سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۱۳

۶ حرکت کششی برای کمک به تسکین درد مچ دست

ورزش برای درد مچ دست,درمان درد مچ دست در منزل,تقویت مچ دست با توپدرمان درد مچ دست با ورزش
بسیاری از کارهای روزمره با استفاده از مچ دست صورت می گیرد، به همین دلیل اگر آسیبی به آن وارد شود کارهای عادی نیز مختل خواهند شد. درد مچ دست می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در ادامه این مقاله سرپوش به ورزش هایی خواهیم پرداخت که برای کاهش این درد مفید هستند.

درد در مچ دست:

تعداد زیادی استخوان داخل مچ دست وجود دارد که در بین آنها غضله و رباط وجود دارد، از طرفی سه عصب در دست وجود دارند که از ساعد به سمت مچ دست کشیده می شوند. درد در مچ دست و انگشتان می تواند دلایل زیادی داشته باشد، در برخی از موارد ممکن است این درد ریشه در خستگی و یا مشکلات جدی تر داشته باشد، اما معمولی ترین علت درد در مچ؛ ضربه می باشد. در ادامه به برخی از رایج ترین و مهمترین دلایل درد مچ می پردازیم:

سندروم تونل کارپال:

این سندرم ناشی از ضخیم شدن رباط دست است. زمانی که اعصاب دست تحت فشار قرار بگیرند به طور معمول خود را با ضعف، بی حسی و درد در مچ دست نشان می دهند، غالبا درد در نواحی مانند شست، انگشت اشاره و انگشت وسط بیشتر می باشد. سندرم تونل کارپال به دلیل فعالیت های تکراری و روزانه نظیر؛ بلند کردن اشیاء، تایپ کردن و... رخ می دهد. افرادی که دارای اضافه وزن هستند یا از دیابت و آتروز رنج می برند، بیشتر به این بیماری مبتلا خواهند شد.

آسیب دیدگی مچ دست:

در صورتی که دست دچار آسیب دیدگی شود می تواند با درد همراه باشد. شکسته شدن استخوان‌های مچ دست و تاندونیت از جمله آسیب دیدگی های مچ دست هستند و از علائم آسیب مچ دست ممکن است تورم، کبودی یا مفاصل آسیب دیده در نزدیکی مچ دست باشند. برخی از صدمات مچ دست می توانند به دنبال آسیب دیدگی در اثر ضربه بلافاصله رخ دهند و به مرور زمان علائم با شدیدتری همراه باشند.

تقویت مچ دست با توپ,ورزش های فیزیوتراپی مچ دست,درد در مچ دستورزش مناسب برای دردهای مچ دست

آرتروز:

بیماری آرتروز در واقع همان التهاب مفاصل است که همین التهاب باعث تورم و سفتی در قسمت‌های مختلف بدن می شود. آرتروز می تواند در مچ دست اتفاق بیوفتد که معمولا با افزایش سن اتفاق می افتد و در نهایت سفتی، ورم و درد مفاصل را به همراه خواهد داشت. آرتریت می تواند دلایل متعددی داشته باشد که از جمله آنها می توان به سایش طبیعی و پارگی رباط ها، افزایش سن و حتی کار بیش از حد دست‌ها اشاره کرد.

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی:

این بیماری یک بیماری خود ایمنی است و به طور معمودر هر دوست ظاهر می شود، در این بیماری سیستم ایمنی به اشتباه به آستر مفاصل حمله ور می شود، که مچ دست هم یکی از مکان های مورد حمله می باشد. همین موضوع می تواند سبب درد و تغییر شکل مفاصل شود که بیشتر در زنان میانسال اتفاق می افتد.

بیماری دکوروان:

در بیماری دکوروان تاندون ها و مچ دست به خصوص در ناحیه اطراف شست، التهاب ایجاد می شود، این بیماری علت خاصی ندارد اما در بیشتر موارد ضربه خوردن یا کار کردن زیاد می تواند سبب ایجاد این عارضه شود.

آسیب شدید فیبروکارتیلاژ مثلثی:

در قسمت صورتی مچ دست غضروف رشته ای به نام فیبروکارتیلاژ فرار دارد که در واقع نقش لایه محافظتی را ایفا می کند و می تواند از استخوان در برابر ضربه حفاظت کند، این غضروف در برخی موارد می تواند در اثر وارد شدن ضربه پاره شود.

رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی مچ دست:

گاهی برخورد با زمین یا سطحی مشخص می توان  سبب پیچ خوردن یا رگ به رگ شدن دست شود، همین موضوع می تواند کشیدگی رباط دست را به همراه داشته باشد که در نهایت با دردی خفیف تا شدید خود را نشان می دهد.

تاندونیت مچ دست:

در اثر پارگی جزئی و حتی التهاب مچ دست ممکن است تاندونیت ایجاد شود، که در برخی موارد کار زیاد هم می تواند دلیل برای ایجاد تادونیت مچ دست باشد.

تمرین های کاهش درد در ناحیه مچ دست,کشش مچ دست,تقویت مچ آسیب دیدهورزش برای درد ناشی از تاندونیت مچ دست

کیست گانگلیون:

درد دست گاهی به وجود کیستی به نام کیست گانگلیون مربوط می شود. این کیست غالبا در ناحیه کف دست و مفصل دست ایجاد می شود، جالب است بدانید این برعکس آنچه گمان می شود کیست های کوچکتر نسبت به کیسا های بزرگتر آسیب بیشتری در پی خواهند داشت. بنابراین اگر کیستی روی دست مشاهده کردید بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

آماس مچ دست:

یکی از مواردی که باعث می شود حرکت دو بافت روی همدیگر به سادگی صورت بگیرد؛ بورس یا کیسه‌ی سینوویال است که حاوی مایع سینوویال می باشد و در میان دو بافت قرار می گیرد. در صورتی که این کیست ها دچار التهاب شوند؛ تورم ایجاد می شود و در نهایت فرد در ناحیه مچ دست خود احساس درد و التهاب دارد.

تمرین های مفید برای کاهش درد در ناحیه مچ دست:

تمرین اول؛ کشیدن انگشت ها به عقب: 

با کشیدن آهسته انگشتان به سمت عقب به مدت ۱۰ ثانیه می توانید درد را تا حدودی کاهش دهید. این تمرین را در طول روز برای ۵ بار تکرار کنید تا اثر مثبت آن را مشاهده کنید.

تقویت مچ آسیب دیده,آسیب دیدگی مچ دست,ورزش های کششی و تقویتی مچ دستتمرین اول کشیدن انگشتان دست؛ کاشه درد مچ دست

تمرین دوم؛ بردن انگشت شست به سمت کف دست:

در این تمرین باید سعی کنید اگشت شست خود را به مدت ۱۰ ثانیه به سمت کف دست ببرید و در این وضعیت نگه دارید، سپس تا جایی که می توانید انگشتان را از یکدیگر جدا کرده و دور کنید و این مرتبه نیز ۱۰ ثانیه وضعیت خود را حفظ کنید. این تمرین می تواند درد انشگت شست را نیز کاهش دهد.

تمرین سوم؛ انداختن وزن بدن به روی مچ دستها با کمک میز:

با قرار دادن کف دست روی میز، به حالتی که آرنج هر دو دست شما به کاملا صاف می باشد، سعی داشته باید سنگینی وزن خود را به مچ دستان منتقل کنید، با انجام این تمرین ۳۰ بار در روز به بهبود درد می توان کمک کرد.

درد در مچ دست,تمرین های کاهش درد در ناحیه مچ دست,کشش مچ دستتمرین سوم؛ کاهش درد ناشی از مشکلات مچ دست

تمرین چهارم؛ بالا و پایین بردن مچ دست با کمک بطری پر از آب:

برای انجام این تمرین باید از یک بطری آب کوچک استفاده کنید، سپس مچ دست را به سمت بالا کشیده و برای ۵ ثانیه در همین حالت باقی بمانید، این تمرین را می توان ۱۰ بار در روز انجام داد تا نتیجه مثبت ایجاد شود.

تمرین پنجم؛ بالا و پایین بردن مچ دست بدون تکان خوردن آرنج:

یکی از تمرین های مفید برای کاهش درد و خشکی صبحگاهی مچ دست این تمرین است. آرنج دست خود را کاملا صاف کنید و در همین حال مچ دست خود را به سمت بالا و پایین بیاورید. انجام این تمرین برای ۳۰ بار می تواند تاثیر مفیدی داشته باشد.

تمرین های کاهش درد در ناحیه مچ دست,کشش مچ دست,تقویت مچ آسیب دیدهتمرین پنجم؛ کاهش درد مچ دست

تمرین ششم؛ کشش مچ دست:

با استفاده از دست سالم پشت دست آسیب دیده را بگیرید و با وارد کردن فشار، آن را به سمت پایین خم کنید، ۱۵ تا ۳۰ ثانیه د همین حالت بمانید، دقت  داشته باشید تا زمانی باید فشار را ادامه دهید که درد مختصری در مچ احساس شود و در این زمان مقرر باید این درد مختصر احساس شود.

در مرحله بعد باید با استفاده از دست سالم کف دست مشکل دار را به سمت عقب فشار می دهید تا زمانی که درد مختصر را احساس کنید کارتان را ادامه می دهید و ۱۵ تا ۳۰ ثانیه این فشار را حفظ کنید. ۳ تا ۵ مرتبه این حرکت را در هر جهت تکرار کنید. توجه داشته باشید که این حرکت را باید در حالی که آرنج مستقیم است و خم نشده انجام دهید.

تمرین های کاهش درد در ناحیه مچ دست,کشش مچ دست,تقویت مچ آسیب دیدهتمرین ششم؛ کاهش درد مچ دست

گردآوری: بخش پزشکی سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش