یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۴۲ - ۲۸ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۸۷۶
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

طول عمر زنان در آمریکا بیشتر از مردان است

طول عمر زنان,طول عمر زنان در آمریکا بیشتر از مردان
زنان آمریکا ۶ سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند.

بررسی جدید پژوهشگران «دانشگاه کالیفرنیا» نشان می دهد که زنان آمریکا در حال حاضر حدود شش سال بیشتر از مردان این کشور عمر می کنند. این پژوهش، دلیل اختلاف آماری را شکاف جنسیتی در امید به زندگی از سال ۱۹۹۶ می داند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، یک پژوهش جدید، مهم ترین شکاف جنسیتی آمریکا را در امید به زندگی از سال ۱۹۹۶ نشان داده است. گروهی از دانشمندان به سرپرستی« دانشگاه کالیفرنیا» دریافتند که زنان در حال حاضر ۵.۸ سال بیشتر از مردان عمر می کنند.

مهم ترین عامل این تفاوت، بیماری همه گیر کووید- ۱۹ است که تلفات نامتناسبی را بر مردان وارد کرد و به دنبال آن، صدمات ناخواسته و مصرف بیش از حد مواد مخدر ، تصادفات و خودکشی (Suicide) رخ داد. پژوهشگران از مورد چهارم یعنی خودکشی بعنوان «مرگ ناشی از ناامیدی» یاد کرده اند زیرا با مشکلات اقتصادی، بیماری افسردگی و استرس مرتبط است.

همچنین، پژوهشگران دریافتند که این اختلاف آماری می تواند به دلیل بهبود مراقبت های پزشکی برای زنان نیز باشد که مشکلاتی مانند سرطان (cancer) و بیماری های پریناتال را کاهش داد.

پژوهشگران در مقاله این پروژه نوشتند: بدتر شدن آمار مرگ ومیر ناشی از دیابت، بیماری قلبی (heart disease)، قتل و خودکشی نشان می دهد که بیماری های متابولیک مزمن و بیماری های روانی نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشند. افزایش مرگ ومیر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر ، قتل و خودکشی، نشان دهنده بحران های ناشی از ناامیدی و خشونت با سلاح گرم است.

تحلیل ها از مارس تا ژوئیه ۲۰۲۳ روی داده های مرگ ومیر به دست آمده از «مرکز ملی آمار بهداشت آمریکا» (NCHS) انجام شدند. هدف این گروه پژوهشی، کشف کردن تغییرات رخ داده در امید به زندگی از بدو تولد بین مردان و زنان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ بود که سال های پیش و پس از همه گیری کووید- ۱۹ در آن تقسیم شدند.

« براندون یان»( Brandon Yan) پژوهشگر ارشد این پروژه گفت:تحقیقات زیادی در مورد کاهش امید به زندگی در سال های اخیر انجام شده اند ولی هیچ کس بطور سیستماتیک بررسی نکرده که چرا این شکاف بین مردان و زنان از سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است.

داده ها نشان می‌دهند این شکاف که در سال ۲۰۱۰ فقط ۴.۸ سال بود، افزایش یافته است.

گزارش سال ۱۹۹۸« مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا»، رکورد دو میلیون و ۳۱۴ هزار و ۶۹۰ مرگ را در سال ۱۹۹۶ نشان می دهد که ۲۵۵۸ مورد بیشتر از بالاترین رقم قبلی دو میلیون و ۳۱۲ هزار و ۱۳۲ مرگ ثبت شده در سال ۱۹۹۵ است.

در آن زمان ، ۱۵ علت قابل توجه برای مرگ وجود داشت که بیماری قلبی، سرطان و بیماری عروق مغزی در راس آنها قرار داشتند. خودکشی در رتبه نهم این فهرست قرار گرفت؛ در حالی که جراحات غیرعمد، مسمومیت و تصادفات جزو دلایل نبودند.

پژوهش جدید دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که این فاکتورها از آن زمان ، به عوامل مرتبط با مشکلات اقتصادی، افسردگی و استرس تغییر یافته اند.

یان گفت: اگرچه میزان مرگ ومیر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر و قتل هم در مردان و هم در زنان افزایش یافته ولی واضح است که مردان سهم بیشتری را از این مرگ ومیرها دارند.

داده های «اداره سرشماری آمریکا» تلفاتی را که کووید- ۱۹ در مردان بهمراه داشته است نیز نشان می دهند. در گزارش این سازمان آمده است:بین سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، مرگ ومیر مردان تا ۲۹۶۰۶۱ نفر( ۲۰.۱ درصد) و مرگ ومیر زنان تا ۲۳۲۸۳۰ نفر (۱۶.۹ درصد) افزایش یافته است. این روند در سال ۲۰۲۱ ادامه یافت و با ۶۸۲۰۸ مورد مرگ ومیر بیشتر در مردان (۳.۹ درصد) و ۱۲۲۹۸ مورد در زنان (۰.۸ درصد) همراه بود. تفاوت فزاینده مرگ ومیر بین مردان و زنان در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ نشان می دهد که همه گیری کووید- ۱۹ تأثیر بیشتری را بر مرگ ومیر مردان نسبت به زنان داشته است.

این پژوهش در مجله «JAMA Internal Medicine» به چاپ رسید.

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش