یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
۰۰:۰۹ - ۲۳ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۲۴۵۷
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

در آزمایشی جدید؛ قلب اصلاح شده خوک به انسان‌ پیوند خورد

قلب در خوک در بدن انسان,پیوند قلب اصلاح شده خوک به انسان‌
این پیوند خارجی و بین گونه ای به یک انسان زنده، یک جهش غیرمنتظره رو به جلو برای این حوزه بود. ولی پیش از آن، محققان موسسه "لانگون" در آزمایش اندام های خوک در افراد تازه درگذشته در خط مقدم این حوزه بودند.

دکتر" نادر معظمی" مدیر جراحی پیوند قلب در موسسه پیوند "ان وای یو لانگون هلث" (NYU Langone Health) یک تیم پزشکی را رهبری کرد تا یک قلب اصلاح ژنتیکی شده خوک را به شکل آزمایشی به یک بیمار که مرگ مغزی شده بود، پیوند بزنند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیو اطلس، محققان موسسه "NYU Langone Health" نتایج موفقیت آمیزی از روش آزمایشی پیوند قلب اصلاح ژنتیکی شده خوک به انسان را که بر روی افراد مرگ مغزی انجام شد، اعلام کرده اند. این افراد به مدت سه روز تحت تهویه مکانیکی قرار گرفتند و اعضای بدن آنها تحت نظر بود.

امسال قطعاً به نقطه عطف مهمی در حوزه "پیوند خارجی" یا "پیوند بین گونه ای" (xenotransplantation) تبدیل شده است. دانشمندان برای چندین دهه نسبت به حل بحران کمبود اعضای بدن اهدایی تلاش کرده اند و یک استراتژی توسعه اندام اصلاح شده ژنتیکی خوک ها طراحی شده است که در صورت پیوند به بدن انسان پس زده نشوند.

در اوایل امسال، یک عمل پیوند فوق العاده توسط جراحان مرکز پزشکی دانشگاه "مریلند" انجام شد که طی آن، اولین پیوند قلب خوک اصلاح شده به انسان انجام گرفت. در این جراحی، قلب خوک به یک انسان زنده پیوند زده شد و بیمار توانست به مدت دو ماه قبل از مرگ بر اثر نارسایی قلبی (Heart failure) به زندگی ادامه دهد.

این پیوند خارجی و بین گونه ای به یک انسان زنده، یک جهش غیرمنتظره رو به جلو برای این حوزه بود. ولی پیش از آن، محققان موسسه "لانگون" در آزمایش اندام های خوک در افراد تازه درگذشته در خط مقدم این حوزه بودند.

این تیم سال پیش اولین گروه در جهان بود که اعضای خوک اصلاح شده ژنتیکی را به انسان پیوند زد و جراحان این موسسه در دو جراحی، با موفقیت کلیه خوک را به افراد مرگ مغزی پیوند زدند.

این کار بعنوان "اهدای کل بدن" نامیده می شود و شامل داوطلبانی است که تمام بدن خود را برای انجام مطالعات پزشکی تا چند روز پس از مرگ مغزی، در اختیار دنیای علم قرار می دهند.

"رابرت مونتگومری" سرپرست این تحقیق از مؤسسه پیوند "لانگون" می گوید که این کار، پله ای بسیار مهم برای زمینه پیوند خارجی است و قبل از این مرحله، این اندام ها فقط بر روی نمونه های غیر انسانی آزمایش شده بودند.

او ادامه داد: هدف بزرگ تر ما رسیدگی به معضل کمبود اعضای اهدایی بدن و ارائه گزینه دیگری برای بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سراسر آمریکا است که منتظر این هدیه نجات بخش هستند. بنابراین اهدای کل بدن، هنگامی که اهدای عضو گزینه مناسبی نیست، برای پیشبرد این کار بسیار مهم است. ما از خانواده هایی که داوطلب شرکت در این تحقیق هستند، بسیار سپاسگزاریم که منجر به نجات جان هزاران نفر دیگر می شوند.

این دو جراحی جدید طی شش هفته گذشته انجام شده اند. هر دو اهداکننده پس از اعلام مرگ مغزی، به مدت ۷۲ ساعت در سیستم پشتیبان ونتیلاتور زنده نگه داشته شدند تا این آزمایشات انجام شود.

قلب خوک های پیوند شده به اهداکنندگان با ۱۰ تغییر ژنتیکی خاص مهندسی شده بود. شش مورد از این اصلاحات شامل "تراژن های انسانی" و چهار تغییر برای حذف ژن های خاص خوک که میتوانند موجب رد عضو شوند، بود.

تراژن یا ترنس ژن یک ژن یا محتوای ژنتیکی است که به صورت طبیعی یا توسط یکی از روش های مهندسی ژنتیک (Genetics) از یک موجود زنده به موجود زنده دیگر منتقل می شود. بر اساس یافته های ابتدایی از مطالعه روی ترنس ژن، می توان با آن به صورت بالقوه فنوتیپ موجود زنده را تغییر داد.

محققان در این آزمایشات بطور مشخص تلاش می کنند از استانداردهای فعلی پیوند قلب بالینی پیروی کنند. بنابراین بر خلاف پیوند قلب خوک به انسان زنده در دانشگاه "مریلند" که از داروهای آزمایشی خاصی استفاده کرد، فقط داروهای سرکوبگر ایمنی استاندارد استفاده شد و روش های استاندارد نگهداری و حمل و نقل عضو پیوندی به کار گرفته شد.

دکتر" نادر معظمی" مدیر تیم جراحی این پروژه گفت: هدف ما ادغام روش های مورد استفاده در پیوند قلب معمولی و روزمره با یک عضو غیرانسانی است که بدون کمک اضافی از دستگاه ها یا داروهای آزمایش نشده به طور طبیعی عمل کند.

وی افزود: ما به دنبال تأیید این موضوع هستیم که آزمایش های بالینی میتوانند با استفاده از این منبع جدید اندام ها با روش های پیوند آزموده شده و واقعی که در موسسه پیوند "لانگون" به کمال رسانده ایم، پیش بروند.

این روش های آزمایشی، موفقیت آمیز و بدون هیچ نشانه ای از رد پیوند گزارش شده اند، زیرا اعضا در طول نظارت و پیگیری ۷۲ ساعته کاملا طبیعی عمل کردند.

دکتر "نادر معظمی" در گفت و گو با سی ان ان گفت: تصمیم گرفته شد که مدت سه روز، اخلاقی ترین زمان برای بررسی اثربخشی این روشها باشد، ولی پیش از این که این نوع پیوند خارجی به واقعیت بالینی تبدیل شود، کارهای بسیار بیشتری موردنیاز است.

او ادامه داد: هنوز راه زیادی تا رسیدن به پیوند بالینی برای حمایت از بیماران در درازمدت باقی مانده است و هنوز سوالات بسياري وجود دارد که باید به آن ها پاسخ داده شود.

  • 12
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش