پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
۲۱:۲۸ - ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۵۴۲
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

دارویی برای درمان عفونت‌های ریه ساخته شد

عفونت ریه,دارویی برای درمان عفونت‌های ریه
اولین «داروی زنده» برای درمان عفونت‌های ریه تولید شد.

نخستین «داروی زنده» برای درمان عفونت های ریه، توسط پژوهشگران ساخته شد. این درمان جدید، راهکاری را برای مقابله با سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas aeruginosa)، نوعی باکتری شناخته شده به دلیل مقاومت در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک ها و عامل مکرر عفونت در بیمارستان ها، ارائه می دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از سی تک دیلی، زیست شناسی مصنوعی رویکردهای جدیدی را برای مبارزه با علت اصلی مرگ در بیمارستان ها ارائه می دهد. این درمان جدید شامل استفاده از شکل اصلاح شده باکتری مایکوپلاسما پنومونیه (Mycoplasma pneumoniae) است که در آن منشاء ایجاد بیماری حذف می شود و باکتری P. aeruginosa مورد حمله قرار می گیرد. گفتنی است که باکتری اصلاح شده همراه با دوزهای پایین آنتی بیوتیک ها استفاده می شود که به تنهایی موثر نیستند.

پژوهشگران اثربخشی این درمان را بر روی موش ها آزمایش کردند و دریافتند که این درمان، عفونت های ریه (Lung) را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد؛ موش هایی که این دارو را دریافت کردند، میزان بقای آن ها در مقایسه با موش هایی که هیچ درمانی دریافت نکردند دو برابر افزایش پیدا کرد.

تجویز یک دوره دوز بالا در درمان، باعث شد که هیچ نشانه ای از وجود سم در ریه ها مشاهده نشود و پس از اتمام درمان، سیستم ایمنی، باکتری های اصلاح شده را در یک دوره چهار روزه پاکسازی کرد.

درمان عفونت های P. aeruginosa، درمانی دشوار است زیرا باکتری ها در محیطی زندگی می کنند که بیوفیلم ها را تشکیل می دهند. بیوفیلم ها می توانند خود را به سطوح مختلف بدن بچسبانند و ساختارهای غیر قابل نفوذی را تشکیل دهند که از دسترس آنتی بیوتیک ها دور شوند.

بیوفیلم های P. aeruginosa حتی می توانند روی سطح لوله های ونتیلاتورها که بیماران بدحال برای تنفس به آن ها نیاز دارند، رشد کنند. این شرایط باعث پنومونی( ذات الریه ) مرتبط با ونتیلاتور( VAP) می شود، وضعیتی که از هر چهار بیماری که نیاز به اینتوبه شدن دارند، یک نفر را مبتلا می کند، این تعداد ۹ تا ۲۷ درصد بیماران را شامل می شود و این میزان در بیمارانی که به دلیل کووید- ۱۹ شدید انتوبه شده اند از ۵۰ درصد نیز فراتر می رود.

در واقع، دانشمندان در این مطالعه، M. pneumoniae را به شکلی مهندسی می کنند تا بیوفیلم ها را با تجهیز به تولید مولکول های مختلف از جمله پیوسین و سمومی که به طور طبیعی توسط باکتری ها برای کشتن یا مهار رشد سویه های باکتری سودوموناس تولید می شوند ، حل کنند.

برای آزمایش اثربخشی این روش، دانشمندان بیوفیلم های P. aeruginosa را از لوله های دستگاه تنفس مصنوعی بیماران در بخش مراقبت های ویژه، جمع آوری کردند. آن ها دریافتند که این درمان از موانع احتمالی عبور کرده و در نتیجه می توانند بیوفیلم ها را با موفقیت حل کنند.

دکتر María Lluch، مدیر ارشد علمی Pulmobiotics، و محقق اصلی این پروژه در دانشگاه بین المللی کاتالونیا، می گوید: ما معتقدیم که این یک استراتژی جدید و امیدوارکننده برای پی بردن به علت اصلی مرگ و میر در بیمارستان ها است.

برای درمان VAP، محققان آزمایش های بیشتری را تا پیش از رسیدن به مرحله آزمایش بالینی انجام خواهند داد. انتظار میرود این درمان با استفاده از یک نبولایزر انجام شود؛ ابزاری که داروی مایع را به یک غبار تبدیل می کند تا سپس از طریق دهان یا ماسک استنشاق شود.

M.‎ pneumoniae یکی از کوچکترین گونه های شناخته شده باکتری است و دکتر Luis Serrano، مدیر CRG، برای نخستین بار در دو دهه پیش، ایده اصلاح باکتری (Bacterium) و استفاده از آن به عنوان «داروی زنده» را مطرح کرد.

یکی از مزایای استفاده از M. pneumoniae برای درمان بیماری های تنفسی این است که این باکتری بطور طبیعی با بافت ریه سازگار است. پس از تزریق، باکتری اصلاح شده ، مستقیما به منبع عفونت تنفسی می رود و می تواند انواع مولکول های درمانی را تولید کند.

این مطالعه با نشان دادن این که M.pneumoniae می تواند با عفونت های ریه مقابله کند، گامی مهم و موثر برای محققان محسوب می شود تا سویه های جدیدی از این باکتری را به منظور مقابله و درمان انواع دیگر بیماری های تنفسی مانند سرطان ریه یا آسم، ایجاد کنند.

این باکتری را میتوان به روش های مختلفی اصلاح کرد. پروفسور Luis Serrano، مدیر تحقیقاتی ICREA می گوید: هدف این است که با بهره بردن از ظرفیت های این باکتری اصلاح شده ، بتوانیم در درمان بیماری های پیچیده از آن استفاده کنیم.

این یافته ها به تازگی در ژورنال Nature Biotechnology منتشر و توسط بنیاد "la Caixa"، تامین مالی شده است.

این مطالعه توسط پژوهشگران مرکز تنظیم ژنومیک (CRG) و Pulmobiotics، با همکاری مؤسسه تحقیقات زیستی آگوست پی و سانیر (IDIBAPS)، کلینیک بیمارستان بارسلونا و نیز مؤسسه آگروبیوتکنولوژی (IdAB)، به صورت یک تحقیق مشترک انجام شده است.

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش