سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۵:۰۴ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۴۸۷
امنیتی و دفاعی

اسرائیل به دنبال بمب و سکوی مناسب برای حمله به ایران

حمله اسرائیل به ایران,حمله به تاسیسات هسته ای ایران
اسرائیل هم اکنون برای حمله به ایران نه بمب مورد نیاز برای نفوذ به تاسیسات هسته ای زیر زمینی را دارد و نه سکویی که بتواند این بمب را روی آن سوار کند. .

اسرائیل به دنبال تغییر و متناسب سازی جنگنده‌های «اف-۱۵ ای ایکس» برای نابودی تاسیسات هسته‌ای ایران با استفاده از بمب‌های آمریکایی سنگرشکن GBU-57 است.

به گزارش عصرایران،  سپهبد "هرزی حلوی" رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل اخیرا در سخنانی گفت: «اسرائیل ممکن است به دلیل تحولات منفی احتمالی در افق، علیه تاسیسات هسته‌ای ایران اقدام کند. اسرائیل این توانایی را دارد.»

در ژانویه ۲۰۲۳ آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) ذرات اورانیوم غنی شده با خلوص ۸۳.۷ درصد را در تاسیسات هسته ای ایران شناسایی کرد. اورانیوم غنی شده با خلوص ۹۰ درصد برای استفاده در مقاصد نظامی است.

اسرائیل در سال ۲۰۲۱ بیانیه قطعی داد که اگر ایران از مرز خلوص ۶۰ درصد غنی سازی عبور کند، اسرائیل اقدام نظامی را در نظر خواهد گرفت. ایران در آوریل ۲۰۲۱ به خلوص ۶۰ درصد غنی سازی اورانیوم دست یافت.

ایران همچنین از آن زمان هزاران سانتریفیوژ پیشرفته سریع برای غنی سازی اورانیوم به تاسیسات خود افزوده است. اما به نظر می رسد تاکنون ایالات متحده، اسرائیل را متقاعد کرده است که با توجه به بی ثباتی جهانی کنونی، اقدام نظامی نکند. با این حال، به نظر می رسد که ایران از آستانه هسته ای عبور کرده است.

آیا اسرائیل می تواند به تاسیسات ایران حمله کند؟

اسرائیل به دنبال غلبه بر محدودیت های تسلیحاتی و فنی خود برای آمادگی به منظور انجام حمله نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران است. در این راستا احیا و آماده سازی جنگنده اف-۱۵ ایگل در دستور کار تل آویو است.

نسخه جدیدی از  اف-۱۵ به نام« اف-۱۵ ای ایکس» با سیستم های اویونیک پیشرفته و رادار قدرتمند AESA در حال تولید است.

اما حیرت‌انگیزترین تغییر در این جنگنده آمریکایی، افزایش قابلیت حمل تسلیحات آن است.

به گفته بوئینگ، «اف-۱۵ ای ایکس» قادر به حمل تسلیحات عظیم ۲۹۵۰۰ پوندی (حدود ۱۵ تن) خواهد بود. اگر این ادعا معتبر باشد، این بالاترین محموله تسلیحاتی خواهد بود که توسط هر جنگنده در هر نقطه از جهان حمل می شود.

حمله اسرائیل به ایران,حمله به تاسیسات هسته ای ایران

اهمیت استراتژیک نوع اصلاح شده اف-۱۵ بسیار زیاد خواهد بود. اسرائیل در حال حاضر به همان اندازه خرید هواپیمای قرن، «اف-۳۵ ای» به خرید اف-۱۵ ای ایکس علاقه نشان داده است.

دستیابی به اف-۱۵ ای ایکس به اسرائیل این امکان را می دهد که سومین حمله خود به یک راکتور هسته ای را در نظر گرفته و برنامه ریزی کند، اولین حمله راکتور هسته ای اوسیراک در عراق و دومی در تاسیسات الکبار سوریه بوده است.

موجودی جنگنده های نیروی هوایی اسراییل برای انجام چنین حمله ای، شامل اف-۱۶ آی، اف-۱۵ ای آی و اف-۳۵ اِی است که به تازگی از آمریکا خریداری شده است.

هیچ یک از این هواپیماها نمی توانند سلاحی حمل کنند که به تاسیسات هسته ای زیرزمینی ایران نفوذ کند.

چنین سلاحی فقط در فهرست موجودی نیروی هوایی آمریکا وجود دارد و صادرات آن به هر کشوری از جمله اسرائیل ممنوع است.

نیروی هوایی اسرائیل هر سکوی تسلیحاتی وارد شده از ایالات متحده را متناسب با نیازهای نظامی خود اصلاح کرده و با پسوند متفاوتی به کار می گیرد.

 به عنوان مثال، جنگنده «اف-۱۵ ایگل» آمریکا که به طور مناسب توسط اسرائیل اصلاح شده است و با عنوان «اف-۱۵ آی رام» در نیروی هوایی اسراییل شناخته می شود.

اسراییل این جنگنده را در کلاس یک هواپیمای استراتژیک می داند. با این حال، حتی این هواپیما نمی تواند یک بمب سنگر شکن ۳۰ هزار پوندی (۱۵ تنی) آمریکایی -سنگین ترین بمب با هدایت دقیق جهان- را حمل کند.

اسرائیلی ها اما می توانند نوع جدید  اف-۱۵ را برای حمل این بمب سنگر شکن آمریکایی تغییر دهند.

اف-۱۵ با حداکثر وزن حدود ۸۰ هزار پوند قادر به برخاستن است. وزن خالی  اف-۱۵ حدود ۳۲ هزار پوند است. بنابراین، حدود ۴۸ هزار پوند برای سوخت و سلاح در دسترس است.

بدون احتساب ۳۰ هزار پوند  وزن خالص بمب سنگرشکن GBU-57 آمریکا (موسوم به نفوذگر مهمات انبوه)، یک  اف-۱۵ می تواند ۱۸ هزار پوند سوخت را با گزینه سوخت گیری در هوا در یک مقطع مناسب از پرواز حمل کند.

 در واقع نصب یک بمب سنگرشکن آمریکایی در خط مرکزی  اف-۱۵ ای ایکس یک کار بزرگ و احتمالاغیرممکن خواهد بود؛ اما نیروی هوایی اسراییل در گذشته نیز ثابت کرده که در موارد زیادی غیرممکن ها را ممکن کرده است.

البته نصب یک بمب سنگرشکن آمریکا در خط مرکزی این هواپیمای جنگنده ممکن است مشکلاتی را در موقعیت مرکز ثقل آن ایجاد کند، اما تکنسین‌های اسرائیلی ممکن است بالاخره راهی برای حل این مشکل بیابند.

آیا آمریکا از اسرائیل حمایت خواهد کرد؟

اکنون مسئله اساسی این است که آیا اسرائیل می تواند بمب سنگر شکن را از آمریکا دریافت کند؟ تا کنون پاسخ آمریکا «نه» بوده است. اما با توجه به اینکه دولت ایالات متحده فعالانه در حال بررسی لغو ممنوعیت فروش این مهمات است،ممکن است فرجی برای اسرائیل ایجاد شود. دولت کنونی آمریکا به ریاست جو بایدن مصمم است که شاهد نابودی توان هسته ای ایران باشد.

اکنون و با وجود حکومت نتانیاهو در اسرائیل، ایالات متحده یک شریک مایل برای اجرای این وظیفه دارد. لازم به توضیح است که نیروی هوایی آمریکا از اظهار نظر در مورد اینکه آیا اف-۱۵ ای ایکس قادر به حمل بمب سنگرشکن GBU-57 خواهد بود و آیا برنامه ای در این زمینه در آینده وجود دارد، خودداری کرده است.

این تنها یک حدس است زیرا اگر اسرائیل بتواند بمب نفوذگری مانند GBU-57 را تحویل بگیرد، دارای برتری کیفی نظامی و تهدیدی برای تاسیسات هسته ای ایران خواهد بود.

تلاش‌هایی توسط دو عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده برای معرفی قانونی فروش GBU-57 به کشورهای منتخب در حال انجام است که اسرائیل اولین و احتمالا تنها نامزد دریافت آن است.

نیروی هوایی آمریکا همچنین دارای برنامه تولید یک سلاح نفوذگر عمیق جدید به نام Global Precision Attack Weapon ‪(GPAW)‬ است که برای بمب افکن آیندهB-21 ساخته شده است و چند سال دیگر تا عملیاتی شدن فاصله دارد.

این بمب جدید محصولی است که نیروی هوایی آمریکا آن را نسل بعدی نفوذگر (NGP) می نامد. انتظار می رود این بمب جدید از نظر اندازه و وزن بسیار کوچکتر باشد (احتمالا یک سوم بمب نفوذگر فعلی) و احتمالا روی اف-۳۵ نصب شود.

اسرائیل ممکن است گزینه دیگری نیز داشته باشد و آن جایگزینی سکوی دیگری برای پرتاب این بمب در صورت عدم امکان سوار کردن آن روی جنگنده اف-۱۵ است.

حمله اسرائیل به ایران,حمله به تاسیسات هسته ای ایران

برای این کار گزینه اسرائیلی ها ممکن است یک هواپیمای C-130 اصلاح شده باشد. شاید به یاد بیاورید که زمانی در سال ۲۰۱۷، ترامپ مجوز حمله به تونل های داعش در استان ننگرهار افغانستان را صادر کرد.

این ماموریت توسط یک C-130 تغییر یافته به نام MC-130 انجام شد که حامل یک GBU-43، Massive Ordnance Air Blast ‪(MOAB)‬  با وزن حدود ۲۲هزار پوند بود.

اگر آمریکا جنگنده اف-۱۵ ای ایکس و بمب سنگرشکن GBU-57 را به اسرائیل بدهد، حمله به تاسیسات هسته ای ایران اجتناب ناپذیر خواهد بود. حتی بدون  جنگنده اف-۱۵ ای ایکس، اسرائیل ممکن است این ماموریت را با اصلاح هواپیماهای ترابری سی-۱۳۰ موجود خود برای حمل GBU-57 انجام دهد.

نتانیاهو پس از تصدی پست نخست وزیری اسرائیل گفت: «برجام یک توافق وحشتناک است. این توافق نمی تواند ایران را از تبدیل شدن به یک کشور مجهز به سلاح هسته ای باز دارد.»

وی افزود: اسرائیل با یا بدون رضایت آمریکا هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد تا ایران را از داشتن زرادخانه هسته ای باز دارد. من می‌خواهم در برابر تجاوز ایران و رژیمی که آشکارا خواستار نابودی کشورم است، محافظت کنم.»

آیا این اظهارات او شکی در مورد مسیر اقدام آینده اسرائیل باقی می گذارد؟

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش