چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱
۱۹:۰۷ - ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۲۷

در چه مواقعی به مشاوره ازدواج نیاز داریم و وظایف مشاور ازدواج چیست؟

مشاوره ازدواج,مشاور ازدواج چیست,وظایف مشاور ازدواج چیستمشاوره ازدواج
ازدواج از مهمترین اتفاقات زندگی است، این موضوع سرنوشت یک انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، لذا باید با بهترین روش ها، مراجعه به متخصص و با چشم باز برای آن اقدام کرد. مشاوره ازدواج می تواند قبل و بعد از پیوند دو نفر با یکدیگر همراه آنها باشد و راهنمایی های لازم را ارائه دهد.

مشاور ازدواج چیست؟

به مشاوران حرفه ای که از طریق آموزش و مکالمه زوجین را حمایت و راهنمایی می کنند مشاوره ازدواج گفته می شود. مشاور با علمی که دارد می تواند مشکلات، اختلافات و یا حتی تفاوت سلیقه های را می یابد و با همکاری زوجین سعی می کند در جهت سازش و بهبود رابطه از آنها استفاده کند. مشاورانی که زوجین پیش از ازدواج به آنها مراجعه می کنند معمولا نقش راهنما را دارند، این مشاوران نظر و عقاید شخصی خود را ارائه نمی دهند و از طریق کشف نیازها و درگیری ها به آنها کمک می رسانند. زمانی که زن و شوهر این موارد را درک کنند؛ می توانند راهکارهایی مناسبی برای مقابله با مشکلات یا کاهش نزاع و درگیری پیدا کنند. 

مشاوران ازدواج با برقراری رابطه طولانی مدت با دو طرف، راهنمایی و همکاری با آنها سعی دارند مکانی امن و قابل اعتماد ایجاد کنند تا موضوعات جدید و درحال توسعه مورد بحث قرار بگیرند. در صورت تلاش برای انجام این کار یک خروجی کوتاه مدت فراهم می شود تا زوج هایی که باید درمورد موضوعی خاص بحث کنند یا تصمیم بگیرند این امکان را داشته باشند. 

برخی از زوجین که قصد جدایی دارند هم به مشاوران ازدواج مراجعه می کنند تا یکبار دیگر با کمک مشاور احساسات خود را بروز دهند و در این مسیر هدف اصلی را پیدا کنند. 

مشاوره ازدواج,مشاور ازدواج چیست,چه کسانی به مشاوره ازدواج نیاز دارندنقش مشاوره ازدواج در ادامه مسیر زندگی

وظایف مشاور ازدواج چیست؟

با وجودی که مشاوران ازدواج با گروه خاصی در ارتباط هستند اما شاهد خدمات گوناگونی از طرف آنها به مشتریان هستیم. اصلی ترین وظیفه ای که برای مشاور در نظر گرفته می شود ارائه خدمات به زوجینی است که قبل از ازدواج باید همدیگر را بشناسند و جلوی مشکلات بزرگتر را قبل از ازدواج بگیرند.

این خدمات شامل ابعاد گوناگونی است ممکن است مشاوره فردی برای هر دونفر صورت بگیرد، مشاوره زوجین همراه با یکدیگر باشد یا مشاوره قصد داشته باشد با فرزندی مکالمه کند که یکی از زوجین قصد دارد او را با زندگی جدیدشان همراه کند. تمرکز در این مورد معمولا برپایه پویایی خانواده و نحوه ارتباط بین اعضای خانواده در کاهش اختلال عملکردی خانواده قرار می گیرد. 

از طرفی اگر زوجین بعد از ازدواج درگیر مشکلات شده باشند، مشاوره می تواند مهارت های ارتباطی آنها را ارتقاء دهد، اعتماد ایجاد کند، برنامه های آموزشی را نوشته و برای زوجین تجویز کند. 

مشاوره ازدواج,مشاور ازدواج چیست,مشاوره ازدواج انلاینوظایف مربوط به مشاوره ازدواج

یکی دیگر از وظایف مشاوران ازدواج به تشخیص و درمان اختلالات روانی برمی گردد که روشی بسیار رایج نیز محسوب می شود، در این روش تست هایی صورت می گیرد که سطح سلامت روان، وجود اختلالات شخصیتی یا حتی وجود ناتوانی ذهنی مراجعان تعیین می شود.

مشاوران ازدواج نتایج حاصل از این تست ها را تفسیر می کنند و با استفاده از تدوین یک برنامه ی درمانی، کار با مراجعان و رسیدن به موفقیت در برنامه درمانی، رابطه ای پایدار و کامل را برای زوجین ایجاد کنند. 

برخی از خانواده ها که درگیر الکل یا خشونت های خانگی قرار دارند توسط مشاوران ازدواج به طور خاصی تحت درمان قرار می گیرند. در صورت وجود اعتیاد مشاوران ازدواج پیشنهاد خواهند داد تا یکی یا هردوی اعضای رابطه زناشویی به کمپ های ترک اعتیاد مراجعه کنند. 

در صورتی که همسر مورد آزار قرار گرفته باشد، مشاوران ازدواج کمک می کنند تا بر آسیب های ناشی از این موضوع غلبه کنند و از بحران موجود راحت تر بیرون بیایند.

یکی دیگر از وظایف مشاوران این است که به زوج مرتکب اهانت به همسر خود کمک می کنند تا از طریق کنترل عصبانیت یا سایر مسائل اساسی که منجر به اهانت می شوند را از بین ببرد و در این راستا پیشرفت داشته باشد. 

مشاوره ازدواج,مشاور ازدواج چیست,وظیف مشاوره ازدواجمشاوره ازدواج؛ کمک به زوجین برای کنترل خشمشان

چه کسانی به مشاوره ازدواج نیاز دارند؟

متاسفانه باید اعلام کرد که براساس آمار به دست آمده بیشتر ازدواج های امروزی با موفقیت همراه نیستند، این موضوع می تواند اهمیت جلسات درمانی توسط مشاوران ازدواج را تعیین کند. برای مراجعه به مشاوران ازدواج لزوما به اختلافات شدید بین زوجین نیاز نیست، بلکه مشاوران ازدواج می توانند روابط میان زوجین را بهبود دهند تا یکدیگر را بهتر درک کنند. 

با ازدواج نظرات، ارزش ها، باورها و عادات خانوادگی مخصوص هر فرد تحت تاثیر قرار می گیرد و این موضوع غیرقابل انکار است. ممکن است برخی از عادات و رفتارها مطابق با سلیقه طرف مقابل نباشد، البته این موضوع صرفا به معنای بروز حتمی اختلافات نخواهد بود، بلکه اختلاف نظر می تواند رابطه زوجین را تکمیل کند به شرطی که برخورد با آنها درست باشد.

از طرفی اختلاف نظر می تواند به زوجین آموزش دهد تا با سایر فرهنگ ها و عقاید آشنایی پیدا کنند و به آنها احترام بگذارند. باید به خاطر داشته باشید که تفاوت ها و اختلاف نظرات می توانند روابط زوجین را محک بزنند. برخی از موارد عادات و رفتارهای شریک زندگی که در گذشته می تواند جلب توجه کند و به مرور زمان خسته کننده باشد، در نتیجه منجر به اعصاب خوردی و بروز مشکلات متعدد مانند ایجاد بی تفاوتی، کم شدن میل جنسی، ایجاد فاصله تدریجی با شریک زندگی و حتی خیانت کردن شود.

غم و پریشانی میان زوجین با هر دلیلی که رخ دهد می تواند استرس، تنش، نگرانی، انواع ترس و سایر مشکلات را برای زندگی آنها به همراه داشته باشد.

متاسفانه در میان برخی از مردم این عقیده وجود دارد که اختلافات به مرور زمان رفع می شوند، اما باید اشاره کرد اگر به آنها بی توجه باشید؛ مشکلات فیزیکی و روانی مانند افسردگی را تشدید می کنند، از طرفی رابطه بد میان زن و شوهر؛ شغل آنان و سایر اعضای خانواده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، درنتیجه ممکن است دوستی ها از بین بروند. 

به طورکلی اگر در زندگی خود مشکلاتی دارید که زیبایی های اولیه زندگی را کاهش داده اند و درگیری های دیگر را همراه خود آورده اند، بهتر است قبل از ریشه گرفتن آنها و بزرگ شدنشان از یک مشاور خوب ازدواج کمک بگیرید.

زندگی مشترک شما با ارزش تر از هر چیزی است، مشکلات را نادیده نگیرید، آنها را به حال خود رها نکنید تا خود به خود خوب شوند.

مشاوره ازدواج,مشاور ازدواج چیست,مشاوران ازدواجنیاز خانواده به مشاوره ازدواج

در چه مواردی به مشاوره ازدواج مراجعه کنیم؟

در برخی از موارد مراجعه به مشاور ازدواج برای زوجین واجب است، از جمله مشکلاتی که می توان به آنها در این زمینه اشاره کرد شامل موارد زیر هستند:

دعوای مداوم:

زوج هایی که بارها در روز با همدیگر دعوا می کنند، به سختی می توان چشم به چشم شوند یا راه حلی برای بحث های خود پیدا نمی کنند باید به مشاوره ازدواج مراجعه کنند.

اختلاف نظر:

در صورتی که زوجین درباره مسائلی مانند انتخاب‌های والدین، مالی یا سبک زندگی اختلاف نظر دارند، باید به مشاور مراجعه کنند.

احساس نابرابری:

زوج هایی که احساس می کنند مسئولیت های زندگی نابرابر می باشد و نمی توانند راه حل مناسبی برای حل کردن این موارد پیدا کنند باید نزد مشاور بروند. 

مشاوره ازدواج,مشاور ازدواج چیست,وظایف مشاور ازدواج چیستمراجعه به مشاوره ازدواج در صورت احساس نابرابری

از دست دادن شیمی جنسی:

زوج هایی که احساس می کنند شیمی جنسی یا عاشقانه خود را از دست داده اند باید به مشاور مراجعه کنند. 

زوج هایی که احساس می کنند زندگی آنها مانند خلبان خودکار شده است.

احساس نشنیده شدن:

زوج هایی که احساس می کنند شنیده نمی شوند یا احساس می کنند که شریک زندگی آنها از نظر عاطفی در دسترس نیست.

بحران عاطفی:

زوج هایی که اخیرا یک تراژدی یا از دست دادن را تجربه کرده اند و باید مشکلات را پردازش کنند. 

خیانت و موادمخدر:

در صورت یکه زوجین با خیانت، مسائل روانی یا مواد مخدر سروکار دارند، باید به مشاور مراجعه کنند. 

گردآوری: بخش زناشویی سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
ویژه سرپوش