یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰۹:۲۵ - ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۰۵۸
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

کدام پروتئین‌ها سپر دفاعی بدن را در برابر سرطان تقویت می‌کنند؟

پروتئین,تقویت سپر دفاعی بدن با پروتئین
پژوهشگران اتریشی در بررسی جدید خود، به معرفی پروتئین هایی پرداخته اند که می توانند مکانیسم دفاعی بدن را در برابر سرطان تقویت کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس دیلی، سیستم ایمنی انسان، مکانیسم های دفاعی سلولی ویژه ای را شامل می شود که از بدن در برابر بیماری محافظت می کنند. این مکانیسم ها، "سلول های دندریتیک" (Dendritic cells) را در بردارند. عملکرد اصلی آن ها، ارائه آنتی ژن ها به سایر سلول های ایمنی به خصوص سلول های تی است که یک واکنش ایمنی ابتدایی را فعال می کند.

سلول های دندریتیک، به دو گروه نوع یک "DC1" و نوع دو "DC2" تقسیم می شوند و عملکردهای متفاوتی دارند. DC1، یک واکنش ایمنی را نسبت به باکتری ها و ویروس ها پدید می آورد. DC2 نیز به محافظت در برابر عفونت های قارچی یا انگلی می پردازد.

پژوهشگران موسسه پژوهش سرطان "دانشگاه علوم پزشکی وین" (Medical University of Vienna) در اتریش، دریافته اند که گروه ویژه ای از پروتئین ها، نقش مهمی در ایجاد سلول های دندریتیک نوع یک بر عهده دارند. این موضوع میتواند گزینه های درمانی جدیدی را برای دفاع در برابر ویروس ها یا باکتری ها و همچنین ایمنی در برابر سرطان (cancer) ارائه دهد.

سلول های دندریتیک، از "سلول های پروژنیتور" (Progenitor cell‎) مغز استخوان تشکیل می شوند. با وجود این، تاکنون مشخص نبود که کدام یک از پروتئین ها، مسئول انتقال از سلول های بنیادی به سلول های متمایز هستند.

پژوهشگران در این پروژه، از مدل های حیوانی و روش های زیست شناسی مولکولی مانند توالی یابی آران ای استفاده کردند تا نشان دهند که ترکیب دو پروتئین موسوم به "c- Jun" و "JunB"، از عوامل ضروری در ایجاد سلول های دندریتیک نوع یک است.

پژوهشگران برای تحلیل نقش این پروتئین ها، c- Jun و JunB را از سلول های دندریتیک حذف کردند. "باربارا دروبیتز" (Barbara Drobits)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این نتایج نشان می دهد که c- Jun و JunB به صورت مشترک و نه بطور جداگانه، برای ایجاد سلول های دندریتیک نوع یک ضرورت دارند. این مکانیسم، طی یک همکاري توصیف نشده عمل می کند و c- Jun و JunB بهمراه یکدیگر، ایجاد سلول های دندریتیک نوع یک را کنترل می کند. تجزیه و تحلیل بیان سلول های دندریتیک نوع یک، تغییراتی را در هویت سلولی و تغییر جهت به سوی سلول های دندریتیک نوع دو نشان داد.

با فقدان c- Jun و JunB، عملکردهای ایمنی سلول های دندریتیک نوع یک به صورت قابل توجهی کاهش یافت. غیرفعال کردن c- Jun و JunB در مدل های حیوانی، به محافظت در برابر باکتری "لیستریا مونوسیتوژنز" (Listeria monocytogenes) انجامید.

پروتئین,تقویت سپر دفاعی بدن با پروتئین

در خلاصه این پژوهش آمده است:نتایج این پروژه، عملکرد ناشناخته c- Jun و JunB را در ایجاد سلول های دندریتیک نشان می دهند. در پژوهش های پیشین نیز نشان داده شده است که یک عضو دیگر از خانواده "AP- 1" موسوم به "Batf3"، برای ایجاد سلول های دندریتیک نوع یک ضرورت دارد اما این موضوع مشخص نیست که Batf3، با کدام پروتئین AP- 1 در تعامل قرار می گیرد تا این عملکرد را صورت دهد. داده های ما اکنون این ارتباط گمشده را نشان می دهد که c- Jun و JunB را بعنوان شرکای Batf3 معرفی می کند.

سلول های دندریتیک نوع یک، برای دفاع در برابر باکتری ها و ویروس ها و همچنین ایمنی در برابر سرطان، ضروری هستند. شاید درک بهتر در مورد زیست شناسی زمینه ای بتواند روش های درمانی جدید و امیدوارکننده ای را برای کاربردهای بالینی آینده فراهم کند.

این پژوهش، در مجله "Cell Death& Differentiation" به چاپ رسید.

  • 9
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
مریم حیدرزاده,زندگی نامه مریم حیدرزاده,عکسهای مریم حیدرزاده بیوگرافی مریم حیدرزاده شاعر، نقاش و نویسنده ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ آبان ۱۳۵۶

محل تولد:تهران

پیشه:شاعر، ترانه سرا، نویسنده، نقاش

ملیت:ایرانی

زمینهٔ کاری:ادبیات، هنر

بیوگرافی مریم حیدرزاده

مریم حیدرزاده در ۲۹ آبان ۱۳۵۶ در بیمارستان شهدای تهران به دنیا آمد. وی در دوران کودکی( حدود سه و نیم سالگی) بینایی خویش را در اثر عمل جراحی و اشتباه پزشک، از دست داد. او در رشته ی حقوق قضایی در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخته است. پدر مریم بازنشسته ی ارتش و مادرش کارمند است. والدینش بخاطر نگهداری از مریم خیلی بیرون از منزل فعالیت ندارند. وی دو خواهر به نام های نرگس و مرضیه دارد. خوانندگان داخل کشور و خوانندگان فارسی زبان خارج از کشور از اشعار و سروده های مریم حیدرزاده در بسیاری از ترانه هایشان استفاده کرده اند. مریم حیدرزاده بسیار خوش خلق و خوش صدا است که در فضای مجازی صدای دلنشینش را شنیده اید.

ادامه
علیرضا حیدری,تصویر علیرضا حیدری,قد علیرضا حیدری بیوگرافی علیرضا حیدری قهرمان سابق کشتی ایران (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ اسفند ۱۳۵۴

زادگاه: ملایر، ایران

ملیت: ایرانی

پیشه: کشتی گیر

بیوگرافی علیرضا حیدری

علیرضا حیدری در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۴، در یکی از خانه های خیابان شکوفه، در نزدیکی چهارصد دستگاه که از محله های قهرمان خیز تهران متولد شد. پدر او که حمشت الله حیدری نام داشت و به درستی و صداقت از راه کسب و کار برای رفاه خانواده اش می کوشید، را در دوران کودکی از دست داد. حشمت الله و همسرش پنج فرزند داشتند (چهار پسر و یک دختر) که اعضای خانوادگی پس از فوت حشمت الله، تحت سرپرستی مادر قرار گرفتند. بعد از گذشت دو الی سه سال از فوت این خانواده، خانه تقریباً بزرگ خود را در تهران فروختند و به کرج نقل مکان کردند.

ادامه
ماکان بند,زندگینامه ماکان بند,زندگی نامه ماکان بند بیوگرافی ماکان بند و حواشی آن ها (+ تصاویر)

نام مستعار:ماکان بند

زاده: ۳ دی ۱۳۷۴ 

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سبک( ها):پاپ

ناشرین:آوازی نو

ادامه
اولیور ویلیامسون,زندگینامه اولیور ویلیامسون,تحصیلات اولیور ویلیامسون زندگینامه اولیور ویلیامسون و نظریه هایش (+ تصاویر)

زاده:۲۷ سپتامبر ۱۹۳۲

زادگاه:سوپریور، ویسکانسین

ملیت:ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد خرد

درگذشت:۲۱ مهٔ ۲۰۲۰ 

ادامه
احمد مهرانفر,ازدواج احمد مهرانفر,احمد مهرانفر بازیگر بیوگرافی احمد مهرانفر بازیگر مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۵۴/۳/۱۰

محل تولد:کاشان

تحصیلات:کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی

همسر:مونا فائض پور

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
حضرت موسی (ع),عصای حضرت موسی (ع),زندگی نامه حضرت موسی (ع) زندگی نامه حضرت موسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم

زاده:قرنهای ۱۳ تا ۱۵ قبل از میلاد مسیح

زادگاه:جوشن،  مصر

همسر:صفورا

دین:اسلام

محل مرگ:کوه نبو،  موأب

ادامه
ارلینگ هالند,بیوگرافی ارلینگ هالند,زندگی نامه ارلینگ هالند بیوگرافی ارلینگ هالند فوتبالیست حرفه‌ای نروژی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۰ ‏

محل تولد:لیدز، انگلستان

ملیت:نروژی

قد:۱٫۹۴ متر

پست:مهاجم نوک

ادامه
قیصر امین پور,شعر قیصر امین پور,زندگینامه قیصر امین پور زندگینامه قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی

تاریخ تولد:۲ اردیبهشت ۱۳۳۸

زادگاه:گتوند

مدرک تحصیلی:دکترای ادبیات فارسی

پیشه:شاعر و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش