چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
۰۹:۴۵ - ۱۵ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۸۲۹
حوزه بهداشت و رفاه

نگرانی از آلودگی حیوانات به کرونا و جهش در ویروس/ علت کاهش آمار مرگ و میر کرونایی در چند روز گذشته

عضو کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا با اشاره به این که ویروس کرونا آنقدر جهش زایی خاصی ندارد، بیان کرد:یکی از نگرانی هایی که جامعه جهانی فعلا با آن روبرو است این مسئله است که در صورت الوده شدن حیوانات با ویروس عامل کووید- ۱۹ و بر اثر جهش هایی که در بدن این حیوانات اتفاق می افتد، ویروس های با شدت و بیماری زایی بیشتر تولید شود.

دکتر احسان مصطفوی در گفتگو با ایسنا، در رابطه آخرین تغییراتی که ویروس کرونا داشته است، گفت:باید توجه داشت که ویروس کووید۱۹ خیلی خاصیت جهش زایی ندارد و این ثبات ژنتیکی ساخت واکسن را ممکن می سازد. تجزیه و تحلیل گسترده بیش از ۱۹۰۰ ژنوم کووید- ۱۹ از سراسر جهان، نشان داده است که ۶ سویه از این ویروس در جهان در حال گردش است و هاپلوتیپ نوع ۶، هاپلوتیپ غالب بوده است. این هاپلوتیپ، اولین بار در چین گزارش شد و بعد به سایر کشورها نیز گسترش یافته است.

وی ادامه داد:طبق مقاله ای در یکی از مجلات نیچر که بر اساس مطالعه جهش های بیش از ۴۶ هزار بیمار چاپ شده است، شواهدی بر افزایش سرایت پذیری ویروس کرونا از شروع اپیدمی تاکنون یافت نشده است. ویروس با واریانت G۶۱۴ به جای واریانت اصلی D۶۱۴ در پروتئین اسپایک، به سرعت در حال گسترش در جهان است. در مطالعه ای بر روی بیش از ۲۵۰۰۰ توالی کل ژنوم ویروس، نشان داده شده است که جهش ۶۱۴G نسبت به ۶۱۴D بر اساس یک مزیت انتخابی افزایش پیدا کرده است و هیچ نشانه ای یافت نشده است که بیماران آلوده به جهش نوع ۶۱۴G از مرگ ومیر یا شدت بالینی بیشتری برخوردار باشند، اما جهش ۶۱۴G با بار ویروسی بالاتر و سن کمتر بیماران همراه بوده است.

رئیس مرکز و پایگاه تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران، ادامه داد :یکی از نگرانی هایی که جامعه جهانی در حال حاضر با آن روبرو است این موضوع است که در صورت آلوده شدن حیوانات با ویروس عامل کووید- ۱۹ و بر اثر جهش هایی که در بدن این حیوانات اتفاق می افتد، ویروس های با شدت و بیماری زایی بیشتر تولید شود. تحقیقات جدیدی که در دانمارک صورت گرفته است نشان می دهد در برخی مزارع این کشور با انتقال ویروس از انسان به حیوانات در مزرعه و بازگشت مجدد ویروس از حیوانات به انسان ها تغییرات اساسی در ویروس رخ داده است و به دنبال طغیان سویه جهش یافته کروناویروس در راسوهای مزارع راسو در دانمارک، این مقامات برای جلوگیری از نمونه جهش یافته کرونا از این حیوان، ناچار شدند بیش از ۱۷ میلیون راسو را از بین بردند و دانمارک ادعا کرد شاخه جهش یافته کرونا از راسو در این کشور ریشه کن شده است.

وی در مورد مبتلایان بی علامت بیماری و نقش این گروه از بیماران در اپیدمیولوژی بیماری، تصریح کرد :یکی از وجوهی که هنوز شناخت کاملی درباره آن حاصل نشده، این است که افراد دارای عفونت های بدون علامت یا کم علامت، چه درصدی از مبتلایان را تشکیل می دهند. روزهای اول معرفی این بیماری به جامعه جهانی، گفته می شد ۱۰ الی ۱۵ درصد مبتلایان ممکن است بدون علامت یا با علائم خفیف باشند؛ ولی در بعضی از تحقیقات بعدی اعلام شد که این نسبت ممکن است به حتی تا ۸۰ الی ۹۰ درصد مبتلایان هم برسد اما امروز حدود ۴۵ درصد بیماران را بی علامت مطرح می کنند. جامعه جهانی هنوز هم در مورد این درصد، به قطعیت نرسیده است و اگر این موضوع روشن تر شود، قضاوت بهتری در مورد سیمای اپیدمیولوژی بیماری می توان داشت.

مصطفوی افزود:اگر بپذیریم که درصد افراد بی علامت و ناقل، بالا است دو پیام روشن خواهد داشت؛ پیام امیدوار کننده این که این افراد به ویروس آلوده میشوند بدون آنکه علامت دار شوند و ایمنی نسبی پیدا می کنند و پیام نگران کننده اینکه این افراد احتمالا ناقل هستند و می توانند احتمالا بیماری را در زمان آلودگی به بقیه هم منتقل کنند و بنابراین، راه ما برای پیشگیری دشوارتر می شود و اهمیت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک، بسیار بیشتر خواهد شد. بر اساس مطالعه ای که در چین انجام شده است ، نشان داده شده است که حدود سه چهارم انتقال ها از طریق موارد بدون علامت یا موارد در مرحله قبل از علامت رخ داده است. در صورت تایید این موضوع در مطالعات بعدی، نقش بیماران بی علامت را در انتقال بیماری خیلی پررنگ می کند.

مصطفوی ادامه داد :طبق پژوهش های نشان داده شده است که زیادترین خطر عفونت زایی در تماس هایی بیشتر رخ داده است که در فاصله پنج روز از عفونت در فرد ناقل بوده، یا به صورت مجدد و یا بیش از ۸ ساعت بوده است. تماس مکرر و بیش از هشت ساعت به ترتیب خطر انتقال را حدودا ۲ و ۶ برابر می کند. هدف قرار دادن این سه فاکتور خطر( شامل زمان تماس با فرد آلوده، مدت زمان تماس و دفعات تماس) در اقدامات کنترلی، مهم و کلیدی است. در سطح جامعه نیز نشان داده شده است که اقدامات کنترل کننده مهم برای قطع زنجیره انتقال شامل فاصله اجتماعی (Social distance) ، ردیابی تماس ها به شکل وسیع، ماسک زدن، تست زیاد و قرنطینه تماس های نزدیک است.

وی در مورد علت کاهش آمار مرگ و میر کرونایی در چند روز گذشته، بیان کرد:پس از سه هفته کاهش تعداد بیماران بستری، انتظار کاهش تعداد مرگ روزانه را داشتیم که این مسئله در چند روز اخیر اتفاق افتاده است. ادامه این روند متاثر از مداخلات و سیاست های پیش رو و همکاری مردم است. البته هنوز برای قضاوت در مورد تاثیر محدودیت هایی که از اول آذرماه در کشور اجرا شده، زود است و باید حداقل ۲ هفته از این مداخلات زمان بگذرد.

  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
سنایی,زندگینامه سنایی غزنوی,سنایی غزنوی زندگینامه زندگینامه سنایی غزنوی و آثار او

زاده: ۴۷۳ هـ.ق

زادگاه: غزنی (افغانستان امروزی)

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر

درگذشت: ۵۴۵ هـ.ق

ادامه
اخوان ثالث,مهدی اخوان ثالث,زمستان اخوان ثالث زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۰ اسفند ۱۳۰۷

زادگاه: مشهد

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، نوازنده تار

بیوگرافی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث (م- امید) در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در مشهد قدم به عرصه ی هستی نهاد. پدر وی که علی نام داشت، یکی از سه برادری بود که از استان یزد به مشهد نقل مکان کرد و از این جهت آنان نام خانوادگیشان را اخوان ثالث به معنی برادران سه گانه گذاشتند و نام مادرش مریم بود.

ادامه
صمد نیکخواه بهرامی,عکسهای صمد نیکخواه بهرامی,زندگینامه صمد نیکخواه بهرامی بیوگرافی صمد نیکخواه بهرامی بازیکن بسکتبال ایران + تصاویر

تولد: ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

زادگاه: تهران

قد: ۱۹۸ متر

پُست: مهاجم ریزتک

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
ویژه سرپوش