دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۴۸ - ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۱۱۳۵
سیاست داخلی

محمدعلی ایازی: با کمی موی زن و بزن‌و‌برقص الم‌شنگه‌ به راه می‌اندازند

محمدعلی ایازی, سخنان عجیب پناهیان در صداوسیما
حجت‌الاسلام محمدعلی ایازی، قرآن‌پژوه و استادیار دانشکدهٔ حقوق، الهیات و علوم سیاسی واحد علوم و تحقیقات تهران، در پاسخ به سئوالات رویداد۲۴ درباره سخنان پناهیان درباره پیامبر و امام علی، می‌گوید قصد این افراد کوچک‌کردن معارف اسلام است تا کارهای خود را توجیه کنند.

 به تازگی پناهیان، مداح جریان تندرو، در سخنانی عجیب در صداوسیما گفته که امام علی و پیامبر افرادی خشن ‌و گوشت تلخ بودند. این سخنان با واکنش‌های بسیار تندی از سوی جامعه همراه شد. هرچند که با او برخلاف مردم عادی و به اتهام توهین به مقدسات هیچ‌گونه برخوردی صورت نگرفت، اما به لطف فضای مجازی و فشارها، او در نهایت عذرخواهی کرد. در همین رابطه حجت الاسلام محمدعلی ایازی در گفتگو با رویداد۲۴، این رفتارها را نوعی نفوذ خوانده که منجر به تخریب دین می‌شود.

در ادامه بخش‌های مهمی از این گفتگو را می‌خوانید:

جریان نفوذ را جدی بگیرید

*من از یک نگاه کلی‌تری به اتفاقاتی که در داخل کشور رخ می‌دهد نگاه می‌کنم. یکی از مسائل اصلی ناکارامدی و بحران اجتماعی کشور، نقش جریان نفوذ است، مثلا در بخش نظامی را اگر نگاه کنیم، در خصوص بحث سوریه خیلی راحت اطلاعات سری درز پیدا می‌کند و چندنفر از نیروهای خوب کشور توسط دشمن جنایتکار از بین می‌روند. 

*یا در داخل، اسناد بسیار محرمانه‌ای درباره انرژی هسته ای از کشور خارج می‌شود. این برآمده از نقش جریان نفوذ در میان مسئولان است. 

*کشور برای اینکه به نظام امنیت خودش توجه کند، نگاهش به مخالفین و منتقدین است نه به دشمنان و جاسوسین. تمام انرژی و سرمایه را روی مخالفین گذاشته است. از سوی دیگر همین جریان نفوذ تمام تلاش خود را برای خراب‌کردن فرهنگ دینی در قالب دفاع گذاشته است. در جامعه‌شناسی یک اصلی وجود دارد که می‌گوید اگر می‌خواهید چیزی را خراب کنید، از آن بد دفاع کنید. جریان نفوذ برای اینکه بتواند شخصیت‌های بزرگ دینی مانند پیامبر یا حضرت علی را خراب کند، مسائلی را مطرح می‌کند که بسیار زشت و زننده و بلکه تنفرآور است. 

جریان نفوذ جای مسایل اصلی و فرعی را عوض می‌کند

*جدای از بحث شخصی و فردی، من به این جریان شک دارم. معتقدم یک شبکه هستند در راستای تخریب دین و اخلاق؛ تلاش زیادی می‌کند تا مردم را از دین متنفر کنند. مثلا یکی از موضوعاتی که در حوزه دین مهم است جابجائی میان مسائل اصلی دین با امور فرعی است. این که این همه مسائل خلاف فساد و رشوه و رانت در جامعه وجود دارد که اصلا به آنها پرداخته نمی‌شود، اما درعوض به مسائل بسیار جزیی خیلی بها داده می‌شود، مانند حجاب.

*یا مثلا بحث عدالت، مبارزه با فقر و گرانی و سوء‌استفاده‌های مالی و ... که هیچ برخوردی نمی‌شود، اما اگر یک خانمی کمی از موهایش پیدا باشد چنان مسئله را بزرگ می‌کنند، یا اگر در گوشه‌ای از شهر چند جوان -هرچند نادرست بزنند و برقصند- چه الم شنگه‌ای راه می‌اندازند. آیا این‌ها اتفاقی است؟ وقتی این روند در یک مجموعه کلان به صورت مدام انجام می‌شود دیگر طبیعی نیست و کار، کار یک شبکه نفوذ موید به  قدرت است.

*ظاهر این قصه ها این است که برخی از رفتارهای غیرقابل قبول نظام را توجیه کنند، اما باطن موضوع چیست؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد که زمینه گریز از دین به خاطر این رفتارها و مشکلات ظلم و استبداد بسیار شده است، زیرا از دین استفاده ابزاری می‌شود و مسائلی فرعی را به جای مسائل اصلی دین گذاشته‌اند. 

با این رفتارها برخورد نخواهد شد

*این روحانیونی که یا فساد می‌کنند یا توهین می‌کنند، روحانیون حکومتی هستند نه روحانیون مستقل. درباب سخنان آقای پناهیان، روحانیون بسیاری دست به اعتراض زدند. این روحانیون حکومتی هستند که از راه رانت و چاپلوسی بالا آمده‌اند و به اینجا رسیده‌اند. حالا اینکه چرا با این ها برخورد نمی‌شود؟ باید بگویم از قدیم گفته‌اند چاقو دسته خودش را نمی‌برد. و این برخلاف مشی امام علی است.

*برای امام علی وقتی پای عدالت در میان بود، مردم و خانواده‌اش هیچ تفاوتی با دیگران نداشتند. از برادرش عقیل گرفته تا دخترش. دختر امام علی از خزانه یک گردنبندی را به صورت قرض برداشت تا فقط یک مراسمی را برود و بعد سرجایش بگذارد، امام علی زمانی که متوجه شد هم با خزانه‌دار برخورد کرد هم با دخترش. گفت آیا تمام دختراش این شهر می‌توانند گردنبد را به رسم امانت ببرند و پس بیاورند؟ خیر، توهم به دلیل شرایطی که داری چنین کاری نمی‌توانی انجام دهی! این کار برخلاف عدالت است. وقتی می‌گوییم زمین تا آسمان تفاوت میان این حکومت با روش امام علی وجود دارد، منظورمان همین است. اینها پیامبر و امام علی را کوچک می‌کنند تا فقط کارهای خودشان را توجیه کنند.

  • 18
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش