سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۰۴ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۴۸۷
امنیتی و دفاعی

اسرائیل به دنبال بمب و سکوی مناسب برای حمله به ایران

حمله اسرائیل به ایران,حمله به تاسیسات هسته ای ایران
اسرائیل هم اکنون برای حمله به ایران نه بمب مورد نیاز برای نفوذ به تاسیسات هسته ای زیر زمینی را دارد و نه سکویی که بتواند این بمب را روی آن سوار کند. .

اسرائیل به دنبال تغییر و متناسب سازی جنگنده‌های «اف-۱۵ ای ایکس» برای نابودی تاسیسات هسته‌ای ایران با استفاده از بمب‌های آمریکایی سنگرشکن GBU-57 است.

به گزارش عصرایران،  سپهبد "هرزی حلوی" رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل اخیرا در سخنانی گفت: «اسرائیل ممکن است به دلیل تحولات منفی احتمالی در افق، علیه تاسیسات هسته‌ای ایران اقدام کند. اسرائیل این توانایی را دارد.»

در ژانویه ۲۰۲۳ آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) ذرات اورانیوم غنی شده با خلوص ۸۳.۷ درصد را در تاسیسات هسته ای ایران شناسایی کرد. اورانیوم غنی شده با خلوص ۹۰ درصد برای استفاده در مقاصد نظامی است.

اسرائیل در سال ۲۰۲۱ بیانیه قطعی داد که اگر ایران از مرز خلوص ۶۰ درصد غنی سازی عبور کند، اسرائیل اقدام نظامی را در نظر خواهد گرفت. ایران در آوریل ۲۰۲۱ به خلوص ۶۰ درصد غنی سازی اورانیوم دست یافت.

ایران همچنین از آن زمان هزاران سانتریفیوژ پیشرفته سریع برای غنی سازی اورانیوم به تاسیسات خود افزوده است. اما به نظر می رسد تاکنون ایالات متحده، اسرائیل را متقاعد کرده است که با توجه به بی ثباتی جهانی کنونی، اقدام نظامی نکند. با این حال، به نظر می رسد که ایران از آستانه هسته ای عبور کرده است.

آیا اسرائیل می تواند به تاسیسات ایران حمله کند؟

اسرائیل به دنبال غلبه بر محدودیت های تسلیحاتی و فنی خود برای آمادگی به منظور انجام حمله نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران است. در این راستا احیا و آماده سازی جنگنده اف-۱۵ ایگل در دستور کار تل آویو است.

نسخه جدیدی از  اف-۱۵ به نام« اف-۱۵ ای ایکس» با سیستم های اویونیک پیشرفته و رادار قدرتمند AESA در حال تولید است.

اما حیرت‌انگیزترین تغییر در این جنگنده آمریکایی، افزایش قابلیت حمل تسلیحات آن است.

به گفته بوئینگ، «اف-۱۵ ای ایکس» قادر به حمل تسلیحات عظیم ۲۹۵۰۰ پوندی (حدود ۱۵ تن) خواهد بود. اگر این ادعا معتبر باشد، این بالاترین محموله تسلیحاتی خواهد بود که توسط هر جنگنده در هر نقطه از جهان حمل می شود.

حمله اسرائیل به ایران,حمله به تاسیسات هسته ای ایران

اهمیت استراتژیک نوع اصلاح شده اف-۱۵ بسیار زیاد خواهد بود. اسرائیل در حال حاضر به همان اندازه خرید هواپیمای قرن، «اف-۳۵ ای» به خرید اف-۱۵ ای ایکس علاقه نشان داده است.

دستیابی به اف-۱۵ ای ایکس به اسرائیل این امکان را می دهد که سومین حمله خود به یک راکتور هسته ای را در نظر گرفته و برنامه ریزی کند، اولین حمله راکتور هسته ای اوسیراک در عراق و دومی در تاسیسات الکبار سوریه بوده است.

موجودی جنگنده های نیروی هوایی اسراییل برای انجام چنین حمله ای، شامل اف-۱۶ آی، اف-۱۵ ای آی و اف-۳۵ اِی است که به تازگی از آمریکا خریداری شده است.

هیچ یک از این هواپیماها نمی توانند سلاحی حمل کنند که به تاسیسات هسته ای زیرزمینی ایران نفوذ کند.

چنین سلاحی فقط در فهرست موجودی نیروی هوایی آمریکا وجود دارد و صادرات آن به هر کشوری از جمله اسرائیل ممنوع است.

نیروی هوایی اسرائیل هر سکوی تسلیحاتی وارد شده از ایالات متحده را متناسب با نیازهای نظامی خود اصلاح کرده و با پسوند متفاوتی به کار می گیرد.

 به عنوان مثال، جنگنده «اف-۱۵ ایگل» آمریکا که به طور مناسب توسط اسرائیل اصلاح شده است و با عنوان «اف-۱۵ آی رام» در نیروی هوایی اسراییل شناخته می شود.

اسراییل این جنگنده را در کلاس یک هواپیمای استراتژیک می داند. با این حال، حتی این هواپیما نمی تواند یک بمب سنگر شکن ۳۰ هزار پوندی (۱۵ تنی) آمریکایی -سنگین ترین بمب با هدایت دقیق جهان- را حمل کند.

اسرائیلی ها اما می توانند نوع جدید  اف-۱۵ را برای حمل این بمب سنگر شکن آمریکایی تغییر دهند.

اف-۱۵ با حداکثر وزن حدود ۸۰ هزار پوند قادر به برخاستن است. وزن خالی  اف-۱۵ حدود ۳۲ هزار پوند است. بنابراین، حدود ۴۸ هزار پوند برای سوخت و سلاح در دسترس است.

بدون احتساب ۳۰ هزار پوند  وزن خالص بمب سنگرشکن GBU-57 آمریکا (موسوم به نفوذگر مهمات انبوه)، یک  اف-۱۵ می تواند ۱۸ هزار پوند سوخت را با گزینه سوخت گیری در هوا در یک مقطع مناسب از پرواز حمل کند.

 در واقع نصب یک بمب سنگرشکن آمریکایی در خط مرکزی  اف-۱۵ ای ایکس یک کار بزرگ و احتمالاغیرممکن خواهد بود؛ اما نیروی هوایی اسراییل در گذشته نیز ثابت کرده که در موارد زیادی غیرممکن ها را ممکن کرده است.

البته نصب یک بمب سنگرشکن آمریکا در خط مرکزی این هواپیمای جنگنده ممکن است مشکلاتی را در موقعیت مرکز ثقل آن ایجاد کند، اما تکنسین‌های اسرائیلی ممکن است بالاخره راهی برای حل این مشکل بیابند.

آیا آمریکا از اسرائیل حمایت خواهد کرد؟

اکنون مسئله اساسی این است که آیا اسرائیل می تواند بمب سنگر شکن را از آمریکا دریافت کند؟ تا کنون پاسخ آمریکا «نه» بوده است. اما با توجه به اینکه دولت ایالات متحده فعالانه در حال بررسی لغو ممنوعیت فروش این مهمات است،ممکن است فرجی برای اسرائیل ایجاد شود. دولت کنونی آمریکا به ریاست جو بایدن مصمم است که شاهد نابودی توان هسته ای ایران باشد.

اکنون و با وجود حکومت نتانیاهو در اسرائیل، ایالات متحده یک شریک مایل برای اجرای این وظیفه دارد. لازم به توضیح است که نیروی هوایی آمریکا از اظهار نظر در مورد اینکه آیا اف-۱۵ ای ایکس قادر به حمل بمب سنگرشکن GBU-57 خواهد بود و آیا برنامه ای در این زمینه در آینده وجود دارد، خودداری کرده است.

این تنها یک حدس است زیرا اگر اسرائیل بتواند بمب نفوذگری مانند GBU-57 را تحویل بگیرد، دارای برتری کیفی نظامی و تهدیدی برای تاسیسات هسته ای ایران خواهد بود.

تلاش‌هایی توسط دو عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده برای معرفی قانونی فروش GBU-57 به کشورهای منتخب در حال انجام است که اسرائیل اولین و احتمالا تنها نامزد دریافت آن است.

نیروی هوایی آمریکا همچنین دارای برنامه تولید یک سلاح نفوذگر عمیق جدید به نام Global Precision Attack Weapon ‪(GPAW)‬ است که برای بمب افکن آیندهB-21 ساخته شده است و چند سال دیگر تا عملیاتی شدن فاصله دارد.

این بمب جدید محصولی است که نیروی هوایی آمریکا آن را نسل بعدی نفوذگر (NGP) می نامد. انتظار می رود این بمب جدید از نظر اندازه و وزن بسیار کوچکتر باشد (احتمالا یک سوم بمب نفوذگر فعلی) و احتمالا روی اف-۳۵ نصب شود.

اسرائیل ممکن است گزینه دیگری نیز داشته باشد و آن جایگزینی سکوی دیگری برای پرتاب این بمب در صورت عدم امکان سوار کردن آن روی جنگنده اف-۱۵ است.

حمله اسرائیل به ایران,حمله به تاسیسات هسته ای ایران

برای این کار گزینه اسرائیلی ها ممکن است یک هواپیمای C-130 اصلاح شده باشد. شاید به یاد بیاورید که زمانی در سال ۲۰۱۷، ترامپ مجوز حمله به تونل های داعش در استان ننگرهار افغانستان را صادر کرد.

این ماموریت توسط یک C-130 تغییر یافته به نام MC-130 انجام شد که حامل یک GBU-43، Massive Ordnance Air Blast ‪(MOAB)‬  با وزن حدود ۲۲هزار پوند بود.

اگر آمریکا جنگنده اف-۱۵ ای ایکس و بمب سنگرشکن GBU-57 را به اسرائیل بدهد، حمله به تاسیسات هسته ای ایران اجتناب ناپذیر خواهد بود. حتی بدون  جنگنده اف-۱۵ ای ایکس، اسرائیل ممکن است این ماموریت را با اصلاح هواپیماهای ترابری سی-۱۳۰ موجود خود برای حمل GBU-57 انجام دهد.

نتانیاهو پس از تصدی پست نخست وزیری اسرائیل گفت: «برجام یک توافق وحشتناک است. این توافق نمی تواند ایران را از تبدیل شدن به یک کشور مجهز به سلاح هسته ای باز دارد.»

وی افزود: اسرائیل با یا بدون رضایت آمریکا هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد تا ایران را از داشتن زرادخانه هسته ای باز دارد. من می‌خواهم در برابر تجاوز ایران و رژیمی که آشکارا خواستار نابودی کشورم است، محافظت کنم.»

آیا این اظهارات او شکی در مورد مسیر اقدام آینده اسرائیل باقی می گذارد؟

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش