دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
۱۶:۲۰ - ۲۹ دي ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۰۰۱۷۷۰
حوزه بهداشت و رفاه

رییس انستیتو پاستور ایران

ورود واکسن ایران و کوبا به فاز بزرگ انسانی در اسفند/ واکسیناسیون عمومی کرونا از خرداد انجام می شود

دکتر علیرضا بیگلری,رییس انستیتو پاستور ایران
رییس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن کرونای ایران و کوبا اسفندماه وارد فاز بزرگ آزمایش انسانی می شود، گفت:واکسیناسیون عمومی خرداد انجام خواهد شد.

به گزارش مهر، دکتر علیرضا بیگلری» امروز با حضور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه واکسن کرونای ایران و کوبا اسفندماه وارد فاز بزرگ آزمایش انسانی می شود، یادآور شد :مردم ایران سال هاست که به واکسن ایرانی اعتماد کردند، لذا مطمئن باشند در مورد واکسن کرونا هم با پایشی که انجام می شود امنیت آن با اتکا به دانشمندانی که هیچ تعارض منافع ندارند، در وزات بهداشت پیگیری می شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه خوشبختانه در ایران از تمام روش ها برای ساختن واکسن کرونا اقدام شده است، گفت:همین الان سه برنامه تولید قطعی برای واکسن داریم که اولین آن واکسن شرکت برکت بود که وارد مرحله کارآزمایی بالینی شد و خوشبختانه فاز یک خود را تا اینجا موفق پیش برده است.

وی افزود :امیدواریم تا آزمون های بعدی نهایی شدن فاز یک و فازهای بعدی هم پیش برود که در این صورت می تواند یکی از واکسن های موفق باشد.

بیگلری خاطر نشان کرد :واکسن تولیدی مشترک ایران، کوبا که ساخت آن توسط انستیتو پاستور ایران و کشور کوبا در حال انجام است نیز مطالعات بالینی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته، این واکسن فاز یک کارآزمایی بالینی خود را در کشور کوبا با موفقیت پشت سر گذاشته و قسمت اول فاز یک نهایی شده و فاز دو آن نیز در حال اجراست که به زودی تمام می شود.

وی اعلام کرد :ان شاالله در اواخر بهمن و اوایل اسفند فاز سه کلینیکال آزمایش بالینی آنکه فاز نهایی آن است، همزمان در دو کشور ایران و کوبا شروع خواهد شد و پس از موفقیت به عنوان یک واکسن ایمن و واکسنی که کارایی خوبی دارد، مورد استفاده همگانی قرار می گیرد.

بیگلری در جواب به اینکه« کدام یک از این واکسن ها مؤثرتر هستند» عنوان کرد :از آنجا که واکسن ها با روش های مختلف تولید می شوند ، هر کدام از آنها فواید و عوارضی دارند، واقعیت این است که در تمام دنیا همه کشورهای تولیدکننده باید منتظر باشند تا واکسن ها فازهای بالینی را تمام کرده و وارد استفاده عمومی شوند آن وقت است که می توانیم بگوئیم کدام یک چه مزیتی نسبت به دیگری دارد.

وی در جواب به این سوال که« کدام یک از واکسن های داخلی به لحاظ مراحل ساخت و آزمایش جلوتر از بقیه است» توضیح داد:واکسن مشترک ایران و کوبا که حدود هشت، نه ماه پیش با همکاری این دو کشور شروع به طراحی شده از نظر کارآزمایی بالینی از بقیه جلوتر است، علاوه بر واکسن شرکت برکت و ایران و کوبا خوشبختانه واکسن مؤسسه رازی هم توانسته تأییدیه کمیته اخلاق را دریافت کند و در هفته های آتی وارد فاز کارآزمایی بالینی بر روی داوطلبان شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران در مورد تلاش برای خرید واکسن خارجی نیز گفت:وزارت بهداشت در تلاش است که از منابع خارجی واکسن هایی که مورد نیاز است در حد ضرورت برای گروه های در اولویت تأمین کند، در کنار آنها واقعاً تلاش خوبی برای تولید واکسن های تولید داخل و تولید مشترک با دیگر کشورها در حال انجام است.

وی در ادامه افزود:ولی در خصوص واکسن های تولید داخل خوشبینانه ترین حالت این است که خردادماه می توانیم در صورت موفقیت برنامه هایی که پیش می رود واکسن های تولید داخل را برای واکسیناسیون عمومی داشته باشیم، در واقع زمان آزمایش واکسن های مشترک ایران برای فاز بزرگ آزمایش انسانی اسفندماه خواهد بود، ولی واکسیناسیون عمومی موکول به خردادماه می شود.

بیگلری با اشاره به اینکه انستیتو پاستور قدمتی صد ساله دارد و قدیمی ترین واکسن ساز در منطقه است، اظهار کرد :در بین کشورهای مسلمان تنها دو کشور ایران و اندونزی فعالیت واکسن سازی دارند و توانستند نام خودشان را به عنوان کشور واکسن ساز مطرح کنند و این افتخاری برای کشور ماست که باتوجه به دانش خوب و موفقیت های بزرگی همچون ریشه کنی امراضی همچون آبله داشتیم، بتوانیم قدم های بزرگی در زمینه واکسن کووید هم برداریم.

وی در ادامه در مورد فرآیند ساخت واکسن نوترکیب نیز اعلام کرد :همه مادران ایرانی که برای واکسیناسیون فرزندان شان مراجعه کردند بیش از ۹۰ درصد واکسن هایی که دریافت کردند تولید انستیتو پاستور و مؤسسه رازی بوده و این دو مؤسسه از مهمترین مؤسسات تولیدکننده واکسن در دنیا هستند، همین واکسن مشترک ایران و کوبا نیز واکسن نوترکیبی است که کونژوگه شده و آثار خوبی هم نشان داده و مؤسسه رازی هم از همین طریق استفاده کرده است.

وی با اشاره به اینکه انستیتو پاستور یار دیرین مردم ایران بوده و در بحران کرونا نیز با راه اندازی شبکه تشخیص کرونا و طراحی روش تشخیص با ۳۰۰ آزمایشگاه در این حوزه موفق عمل کرده، بیان کرد :مردم ایران سالها است که به واکسن ایرانی اعتماد کردند، لذا مطمئن باشند در خصوص واکسن کرونا هم با پایشی که انجام می شود امنیت آن با اتکاء به دانشمندانی که هیچ تعارض منافع ندارند در وزات بهداشت پیگیری می شود تا بیش از استانداردهای جهانی مراحل خودش را به درستی پست سر بگذارد.

بیگلری گفت :چیزی که در کشور نیاز داریم این است که صنعت واکسن سازی را توسعه دهیم، چون هر واکسنی که ساخته می شود پوششی است که با استفاده از تکنولوژی آن می توانیم واکسن های دیگری را هم بسازیم لذا همگی باید اجازه دهیم تولیدکنندگان داخلی با قوت قلب در این زمینه پیش بروند.

  • 17
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مازیار فلاحی,ازدواج مازیار فلاحی,عکس دختر مازیار فلاحی بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳

سبک( ها): پاپ

ساز( ها): گیتار، پیانو

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تا کنون

ملیت: ایرانی

پیشه: خواننده، نوازنده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا

ادامه
امام موسی کاظم (ع),فرزندان امام موسی کاظم (ع),امام موسی کاظم شهادت (ع) زندگی نامه امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی

زاده: ۲۰ ذی الحجه ۱۲۸ قمری

زادگاه: ابواء منطقه ای در میان مکه و مدینه

مذهب: شیعه

وفات: ۲۵ رجب ۱۸۳ قمری

محل دفن: کاظمین

ادامه
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
ویژه سرپوش