا

به گزارش مهر، سعید نمکی، صبح دوشنبه در اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، با عنوان این مطلب که طوفان سهمگینی از کرونا را پشت سر گذاشتیم، گفت: خوشبختانه در اکثر استان ها داریم به حالت تعادل بر می گردیم.

وی افزود: من از مردم خواهش می کنم که این روند کاهشی بیماری را به حساب عادی شدن شرایط نگذارند و ما را از اجرای دقیق پروتکل ها دور نکنند.

نمکی ادامه داد: اگر توانستیم به حالت تعادل برگردیم، فقط در سایه رعایت دقیق پروتکل ها و زحمات شبانه روزی مدافعان سلامت بوده است.

وی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در محدودیت های جدید کرونایی، گفت: در این طرح، محور اصلی و مهم، آموزش است. اگر نتوانیم آموزش همگانی را به عنوان اصلی ترین عامل تاثیرگذار در کنترل بیماری نهادینه کنیم، قطعاً شرایط سخت خواهد شد.

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی، افزود: با تکیه بر طرح هر خانه یک پایگاه سلامت و تکمیل تعداد سفیران سلامت، آموزش ها را با شیوه های مختلف به خانواده ها منتقل کنید.

وی گفت: روسای دانشگاه ها به عنوان اصلی ترین مدیران این طرح از ظرفیت های رسانه ای استفاده کنند و کمیته ویژه آموزش را تشکیل دهند تا بتوانیم سطح آگاهی مردم را نسبت به بیماری بالا ببریم.

نمکی بر نظارت مستمر بر اجرای پروتکل ها تاکید کرد و افزود: با هیچکس مماشات نکنید، پیک زمستانه ای را پیش رو داریم و تقاضا می کنم بر پروتکل ها بیشتر نظارت کنید.

وزیر بهداشت بر ضرورت توسعه مراکز سرپایی و مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته به خصوص در حاشیه شهرهای بزرگ تاکید کرد و گفت: افراد حاشیه نشین در زیر پوست شهر در تردد هستند که باید مراقب سلامت آنها بود.

وی ادامه داد: از ظرفیت فضاهایی همچون مدرسه ها و…، در حاشیه شهرها برای ارائه خدمات سرپایی استفاده کنید. اگر مراکز سرپایی را نداشته باشیم بار آن با تاخیر در بیمارستان ها مشاهده خواهد شد.

نمکی گفت: در شهرهای بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به فکر مراکز سرپایی باشید.

وزیر بهداشت در عین حال از مراکز جامع سلامت یا پایگاه های سلامت که برخی دانشگاه ها از آنها دو منظوره استفاده کرده اند، به شدت انتقاد کرد و افزود: اینکه بیاییم این مراکز را با دو مسیر جداگانه برای بیماران کرونایی و غیر کرونایی استفاده کنیم، کار عالمانه ای نیست. زیرا، این بیماران حتماً با هم برخورد خواهند داشت.

وی ادامه داد: مراکز سرپایی بیماران کرونایی و غیر کرونایی حتماً باید جدا شود و این موضوع شامل بیمارستان ها نیز می شود که حتماً باید مجزا شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به توزیع تست های تشخیص سریع (رپید)، گفت: بعضی دانشگاه ها فکر می کنند وقتی از تست های تشخیص سریع استفاده می کنند، باید تست های پی سی آر را کنار بگذراند که اشتباه است.

وی افزود: ظرفیت ۱۰۰ هزار تست روزانه مجموعه ای از تست های رپید و پی سی آر است که ۴۰ هزار تست پی سی آر و بین ۶۰ تا ۸۰ هزار تست رپید را شامل می شود.

نمکی گفت: در بیمارستان ها اجازه ندارید از تست رپید استفاده کنید و فقط در مراکز سرپایی تست رپید استفاده شود.

  • 11
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش