پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۴:۳۹ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۱۶۲
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

ارتباط تفاوت‌های ساختاری مغز با میزان اثر بخشی ریتالین

میزان اثر بخشی ریتالین,نشانه های ابتلا به بیش فعالی,اثربخشی داروی اختلال نقص توجه
تحقیقات جدیدی که در Nature Mental Health منتشر شده، یافته‌های جالبی را در مورد رابطه بین اثربخشی داروی اختلال نقص توجه؛ بیش فعالی (ADHD) و آناتومی عصبی فردی مشخص کرده است.  

به گزارش همشهری آنلاین؛ مطالعات نشان می دهند تفاوت‌های ساختاری در مغز ممکن است بر میزان واکنش بزرگسالان مبتلا به ADHD به داروهای محرک مانند متیل فنیدات که معمولاً به عنوان ریتالین شناخته می‌شوند، تأثیر بگذارد.

نشانه های ابتلا به بیش فعالی

ADHD یک اختلال عصبی رشدی شایع است که با علائم بی توجهی، بیش فعالی و تکانش گری مشخص می شود. با وجود آنکه نشانه های این بیماری معمولا در دوران کودکی آغاز می شود، اما در حدود ۶۵ درصد از افراد تا بزرگسالی هم همچنان باقی می ماند. بزرگسالان مبتلا به این بیماری با مشکلاتی مانند بی‌ثباتی شغلی، رفتار مجرمانه و سوء مصرف مواد مواجه هستند. داروهای محرک مانند ریتالین یک گزینه درمانی اولیه است که با افزایش سطح دوپامین و نورآدرنالین در مغز در ارتباط است و به بهبود توجه و کنترل رفتارهای تکانشی کمک می کند.

اثر بخشی ریتالین

با وجود اثر بخشی بالای داروی ریتالین، تعداد زیادی از بزرگسالان مبتلا به ADHD به آنها پاسخ نمی دهند و این دارو برای آنها اثر ندارد. اما چرا این دارو برای بعضی افراد اثر بخشی لازم را ندارد.

به گزارش سایت Neuroanatomy تاثیر گذاری این دارو در نتایج درمان بسیار مهم است. مطالعات قبلی نشان داده اند که عوامل ژنتیکی، الگوهای امواج مغزی و اتصال در مناطق خاصی از مغز ممکن است بر پاسخ درمانی تأثیر بگذارد. با وجود این، این مطالعات در درجه اول بر کودکان متمرکز بود و شکافی در درک مکانیسم ها در بزرگسالان ایجاد کرد.

به نظر می رسد نوروآناتومی بر اثربخشی داروهای ADHD تأثیر می گذارد. این مطالعه با هدف بررسی این موضوع انجام شد که آیا تفاوت‌های ساختاری در مغز می‌تواند توضیح دهد که چرا بعضی از بزرگسالان مبتلا به ADHD به متیل فنیدیت یا ریتالین پاسخ می‌دهند در حالی که دیگران پاسخ نمی‌دهند.

محققان تجزیه و تحلیل دقیقی را با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی ساختاری یعنی MRI برای بررسی آناتومی مغز ۶۰ بزرگسال مبتلا به ADHD و ۲۳ کنترل عصبی انجام دادند.

همه شرکت‌کنندگان مبتلا به ADHD مردان ۱۸ تا ۴۵ ساله بودند که بر اساس معیارهای راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-۵) تشخیص داده شدند و هیچ اختلال روانی دیگری نداشتند. هدف از اختصاص مطالعه به مردان کاهش تنوع بود، زیرا نشانه های اولیه تفاوت های جنسی در ساختار مغز و پاسخ به محرک ها وجود دارد.

بررسی نتایج

شرکت کنندگان مبتلا به ADHD قبل از شروع درمان با متیل فنیدیت، تحت اسکن MRI قرار گرفتند. این دارو به مدت دو ماه تجویز شد و پاسخ درمانی بر اساس بهبود ۳۰ درصدی علائم بیش‌فعالی، با استفاده از مقیاس رتبه‌بندی این بیماری اندازه‌گیری شد. همچنین این رویکرد شرکت‌کنندگان را به پاسخ‌دهندگان و پاسخگویان دسته‌بندی می‌کرد.

تجزیه‌وتحلیل‌ها تفاوت‌های قابل‌توجهی را در ساختار مغز بین افرادی که به دارو پاسخ دادند و کسانی که پاسخ ندادند نشان داد. به طور خاص می‌توان گفت افرادی که به این دارو پاسخ نمی‌دهند، حجم کل داخل جمجمه و میانگین سطح در مغزشان در مقایسه با پاسخ‌دهندگان کمتر بوده است.

چگونگی اثربخشی دارو

مقایسه‌های دقیق نیز نشان می‌دهد افرادی که به ریتالین پاسخ نمی‌دهند، حجم و نواحی سطحی کوچک‌تری را در چندین ناحیه مغز، از جمله نواحی گیجگاهی - پاپیتال - جزئی، پراکونئوس، قشر اوربیتوفرونتال و دیگر نواحی گیجگاهی و پس سری نشان دادند.

هنگامی که کل گروه، بیش‌فعالی را با گروه کنترل عصبی مقایسه کردند، محققان دریافتند بزرگسالان مبتلا به این بیماری حجم قشر کوچک‌تری در مناطقی مانند قشر کمربندی خلفی، پرکونوئوس، لوبول جداری فوقانی، شکنج دوکی شکل و بخش هایی از لوب های پیشانی و گیجگاهی دارند. این تفاوت‌ها معمولاً توسط افراد غیر پاسخ‌دهنده ایجاد می‌شد که تغییرات بارزتری را نشان دادند.

البته هنوز تحقیقات بیشتری برای تأیید این نتایج و کشف مسیرهای علت ارتباط بین بیان ژنتیکی، ساختار مغز و پاسخ درمانی موردنیاز است. 

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش