سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۰:۱۵ - ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۷۵۶
سیاست داخلی

روزنامه جمهوری اسلامی: در سالگرد امام خمینی بجای مطلوب نشان دادن امور به مردم گزارش بدهیم که جامعه اعتدال ندارد و دچار افراط و تفریط است

سالگرد رحلت امام خمینی,عقب‌ماندگی در ایران,ریزش در مشارکت‌های انتخاباتی
اقتصاد پیشرفته و رفاه در عین حال که لازم و مطلوبند، زیربنا نیستند. با اینحال نمی‌توان نقش رفاه و برخورداری خانواده‌ها از گشایش‌های اقتصادی و معیشتی را در تأمین رضایت عمومی مردم نادیده گرفت.

 روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:در ایام سالگرد رحلت امام خمینی، امسال نیز مثل سال‌های گذشته اقداماتی برای زنده نگهداشتن یاد بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته و می‌گیرد، مطالبی در تعریف از ایشان گفته می‌شود، شعارهائی داده می‌شود و پرونده‌ این سالگرد هم بسته می‌شود تا سال آینده همین روزها...

این اقدامات لازمند ولی کافی نیستند. نیاز واقعی جامعه‌ای که به عنوان یک نظام مبتنی بر آرمان‌های مطرح شده توسط امام خمینی اداره می‌شود، محور قرار گرفتن ویژگی اصلی اوست.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:امام خمینی با تکیه بر روش اعتدالی که جوهر وجودی ایشان بود، توانست آرمان‌های مورد نظر خود را در اندازه‌ای که شرایط زمان اجازه می‌داد محقق نماید. اعتدال، موجب پرهیز از افراط و تفریط می‌شود و از هرز رفتن نیروها، سرمایه‌ها و امکانات جلوگیری می‌کند. افراط و تفریط، در زندگی فردی خسارت‌بار است ولی در زندگی اجتماعی خسارت بیشتری به ‌بار می‌آورد. ضایعات مربوط به عرصه سیاسی مبتلا شده به افراط و تفریط بسیار بیشتر از دو مورد قبلی است زیرا به مدیریت جامعه و تمام مردم کشور مربوط می‌شود.

در سایه اعتدال، مدیریت جامعه به تمام شئون زندگی توجه می‌کند و بر یک یا دو مورد خاص متمرکز نمی‌شود. تأمین رفاه، رعایت حرمت‌ها، تکریم آحاد مردم، تأمین آزادی‌های مشروع، رعایت حق انتخاب در زمینه‌های مختلف، تقویت بنیه دفاعی کشور، رشد علمی، بالا بردن بنیه فرهنگی و... مجموعه‌ای از نیازهای جامعه هستند که باید وجود داشته باشند.

رشد فوق‌العاده یکی از این بخش‌ها و عقب‌ماندگی سایر بخش‌ها، جامعه را به شکل یک انسان بدقواره درمی‌آورد که مثلاً سر بسیار بزرگی دارد با بدنی بسیار عقب‌مانده و کوچک. چنین جسمی نامتعادل است و در هیچ زمینه‌ای نمی‌تواند موفق عمل کند. جامعه‌ای که امام خمینی در نظر داشت در ایران شکل بگیرد، همانند یک انسان با تناسب اندام بود، اما امروز جامعه‌ای داریم که تناسبی میان بخش‌های مختلف آن وجود ندارد. چنین جامعه‌ای امکان پیشرفت ندارد. ما هر قدر هم که قدرت نظامی زیادی داشته باشیم، بدون برخورداری از اقتصاد پیشرفته، فرهنگ متعالی، اخلاق کریمانه و آزادی‌های مشروع، نمی‌توانیم به یک جامعه مطلوب تبدیل شویم.

اقتصاد پیشرفته و رفاه در عین حال که لازم و مطلوبند، زیربنا نیستند. با اینحال نمی‌توان نقش رفاه و برخورداری خانواده‌ها از گشایش‌های اقتصادی و معیشتی را در تأمین رضایت عمومی مردم نادیده گرفت. همین نقش را باید برای آزادی‌های مشروع به ویژه در مورد آزادی انتخاب در نظر گرفت. سپردن مدیریت جامعه به لایق‌ترین و شایسته‌ترین افراد، نقش بسیار مهمی در پیشرفت کشور و تأمین رضایت عمومی دارد. در چنین فضائی، استعدادها شکوفا می‌شوند، نخبگان با دلگرمی به فعالیت و ارائه خدمت می‌پردازند، شایسته‌ سالاری موجب رشد همه‌جانبه کشور می‌شود، نیروهای باتجربه و کارآمد به جای مهاجرت به کشورهای دیگر، تمام اندوخته‌های علمی و مهارتی خود را برای تعالی جامعه خود بکار می‌گیرند و صاحبان سرمایه نیز با عشق و انگیزه اقدام به سرمایه‌گذاری در سرزمینی می‌کنند که به آن تعلق دارند. جامعه‌ای با این ویژگی‌ها فقط با اِعمال سیاست اعتدالی و پرهیز از افراط و تفریط شکل می‌گیرد.

در ایام سالگرد رحلت امام خمینی به جای مطلوب جلوه دادن تمام امور، به بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی گزارش بدهیم که جامعه ما امروز در حکمرانی دچار افراط و تفریط است. رشد نگران‌کننده مهاجرت از کشور، نارضایتی‌ها، بی‌اعتمادی‌ها، ریزش در مشارکت‌های انتخاباتی و دشواری‌های معیشتی مردم، همگی از فقدان اعتدال ناشی می‌شوند. این واقعیت تلخ را بپذیریم که اعتدال، گمشده امروز حکمرانی ماست و مسئولان ما با امام خمینی عهد ببندند که با افراط و تفریط مبارزه کنند و اعتدال را جایگزین آن نمایند.

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش