پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۰۸:۳۴ - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۲۷۰۷
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

با کنترل مغز، خودتان را لاغر کنید

کاهش وزن,شبکه های مغزی
پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه" ویک فارست" آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کردند، شبکه های مغزی میتوانند در موفقیت افراد در کاهش وزن نقش داشته باشند.

به گزارش ایسنا،  پژوهشگران آمریکایی در یافته های جدیدشان کشف کردند که دو شبکه مغزی خاص میتوانند تأثير زیادی بر میزان موفقیت یک فرد در کاهش وزن داشته باشند.

دکتر" جاناتان بوردت"( Jonathan Burdette) استاد رادیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست و محقق اصلی این مطالعه بیان کرد:این کشف امکان دارد در نهایت به توسعه درمان های مبتنی بر رفتار که مدارهای خاصی از مغز را برای کمک به کاهش وزن مورد هدف قرار میدهند ، کمک کنند.

هدف محققان از انجام این مطالعه تعيين این بود که آیا میزان کاهش وزن بعد از شش ماه مداخله مبتنی بر رفتار با اتصال در دو شبکه عملکردی( FNs) به نام های FN۱ و FN۲، در گروهی از افراد مسن مبتلا به چاقی مرتبط است یا خیر. شبکه های عملکردی مغز، مناطقی از مغز هستند که به صورت هماهنگ با هم کار می کنند.

FN۱ و FN۲ برای نخستین بار توسط بوردت و تیمش در سال ۲۰۱۸ شناسایی شدند در آن زمان محققان دریافتند که این دو شبکه در کاهش وزن موفق نقش مهمی دارند.

در این مطالعه ۷۱ شرکت کننده که در یک کارآزمایی بالینی تصادفی کاهش وزن ، ثبت نام کرده بودند، در ابتدای کارآزمایی با اف ام آرآی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی اسکن شدند تا مشخص شود آیا FN۱ و FN۲ میتوانند همانند عاملی پیش بینی کننده در کاهش وزن عمل کنند یا خیر و اگر چنین است چگونه این اتفاق رخ می دهد.

شرکت کنندگان در حالت استراحت و سپس بعد از دریافت وعده های غذایی، اسکن شدند. در پایان این کارآزمایی شش ماهه، داده ها برای مقایسه روابط بین شبکه های عملکردی یاد شده و تغییر وزن شرکت کنندگان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

پژوهشگران متوجه شدند که در طول حالت استراحت، رابطه عملکرد مغز در FN۱( که شامل مهارت های حسی و حرکتی است) به صورت قابل توجهی با کاهش وزن طی شش ماه مرتبط است. در طول حالت مصرف غذا، کاهش وزن شش ماهه به صورت قابل توجهی با FN۲( که شامل خودتنظیمی و توانایی تمرکز توجه است) مرتبط بود.

بوردت خاطرنشان کرد:نتایج این مطالعه نمایش گر این است که ویژگی های شبکه مغز افرادی که در کاهش وزن کمتر موفق تر بودند، متفاوت از افرادی بود که موفق تر بودند. بعضی از اشخاص سوگیری حرکتی حسی ناخودآگاه قوی تری برای دنبال کردن غذا دارند، در حالیکه به نظر میرسد این مورد در بعضی دیگر کمتر است. در جامعه ای با وفور غذا و نشانه های غذا در همه جا، این اطلاعات میتواند به توضیح اینکه چرا بعضی از افراد در کاهش وزن اضافی و حفظ آن چنین مشکلی دارند، کمک کند.

این نخستین مطالعه ای است که مفاهیم کلیدی را که در درک چاقی و پرخوری مهم تشخیص داده شده اند را به موفقیت با کاهش وزن رفتاری در میان سالمندان مبتلا به چاقی مرتبط می کند.

بوردت گفت:یافته های ما بینش بیشتری در خصوص مدارهای عملکردی پیچیده در مغز فراهم می کند، بدین ترتیب ما اکنون درک مکانیکی از اینکه چرا افراد وزن کم نمی کنند، داریم. از نظر تئوری، در صورتیکه در خصوص اصرارها و کنترل ها اطلاعات بیشتری داشته باشیم، می توانیم درمان های متفاوتی را برای یک فرد طراحی کنیم، نه اینکه با همه یکسان رفتار کنیم.

یافته های این مطالعه در مجله" Obesity" منتشر شد.

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش