چهارشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۳۱ - ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۲۸۰
سیاست داخلی

گلایه های صریح سیدمحمد خاتمی از برخورد سخت گشت ارشاد با زنان و دختران

سیدمحمد خاتمی ,رئیس دولت اصلاحات

رئیس دولت اصلاحات با بیان این که اکنون در دانشگاه های معتبر سراسر دنیا علیه جنایت اسرائیل در غزه، تظاهرات گسترده ای در حال انجام است، گفت: ولی در داخل ایران چنین صحنه هایی را شاهد نیستیم؛ چرا که آنقدر در داخل ایران بد عمل شده است که دیگر این اتفاقات روی مردم ناراضی به ویژه نسل جوان و روشنفکران تأثیری ندارد. 

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات که در جمع مشاوران خود سخن می گفت، تاکید کرد: انتظار این بود که جمهوری اسلامی که از فرصت موفقیت نسبی در درگیری با اسرائیل برای ایران ایجاد شده و مورد تأیید بسیاری از جریانات سیاسی و بخش زیادی از مردم قرار گرفته است، در حل مشکلات خود در حوزه سیاست خارجی و نیز داخلی استفاده کند و آن را مبنایی برای وحدت ملی در داخل کشور و ارتباطات منطقی با جهان قرار دهد، ولی متأسفانه خلاف این رخ می دهد و برای جوانان منتقد و معترض احکام سنگین حتی اعدام صادر می شود و یا با زنان و دختران جوان در خیابانها، دانشگاه ها، ورزشگاه ها و سایر مکان ها به بهانه بی حجابی برخورد سخت صورت می گیرد و برای کسبه و نهادهای رسمی و غیر رسمی دردسر درست می شود و از ایران چهره ای خشن به نمایش گذاشته می شود.

سیدمحمد خاتمی با بیان این که اینک کشور با تهدیدهای جدی و چالش ها و بحران هایی روبروست، مهمترین تهدید را وضع زندگی مردم و ناامیدی از آینده دانست و گفت: حاکمیت با این اقتصاد نابسامان و تورم و گرانی افسارگسیخته و افزایش بی رویه فقر، ... نباید فرصت ها را از دست بدهد و بهتر است این پیروزی را مستمسکی برای ارتباط عزت مندانه با جهان و آشتی ملی در داخل کشور قرار دهد و درصدد رفع نارضایتی های جامعه که اتفاقا در کاهش مشارکت در انتخابات اخیر بروز و ظهور پیدا کرد، باشد. نظام حکمرانی متوجه باشد بسیاری از کسانی که در انتخابات ١١ اسفند رأی ندادند، برانداز نیستند بلکه معتقدند وضعی که دارند قابل تحمل نیست و فقط می خواهند زندگی کنند.

وی با بیان این که اکنون در دانشگاه های معتبر سراسر دنیا علیه جنایت اسرائیل در غزه، تظاهرات گسترده ای در حال انجام است، گفت: ولی در داخل ایران چنین صحنه هایی را شاهد نیستیم؛ چرا که آنقدر در داخل ایران بد عمل شده است که دیگر این اتفاقات روی مردم ناراضی به ویژه نسل جوان و روشنفکران تأثیری ندارد.

سید محمد خاتمی همچنین در تحلیلی کوتاه از عملیات موشکی ایران مقابل اسرائیل، برخی از مزایای این اقدام را برشمرد و گفت: موقعیتی برای ما در برخورد با اسرائیل پیش آمد که اولا دنیا پذیرفت ایران یک قدرت است و در خاورمیانه ، به عنوان یک قدرت برتر حضور دارد و می تواند بر روی سایر کشورهای منطقه تأثیرگذار باشد، ثانیا اسرائیل با وجود همه جنایتهایی که کرده، فهمید در حدی نیست که بشود با این قدرت درگیر شود و اگر خدای نکرده جنگی میان این دو کشور رخ دهد، ایران می تواند لطمات اساسی به آنها بزند و در عین حال از قدرت بازدارندگی و دفاع از خودش هم برخوردار است و می تواند تهدیدها را دفع کند و ثالثا در میان افکار عمومی مسلمانان جهان به خصوص در منطقه خاورمیانه نسبت به عملیات موشکی ایران علیه اسرائیل هم یک نوع احساس غرور و خشنودی و نیز احترام به جمهوری اسلامی ایجاد شد و آنچه تضعیف شد اسرائیل و سیاست های نتانیاهو بود.

وی در ادامه تأکید کرد: اکنون که ایران در چنین موقعیت مثبتی قرار گرفته، ضروری است جمهوری اسلامی این پیروزی را به فرصتی برای ایجاد یک دیپلماسی فوق العاده فعال در منطقه و جهان تبدیل کند و در گفتگو و مذاکره با کشورهای منطقه ضمن رفع نگرانی آنها مبنی بر این که تهدیدی برای این کشورها نیست، تأکید نماید که خواهان مشارکت در توسعه و امنیت و آرامش منطقه است.

رئیس دولت اصلاحات اضافه کرد: جمهوری اسلامی چنین گفتگوهایی را هم می تواند با سایر کشورهای دنیا داشته باشد و به آنها تأکید کند که به دنبال ایجاد تنش و جنگ نیست و فقط خواسته در پاسخ به تهدیدات اسرائیل و حمله این کشور به کنسولگری ایران نشان دهد قدرت مقابله دارد.

وی افزود: ایران در ضمن باید یادآور شود همچنان از مردم غزه و حقوق فلسطینیان حمایت می کند ولی این حمایت به معنای دخالت در سیاست ها و تصمیمات آنها نیست و در عین حالی که به هیچ وجه از درگیری مستقیم و جنگ با اسرائیل استقبالی نمی کند، با کمک خود کشورهای منطقه فقط به دنبال مهار جنگ افروزی اسرائیل و امنیت و توسعه و پیشرفت منطقه است.

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش