پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹
۱۵:۱۲ - ۰۵ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۲۳۵
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

کووید ۱۹ در دمای ۶۵ درجه سانتیگراد به طور کامل نابود می شود!

کووید19,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
شواهد نشان می دهد کووید ۱۹ در دمای ۶۵ درجه سانتیگراد به طور کامل نابود می شود. با این حال، در دمای کمتر از ۶۵ درجه نیز در صورت مداومت این ویروس بسیار آسیب پذیر بوده و با گذشت زمان از بین می رود. دانشمندان می گویند در دمای ۵۰ تا ۵۵ درجه سانتیگراد ظرف ۲۰ دقیقه ویروس کرونا (corona) نابود می شود. این در حالیست که با افزایش درجه حرارت به ۷۵ درجه سانتیگراد تنها ظرف ۳ دقیقه تمامی ویروس ها نابود می شوند.

دانشمندان اعلام کردند کووید ۱۹ به میزان زیادی نسبت به درجه حرارت محیط آسیب پذیر است. یافته ها نشان می دهد اگر چه کرونا (corona) نسبت به ویروس آنفلوآنزا روی سطوح مقاوم تر و بادوام تر است، اما این ویروس همانند سایر ویروس های خانواده کرونا نسبت به افزایش دما بسیار آسیب پذیر است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ،  طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت از ماه سپتامبر تاکنون به طور میانگین روزانه بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ تن در جهان به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده اند. آمار روزانه مبتلایان به کرونا (corona) در کره زمین هم اینک به نیم میلیون نفر نزدیک شده است. از این رو ، دولت ها به سختی می کوشند مانع از روند افسار گسیخته شیوع این بیماری شوند.

مقامات بهداشتی تأکید دارند رعایت نکات بهداشت فردی شامل شستن مرتب دست ها با آب و صابون، حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک میتواند راهکاری ساده، ولی مؤثر برای قطع زنجیره شیوع کووید ۱۹ در جامعه باشد. یکی دیگر از نکاتی که دانشمندان همواره بر آن تأکید دارند ضدعفونی کردن مداوم سطوح و محیط است، زیرا کووید ۱۹ میتواند برای مدت طولانی روی اجسام باقی بماند.

یافته های محققان استرالیایی نشان می دهد کووید- ۱۹ میتواند برای هفته ها روی پول، لیوان و دیگر سطوح باقی بماند. آن ها اعلام کردند برخی جنبه های این تحقیقات حقایق ترسناکی را آشکار می کند. برای مثال ، دانشمندان مشاهده کردند ویروس کرونا (corona) به شدت قدرتمند شده است و میتواند برای ۲۸ روز روی سطوحی مانند صفحه تلفن همراه هوشمند و اسکناس در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد باقی بماند، این در حالیست که ویروس آنفلوآنزا تنها می تواند برای ۱۷ روز روی این سطوح زنده بماند.

دانشمندان می گویند اگر چه کووید ۱۹ نسبت به ویروس آنفلوآنزا روی سطوح مقاوم تر و بادوام تر است، اما این ویروس همانند سایر ویروس های خانواده کرونا نسبت به افزایش دما بسیار آسیب پذیر است. تحقیقات نشان می دهد زمانی که دمای محیط به ۴۰ درجه سانتیگراد برسد طول عمر ویروس کرونا روی سطوح به کمتر از یک روز کاهش می یابد. یافته های محققان استرالیایی این موضوع را تایید می کند که ویروس کرونا در هوای سرد طول عمر بیشتری نسبت به هوای گرم دارد به همین دلیل هم در فصول سرد سال بر شدت شیوع و مرگبار بودن کرونا افزوده می شود.

دانشمندان آمریکایی نیز به تازگی در تحقیقات خود اعلام کردند ویروس کرونا (corona) به شدت نسبت به افزایش دمای محیط حساس بوده و به راحتی در دما های بالا از بین می رود. شواهد نشان می دهد کووید ۱۹ در دمای ۶۵ درجه سانتیگراد بطور کامل نابود می شود. با این حال، در دمای کمتر از ۶۵ درجه نیز در صورت مداومت این ویروس بسیار آسیب پذیر بوده و با گذشت زمان از بین می رود. دانشمندان می گویند در دمای ۵۰ تا ۵۵ درجه سانتیگراد ظرف ۲۰ دقیقه ویروس کرونا (corona) نابود می شود. این در حالیست که با افزایش درجه حرارت به ۷۵ درجه سانتیگراد تنها ظرف ۳ دقیقه تمامی ویروس ها نابود می شوند.

تحقیقات مشابه دیگر هم نشان داد در محیط آزمایشگاهی و در ۷۰ درجه سانتیگراد تنها ۵ دقیقه زمان برای نابودی کووید ۱۹ نیاز است. با این وجود، برای پاک کردن ابزار و وسایل نیازمند اختصاص وقت بیشتری برای مقابله با ویروس است. تحقیقات« مرکز بیماری های عفونی در حال ظهور» نشان داد برای استرلیزه کردن ماسک پزشکی N۹۵ به وسیله گرما، باید نزدیک به یک ساعت این ماسک ها را در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد قرار داد تا به طور کامل تمامی ویروس های کرونا نابود شود.

چگونه در زندگی شخصی با استفاده از گرما ویروس کرونا را نابود کنیم؟

حقیقت این است که یافته های دانشمندان درباره درجه لازم برای نابودی کووید ۱۹ شامل حرارت بسیار بالاست و ما در زندگی روزمره به ندرت با چنین دما هایی سر و کار داریم. بسیاری از ماشین های لباسشویی درجه حرارت ۷۰ درجه سانتیگراد را برای شستشو ندارند. با این حال، نباید نگران باشید، زیرا ترکیب مواد شوینده و آب گرم میتواند به راحتی و به طور مؤثر ویروس کرونا را حین شستشو به وسیله ماشین لباسشویی یا حتی در شستشوی دستی نابود کند. بهتر است در شستشوی دستی مدتی لباس ها را در آب گرم و مواد شوینده غوطه ور کنید تا گرما بتواند به طور موثرتر ویروس ها را از بین ببرد.

برای شستن لباس های پارچه ای و حتی ماسک های قابل شستشو رعایت موارد ذیل توصیه می شود:

۱- از گرم ترین آب ممکن که به پارچه لباس هایتان آسیب وارد نکند برای فرآیند شستشو بهره ببرید.

۲- از پودر های لباسشویی یا سفید کننده های مناسب در روند شستشو استفاده کنید. در صورت شستن لباس های سفید و روشن استفاده از سفید کننده باعث نابودی قطعی کووید ۱۹ می شود همچنین ترکیب پودر لباسشویی و گرمای آب میتواند به سهولت ویروس ها را از البسه پاک کند.

۳- پس از آنکه روند شستشو با ماشین لباسشویی به پایان رسید بلافاصله لباس ها را در خشک کن قرار دهید تا روند نابودی ویروس به طور قطعی طی شود. اطمینان حاصل کنید از درجه حرارت بالا برای روند خشک کردن لباس ها استفاده شود و نیز تمامی لباس ها به طور کامل خشک شده و رطوبتی نداشته باشد. کسانی که به صورت دستی لباس های خود را می شویند بهتر است پس از شستشوی کامل، لباس ها را در زیر نور مستقیم خورشید خشک کنند.

۴- تأکید می شود در روند شستشوی لباس های آلوده حتماً دستکش به دست داشته باشید. در غیر این صورت پس از قرار دادن لباس های آلوده در ماشین لباسشویی دست های خود را با آب و صابون بشویید.

استفاده از گرما برای نابودی ویروس کرونا در مواد غذایی 

تحقیقات نشان داده است احتمال انتقال کووید ۱۹ از طریق مواد غذایی پخته شده بسیار ناچیز است. براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق مواد غذایی مشاهده نشده است. از این رو ، نباید نسبت به خرید مواد غذایی و احتمال ابتلا به کرونا نگران باشید.

با این وجود، توصیه می شود چرخه پخت مواد غذایی به طور کامل طی شود. برای مثال گوشت و تخم مرغ را به طور کامل بپزید. با این حال، این بدان معنا نخواهد بود که این مواد حامل کووید ۱۹ هستند و این اقدامات صرفاً جهت پیشگیری است.

ضدعفونی کردن سطوح و محیط

به طور کلی استفاده از درجه حرارت بالا برای نابودی ویروس کرونا در محیط و روی سطوح گزینه ایمن و مؤثر تلقی نمی شود. به جای این کار، برای ضدعفونی کردن سطوح از مواد ضدعفونی کننده مورد تائید مراجع بهداشتی استفاده کنید همینطور برای داشتن محیطی عاری از ویروس داشتن سیستم تهویه مناسب توصیه می شود. باز کردن مرتبط پنجره ها به طوریکه دستکم هر ۱۰ دقیقه یک بار هوا به طور کامل در داخل محیط عوض شود از اقدامات مؤثر و بی هزینه است.

چه اقداماتی را نباید انجام داد؟

برخی به اشتباه تصور می کنند از آنجا که درجه حرارت بالا برای نابودی ویروس کرونا مفید است، قرار گرفتن در گرمای بالا باعث نابودی ویروس می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا تاکید دارد:حمام آب داغ، دوش آب گرم، نشستن بلند مدت در سونای بخار یا خشک و در معرض هوای گرم قرار گرفتن مانند استفاده از سشوار هیچ تاثیری در نابودی کووید ۱۹ ندارد. در این روش ها گرمای لازم برای نابودی ویروس کرونا تولید نمی شود و تنها فرد با زیاده روی در این کار می تواند به بدن خود آسیب وارد کند.

شاید این موضوع را شنیده باشید که نور خورشید و اشعه UV می تواند باعث نابودی کووید ۱۹ شود. با این وجود، قرار گرفتن زیاد در مقابل تابش نور خورشید هرگز ایده مناسبی نیست. مطالعات متعدد نشان داده است افراط در حمام آفتاب میتواند باعث صدمات جدی به بدن و سرطان پوست شود.

  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش