سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۳۶ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۵۵۲
سیاست داخلی

لایحه حجاب؛ قانونی برای اجرای احکام اسلام يا فرافکنی از مشکلات جامعه

لایحه حجاب,اعتراضات ایران پس از ماجرای مهسا امینی
۲۵ شهريور سالروز مرگ مهسا اميني است که به تبع آن باعث شد اعتراضاتی در سراسر کشور در مخالفتِ برخورد سلبي با موضوع بي حجاب رخ دهد.

به گزارش مردم سالاری آنلاین، پس از آن نه فقط موضوع حجاب در کشور بهتر نشد بلکه بسياري از افرادي که حداقل‌ها را رعايت مي‌کردند هم به سمت تغيير چهره ظاهري حرکت کردند. پس از آن انتقادات بسياري از تندروها به قوه قضائيه درباره برخود و خلاهاي قانوني باعث شد تا اين قوه را مجبور کند که لايحه اي براي سامان بخشيدن و وحدت رويه احکام قضات در پرونده‌هاي منکراتي ايجاد شود. بعد از تاييد دولت و ارسال آن به مجلس، نمايندگان با توجه به نزديکي سالروز مرگ خانم اميني و انتخابات مجلس براي بررسي آن در کميسيون مشترک براساس اصل ۸۵ قانون اساسي تاکيد کردند. تا دور از چشم مردم به اين لايحه رسيدگي کرده و براي مجبور به پرداخت هزينه اي نشوند. البته اين لايحه منتقدان بسياري دارد. بساري از نمايندگان اصلاح طلب و يا مستقل مجلس براين اعتقادند که کشور باتوجه به درگيري فراواني که در مسايل بين المللي و معيشتي دارد بهتر است که معضلات اصلي کشور را حل کند تا به اين موارد فرعي بپردازد. چندي قبل نيز با دستور رئيس دولت سيزدهم بازهم ماموران فراجا به خيابان‌ها آمدند و اقدام به تذکر لساني به مردم مي‌کردند. که اين نيز نوعي ايجاد حاشيه براي زندگي مردم محسوب مي‌شود تا ذهن آنها را از نابساماني و عدم مديريت بر مشکلات کشور دور کنند.

«مرتضي آقا تهران» رئيس کميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به روند بررسي لايحه عفاف و حجاب در کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي عنوان کرد: بخش جدي از اين لايحه، حدود ۴۰ ماده اول مربوط به کميسيون فرهنگي و قسمت دوم لايحه که در رابطه با جرم انگاري است به کميسيون حقوقي و قضايي ارتباط دارد.

وي با اشاره به روند بررسي اين لايحه در ۲ کميسيون مذکور گفت: کميسيون فرهنگي و حقوقي و قضايي در حال رسيدگي به اين لايحه هستند، نمايندگان تا دير وقت در مجلس حضور دارند و در حال تلاش براي ساماندهي و بررسي اين لايحه هستند تا بتوانيم به قانوني در تراز انقلاب اسلامي دست يابيم.

وي در ادامه گفت: هفته گذشته اين لايحه در سايت مجلس بارگذاري شد. ۱۰ روز به نمايندگان مهلت دادند تا نظرات خود را در سامانه مجلس وارد کنند. در حال حاضر براي اين لايحه حدود هزار و ۵۰۰ پيشنهاد ارائه شده است. بنابراين صاحب نظران مي‌توانند در زمينه لايحه عفاف و حجاب نظرات خود را به نمايندگان برسانند.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در تشريح راي استمزاجي مجلس به لايحه عفاف و حجاب که در روز شنبه در صحن مجلس مطرح شد، گفت: لايحه عفاف و حجاب روز شنبه در صحن مجلس عنوان شد تا ۸۵ شود. در آن راي استمزاجي، حدود ۱۸۵ راي موافقت کردند. در نهايت درخواست ۸۵ به هيئت رئيسه داده شد. فرصت خوبي بود که لايحه به صحن مجلس نيايد چرا که اين همه پيشنهاد در دست ۲۷۰ نماينده محترم وقت زيادي مي‌برد که شايد حدود هفت الي هشت ماه وقت مي‌گرفت.

آقاتهراني با بيان اينکه اکنون وضعيت اقتصادي که بسياري از مردم با آن درگير هستند داراي اولويت و حائز اهميت است، افزود: در حال حاضر مجلس بررسي برنامه هفتم توسعه را در دستور دارد. به همين سبب اين لايحه با راي استمزاجي مشمول اصل ۸۵ آيين نامه داخلي مجلس شد و هفته آينده از صحن راي خواهد گرفت.

اين عضو ارشد جبهه پايداري گفت: متخصصان کميسيون تخصصي لايحه را بررسي مي‌کنند بعد از آماده سازي، لايحه را به صحن براي راي‌گيري مي‌فرستند در نهايت به شوراي نگهبان ارجاع مي‌شود شورا نظرات خود را پيرامون لايحه اعلام مي‌کند.

در عين حال منتقدان اين لايحه بر اين اعتقادند که باتوجه به وضعيت بسيار بد اقتصادي مردم بهتر است تا حاکميت وقت خود را صرف حل اين مشکلات کند نه اينکه به دنبال حاشيه‌هاي جديد براي کشور و مردم باشد.

کميته سياسي حزب مردم سالاري نيز در بيانيه چند روز گذشته با تاکيد بر اولويت کنترل و کاهش تورم بر جلوگيري از بي‌حجابي آورده است: اي کاش همت و وقت دست‌اندرکاران امور تقنيني و اجرايي و قضايي و نهادهاي دولتي و حکومتي درکنار جلوگيري از بي‌حجابي و کم‌حجابي تا حدود زيادي براي کنترل و کاهش تورم اختصاص مي‌يافت اما متاسفانه بي‌رغبتي براي مشارکت مردم در انتخابات از ناحيه برخي از دست‌اندرکاران موجب شده است که براي آنان کنترل و کاهش تورم هم چندان اولويت نداشته باشد.

در ادامه اين بيانيه بر بي‌نتيجه بودن گشت جديد ارشاد و لايحه حجاب و عفاف تاکيد شده و اين خواستار توقف گشت ارشاد به دليل عملکرد نامطلوب شد.

اين بيانيه در ادامه مي‌افزايد: هرچند پيش از مرگ «مرحومه مهسا اميني» گشت ارشاد به طور کلي متوقف شد و اخيرا جانشين فرمانده کل نيروي انتظامي هم با صراحت اعلام کرد که گشت ارشاد نداريم؛ با اين حال عده‌اي اصرار دارند که بگويند که در شکل و قابل جديد همان گشت ارشاد بايد تداوم پيدا کند و حتي اصرار دارند عليرغم تکذيب چندباره، مسئوليت صدور مجوز آن را بر گردن جناب آقاي رئيسي به عنوان رئيس شوراي عالي امنيت ملي بيندازند.

البته نبايد آزموده را مجددا آزمود، چون هرگونه اجبار، زور، سرکوب و شلاق براي اجراي حکم حجاب قطعا نتيجه معکوسي را در پي خواهد داشت و چهره رحماني اسلام را کاملا مخدوش و مشوه جلوه‌گر مي‌سازد.

دفترسياسي مردم سالاري لايحه حجاب و عفاف را نمايشي از نابساماني‌ها در موضوع حجاب مي‌داند و تصريح مي‌کند: بارها گفته شده است هيچ دولتي نمي‌تواند با ضرب و شتم يا جريمه‌هاي مالي سنگين موفق به اجراي حکم حجاب گردد و در طول چهار دهه پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز اکثريت قريب به اتفاق مردم شريف ايران خودشان به بهترين نحو از موضوع حجاب و عفاف حمايت کرده‌اند. حال بايدريشه‌يابي کرد که اولا چرا پس از ۴۵ سال نيازمند تصويب قانون عريض و طويل در اين زمينه شده‌ايم؟!

ثانيا چگونه بايد با فهم مطالبات نسل جديد به دنبال حل ريشه‌اي اين موضوع آن هم از طريق وضع قوانين روزآمد باشيم؟

حالا بايد ديد که اتفاقاتي که اين روزها در کشور رخ مي‌دهد و همه آنها از داخل يا خارج مجلس به نحوي با نمايندگان در ارتباط است، اين عصاره‌هاي فضايل ملت مي‌توانند از پس آن برآيند يا کشور آبستن حوادت ديگري در آستانه فصل جديد انتخابات است.

رحمان زين الدين

  • 12
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش